Muhteşem Yüzyıl Kösem'in prodüksiyonda gene cesur bir hamle yapmış olmasına tepkiniz ne?

Şimdi birden aklıma geldi. Normalde bizim dizilerde görüntü yönetmenliği berbattır. Heryer aydınlıktır, odalarda bir tane gölge olmaz, projektörle dayarlar arkadan ışığı zerrece gerçekçilik olmaz yapımın türü ne olursa olsun.

Eski Sultan Sülüman'ın dizisinde de bu sorun vardı, hele en başta. Mumla aydınlanan odaların her bir yanı seçilebiliyordu gayet. Kontrast çok yüksek tutuluyordu falan.

Şimdi bu yeni dizide hakkaten görüntüler adam gibi, heralde ilk defa doğru düzgün ışık kullanıldığına şahit oluyoruz. Güneş'in altında yürürkenki aydınlık karanlıkta otururken yok kimsenin gözünde.

Sorum şu ki, izlerken rahatsız mı oluyorsunuz yoksa hoşunuza mı gidiyor bu atmosfer?

0|0
9|7

En İyi Kız Görüşü

En İyi Erkek Görüşü

• Kardeş zaten muhteşem yüzyıl türk dizi tarihinde bir ilkti, o kalitede bir türk dizisi o zamana kadar çekilmemişti, ondan sonra bir iki dizi daha çıktı muhteşemden esinlenerek, simdi kösemle dahada geliştirmişler kendilerini, yıllarca o kadar basit diziden sonra, böyle kaliteli türk dizilerini görmek güzel

0|1
    0|0
    • Eğer bir sebepten yayından kaldırılmaz, sayko padişah 4. Murat'ın yetişkinlik devrine kadar gelinirse sen o zaman gör burada çıkacak goygoyları.

Adam yolda ayağına taş takıldı diye kadı idam ettiriyormuş * . Şarabı yasaklamasına rağmen kendisi içmesi gibi bir çok şey var.

Psikopatlıklar gırla Murat döneminde, ben en çok onun dönemini nasıl işleyecekler merak ediyorum Millet 4. Murat'ı atıyla barfiks çeken padişah gibi görür ama gerçekte canı sıkıldıkça tedbili kıyafet şehre gider, herhangi bir yasağını delen birini bulunca idam falan ettirirmiş.

Ha, bence haklı yaptıklarında, adamın kafayı yememesi işten bile değilmiş, bacak kadar çocukken kendi gözlerinin önünde veziri azamını parçalara ayırmışlar.

Kızlar Ne Diyor 8

• kadınların -erkekelrin halvete girmekten başka derdi olmayan bir dizi. izlemiyorum ama haberi geçrse de neymiş diye bakarım anca.

0|0
    0|0
    • İzlemediğin dizi hakkında bayağı net bir yargın var. Bana hiç senin dediğin gibi gelmiyor, padişah olmanın yükü altında ezilmemeye çalışan, en az cariyeler kadar köle olmuş ergen Sultan Ahmet ve onun kuyruğu dik tutma, etrafında dönen dolaplara mani olma, kendisini kimin kandırdığını anlama çabaları.

Safiye Sultan'ın oğlu Mehmed'in döneminde kurduğu harami düzen ve bu gücü korumak için Ahmet'i manüpile etme çabaları, çevirdiği dolaplar, kubbealtı vezirlerinin padişahın değil, Safiye Sultan'ın kulu haline gelmiş olması, Safiye'nin Ahmet'in canını tehdit altına alacak kadar soğuk olması.

Handan Sultan'ın oğlunun geleceği için çabalaması ama malın teki oluğundan bunu başaramaması falan var.

Ama sen nedense bir tek hareme takmışsın. Dizinin önemli karakterlerinden biri Mahpeyker, ne yani, haremle hiç mi ilgilenmeyecekler?

• Ben sana soyle boyle demedim, o dediginin olmadigini soyledim sen atladin Dirilis bilmem ne diye.

• sanane. ben cevabımı verdim durmayıp konuyu buralara getirten sensin.

• İzlemiyorum :D ilk bölümünü izledim çok karanlık geldi :))

Dediğin şey aksiyon polisiye falan gibi dizilerde yapılsın ama bu biraz daha fantastik :D biraz daha masalsı. Daha parlak olmasını beklerim.

0|0
    0|0
    • Ben beklemem, mumla aydınlatılan yerleri soğuk ışıkla tepeden aydınlatıp saçma sapan bir görüntü elde ediyorlar.

Ne masalsısı, dizi tarihi bir soap opera tadında, masalla falan alakası yok. El kadar çocukların boynuna urgan dolandığı masal mı olur?

Kendi canını tehlikeden kurtarmak için 5-6 yaşındaki kardeşini öldürtmeyi düşünüp son anda vazgeçen abinin, gözünün önünde zehirlettiği adamın ağzından burnundan kan gelirken oturmuş kayıtsızca kahve içen kadının olduğu masal mı olur?

• ya sen durduk yere niye bana atarlanıyosun,? fikrimi sordun söyledim. nokta. alla alla çattık ya.

• Tamam da fikrin makul değil. Atarla ne alakası var? Forum değil ki burası.

• açıkçası okumadım detayı. senin birkaç yorumunu okuyup takip etmiştim incelerim diye de şu dizileri nasıl izleyebiliyorsun anlamış değilim. :/

0|2
    0|0
    • İzlediğim tek türk dizisi. Tarihle aşırı ilgili olduğumdan baştan eğilim var.

