Diriliş Ertuğrul ile ilgili merak ettiğim şeyi cevaplayacak olan var mı?

Cidden dönem tarihini okuyup doğru düzgün öğrenmiş, türklerin o devirdeki mantalitesi hakkında bilgi sahibi birisi bu dizinin tarihi gerçekçi yansıttığını düşünebilir mi?

O devirdeki türklerin sünni arap müslümanı gibi gösterilmesi yarı yarıya şamanizm etkisindeki, daha tam olarak müslüman bile olmamış, olanın da öyle araplar gibi bir din algısında olmadığı atalarımızı niye arap zihniyetinde gösteriyor ki bu dizi? Ciddi soruyorum, İbn-i Fadlan'ın 'İslam hakkında bildikleri arap görünce selamünaleyküm demekten ibaret' diye betimlediği oğuzların 'Allah, muhammet, ümmet, İslam alemi' diye saçmalamasını görüp 'Aaa gerçek tarih' diyeniniz vardır da, cidden tarih okuyup da buna inanan var mı?

Dizinin senaryosu çöp zaten. Bak bu gece son bölümünü izledim, koskoca Kayı boyunun beyoğlu Ertuğrul, arap şeyhlerinden icazet alıyor, var mı l*n böyle saçmalık? Ki koskoca Selçuklu'nun atabeyinin on kişi tarafından esir alınabilmesi, üç kişi on kişilik Hamza team'i dağıtan Tuğtekin falan ne ayak?

Dizide hiçbişey olmuyor l*n , atlaya atlaya 20 dakkada izlemesem hayatta katlanamam.

Bu arada, Ertuğrul'un o tılsımlı gömlek alması, o kadar dualar alması falan pek bir işe yaramayacak çünkü Baycu Noyan Kösedağ'da ebesine atlayacak Selçuklu'nun. Galiba dizi alttan alttan 'Dinle imanla savaş kazanılmaz, önemli olan akıllı oynamaktır' mesajı verecek diyorum da, sanmıyorum bunun olacağını.

Sanırım İbn-ül Arabi'nin boş beleş işlerle Ertuğrul'u oyalamasını işleyecekler. Çünkü oğuzlar gene kaçışacaklar moğoldan. Yani niye bu kadar 'Ertuğrul cihana adalet getirip moğola dur diyecek' propagandası yapıyorlar anlamış değilim.

Bu dizinin senaristleri hiç mi Vikings, Rome falan izlemedi l*n ömründe? İnsan bakar da feyz alır.

0|0
1|4

En İyi Kız Görüşü

• Tarih dizisi diye izlemedim hiç, başlamadım.
    Ama bazıları çok beğeniyor (Tarihçi bir arkadaşım vardı, izle tarih aklına daha iyi yatar diyordu)

Tarih okumadan bu tarz şeyleri izlemek pek mantıklı gelmiyor, neyin ne olduğunu bilmeden izliyorsun sonra izlediğine inanıyorsun.

Ama pek çok kez övgü ile anıldığını duydum

0|1
    0|0
    • Bir sürü teknik hata da var da, dizinin dönem türklerine yaklaşımı falan hepten saçma.

Mesela okçuluk konusunda iğrenç dizi. Aslında ata sporumuz olan okçulukta bu kadar geri olmamız ayrı bir utanç konusu da, dizide daha yayı düzgünce geren oyuncu bile az.

Üstelik mesela dönem oğuzlarında öyle herkes yayı kurulu vaziyette orda burada bırakmazdı, sanırsın ingiliz uzun yay birliğiymişçesine levazım kısmında sıra sıra kurulu yaylar var dizide.

Halbu ki yay çok hassas ve narin bir silahtı. Kullanılmadığı zaman herkes yayını kurulu vaziyetten çözer ve deriden çantalarda saklardı.

• Aa gerçekten, hiç mi eğitim vermemişler en azından bir kere nasıl tutulduğunu gösterselermiş.

Bende tam olarak bilmiyorum ama izci kampına gitmiştim, orada nasıl tutulduğu hakkında bilgi vermişlerdi ama kesinlikle bu şekilde değil.

