Muhteşem Yüzyıl Kösem dizisi ecdadımızı nasıl anlatıyor?

Sizce doğru mu yanlış mı? Yanlışsa neden yanlış ve doğrusu nedir?

Güncellemeler:
Gncl

0|1
13|28

En İyi Erkek Görüşü

• Adamlar zaten birebir gerçek demiyorlar kurgu var her şeyi ciddiye almamak gerekiyor bu illüzyonistin yaptığı gösteride "kesin ip var" demeye benzer.

1|1
    0|0
    • Hayır bir de yanlış anlatıyolar evet ama ecdadcıların sevinmesi lazim. Zira gercek osmanlı anlatılsa yer yerinden oynar:))))

• Misal şuanda benin %50 im var diyenler oluyor gibi. Neyse

• Ahahah ayni kafa

En İyi Kız Görüşü

• Eğer tarihi kitaplar ve kaynaklar dışında kurgu bir diziden öğrenecek kadar vizyonsuzsan vay senin haline ne diyeyim?

1|1
    0|1
    • Tarihi kurgu bir diziden öğreniyorum diye bir cümle kurduğumu hatırlamıyorum:))) vizyonuna sağlık, geniş vizyonunla çok güzel bir önyargı örneği gösterdin bizlere:)

Erkekler Ne Diyor 27

• hiç bir dizi ya da sinema filmi tarihi olduğu gibi anlatmaz mutlaka kendilerince bir şeyler katarlar
    Tutki ben Osmanlı hatunlarının bu kadar dekolte açık giyindiklerini sanmıyorum
    kadınların padişlar üzerindeki etkilerinide çok abartmışlar
    ve yine bildiğim kadarıyla Osmanlı'da hareme alınan kızlar çok yönlü terbiye edilir eğitim verilirmiş ama dizidekiler çok terbiyesiz :)

2|2
    0|1
  • Ecdad, dizilerden öğrenilmez.
    Kitaplardan öğrenilir.
    O diziyi yapanın amacı, gençlere dedelerini öğretmek değil herhalde.
    Ceplerini doldurmak, geçmişe dair oluşan ilgi üzerinden...
    Elma ile armutu ayırtedelim...

3|2
    0|0
    • Amaç dede ogretmek olsa padisahlarin oglanciligi ve seks manyakligi da anlatilirdi. Ama sadece asklari anlatiliyo

• Kanuninin 11 cocugu vardi en az.

Kösem kanuni degil sultan ahmed donemini anlatiyor. Ahmed de 27 yasinda ölmüş ama 22 cocugu var. Cok ilginc.

• Padişahlar, Aynaroz'da yaşamışti...
      Ondan hep bunlar...

• Dizilerle tarih öğrenilmez.

1|0
    0|0
  • Görmek istedikleri gibi

1|0
    0|0
  • Dogrusunu anlatsa simdiye ic savas cikmisti. Cok bayildiklari Fatih Sultan Mehmet doneminde sehzadenin bir pasanin karisina tecavuz etmisligi var.

0|0
    0|0
  • bılmem olabilir

1|0
    0|0
  • Diriliş Ertuğrul izle.

0|1
    1|0
  • Bakın benim arkadaşım gerçekten sağlam bir tarihçi ve bu konuyu ona danıştım verdiği cevap şu idi.. kitaplarda bizlere anlatılan tarih gerçeği tam anlamıyla yansıtmıyor bilmediğiniz o kadar çok şey var ki anlatsam beni topa tutarlar..

1|0
    0|0
  • İlk seriyi de katarsak yüzlerce bölüm oynadı. Hangi yanlışını düzeltelim ki? Ortalığa dökülmüş bir kova pisliği, bir bardak suyla temizlemeye çalışmak gibi bir şey bu. "Biz kurgu yapıyoruz, tarih belgeseli çekmiyoruz" demek, bu ihaneti aklamaz. Madem kurgu yapıyorsun, hayali karakterler uydur. Tarihte var olmuş ve çok ciddi bir kesimin "milli değer" olarak kabul ettiği şahsiyetleri, hiç yapmadıkları şeyleri yapmış gibi canlandırmak, en hafif ifadeyle ahmaklıktır. Benim gözümde ise bunun adı ihanettir. Zaten bu maksatla hayata geçirilmiş projelerdir bunlar.

0|0
    0|0
    • Mesela ne yapmamislar?

• Hangi padişah, hangi tarihte doğdu, hangi eğitimleri aldı, kaç dil biliyor, yazdığı şiirlerde kullandığı mahlas, yaptırdığı eserler, çıktığı seferler, hangi kadınla ne zaman evlendi, kaç çocuğu var ve saymadığım birçok detay... Hepsini biliyorum.

• Ya saraydakiler bizim ecdadımız değil kafanız basmıyor mu şuna. Senin ecdadın saraydakiler keyif çatarken canını dişine takıp hayvancılık tarım yapıyordu. Amelelik yapıyordu.

