Diriliş ertuğrul tarihsel gerçekleri yansıtıyor mu?

Şimdiye kadarki Degerlendirmeleriniz nadildi?

0|0
4|3

En İyi Kız Görüşü

• Evet en iyi yansıtan dizi

0|0
    0|0
    • Erdoğan'ın babasının ismi gündüz iken hem Süleyman hem Şah denmesi bir baycu noyan'ın ölümüne 20 sene varken öldürülmesi hem de Ertuğrul Bey tarafından. tarihsel olarak bile mümkün değilken �bni Arabi'nin Kayı Obası ile görüşmesi. Halime'nin Sultan olmaması. gerçekte Beylik için baba tarafından kan bağı aranırken gümüş tekin'in Dodurga obasına bey olması. Dündar bey ve osman gazi bin yaşları birbirine yakınken dizi de öyle olmaması. moğolların cesaretsizmiş gibi gösterilmesi ve Anadolu'daki Türkler'in Moğollar karşısında hiçbir başarı elde edememiş iken dizide birkaç defa moğolları mağlup etmiş olması.

• Moğolların 30 kişiyle Anadolu'da eşkiyalık peşinde koştuğu bir diziyi 'Çok iyi yansıtıyor' diyen kişi tarih bilmiyordur.

Tarihi yansıtması için bizimkilerin moğollardan götüm götüm kaçması, adamların önünde hiçkimsenin duramaması, Sultan Aleaddin'in öldürülmüş olması, Noyan'ın Gıyasettin liselisini Kösedağ'da tokatlaması, Ögeday'ın ölümünden sonra birkaç farklı fraksiyona bölünen Moğol İmparatorluğu'nun İlhanlılar koluna bağlı bir valiliğin Anadolu'da baskın güç olması gerekirdi.

Orhan Gazi bile arada haraç verirdi Eretna Devleti'ne.

Lise tarih kitaplarında 'Anadolu Beylikler Dönemi' denen konuda haritanın çoğunu kaplayan Eretna Devleti var ya, hah işte o bir türk değil moğol beyliğiydi.

• @Ragnar_Lodbrok Ah işte geç kaldın en iyi görüş seçerdim hepsi de doğru söylediklerinin Alaattin eretna Uygur kökenli mogoldur. bu Cahiller ne bilsinler moğolları sadece Çapulcu gibi gösteriyorlar ama aynı zamanda büyük askeri Takdisyenlikleri var. oğuzların piyade olarak gösterilmesini unuttum bile

En İyi Erkek Görüşü

• Ne kadar doğrusunu yansıtıyorlar bilmiyorum ama muhtesem yüzyıl gibi uydurma olmadığı kesin. Ayrıca İzlediğim tek türk dizisi, eski çağ yaşantısına ilgim var
    GOT ve Vikigns de yabancı fovori 😄

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 3

• Izlemedim

0|0
    0|0
  • evet yansıtıyor. Muhteşem rezalette kat atar

0|0
    0|0
    • Erdoğan'ın babasının ismi gündüz iken hem Süleyman hem Şah denmesi bir baycu noyan'ın ölümüne 20 sene varken öldürülmesi hem de Ertuğrul Bey tarafından. tarihsel olarak bile mümkün değilken �bni Arabi'nin Kayı Obası ile görüşmesi. Halime'nin Sultan olmaması. gerçekte Beylik için baba tarafından kan bağı aranırken gümüş tekin'in Dodurga obasına bey olması. Dündar bey ve osman gazi bin yaşları birbirine yakınken dizi de öyle olmaması. moğolların cesaretsizmiş gibi gösterilmesi ve Anadolu'daki Türkler'in Moğollar karşısında hiçbir başarı elde edememiş iken dizide birkaç defa moğolları mağlup etmiş olması.

Muhteşem Yüzyıl'ı izlemiyordum ama Rezalet dediğin getirilen cariyeler falansın hepsi de doğru bir de Osmanlı'da halk da değil ama Aydınlar da ve edebiyat çevresinde eşcinsellik de vardır �ran'dan alınma. Muhteşem Yüzyıl'da buna değin memişler. Osmanlı'daki oğlancılığın anlatılmaması rezalettir. haklı olabilirsin Muhteşem Yüzyıl konusunda.

• Diriliş ertuğrul deki yanlışlar bu saydığın yanlışlardan daha büyük ve skandal derecesinde. Ayrıca Kanuni ömrünü at üstünde Savaş da falan geçirmedi 46 yıllık padişahlarının 10 yılını Savaş alanlarında geçirdi. tek bir tarihçi bile yok oyle söyleyen. tabi ki tarihte yaşananlar için kesin hüküm vermek imkanı bulunur. Tabi ki Ama dönemin kaynaklarını iyice yerde demek gerekiyor çünkü o dönemin kaynağı da olsa taraflı ve yanlış bilgiler içeriyor olabilir. Örneğin Osmanlıların Kayı boyundan olduğunun şüpheli olması gibi

• Şimdi diyecektim ki 'Ulen madem bu adam ömrünü at üstünde geçirdi, nerden baksan 10 tane çocuğu ne ara yaptı?

Ki padişahın cinsel hayatının olmasının nesi rezalet lan? Erkek değil mi bu adam?

Ki arkideşin dediği gibi, Kanuni'nin seferde geçirdiği toplam süre 10 yıl falandır, saraydaki ise 36

• Yansıtıyor. muhteşe yüzyıl gibi deg

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 2

• Suana kadar tarihi en duzgun yansitan dizi diyebilirim.

0|0
    0|0

• Hemen hemen

0|0
    0|0
Yükleniyor...