Nasıl tutulduğunu bilmeyen bir insan bile az çok bu tutuş şeklinin saçmalığını kavrayabilir =//

• Hayır adamın yayı kabzanın iç parmak aşağısından germesi bir dert, çileyi gerişi bir ayrı dert. Orta Asya toplumlarında (moğollar ve türkler) yay germe stili farklıdır. Başparmağa zihgir denen bir yüzük takılır, yay komple baş parmakla çekilir, fotoğraftaki gibi çile avuçlanmaz.

Bu sayede hem Avrupa usülü üç parmakla çekme stiline göre daha isabetli atış yapılır, hem de baş parmak elin en gerisindeki parmak olduğundan yay daha fazla gerilir.

Ama görüyorsun, dizide bozkır savaşçısı olan arkadaş yayın kabzasından germiyor oku, yani şöyle bir baksa bile oynayan adamın ne yaptığını anlaması lazım eğitime bile gerek yok. Elinde zihgir yok, çileyi de iki parmağıyla çekiyor

En İyi Erkek Görüşü

• Vikingsle karıştırma :) ... birini trt diğerini history :)) Dizi tamamen politik bir dizi, propaganda kaynağı.

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlardan En İyi Görüş seçilmiş!

Erkekler Ne Diyor 3

• içazet almak farkı bir konu dostum ama arap duşmanı gibisin oyle gorunuyor. araplardan içzet almıyor bagdat halifesinden alıyor esasında... dzi başlı başna sacma o konuda haklısın.. tılsımlı gömlegi her sultan kullanmıştır bu islamdada avrdır

0|1
    0|0
    • Muhteşem Yüzyıl'da da vardı. Padişah sefere giderken hep giyerdi.

Benim anlamadığım o devirde biraz şartlar öyle gerektirdiği için müslüman olmuş olan türkler sanki sahabedenmişçesine gösteriliyor.

Üstelik araplarla hiçbir zaman pek de iyi anlaşan bir ırk değildik biz. Öyle 'ümmet, kardeş' ayağı falan şimdiki muhafazakarların uydurması.

Aç Osmanlı dönemine bak, adamlar canları sıkıldıkça kafir diye Osmanlı'ya isyan ediyordu.

• arkdaşım okumuşsun iyi hoşta okudugun kayangın yuzde yuz dogruluguna inanma... osmanlı hiç bir zaman tüklüğü kullanmadı bununda farkıdnasın demi? osmanlı ilk gunden son gunune kadar hep islam için savaştı.. içazet alır nasıl osman bey şeyh edebalıdan aldıysa ertuğrul beyde almıştır sana batan arap olmasıdır tarihi eleştiriken ya da konuşrken o gunun şartlrına göre degerlendir. koskoca kayı boy dediin kaç altlıydı biliyormusun? bildigin paralı askerdik biz bir nevi bira zamana göre eleştir araştır... ebu suud efendiyi araştır osmanının derdi islamı yaymakmı yoksa ne oldugunu oradan analrsın

• Ebu Suud Anadolu'yu bitmek bilmeyen dini kavgalara boğmuş bir adamdır. Aç sen oku anadolunun alevilerinin namusunun, kanlarının helal olduğuna dair fetvalarını.

Valla İslam için savaşıyorsa, mesela Yavuz Sultan Selim boşu boşuna müslüman devletlere saldırmış, bana gayet halifeliği alıp kendi adına kullanmak için yapmış gibi geliyor.

Koskoca kayı boyu dememin sebebi, öyle beyin kafasına göre oraya buraya gitmemesiydi. Yoksa Kayı'nın o devirde çok önemli bir siyasi figür olmadığını biliyorum.

Edebalı'dan icazet almaktan ziyade, onun dergahına girmişti Osman Bey. Neyin icazetini alacak beylik kurmanın mı? Ki çoğunluk Osman'ın orda Edebali tarafından müslüman yapıldığını söyler.

İslam adına savaşmak falan bunlar o devirdeki araçlar, insanlara din, cennet, şehadet vaadedersen, elbette senin ardından savaşırlar. Bu tür gerçekleri görmeyip Osmanlı'nın ciddi ciddi İslam'la yatıp kalktığını düşünme. Padişah dediğin Dionisos gibi hayat süren bir adamdı bizim insanımız reddetse de.

• Adı üzerinde bu bir dizi... Tarihle bir tutmamak lazım. Noyan'ı Ertuğrul değil, Hülagühan öldürüyor diye biliyorum. Tabi dizi bu, Ertuğrul da öldürebilir.

