Muhteşem Yüzyıl Kösem nasıl bir dizi olmuş?

Muhteşem Yüzyıl Kösem hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

Benim şahsi görüşüm dizi güzel bir yapım olmuş. Kendine has müzikleri, çekim yerleri, kostümleri, oyuncu kalitesi ve oyunculuk açısından 10 numara bir dizi. Bu diziyi, tarihi açıdan ve cinsel açıdan eleştirenleri işittim. Bir kere öncelikle şunu bilmeniz lazım. Bu bir dizi. Belgesel değil. Yani gerçekleri olduğu gibi yansıtmak zorunda değil. Ki zaten olduğu gibi yansıtsa kaç kişi izler. TV’de her gün onlarca belgesel yayınlanıyor. ‘Kaç tanesini izliyorsunuz?’ Bunu sorgulamak lazım. Tarihten alıntılar yapabilir. Ama bu tarihin aynısını yansıtmak zorunda bırakmaz. Cinsel içerik mevzusuna gelince belirgin +18’lik bir durum yok. Ama halvet sahneleri eleştiriye maruz kalıyor galiba. Ama bu bir insanlık gereği sonuçta. Tabii milletin okulda öğrendiği ile burada gördüğü uyuşmayınca bazılarından ister istemez tepki oluşuyor. Ama okulda da çıkıp harem anlatılacak değil sonuçta. Geçmişte Muhteşem Yüzyıl 45 ülkede 210 milyon seyirciye ulaşan bir yapım oldu. Ayrıca yayınlandığı her bölümü reyting 1.’si bir yapımdır. Şimdiki Muhteşem Yüzyıl Kösem de yayınlandığı 2 bölümde de reyting 1.’si olmuş bir dizi.

Sonuç olarak diziyi izlemiyorsanız bile bence emeğe saygı gösterin. Ben saydığım özelliklerden dolayı Muhteşem Yüzyıl Kösem’i izlemeye değer birkaç diziden biri olarak görüyorum…

Not: Ben sadece dizinin bir izleyicisiyim. Herhangi bir set çalışanı ya da oyuncusu değilim…

• İyi bir yapım olmuş
    39% (29)37% (23)38% (52)Oy Ver
  • Kötü bir yapım olmuş
    61% (46)63% (40)62% (86)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim

0|0
13|16

En İyi Erkek Görüşü

• Benim anlamadığım yabancılar game of thrones yapar köpek gibi izler tüm dünya bizimkiler bir iş yapınca hemen eleştiri oklarına tutuluyor. Bu diziye laf atanlar gitsin bir game of thrones izlesin bu dizide hiçbir şey geçmiyor açık açık belgesel anlatsalar sıkıcı olur zaten dizi bu çekim kalitesi kostümler falan güzel uymuş bence oyuncularda iyi ayrıca padişahların 15-20 çocuğu masturbasyon yaparak yaptığını sananlar izlemesin şu diziyi sonra tarihimizi kötülüyolar falan diyo leyleklermi getirdi o çocukları mk :D

0|1
    0|0
    • Kardeşim yemin ediyorum ruh ikizimsin ya. Beni bir sen anlamışsın erkeklerden valla. Tebrik ediyorum. Bu ülkenin senin gibi aklını kullanan insanlara ihtiyacı var...

• Peki kaldırılması için imza toplanıyor diyorlar. Sizce böyle bir şey olur mu?

• sanmam takan pek yok onları :D

Kızlar Ne Diyor 13

• Tarih anlatan yapımları destekliyorum.

Fakat beğenme odaklı izlememe rağmen cidden beğenmedim. 2. bölümdeki 1. Mustafa'nın idam olamama sahnesi fazlasıyla ajitasyondu olmamış, inanılmaz itici idi, bu denli uzatmaları.

Harem sahneleri ise beni delirtiyor. Kızların tikiligini bir yana attım, Kösem Sultan olacak kişinin padişaha resmen vurabilmesi, laubaliligi... ne demek yahu? Haremde eğitim görmemiş kadınlar padişah karşısına nasıl çıkabiliyor? Cariyeler padişaha karşı nasıl öyle beni yaktınız üslubuyla yaklasabiliyor, çok itici sahneler bunlar...

1. Bölümün ilk giriş kısmını beğenmiştim. Yine ara ara bakarım. Fakat bu diziye gerekli özeni göstermezlerse çok şikayet alır ve hatta yayından bile kaldırılır sanıyorum, işledikleri dönem pek berbat. Kardeş katli yerine gelen kafes sistemi ile deliren padişahlar (1. Mustafa, Deli İbrahim), Yeniçerilerin tesislerini sıkarak öldürdüğü 2. Osman, çok küçük yaşta tahta çıkan 4. Murat ve bu sebepten ülkeyi annesi Kösem'in yönetmesi, kadınlar devrinin başlaması... ohooo eldeki malzeme çok bol.

Ha bir de 150 dakikalık dizi çekmek de ayıptır, yuh diyorum.

1|1
    0|0
    • Peki, yayından kaldırılmasına yönelik imza toplanıyormuş. Bu konudaki düşünceniz nedir?
      Size sorsalar sizde destekler miydiniz?

• Hayır bana mantıklı gelmiyor, beğenmeyen izlemesin. Fakat ben de daha dikkatli olunmasını isterdim.

• Tarihimizi yalan yanlışlarla gösteriyorlar, insanlar tarihi dizi diye bakıyor ve ister istemez bilinç altına işliyor.

Tarihi dizi sevenler Diriliş Ertuğrul'a baksınlar çok güzel ve seviyeli.

Yine de belgesel değil de dizi olduğunu unutmamalıyız.

0|1
    0|0
  • Izlemedim ben hiç.

0|0
    0|0
  • İyi bir yapım olmuş

0|0
    0|0
  • Kesinlikle mükemmel sadece kadrodan Hülya Avşar çıkmalı :(

2|1
    0|0
    • Herkesten aynı şeyi duyuyorum. Bunun için merak ettim. Neden Hülya Avşar sevilmiyor?

• O rolün hakkını verdiği i düşünmüyorum güçlü kadro olsun derken oyuncu yeteneği olmayan eski Yeşilçam filmlerinde roller almış birini koydular kadını

• Anladım...

• İzlemedim, izlemem de

1|1
    0|0
  • Başrol kim la hiç görmedim o oğlanı

0|0
    0|0
  • bana göre bu bir DİZİ tabikide biraz abartabilir veya tam uygun olmayabilir osmanlıyı öğrenmek isteyen tarih belgeseli seyretsin çünkü bu bir dizi

0|0
    0|0
  • