Pek o kadar da muhteşem olmayan yüzyılın şu sıralar Genç Osman'ı işleyişini nasıl buldunuz?

Beren Saat fiyaskosundan sonra dizi vites yükseltip hızlıca geçiyor konuları. Geçen hafta hakkaten güzel bir bölüm yayınlamışlardı, bu Perşembe de yardıracaklar gibi.

1|0
5|3

En İyi Kız Görüşü

• Böyle hızlı geçmesi daha iyi. Baygınlık veriyor yoksa bana.

II. Osman'ı pek sevmezdim zaten. Ama burada canlandırılışı çok antipatik olmuş. Resmen yeniçeriler ne zaman öldürecek şunu diye bekliyorum. Zaten sevmezdim nefret ettim.

Beren Saat'e gelince, daha kötü bir seçim olamazdı. Bihter Ziyagil 16. yya ışınlanmış da onu izliyor gibiyim. Kösem çok soğukkanlı ve karizmatik bir kadınmış. Bu kadının karizmadan anladığı suratını asıp, kaşlarını çatmak ve bacaklarını açarak oturmak herhalde.

0|0
    0|0
    • Ben Osman'ı antipatik bulmuyorum, Ahmet'in çocukluğunda gördüklerini görmemiş, başında da bir Derviş Mehmet Paşa yok, Ahmet de 'Kul taifesi bana cüret edemez' kafasındaydı ilk başta, ama yeniçerinin nelere kalkışabileceğin bilecek kadar şey görmüşlüğü vardı.

Osman etrafındakilerin nasıl insanlar olduğunu anlamıyor. Sanıyor ki yeniçeri esip gürler, ama kendisi dirayetli bir padişah olarak onlara had bildirip kendi idaresi altına alabilir.

Kösem ile olan sürtüşmesi ve kardeşini öldürtmesinde de bana göre haklı. Genç zaten, padişah ama Kösem yellozu arkasından meşmeret meclisi toplayıp kubbe vezirlerini kendisinin emirlerini hiçe saymaya teşvik ediyor.

Hey gidi, rahmetli Sultan Sülüman olaydı, Kösem'i kazığa oturturdu valla.

• Osman'ı fazlaca ergen, dönek ve nankör bir şekilde canlandırdıklarından antipatik bulduğum bu oldu. Gerçi ergen olmalı tabi, 14 yaşında tahta çıkmış. La, hakikaten bu derece gıcık mıydı acaba diye açıp baktım, zamanında da haddinden fazla, gereksizce esip gürlemiş, sözde yaptığı bir kaç şeyi okudum ne kadar doğru bilemem ama zaten sevmiyordum iyice nefret ettim. Bunun ''hacca gidicem'' sivrizekalılığı da beni ayrı ayar etti. Açıkçası o olayda yeniçerileri haksız bulmuyorum. Belki bu kulluk anlayışı son derece sinirime dokunuyor diyedir. Bir isyan bayrağı görünce havada kaptım.

Aslında koskoca devlette 2. Mehmet ve 2. Mahmut, biraz da 2. Abdülhamit dışında sevdiğim bir padişah olmadığından böyle olumsuz olabilirim. Birbirlerini yediklerini görünce keyifleniyorum. Bu bölüm Yeniçeriler Osman'ı alırlar, oh ne güzel.

• Kendini akilli saniyormus iste.

Babalari 27sinde olup gidince taht veletlere kalmis.

Kızlar Ne Diyor 4

• İzlemiyorum. Öyle arada baktığım oluyor, mesela geçen hafta az baktım ama işleyişi hakkında pek bir fikrim yok çünkü düzenli takip etmiyorum.
    Kösem en başta Beren ile başlamalıydı. Beren'i sevdiğimden değil ama ilk bölümlerdeki kız sarıydı ayrıca konuşmayıda beceremiyordum. Sonra birden değişim oldu sanki başka bir dizi başlamış gibi oldu. Saçmaladılar.

0|0
    0|0
    • Bana kalırsa hiç yakınından bile geçirmemeleri, adam gibi o rolü fiziksel olarak kaldırabilecek birine vermeleri lazımdı.

Harem-i hümayun'a 14-15 yaşında girmiş bir kızı 32 yaşında birine oynatamazlardı. Ki üstelik ilk dizideki gibi ilk birkaç sene dört beş bölümde geçirilip karakter 20lerine getirilemezdi.

Ki öbür rum kız Beren'den çok aha başarılıydı hiç Türkçe bilmemesine rağmen.

Asıl saçmalık Beren Saat'in böyle bir projede sırıtmadan rol yapabilecek kabiliyette olduğunu sanmaları.

• Yav ortada bir kişiliği yansıtacak bir oyuncu yok. Beren ilk geldiğinde rolü rum kızdan devralmıştı, o kız atarlı, 'Ben size boyun eğmem, zikerler hareminizi' kafasında, sadece Ahmet'e bağlılığı olan ki onun da sebebi Ahmet'in de en az kendisi kadar baskı altında olduğunu görmesiydi, art niyetli ve fesat olabilen ama genel olarak naif bir kızdı.