Dizide beğenmediğim çok yön olsa da (kurgunun yavaşlığı, 2 saat sürmesi vs.) tarihi tarafsız anlatması, tarih üzerinden kurgulamaya çalıştığı karakterler, vurgulamaya çalıştığı hikaye falan güzel.

Tek sıkıntısı türk prodüksiyonu olması.

bir de detayda bahsettiğim üzere, görüntü yönetmenliği türk sinema filmlerinden bile daha iyi.

• ecdad benim için sadece güzel bir küfrün ilk kelimesidir. alaldjjdkdkdkkffk

• O diziyi izlemedim ama dediğin şey doğru.

0|0
    0|0
  • Dizi hosuma gitti ama o kadar dikkat etmedim

0|0
    0|0
  • Hürrem olmamasına rağmen hoşuma gitti dizi gerçekten daha başarılı

0|0
    0|0
    • Haremdeki kavgaları minimalize etseler daha hoş olacak da işte, zaman doldurmak lazım heralde.

Şu an Mahpeyker'in zıvanadan çıkıp 'tamam ulan gitmiyorum bir yere, ama azınıza zıçıcam hepinizin' demesini sündürmeyi kesseler hikayede bir sorun kalmayacak.

Kılıçlar berbat. Önceki dizide oyuncular 4 kilo kılıç tutmaktan kollarının koptuğunu söylüyorlardı, 'Oyuncu değil misin pezevenk! Git kollarını kuvvetlendir' diyeceklerine gitmişler alüminyumdan kılıç yapmışlar heralde.

• 😂😂 bu kadar sert eleştirme yapçak bişey yok. Hem turk milleti zaten tarih için değil harem olayları için izliyo adamların amacı prim yapmak. Umurlarında olur mu

• Diziyi sadece türklere satmıyorlar. Hatta paranın çoğunu yurtdışından kazanıyorlardır belki de.

• Begenmedim hülya avsar beni o guzel diziden sogutmaya yetti 😕😕😕

0|0
    0|0
    • Ve aurica muhtesem yuzyila bakarak bu biraz daha gercekci.. ortam olarak

• Hülya Avşar'ı ben de sevmem. Ama oyunculuğu pek kötü değil, çok iyi de değil gerçi ama böyle sırf özel hayatındaki tavrı yüzünden bu kadar eleştirilmesi de saçma.

Ha bence gene de bir cast hatası, Beren Saat gelecekmiş o daha bile fiyasko bir tercih ama Hülya Avşar o kadar da kötü bir performans sunmuyor, bildiğin beton kadar soğuk, duygusuz, acımasız, psikopat bir sultanı oynuyor işte.

• Sevmeyince sevemiyorum bir türlü ☺ ne yapayim ama muhtesem yüzyıl ve kösem benim icin ayri bir yerdir halaaa

• bişeyler eksik gibi önceki daha güzeldi.

0|0
    0|0
    • Oyunculuklar dışında öncekinden zayıf olduğu hiçbir alan yok. Öncekinin ilk dört bölümünde Hürrem'in gebe kalmasını izliyorduk. Dekorlar falan rezaletti bunun yanında.

Şimdiki ortam daha ilginç, ergen padişah, buz gibi soğuk ve güç delisi Safiye falan var. Düzen bozuk.

Tabii bu sefer anlatımda falan çıtayı daha da yükseltip izleyicinin kafa yormasını, öylece izleyip geçerek eğlenememesini istemişler.

Bir de ortamlar genelde karanlık, atmosfer ağır, karakterler bir öncekinden daha psikopat. Bizim sert yapım sevmeyen, hafif şeylerden hoşlanan ortalama dizi kitlesine böyle bir konsept sunmak da bayağı büyük cesaret.

• Sanattan anlamakla alakası yok. Türkiye'nın televizyon izleyicisi kompleks iş sevmiyor. Türkiye'de dizi sektöründe niye bütün diziler birbirinin aynısı sence? Çünkü ne zaman biri riskli, kaliteli bir iş yapsa gereken ilgiyi görmüyor.

Hacıvat Karagöz Neden Öldürüldü filminin battı, Recep İvedik'in rekor kırdığı ülkeyiz biz.

• aslında bir yandan haklısın recep ivdik tarzı bir insana normal hayatta tahammül etmeyecek insanlar filmine akın etti bunu anlamıyorum. küfür basitlik bizim izlediğim şeyler oldu

Erkekler Ne Diyor 6

• İzlememeye gayret gösteriyorum

1|1
    0|2
    • Soru izleyenlere hitaben soruluyor. İzlemediğin birşey hakkında görüş belirtmene gerek yok.

• 'Açılın ben malım' desen de olurdu böyle etraflıca anlatmana gerek yok.

• Şikayetin avrsa engeller ya da şikayet edersin, istediğim yorumu yaparım malsam sanane la derdis enimi gerdi bebe :D

• O kadar güzel anlatmışsın ki ışık mevzusunu diziyi izleyesim geldi.

0|0
    0|0
  • O dönemi bildigim icin spoiler almışım gibi oluyor

0|0
    0|0
  • Bence gerçekleri yansıtıyor

0|1
    0|0
  • Tarihe saygısı olmayan bir diziyi izlemiyorum.

0|0
    0|1
  • Izliyorum.

0|0
    0|0
    • Ben izleyip izlemediğini sormadım. Dizinin görüntü yönetmenliğinin verdiği atmosferi beğenip beğenmediğini sordum.

Yükleniyor...