Adele'nin yaptığı şarkı emek hırsızlığı değil de nedir?

Anadolu Coğrafya'sının acılarıyla karılmış şarkıyı, izin almadan biraz değiştirerek söylüyor diyeceğim ama dinlerken bile akla Türkçe sözleri geliyor, sizce dünya çapında tanınmış bir sanatçının izin almadan böyle yapması nasıl bir şey? Sonuçta telif hakkı olan bir parçayı izinsiz seslendiriyor

Bu orijinal versiyonu iken

Buda Adale'nin çalıp bestelediği hali, gerçi bestelemeye pek uğraşmamıştır. :)

• Adele'ye yakıştıramadım, nezaketen de olsa bir izin istemeliydi.
    70% (52)55% (30)64% (82)Oy Ver
  • Telif hakkı olan şarkıyı istediği gibi çalmasını destekliyorum.
    30% (22)45% (25)36% (47)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim
Güncellemeler:
https://www.youtube.com/watch?v=TyJLILwPu7E

Link silinmiş tekrar ekliyorum :)
haber.sol.org.tr/.../ahmet-kayanin-aranjorunden-adele-yorumu-139371

Ahmet Kaya'nın Aranjörünün yaptığı açıklama burada mevcuttur :)

0|0
6|20

En İyi Kız Görüşü

En İyi Erkek Görüşü

• çıkıp deseydi ki bu şarkının müziğini kürt sanatçı ahmet kayadan aldım müziği beni etkiledi ingilizce söz yazmak istedim kimse birşey demezdi ama bu şekilde sanki ortaya çıkmayacakmış gibi yapması açık net hırsızlıktır

1|2
    0|0
    • Aynen öyle , millet farketmez kafasıyla yapması sinirlendirdi beni , yoksa Ahmet Kaya'nın şarkısı her dilde söylensin bir sakıncası olmazda :)

Kızlar Ne Diyor 5

• telif hakkı varsa sıkıntı yok
    sizde Hintlilerden bilmem nelerden alıyorsunuz sıkıntı yok onlar yaptıgındamı sıkıntı? herkez önce bir aynaya baksın..

3|2
    0|0
    • Biz kimden almışız? :)

• @leary
      Ben işe gideceğim hazırlanıyorum arada da bakıyorum öyle

• @nowayy iyi işler :D bende derse kadar oyalanıyorum işte

• Mutlu oldum ilk defa onlar bizden almışsa

0|1
    0|0
  • Hep biz mi ordan burdan alacağız. Biraz da bizden örnek alsınlar ne güzel işte.

1|1
    0|0
    • Örnek alması güzelde kimsenin haberi olmaz diye düşünüp gizli gizli arakladıysa dünya çapında sanatçıya yakışmaz ama dimi :)

• onlar yaptığında iyi biz yapsak çok büyük suç olur. bu böyle gördüğüm 2. şarkı. diğeri de the weeknd often hadi o başında kullanmış az bir yerini

0|1
    0|0
    • Kesinlikle , dediğiniz 2. Şarkıyı bilmiyorum ama en azından bir hangi şarkıdan bestesini aldığını söylemeliydi :/ :)

• o şarkının sözlerini ve melodisini direk şarkısının başında kullanmış. ne desem bilemedim çok sinir bozucu

• Aynen öyle , en azından isim belirtilir birşey yapılır yani :)

• Adele'ye yakıştıramadım, nezaketen de olsa bir izin istemeliydi.

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 19

• Genelde bu olaylay her yerde dönüyor. Mustafa Sandal da 2Pac'ın şarkısını çaldı, hiç utanma yokmuş gibi. Yüzlercesi var. Ama özel olarak yorum gerekirse ben zaten Adeleyi de kası da hiç sevmezdim. Şarkı tarzı da hoşuma gitmezdi şişkonun. Tam nefret etmem için sebep çıktı güzel oldu.

0|1
    0|0
    • Hahaha :D Ben bu olaydan önce tanımıyordum bile , gerçi halen tanımıyorum ama emek hırsızlığından başka birşey değil bu , oraya dikkat çekmek istedim , Sandal'ında yaptığına karşıyım ama her ülkede nam salmış bir sanatçının yapmasına dahada fazla karşıyım :)

• Telif hakkı yasaları ihlal edilmediyse sorun yok demektir. Bununla gurur duymamız gerekirken bunu yadırgamak saçma olacaktır.

