Diriliş Ertuğrul ile ilgili merak ettiğim şeyi cevaplayacak olan var mı?

Cidden dönem tarihini okuyup doğru düzgün öğrenmiş, türklerin o devirdeki mantalitesi hakkında bilgi sahibi birisi bu dizinin tarihi gerçekçi yansıttığını düşünebilir mi?

O devirdeki türklerin sünni arap müslümanı gibi gösterilmesi yarı yarıya şamanizm etkisindeki, daha tam olarak müslüman bile olmamış, olanın da öyle araplar gibi bir din algısında olmadığı atalarımızı niye arap zihniyetinde gösteriyor ki bu dizi? Ciddi soruyorum, İbn-i Fadlan'ın 'İslam hakkında bildikleri arap görünce selamünaleyküm demekten ibaret' diye betimlediği oğuzların 'Allah, muhammet, ümmet, İslam alemi' diye saçmalamasını görüp 'Aaa gerçek tarih' diyeniniz vardır da, cidden tarih okuyup da buna inanan var mı?

Dizinin senaryosu çöp zaten. Bak bu gece son bölümünü izledim, koskoca Kayı boyunun beyoğlu Ertuğrul, arap şeyhlerinden icazet alıyor, var mı l*n böyle saçmalık? Ki koskoca Selçuklu'nun atabeyinin on kişi tarafından esir alınabilmesi, üç kişi on kişilik Hamza team'i dağıtan Tuğtekin falan ne ayak?

Dizide hiçbişey olmuyor l*n , atlaya atlaya 20 dakkada izlemesem hayatta katlanamam.

Bu arada, Ertuğrul'un o tılsımlı gömlek alması, o kadar dualar alması falan pek bir işe yaramayacak çünkü Baycu Noyan Kösedağ'da ebesine atlayacak Selçuklu'nun. Galiba dizi alttan alttan 'Dinle imanla savaş kazanılmaz, önemli olan akıllı oynamaktır' mesajı verecek diyorum da, sanmıyorum bunun olacağını.

Sanırım İbn-ül Arabi'nin boş beleş işlerle Ertuğrul'u oyalamasını işleyecekler. Çünkü oğuzlar gene kaçışacaklar moğoldan. Yani niye bu kadar 'Ertuğrul cihana adalet getirip moğola dur diyecek' propagandası yapıyorlar anlamış değilim.

Bu dizinin senaristleri hiç mi Vikings, Rome falan izlemedi l*n ömründe? İnsan bakar da feyz alır.

0|0
14

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlardan ilk görüşü sen paylaş ve
1 Xper puan fazladan kazan!

Erkekler Ne Diyor 3

Yükleniyor...