Şu Muhteşem Yüzyıl Kösem ilk diziden daha iyi başlamasına rağmen niye burun kıvrılıyor?

Yok arkadaş, ben ki yığınla yabancı dizi izlemiş, dandik türk dizilerine itibar etmeyen biriyim. İddia ediyorum ki şu Kösem'in dizisi Sülüman'ın dizisinden kesinlikle daha oturaklı, düzgün bir giriş yaptı ama heralde Mahpeyker Ahmet'e hemen meftun olmadı, ancak padişahın da o sarayda bir çeşit köle olduğunu anlayınca hoşlanmaya başladı diye millet beğenmiyor.

Zaten savaştan çok isyan olan, onun bunun padişaha baş kaldırdığı bir dönem, daha padişahın sevişmesini bile tarihle bağdaşmayan olay olarak görenlerin valide sultan'ın itliğini yapan devlet erkanını, padişahın arkasından dönen dolapları falan kabullenmesi mümkün değil.

Yaranamaz o dizi bizim millete.

0|0
5|5

En İyi Erkek Görüşü

• Ne bekliyonki mk tarihimizi kötü gösteriyo diyenlerle dolu neyini gösteriyo ne senin sorunun diyon? ee işte kıyafetler diyo ulan embesil sanıyoki o dönemde kara çarşaf giyiyodu herkes haremler kara çarşaflılarla doluydu :D sonra yok cinsellik varmış ulan hayatında 1 tane yabancı dizi izlememiş salaklar burada bir sevişme sahnesi olmamasına rağmen burun kırın ediyor. padişahımız böyle karı kız düşkünü gösteriyolar diyo be mk salağı bu kadar karısı bu kadar çocuğu yokmuydu bunların neresi yalan dediğin zamanda mal gibi kalıyolar daha ne düşündüklerini ne savunmak istediklerini bile bilmyolar çünkü

0|1
    0|0
    • Insan uyuz oluyor hakkaten. Adamlar saniyor ki padisah sabah namazi kilar, devlet isiyle ugrasir, 'Bugun nereye sefer yapsak' der, aksam namazini kilar, sonra yatar uyur.

Hic eglenmez, hic vakit gecsin diye is yapmaz, alkol almaz falan.

• Aynen ot gelmiş ot gidecekler o kadar imkan içinde sanki :D

Kızlar Ne Diyor 5

• Ben de herkesin aksine başarılı buldum süleymanla karşılaştırılamaz. Eğer konu gerceklerse tarihte olan olaylar dogru şekilde aksettiriloyor dogrudan kastim bir tv show dunyasi adina dogru olan yapiliyor sabahtan aksama kadar evleneceksen gel yeni bir tane dha var benzeri birsey kizlarla erkeklern evi falan var hani boyle seyleri tv ye koyup benim ulkemi koyun yerine koyanlara konusun birazda bence gayet basarili eger ki dizi devam eder kosemin padisahin tum islerini yoneltmye basladigi doneme de gelecek o zaman nasil kabul edeceksiniz acaba dizi oanlinn duraklma ve gerileme donemini isliyor bn ki yıllardır açıp tek bir dizi izlemisligm yok game of thrones dışında kaliteli bir türk yapımı olarak degerlendiriyorm ve dirilisle falan karsilastirilamax

0|0
    0|0
    • Bazı aksaklıkları var. Mesela artık sürekli kalabalık sahneler olduğundan kılıçlar falan çok özensiz, kimi sahnelerde kılıçlar teneke gibi eğiliyor savrulurken.

Onun dışında karakter kurgusu, tarihe yaklaşım doğru.

* , 4. Murat erkek kapatmalarına köşk yaptırmış bir padişah, ama bizim millet anca kendisinin atıyla barfiks çektiği gibi saçma sanrılara itibar ediyor.

• Osmanlı torunuyuz diyince bizim millet Hayda asmak kesmek tüm cihanın korktuğu bir imparatorluk görüyor sadece fakat her imparatorluk gibi iyi kotu dönemleri olduğunu bilinçaltına isleyemiyor.
      Evet yapım şirketinin eksikliklerinden olacak birçok şey var önem verilen teksey mücevherler gibi duruyor fakat bu dahi bizim show dünyamız açısından bir devrimdir açın bakın dizilerini programlarimza bunlar mi bizleri yansıtıyor biz izlediklerimiz mıyız özendiklerimiz mi? Öncelikle ona buna saydirmadan önce kimligimizi bir hatırlayalım bugüne kadar neler izlemek zorunda kaldiklarimiza

• Benim bir önceki dizide de, bunda da beğendiğim şey kimsenin sonsuz kötü veya iyi olmaması. Herkesin bulunduğu ortam tarafından şekillendirilmesi.

Kösem de mesela bu tema üzerinden planlandı heralde. Çok küçük yaşta, çocuktan hallice, saftirik birşey, zamanla Osmanlı'ya tek başına musallat olan güç delisi bir manyağa dönüşecek.

Eskiden de Hürrem orda var olma çabası güden bir kadındı, padişah sorumlulukları ve korkularıyla boğuşan bir adamdı falan.

Normalde bizde iyiler ve kötüler diye klişe karikatürize karakterler yazılır, çok sığ olur herşey.