1|2
    0|1
    • Yadırgamak değilde , nezaketen bir izin almak gerekmezmiydi eşinden vb. :)

• Nelly Furtado adlı şarkıcı müziği Muhlis Akarsu'ya ait olan "Allah Allah Desem Gelsem" şarkısının müziğini telif hakkı olmadan kullanınca sesiniz çıkmamış da konu Ahmet Kaya olunca herkes ayağa kalktı nedense... Madem savunacaksınız, verdiğim örneği da savunun ama bir Ahmet Kaya değil diye kimse umursamıyor. Ya da yıllarca başka şarkıcılardan şarkılar müzikler çalıp Türkiye'de liste başı olanları eleştirmemeniz oldukça tuhaf geldi.

2|1
    1|1
    • Dediğiniz Nelly Furtado ve Muhlis Akarsu'yu tanımıyorum dahi , Ahmet Kaya sevdasıdır kavgamız , sadece dünya çapında bir sanatçının izin alması gerektiğini söylemem neden bu kadar tepkinizi çekti asıl bu tuhaf :)

• Sana göre Grup Yorum'da protest değil o zaman :) https://www.youtube.com/watch?v=TJ1qUzU6VrM Bu şarkıda bir protestlik sezmiyorsanız sorun sizin zihninizdedir , onun yaptığının yüzde birini yaptınızmıki eleştiriyorsunuz acaba , sen anarşistsin , ben komünist fark burada , anarşi ile komünizm arasındaki farkı araştırmanı öneririm , beni tanımadan popülist solcu demen ayrı komik , solcuyum demeyinde adımızı kirletmeyin Sağcıyım diyin siz , ben burada Marx'tan girip Lenin'den çıkarımda anlamazsın işte :) Ayrıca burada aşırı muhalif bir hava estirerek popülistliği kimin yaptığıda ortada :)

• Ah şu yeni nesil... Bir şeyi tutturmuşsunuz gidiyorsunuz. Ucuz kahramanlarınızı da hiçbir zaman bırakmıyorsunuz. Grup Yorum her dönemde protest olmuş bir grup her ne kadar zaman zaman örgütçü duruş sergilese de. Anarşi ile komünizm arasında uçurumlar yok. Temelde aynı, pratikte farklı sadece. Sizi tanımama gerek yok tavrınız popülist solcu olduğunuzu gösteriyor. Putlaştırmanız da kez öyle... Marx'tan, Lenin'den girin de görelim bakalım ne kadar komünistsiniz. Ya da Marksist- Leninist bir düşüncedesiniz...
      Benim popülist olma gibi bir niyetim yok, aşırı muhalif de değilim. Sadece eleştiri yapıyorum. Bunu da kaldıramıyorsunuz belli ki. (:

Evet ben aşırı sağcıyım bu arada Osmanlıcı'yım ve kafatasçıyım. Bilip bilmeden hemen siz şöylesiniz demek de yeni nesil popülist solculuğun getirilerinden işte şaşırmamak lazım. (:

• Halkın sanatçısı AHMET KAYA

0|5
    0|0
  • Bir benzerlık oldugunu düşünüyorum. Şayet kasıtlıysa da bununla gurur duyarım. Türkiye de dinlenilecek evrensel boyuta ulasabılecek bır muzık varsa bu solun icraa ettigi müziklerdir.. Siyasi görüs katmak istemem ama hakikatn gerek duygu gerek yaşanmışlık.. Bir ali kınık parcası alacak degıldı heralde..)

0|1
    0|0
    • Kesinlikle bir solcu olarak katılıyorumda izin almalıydı yinede :)

• A dedim.

0|2
    0|0
  • Sizin dincilerinizde hirsiz al bak kaniti

Orjinal versiyonu
    https://m.youtube.com/watch?v=A-PN-IZUt8o

Çalinti hirsizlik versiyonu

https://m.youtube.com/watch?v=XVYC_KYScXA

0|1
    0|0
    • Dostum bir hırsızlığı başka bir hırsızlıklamı örteceksin ama :) Dünya çapındaki bir sanatçıdan bahsediyoruz :)

• Hırsızlığın büyüğü küçüğü olmaz :)

• Misal, Tarkan Asla şarkısı için Gipsy Kings'ten izin almış mıydı peki?

0|1
    0|0
  • alakası yok. benzerlik var sadece.

0|1
    0|0
    • Sesin iniş ve çıkış yerlerine dahi bakınca öyle görünmüyor ama :)

• Seni kırmamak için öyle olsun da :)

• Bu şarkının melodi çatısı sadece Ahmet Kaya tarafından kullanılmadı. Bir çok şarkıda aynı melodi mevcut emek hırsızlığıysa Ahmet Kaya da emek hırsızıdır bu mantıkla.

0|0
    0|1
  • ahmet kaya adamdan sayılmaz bişey olmaz ya adam yerine koymamış normal karşılıyorum

2|1
    2|6
  • dostum sn müzisyenmisin?