Tabii Beren bu kızın çizdiği ateşli genç portresini zerre kadar yansıtamadı, ilk başta herkese yapmacık şekilde iyi davranan biriydi, altını dolduramayınca hanedanın koruyucusu, her işi çözen ve Ali Osman'ı güçlüklerden kurtaran kadın diye şişirip daha da iticileştirdiler.

Normalde Sultan Ahmet kadınları devlet işinin kıyısından bile geçirmeyen, annesi dahil kimseyi dinlemeyen bir padişahken sırf Kösem'in güçlenmesi için herşeyin içine dahil ettiler bu sefer, çünkü kimse harem içi hesaplaşmalarda Kösem'in tavrını desteklenir bulmuyordu.

• Evet zaten dediğim gibi yansıtabilse bir sahnesinden bile anlaşılır. Zorlama olmuş.
      Çok para alıyordur kesin. Haketmesi gerekir.
      Ama zorla olmuyor demek ki.
      Paraya bakıyorlar ben bu rolü becerebilir miyim diye kendine sormuyor.

• gerçek tarihle hiç bir ilgisi olmayan yanlızca padişahları karalayan bir dizi izlediğimde çok güldüm ancak bu kadar uydurma olabilirdi

0|0
    0|0
    • Dizi cok da basarili degil. Ama ben daha bir padisahi karaladiklarini gormedim. Siz padisahlari bilmiyorsunuz.

4. Murat mesela, ne kadar kuvvetli oldugunu falan isleyecekler. Ama ruh hastasi halini, yoldaki kar kurenmemis diye kadi idam ettiren yonetim anlayisini, hususi yaptirdigi Revan Kosku'nde erkek kapatmalariyla yaptigi alemleri, ickiyi yasaklayip kendisinin agir alemci olmasini falan ne kadar isleyecekler gorecegiz.

Sanki padisahlarin nasil yasadigini cok biliyorsunuz mk.

• Hazikir lan ordan, senin gibilere laf anlatmaya bile hacet yok, Osmanlı tarih tutmaz diyor, bunu diyen kişi Dünya'nın düz olduğunu falan da iddia edebilir.

Kodumun beyin özürlüleri. Başımıza ne geliyorsa sizleri insan yerine koyup laf anlatmaya çalışmaktan geliyor.

• o dizilerden tarihini öğrenmeye devam et örümcek beyinli kemalist bir adama osmanlı tarihinden bahsedende kabahat sen yalan yanlış yazılmış boktan inkılap tarihini bilirsin ancak kardeşim yüreğin varsa yazar bakarsın yazılı tarih var mı yok mu anca götünden at at gözlüklü cahilin dibi göt herif senin dilinden yazdım umarım hoşuna gitmiştir siktiğimin delisi

• Ben takip ediyorum seviyorum işte dönem dizilerini

0|0
    0|0
    • Saçma sapan şeyleri uzatıp dönemden çıkabilecek güzelim hikayeleri es geçmeseler daha iyi olurdu.

Aslında ilk başladığında ortaya sundukları konsept türk dizi sektörünün çok üzerinde, çok kaliteli bir işti, çok yönlüydü, senaryo birden fazla kola ayrılmıştı vesaire, ancak türk izleyicisine hemen beğendiremeyince rating uğruna saptılar.

• Daha ne için tuhaf dediğimi anlamamışsın. Neyse boşver.

• @_Yağmur söylede anliyim o zaman

• beren saat role olmamış. acık ve net. gerçi o yunan süzmesi yamuk yumuk oynayan kızda olmamıştı ama hiçbiri meryem olamaz. vildan atasever hepsinden iyi oynuyor ayrıca.

0|0
    0|0
    • O rum kız kendisine biçilen rolü yansıtıyordu. Bizim millet anlamıyor kaliteden.

• neyse artık yanlış anlasılma olmuştur diye düşünmüştüm tesekkürler.
      diziyi hep takip ediyormusunuz bu arada?

Erkekler Ne Diyor 3

• süper

0|0
    0|0
  • Gerçek Osmanlı ile bunların canlandırdıkları Osmanlı arasında benzerlik yok.

0|0
    0|0
    • Yoo, gayet tutarlılar. Yan hikayeler saçma sapan ama padişah karakterleri, yaşanan temel olaylar hemen hemen aynı.

Eski dizide Şeyh Maşuki'nin yargılanması sırasında yazdıkları replikler bile kelimesi kelimesine uyuyordu.

Sanki millet biliyor Osmanlı'yı. Adamların yansıtmasında o kadar da sorun yok, tam olduğu gibi yansıtsalar zaten ayaklanır millet.

Bu dizideki Sultan Mustafa hakikatte Divan'da vezirlerin kavuğuna tekme atıyordu.

• Ailecek merakla bekliyoruz

0|0
    0|0
Yükleniyor...