• dönem konusunda bir bilgim yok ama dizi bana sıkıcı geldi. heyecansız. oyuncular hiç güzel değil. başroldeki kız çok soğuk. ve 3 saat sinema için bile fazla.

0|0
    0|0
    • Süre hakkaten uzun. Ama oyuncular iyi, Türkçe biraz kötü kullanılıyor ama anlamak lazım, Ezel Akay Hacıvat Karagöz Neden Öldürüldü'de çok iyi dönem türkçesi yaptırmıştı millet anlamadı filmin yarısını.

Heyecansız olanın ne olduğunu anlamadım, zaten daha üç bölüm yayınlandı, asker padişah bahşiş vermedi diye kılıcı çekip üstüne yürüyor, heyecandan kastın ne ki?

Dönem tarihinden en salak senarist bile etkileyici hikaye çıkarır.

• benim için farklı tabi. dönemi bilmiyorum. karakterleri tanımıyorum. bir çok davranışın nedenini de anlamıyorum. türkçeyi de iyi anlayamıyorum. özellikle eski türkçeyi. normal dizi gibi izledim.

• Hacıvat Karagöz'ün Türkçesi şöyledir bak.

'Beyliğimiz ufaktı, pulumuz yoğ emme, şanlı şöhretli taşımuz vardı, Herteviahitab ve Suayimahitab, Sultan-ı Selatın el-arabvelacem ve rum, Zillullah-ı fil âlem Demirtaş Han, Kafinur'u sizin eteğünüze gönderürüz. Nacüz hazinemüz Zat-ı Şâhâne'nin gölgesinde esellük ve bereketüyle şeref yâb ola'.

Böyle bir Türkçe vardı mesela o filmde seyirciden 'ne biçim film, bişey anlaşılmıyor' diye eleştiri almıştı.

Türkçe bilmez bizim millet genelde.

• Tabiki yaranamaz, kimlere yaranmis, aldik haberleri..

0|0
    0|0
  • Tarihi kotu gösteriyor vs. diyip izliyorlar bide üstelik bence gayet güzel soluksuz izliyorum uç haftadir 👍

0|0
    0|0
    • Tarihi oldugu gibi gosterseler 4. Murat'in erkek kapatmalarina kosk yaptirmasini falan islemeleri lazim.

• Yığınla yabancı dizi izlemiş birisi bence Türk dizilerine burun kıvıran asıl kişi olmalı..

0|0
    0|1
    • Birde,''Yığınla yabancı dizi izlemiş biri' kelimelerine özelliklede bir bayan karşısında dikkat etmeli..

• @Medician Teşekkürler ☺

• Rica ederim :)

Erkekler Ne Diyor 4

• Yabancı dizi izleyen birisi Türk dizilerini zor izler. Komedi dizileri 20 dk, normal diziler 40 dk (çoğunluğu)

Yani istediğin kadar iyi Türk dizisi çıksın izleyemem. Çok uzun.

Neden burun kıvırlıyor diye sormuşsun. İzlemedim 2 diziyide. Ama az çok youtubeden bakmışlığım oldu. 2'si de gerçekle alakasız olduğu için eleştiriye maruz kalıyor.

0|0
    0|0
    • Milletin gerçekle alakası yok tarih konusunda. Ben daha gerçek tarihle bazı anakronizmler ve bir iki ananenin atlanması dışında bir kopukluk göremedim.

Ahmet hakkaten kardeşini öldürmemek için direnmiş, hakkaten yeniçeri bahşiştir, sefer isterizdir ikide bir isyan etmiş, ahan da daha celali eşkiyasının Osmanlı'yı gene karıştırması var işlenecek.

Millet 'Padişahımızı haremden çıkmıyor gösteriyolar' gibisinden malca eleştiriyor. Önceki de böyle eleştiriliyordu, ulan hadi Süleyman'ı anladık, Sultan Ahmet 27 yaşında öldüğünde birden fazla kadından 10 kadar çocuğu vardı bari buna yapmayın.

Diziyi gereksiz gördüğüm sahneleri atlayarak izlediğimden o kadar süreden şikayet edemiyorum. 2 saat yirmi dakkadan izlemiyorum yani.

• He evet, hep öyle. Tipik türk zihniyeti. Söylediklerimi yanlışlayacak bir birikim yok, 'Bin sininli tirtişmem'.

• Ne diyon mk sen :D

• dizi kaliteli gerçekten seyrediyorum ama osmanlıyı kötü tanıtıyo buda bir gerçek

0|0
    0|0
    • Osmanlı'yı nasıl göstermesi gerekiyor acaba?

Millet sanki tarih biliyor gibi ahkam kesiyor.

Yeniçerilerin saray basıp padişahın gözü önünde veziri azamı lime lime ettiği dönemde geçiyor dizi.

Osmanlı'nın cephelerde artık gücünün azaldığı, devletin iç karışıklıklarla boğuştuğu dönem.

Millet padişahın seks yapmasından rahatsız ki gerizekalıca bu.

• Daha beter olsunlar.. Solcu pislikler amaç algı oluşturmak.

0|0
    0|0
  • İlk girişine baktım berbattı bende izlememe kararı aldım sonradan ne olur bilemem.
    Ama izlemem hevesim kaçtı bir kere.

0|0
    0|0
Yükleniyor...