Vampir hikayeli filmleri seyretmeyi seviyor musunuz?

Vampir hikayeli filmleri seyretmeyi seviyor musunuz ?
#İrlanda asıllı yazar Bram Stoker tarafından 1897 yılında yazılıp bütün dünyada defalarca baskı yapan ünlü ''Dracula'' romanı, bugüne kadar yüzün üstünde filmi de yapılmış ve her dönemde insanların büyük ilgisini çekmiştir.

Bram Stoker, romanını yazarken ilham kaynağı #Romanya'nın kuzeyindeki #Transilvanya bölgesinde yaşamış bir prens olan ''Vlad Dracul'' hakkında 1463 tarihinde yazılmış bir hikayeydi. Hikayede geçen Vlad Dracul'dan ve onun yemeklerinde kurbanlarının kanlarını çorba gibi içmesinden çok etkilenen Bram Stoker, efsane haline gelen roman Dracula'yı yazdı.

#Dracula kanla beslenen, ancak kalbine kazık saplanarak yok edilebilen bir vampir karakteriydi. Romana göre Transilvanya bölgesinde yaşayan Vlad Dracula ''Kara Büyü Okulu''nda öğrendiği büyüler sayesinde ölümsüz olmuş ve yaşarken işlediği korkunç zalimliklerden ötürü bir vampire dönüşmüştü.

Bram Stoker'ın roman kahramanı Vampir Kont Dracula, gerçekte bizim tarihimizde önemli bir yeri olan #Kazıklı Voyvoda'dan başkası değildir. Kazıklı Voyvoda, diğer bir ismiyle III. Vlad Osmanlı Devleti'ne bağlıydı. Fakat zamanla vergi ödememesi, halkını ve elçileri kazığa oturtup can çekişmelerini seyretmekten büyük keyif alması 7. Osmanlı padişahı Fatih Sultan Mehmed'i harekete geçirdi.

#Eflak seferinde binlerce kazığa geçirilmiş insanı gören #Fatih bu duruma çok şaşırmıştı. III. Vlad etkisiz hale getirildikten sonra kazığa geçirilip öldürülmüştür.

1|0
6|6

En İyi Kız Görüşü

• Bizim ulkemize vampir konulu filmler alacakaranliktan sonra pnem kazandi ondan oncesi yok gibi
    Kazikli vovodanin oldurulmesini yeni ogrndim :)

0|0
    0|0
    • Kazıklı Voyvoda'nın öldürülmesinden sonra Fatih kellesinin İstanbul'a getirilmesini istemiş. Fakat kellesi kaybolunca bir daha bulunamamış. Bazıları bile İstanbul'da oturanların evinin altında Voyvo'danın kafatasının çıkabileceği söyleniyor. Onun kafatası İstanbul'da bir yerde fakat nerede belli değil.

• 😕 tabi bu bahsettiginiz benim dedigimden sah mantikli yaklasim 😬 hak veriyorum size 😀

• Tesekkurler eig icin azizim🙏 :)

En İyi Erkek Görüşü

Kızlar Ne Diyor 5

• Voyvoda denen herif birde sarayda yetişip eğitim almış.

Sonradan kafayı yemiş bir ruh hastası.

Adam önce fakir halkı toplayıp muazzam sofralar kurup yedirir içirirmiş.

Sonrada işkence ederek canlarına kıyarmış

0|1
    0|0
  • Sevmem.
    Sinema benim için sanattır.
    Bunlar vahşet dolu, benzer konuları olan, sürükleyicilik uğruna birçok mantık hataları olan ve ergenlerin en sevdiği olan filmler.

0|0
    0|0
  • Bir film kaliteliyse konusu, turu çok önemli değildir benim için

0|0
    0|0
  • Severim

0|0
    0|0
  • Severim

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 5

• sevmem

0|0
    0|0
  • Ben Bir Bakıma Vampirim. Anladın?

1|0
    0|0
  • Evet severim izlerim mesela alacakaranlik serisi cok guzel filmdi

0|0
    0|0
  • evet kan her zaman hoşuma gitmiştir.

0|0
    0|0
  • wampir konulu filmler harika suruklyici ve fantastic... severim...

0|0
    0|0
Yükleniyor...