Kapat

Subliminal tehdit konusunda yeterince bilinçli miyiz?

Subliminal mesaj veya bilinçaltı mesaj, başka bir objenin içine gömülü olan bir işaret ya da mesajdır ve normal insan algısı limitlerinin altında kalmak, o anda fark edilmemek üzere tasarlanmıştır. Subliminal mesajlar insanın bilinçli dikkati tarafından fark edilemezler, ancak bu mesajların insanın bilinçaltını etkilemektedir. 1957 yılında Picnic adlı filminde bilinçaltına yollanan mesajlar sayesinde Coca Cola ve Patlamış Mısır satışlarındaki artışla beraber Hollywood tarafından farkedilen bu sessiz silah günümüzde propaganda amaçlı olarak birçok filmde kullanılmaktadır. Irak Savaşı'nda Amerika'nın yine bu tekniği kullanarak ezanlarda ''Direnmek faydasız teslim olun'' komutunu bilinçaltına göndererek direnişi asgari düzeyde tuttuğu yabancı kaynaklarda yer almakta ve komplo teorisyenlerince de dile getirilmektedir.
Yine çocukların izlediği çizgi filmler ve çizgi kahramanlarda da bu teknik sıklıkla kullanılmaktadır.

Rusya ve İsrail bu konuda oldukça katı ve kesinlikle reklamlarda subliminal mesaj kullanılması yasak ve denetleniyor. Türkiye'de ise bunu ele alacak inceleyecek bir kurum bile var mı emin değilim?

0|0
3|6

En İyi Erkek Görüşü

• O kadar çizgi film izledim hiç böyle şeylere dikkat etmedim. Bunlar tamamen fesatlık ya da montaj. Zaten ingilizce seks cinsiyet demek. Tamamen algı yaratan paylaşımlar zaten son zamanlar masonlar, böyle şeyler çok tutuluyor. Bence insanların kafasını böyle bilinçaltı şeyler değil bu saçma sapan youtube videoları bozuyor

0|0
    0|0
    • Ben youtube üzerinden burada paylaşım yapıyorum makale atmıyorum. Tonlarca araştırma makale ve kittap var. Araştırıp makaleleri ve kitapları okumayı deneyebilirisiniz.

• Ben de ondan dolayı subliminal ile ilgili makale ve bilimsel çalışmaları okumanızı öneriyorum insan üzerinde yarattığı etkileri mesela. Araştırmışsınız önceden ilginizi bundan dolayı çekedebilir. Çizgi filmle rüzerine Fikrinize saygı duyuyorum inanmayabilirsiniz tabi ki en doğal hakkınız. Sefer Darıcı mesela bu konuda bizde ciddi çalışmalar yürütüyor. İngilizceniz varsa uluslarası anlamda yapılan çalışmalara da bakabilirsiniz. Yasaklanan çizgi filmler var Abd de bile bu sebeple şirinler yasaklanmıştı mesela Marx a benzemesiydi gerekçe.

• şirin babanın bu tarz örnekler mevcut.

En İyi Kız Görüşü

• Ben uzun zamandır çizgi film ve içerisinde büyük ölçüde kitle psikolojisi yaratan ve propaganda amaçlı kullanılan hollywood filmleri izlemiyorum ve yakınımdaki küçük yaştaki çocuklara da aćmıyorum. Ileride kendi çocuğum olduğunda da mümkün olduğu ladar uzak tutmaya çalışacağım. Bunları herhangi bir kişiyle paylaştığımda beni komplo teorisi üretmekle ve fesatlıkla suçluyor. Bunun önüne ancak bilinçlenerek ve tüm bunlara prim vermeyerek gećebiliriz.

1|0
    0|0
    • Makale ve kitaplar psikolojik araştırmalar ve deneysel verlier kullanıldığı filmler uygulanan yerlerde delilleriyle birlikte kesilen cezalar... Gerçek inkar edilmekle gerçek olmaktan çıkmaz. Sadece inkar edenin ahmak olduğu tescillenmiş olur.