Lakin sen yine de ataların hakkında "ebesine atladılar" falan filan diye konuşma. Dizileri izleyip atalarına söven bir topluluk olduk. Onlar bizim atalarımız, kanımız! Türklerin olmadığı bir dünya tarihi imkansız. Bu yüzden tüm dünyanın imrenerek baktığı ve karalamaya çalıştığı şanlı tarihimize ve atalarımıza sövmekten vaz geçin!

Ayrıca "Oğuzlar" diyorsun. Dizidekiler ise Oğuzların alt boylarıdır. Sen nasıl anandan babandan din öğreniyorsan, onlar da öğrenmiş olabilir. Sonuçta herşeyi bilerek doğmuyoruz.

0|0
    0|0
    • Yav ne alakası var, bu dizi ağır biçimde propaganda yapıyor, bir de üstüne 'Ecdadımızı hakkıyla gösterioruz' ayağı çekiyor. Zerre kadar tarihle alakası yok, bir başka beğenmediğim yapım olan Muhteşem Yüzyıl tarih konusunda bu dizinin on katı gerçekçi ama bizim millet harem kadınlarının memesine falan takıldığından laf ediyor.

Ayrıca, atalarımız olması, kendilerinin tabulaşmasına sebep değil. Kimse de imrenmiyor, baksan her milletin tarihi 'Vay be' dedirden şeylerle dolu türkler tarihe çok büyük damga vurdular doğru, ama bu kendilerinin 30.000 kişilik moğol ordusunun karşısına 60.000 kişiyle çıkıp Kösedağ'da tokat yedikleri gerçeğini değiştirmiyor.

O bölgede türk kelimesi değil, oğuz kelimesi yaygındı, kendileri de arada dile getiriyorlar zaten bunu. O tarihte oğuzların alayı iki nesil önce müslüman bile değildi, ne anasından babasından öğrenmesi?

• Yabancılar bizden çok önde zaten, onlarla karşılaştırmak mümkün bile değil. Adamlar milyonlar harcayıp dizi çekiyor. Evet, son bölümleriden kadın entrikalarına çok önem verilmeye başlandı dizide. Bu da sanıyorum ki kadın izleyici potansiyelini artırma amaçlı.

Türkler hiç bir zaman yobaz olmadı. Bence dizideki de yobaz değil. İbadetlerini yerine getirmek yobazlık değildir. Yobazlar kadına değer vermez, ancak dizi bunun aksine ilerliyor. Yani yobazlık denilecek bir şey ben göremedim. Dizideki derviş İbn ül Arabi de Ertuğrul doğmadan önce hayatını kaybetmiş diye biliyorum. Ancak dizide Ertuğrul ile aynı dönemde yaşıyor gibi gösterilmiş.

• Dizi öyle yobaz göstermiyor orası değil sorun, sorun 'Ecdadımız, İslam Amin' zihniyetinekilerin tarihi kendilerine yontması.

Dİzideki gibi bir din anlayışı yoktu türkerde o dönemde.

Gerçi Trt'de yayınlanan bir diziden çok fazla şey beklememek lazım.

Ayrıca ben herşeyin de paraya baktığını düşünmüyorum. Şu dizinin ekibine 1 saat yapın adam gibi yapın desen gene ortaya fazla bişey koyamaz. Çünkü inanılmaz bir sansürleme, baskılama anlayışı var.

Vikings'de mesela Ragnar kendisine ihanet eden düşmanının sırtını kesip ciğerlerini sırtından çıkarıp kaburgalarına takıyordu.

İbn-i Fadlan bizzat gördüğü bir idam yöntemini kaydetmiş. Türkler müslümanken de, şamanken de zinaya karşı bir milletmiş. O yüzden cezası ağırmış ki türklerde gördüğü tek iyi özelliğin bu olduğunu söylüyor İbn-i Fadlan. Zina edeni iki kolundan iki ağaca bağlar, ağaçları kesip adamı ikiye bölermiş atalarımız.

Şimdi bunu dizide çekmek istesen, alacağın tepkileri düşünebiliyor musun?

• yasasin Muhteşem Yüzyıl Kösem kahrolsun dirilis

0|0
    0|0
Yükleniyor...