1|0
    0|0
  • hiç izlemedim bilmiyorum onun için

1|0
    0|0
  • dizi bu dizi. doğruyu öğrenmek için kitap okumalı ya da belgesel izlemeliyiz

1|0
    0|0
  • OLAY tarih anlatmak değilki kuzum olay izlenebilirlik arttırmak

0|0
    0|0
  • gerçekleri tamamen çarpıttığı söylenemez ama reyting için kurgu olan yerler vardır elbet

1|0
    0|0
  • Kurgu bunlar. Git ansiklopedi karıştır ecdadın ne yaptı gör. Sadece başarılara değil başarısızlıklara da bak..

0|0
    0|0
  • yanlış olmasının sebebi dizi başlarken kurgu yapılmasıyla açıkça belirtilmiş. Bugün Osmanlı kaynaklarının yarısı bile daha derlenmedi ki.. Bir de Türkçeye çevirisinin yapılması ve ciltlenmesi lazım. Ondan sonra günlükler açılacak ve olaylar karşılaştırılacak.. Bütün bunlar netleşmeden yarısı farazi olaylar zinciri halinde devam ediyor. Boşuna ki beslediğimiz insanlar oluyor vb..

0|0
    0|0
  • Ecdadımız kim kime dumduma herkes bulduğuna şeklinde gösteriliyor. Savaşlar başarılar ve gerçek yaşam gölgelenip entrikalar üzerinden gidiliyor. Gerçeği yansıtmadığı ortada

0|1
    0|0
    • O dizi duraklama doneminde, Osmanlinin ic ve dis sorunlarla bogustugu donemde geciyor. Heralda Sultan Ahmet' ordunun basinda sefer yapan biri saniyorsunuz.

Bu arada, dizi 4. Murat donemini kabaca bile anlatirsa ayaga kalkacaksiniz.

• Ecdadimizi degil' daha cok kadinlar arasindaki cekismeyi anlatiyor bence. dizi resmen kadinlar üzerine kurulmus gidiyor ben begenmedim..

1|0
    0|0
  • Bize imamlı yüreğiyle savaşan, zaferler kazanan nice yiğitleri yetiştiren bir dizi izletin (Diriliş Ertuğrul) Orası burası oynayan, açık saçık giyinen şırpıntıları değil. Hele hele ermeni sopunu hiç değil.

0|0
    0|0
  • saray entrikaları ağırlıklı

0|0
    0|0
  • İzlemiyorum

0|0
    0|0
  • geresiz bir soru sormuşsun sen anlayamadın mı yanlış anlattığını

0|0
    0|0
  • Osmanli tarhini yavuz bahadir oglu gibi bir tarihciden okursan anlarsin yanlisi

0|0
    0|0
    • Mesela anlat ama? Nesi yanlis Kösem de anlatilanin?

• Nesimi yanlis bastan sona yanlis harem oyle degil kiyafetler o sekil degil sehzadeler hep egitim ve savas trknikleriyle ilgileniyor mesela burada ask sevhet bilemm neler neler oku

• Daha ilk bölümden elendi bence izlemeye değmez. Sizde izleyip bunların önünü açmayın lütfen.

0|0
    0|0
    • Zeka geriliği mi var? Ailesi kısmına bak.

https://tr.m.wikipedia.org/wiki/I._Ahmed

• Resim atabileceğim bir hesabın var mı Allah için sana kütüphane kaynakları atayım

• dirilişi izlemek en iyisi muhteşem yüzyılda sadece harem carptılarak anlatıyor

0|0
    0|0
  • Sapikça...

0|0
    0|0
    • E tamam bu sapikca mı?

• Yoo degil. Sapikca diyen sensin :D

• tüm çıplklıgıyla

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 12

• Dizi sonucta belgesel deyil.
    Kaliteli bir yapip game of thorns izleycegime kosem sultani izliyorum

1|0
    0|0
  • belgesel değil bu dizi kurgu yapıyorlar zaten hiçbir şekilde herşeyi gerçek yansıtamazlar. sadece tarihe geçen olayları sıraya sokup kurgu yapıyor ve bu kurguya senaryo yazıyorlar. sonuçta kösem ahmetle ne konuşuyor ya da safiye ahmetle nasıl konuşuyor bunları kesin bir şekilde bilme imkanımız yok.

1|0
    0|0
  • dizi sonuçta tabiki içinde kurgu barındırabilir bence bir sıkıntı yok. birebir tarih öğrenmek isteyen açsın okusun belgeleriyle bence

1|0
    0|0
  • Yanlis manlis izliyoruz

1|0
    0|0
  • izlemiyorum

1|0
    0|0
  • İzlemedim panpa ama kesin o da boştur

0|0
    0|0
  • O şekilde bakmamak lazım olaya. Dizi diye izle geç bence. Çünkü diğer türlü her türlü fiyasko olur.

1|0
    0|0
  • Bunu izlemedim ama Hürremi izleyen tarih bilgisi olmayan kişiler Sultan Süleymanı haremden çıkmıyor zannedecek

0|0
    0|0
  • izlemedim

0|0
    0|0
  • Yanliş anlatiyorlar hepsi osmanliyi karalamak için.

0|0
    0|0
  • Herkes de bu ''ecdad'' kelimesini kullanır olmuş...

0|0
    0|0
  • Ecdadımızı hülya avşar gibi bir vatan hainin oynadığı bir dizide izlemek sağlam bir fiki değil

0|0
    0|0
Yükleniyor...