Muhteşem Yüzyıl bir benim mi içimi karartıyor?

Ülkemizin günümüzdeki şartları ve insanlarının zihniyeti malum. Normalde de biliyordum Genç Osman'a yapılanları, ama canlandırılmış hali daha da canımı sıktı. Bunlar babadan oğula nesil hakkaten.

Arkadaş bu topraklarda linç kültürü, düşenden hınç alma, kim güçlüyse ona 'Padişahım çok yaşa' çekme huyu 500 senedir var.

Diziden bir replikle bitireyim

- Halimden ibret alın, merhamet edin. Görün Dünya'nın halini. Dün sabah Cihan Padişahı'ydım, şimdi üryan kaldım. Esvabımın, malımın haddi hesabı yoktu, şimdi on akçelik arakiyi alacak gücüm yok!

Dizi resmen 'Bu halktan bir zikim olmaz, bunlar dört asır evvel de böyleydiler, önlerine kim konulursa, kimi güçlü görürseler ondan taraf olurlar' diyor bize.

Güncellemeler:
Bu arada Sultan Osman'ın ölümünü hakkaten gerçeğe uygun çekmişler ama yayınlamaya bir tarafları yemediğinden televizyona vermemişler. İnternette sansürsüz, padişahın daşşşaklarının sıkılarak idam edildiği versiyonunu izleyebilir, 'Orospu çocuğu yeniçeri, 2. Mahmut çok yaşa' diye bağırabilirsiniz.

0|0
7|5

En İyi Kız Görüşü

• Hah ben de bunu diyordum işte. Genç Osman'ı sevmeme rağmen dün kin ve nefret doldum. Ve senin hissiyatına paralel olarak ekşiden dünkü 'debe'ye giren entry'yi kopyalamak sana.

''''Halka bak, şu a... q... çomarlarına bak, 1600'den bugüne değişen hiçbir şey yok, şu tiplere bak, sinirden kendimi skecem a... q...''''

0|0
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• Ya bak şu kanuni ölene kadar okey ki zihniyet yine yanlışta hani ekonomi refah iyi ya o yüzden okey sonra sen gidip medreseden pozitif bilimleri kaldırır sadece din koyarsan olacağı o cahil olan halk sahada cahil oldu U lan 1200 senesinde Bağdat a Mısır a Avrupa'dan ilim öğrenmeye gelirlerdi reform rönesans oldu ondan sonra 500 yıl oldu bizde r si yok reform röbanssanım bu saatten sonra da bir şey olmaz bu milletten ( arada çıkan Zeki tipler hariç ki onlarda desteklenmediği için yükseltmiyor ya da yurt dışına gidiyor)

0|0
    0|0
    • Osmanlı'nın bilime falan Sultan Osman'ın ziki kadar katkısı anca vardır zaten.

Asıl sorun deryaya akan nehirler kurudukça bozulan nizam aslında.

• Tabiki öyle ekonomi savaş ganimeti üzerine kurulu hatta yeniçeri bile sefer olmayınca isyan ederdi e sen savaş kazanamazsan nolur

Kızlar Ne Diyor 6

• İçini karartan şeyleri niye izliyosun anlam veremedim.
    Bir senin içini karartmıyor bende bu yüzden takip etmiyorum zaten.
    Ki böyle olduğu için bekledikleri gibi olmadı. Pek tutmadı.

0|0
    0|0
    • Bizim millet şatafat, kadın entrikası, padişah-cariye aşkı falan izlemek ister.

Eski dizi de ilkin pembe dizi gibi başladı, sonradan trajediye dönmüştü ki onun en ağır zamanları bile şimdiki kadar basık değildi.

Bizim millet ne izlesin çok yönlü, herkesin safi psikopat olduğu, heybetinden geçilmeyen padişahlar yerine o düzenin kölesi olmuş, yükü kaldıramayan padişahların olduğu, padişah ishal olsa isyan çıkaran askerin olduğu dönemin dizisini?

İlk başta mekanlar aşırı karanlıktı, ışıklar falan çok gerçekçiydi de o bile ağır eleştirince vaz geçtiler, zaten öyle çekmek daha zor.

Ama böyle böyle gelişecek işte bu sektör.

• Beren'in olması izlenmemesinde büyük etken zaten

• İzlenmemesinde derken bekledikleri kadar sevilmemesinden bahsediyorum. Ben beklediklerini bulamayınca bitirirler sanmıştım.

• Izlemezsen kararmaz

0|0
    0|0
  • Ay dun bende izledim
    Cok etkilendim

0|0
    0|0
  • Muhteşem yüzyılıda kösemide hiç izlemedim. Bu kadar aşkla izlenecek tarihimiz deyip laf söyletilmeyecek bir dizi olduğunu düşünmüyorum

0|0
    0|0
  • Dizi özeti 😂

0|0
    0|0
  • Genç Osmanın ölümü pek dikkatimi çekmedi, Safiyenin ki etkilemişti.

0|0
    0|0
    • Yuh!

Ulan koskoca padişahı ki yaşı 17 olan bir ergen, 'Sen bizim ocağımıza karşısın' diyerek alıkoyup, etrafta ona destek olanları haince katledip, padişahı derdest ettikten sonra soyup, etmedik hakaret bırakmayıp, Orta Camii'nde esir tuttuktan sonra Yedikule Zindanları'na atıp, orda hayalarını sıkarak (burayı çekmiş ama yayınlamamışlar) öldürdüler ve sen bundan etkilenmedin.

Ama sıkıcı bir konuşmadan sonra uyur gibi ölen Safiye'den etkilendin ha?

• Baktığımız pencereler farklı..

Erkekler Ne Diyor 4

• Bilmem

0|0
    0|0
  • bir içini değil, tarihimizi de karartiyor

0|0
    0|0
    • bir zikim yaptığı yok, hele şu son iki haftadır çektikleri tamamen tarihle birebir aynı Kösem'in saçma sapan yan hikayelerini saymazsak.

Siz bilmiyorsunuz tarihi falan. Osmanlı diyince aklına İstanbul'un Fethi, Çaldıran Zaferi, Mohaç, Kanuni'nin Fransuva'ya mektubu dışında bişey gelmeyen denyolar Osmanlı'nın da tüm imparatorluklar gibi büyük başarılar yanında büyük rezaletler de içeren bir imparatorluk olduğunu görmeye katlanamıyor.

Ki dizi o kadar da işlemiyor, gene şu Osman'ın katlini iyi işlemişlerdi, eski dizide daha da yumuşatırlardı çoğu şeyi.

• Osmanlıda bu kadar seks varmiydi

• He yoktu, padişahlar zikişmiyordu, örneğin 27 yaşında 9-10 tane çocuğu olan Sultan Ahmet, o çocukları Kösem'in üstüne ceketini atarak yapıyordu.

Lan manyak mısınız nesiniz siz? Nesinden rahatsız oluyorsunuz bunun? Erkek değil mi lan bu adamlar? İnsan değiller mi? Seks yapmalarının neresinde bir sakınca, mahzur var?

Hasta yemin ediyorum bu insanlar. Aklım almıyor sizin gibilerini.

• Sen muhteşm yüzyıl izleyerek kendini bu halkın dışında bir y*rak mı sanıyosun

0|0
    0|0
  • Atatürk dışında kalan güçlüleri seven halktan bir zikim olmaz.

0|0
    0|0
Yükleniyor...