0|1
    0|0
    • Amatör kendi çapımızda şiir vb uğraşlarımız oluyor , neden? Bahsettiğimiz kişi dünyaya malolmuş bir sanatçı :)

• Daha notaları bulamadım , arıyorumda :)

• Bu problemli şarkının iki açıdan incelenmesi lazım bana göre. Önce, müzikal açıdan şarkıyı incelersek, dünyada bu tip şarkı çok vardır diye düşünebiliriz. Bu bir kalıptır, marş armonik dediğimiz belli bir armonik kalıptır" diye konuşan İşmen, "Fakat işin teknik kısmına gelince: Ahmet’in şarkısının nakarat ve intro kısmı, Adele tarafından kullanılan şarkının A bölümü aynen alınmıştır. Ben yıllardır mahkemelerde bilirkişi olarak görev alıyorum, bana bu şarkı gelse aynen nakarat kısmı parçanın A kısmı olarak birebir kullanılmıştır derim kesinlikle bundan vazgeçmem" ifadelerini kullandı.

Üstad bak Ahmet Kaya'nın aranjörü A kısmının bire bir alındığını söylemiş :)

• yapılan şakılar birbirine benzeyebilir, adel ahmet kayayı özenle araştırmışsa bilemem, benzeşme milyonda bir görünen bişey zaten, benim ismimden, türkiyede binlerce varsa, soyadlarımız farklı olduğu için, aynı olmamış oluyoruz, ben mahmut cebrailsem, başkasıda mahmut yılmazdır, ötekide, mahmut bektaş'dır. isimler aynı, ama soyadlar aynı olmadığı için, durum kurtulmuş oluyor,

0|0
    0|0
    • Bunu isim temalı düşünmek yanlış değilmi , şarkının iniş çıkış yerlerinde dahi benzerlik var çünkü , bir şarkı iki farklı sanatçıdan aynı iniş çıkışlarla yorumlanmıyor bence :)

• Ahmet kayadan mi. Çalmış?

0|1
    0|0
    • Önce Acılara Tutunmak parçasını dinlerseniz , arkasındanda Adele'nin şarkısını dinleyiniz , anlayacaksınız :)

• Maalesef işin içinde gavur olunca

• Dünyaca tanınmış bir ünlünün yapması yakışmıyor , 3 kişi toplanıp söylese birşey olmaz ama :/

• araklamış

0|1
    0|0
  • Bizim s*lcular başlamış yine. Güzel ki almış. Alsın ne var?

0|0
    0|0
  • Bizim yerli şarkıların yarısı çalıntı dizilerimiz bile çalıntı bırakın bu işleri.

0|1
    0|0
    • İzin alınmalı yinede , dünyaca ünlenmiş bir sanatçı.

• Sorun da burada işte. Adeleyi dünya tanıyor ama Ahmet kayayı sadece biz... Yaptığı doğru olmasa da bence üstü tamamen kapanır gider

• Gülten Kaya dava açarsa üstü kapanmazda bakalım süreçte göreceğiz :) Satış rekoru kırmış birde şarkı :D

• Oyle valla.

0|1
    0|0
  • Notalar farklı, söyleyiş tarzı farklı. Ayrıca Adele bir besteci ve bundan önce yaptığı hiçbir şarkı başka bir şarkıya benzetilmemiştir. Şarkının girişi sadece " aramaktır oysa sevmek" kısmını andırıyo ama diğer kısımları notalarla hiç uyuşmuyo. Üç notası benzer diyede Adele çaldı demek insafsızlık bence. Ona kalırsa Türkiyedeki hit şarkıların çoğuda arap kökenli şarkıların türkçe versiyonu ama adamların haberi bile yok :) Hemde bizimkiler notaların hepsini çalıyo. Sadece iki notayı değil.

0|1
    0|1
    • :) Doğrudur hocam amma velakin başlayışı felan çok aşırı benziyor ki buna tesadüf demek komik olmazmı , yabancıyı dinlerken Türkçe'si aklıma geliyor? :)

• Bu problemli şarkının iki açıdan incelenmesi lazım bana göre. Önce, müzikal açıdan şarkıyı incelersek, dünyada bu tip şarkı çok vardır diye düşünebiliriz. Bu bir kalıptır, marş armonik dediğimiz belli bir armonik kalıptır" diye konuşan İşmen, "Fakat işin teknik kısmına gelince: Ahmet’in şarkısının nakarat ve intro kısmı, Adele tarafından kullanılan şarkının A bölümü aynen alınmıştır. Ben yıllardır mahkemelerde bilirkişi olarak görev alıyorum, bana bu şarkı gelse aynen nakarat kısmı parçanın A kısmı olarak birebir kullanılmıştır derim kesinlikle bundan vazgeçmem" ifadelerini kullandı.

• Buyur dostum , sana özel açıklama :)

Yükleniyor...