Erkekler Ne Diyor 5

• Televizyon için şeytanın icadı demişlerdi, yanlış hatırlamıyorsam kızılderili kökenli birileri. Gerçekten öyle bence de. Endişelerini paylaşmakla beraber, böyle açıklayıcı şekilde insanları uyardığın için seni tebrik ediyorum arkadaşım. Farkındalığı olan insanları görmek gerçekten güzel. :)

0|0
    0|0
    • Teşekkür ederim. Açıklamak haddime değil sadece bu konu hakkında KS üyelerinin fikirlerini de öğrenmek istedim. Geneli umursamaz ama siz umursuyorsunuz. Bu bile önemli. Bilgi güçtür. :)

• Ateşe su taşıyan karınca misali tarafımızı seçiyoruz bizde, haklısın. Kazanamayacağımız bir düşmana karşı savaşıyoruz ama vazgeçmek yok. İyi geceler dilerim. :)

• Hayal et sadece hayal et. Belki o an gerçek olan andır. Senin gerçeğinde yediğin şey et değil toprak. Farkına var ve inan. Adl den gelene ve adil olana inan. Hayallerin sanal olan kürenin hayali, anın ise gerçeği. Bir bebeğin gelirken ağladığı küreye itaat etme. Özgür kıl ve yaşat düşünceni ki taze kalsın körüklensin adalet. Demiş bilge birisi.

• Türkiye deki insanların çoğu hala sübliminal ne diye soracakları seviyede. o nedenle nasıl bir denetleme bekliyorsun ki. yetkililere sorsan onlar bize işlemez onların oyunlarına gelmeyiz derler.

0|0
    0|0
    • Haklısınız.

• İnanmayan inanmaz psikolojik veriler ışığında ampirik uygulama ile ortaya konmuş reel bir durum bu.

• açık görüşlü olmayan insanlar dünyayı bu hale getirdi zaten

• O kadar bilinçliyiz ki burda bile ahlaksızlığı normal gösteriliyor bizde yiyoruz ve onun için tecavüz taciz ve çeşitli sapkınlıklara şahit oluyoruz. Herşeyin çok farkındayız yani

0|0
    0|0
  • Bu ülkede sorunlardan çok bahsedildi, yapabiliyorsan çözüm üret

#TürklerDünyayaHükümdarOlacak

0|0
    0|0
    • Çözüm belli gerekli nitelikli elemanları al eğit kurumunu kur parayı cebe atmayı düşünmeden bu tarz içerikleri kullanan reklam şirketlerini ve filmleri ülkende gösterime açma.

• Severiz sübliminal

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 2

• Subliminal diye diye kafayı sıyırdı millet. Abartmaya da gerek yok

0|0
    0|1
    • Sizin gibi düşünmüyorum bu konuda.

• Yok ben Subliminal I ciddiye alıyorum zaten de bizim burada olay öyle işlemiyor. Makale diyorsun bak, burada adam de get la der geçer.

• Maalesef öyle. Bunun için de üniversitelere ve devlete büyük iş düşüyor. Umarım gereken yapılır zamanla.

• sübliminal mesajlarıa inanırım ama abarttıklarını düşünüyorum çoğunu

0|0
    0|1
    • 1957 de filmlerde uygulanmaya ve yüzde 50 satış patlaması yaşatmasına bakılırsa bence 59 sene içinde üzerine katılanlarla beraber kim bilir kaç kere maruz kaldık ve ne kadar ilerlettiler bu işi bunu düşünemiyorum.

• Nörofinans ile subliminal mesaj arasında ilişki vardır ama iktisat ile reklam arasında ilişki nedir? İktisat kanunları bunun neresindedir? Kanunun yasakladığı bir şey uygulanıyorsa bu suçtur ve bu neden abartılamaz?

• bilmiyorsun ve farkında değilsin bay bay

Yükleniyor...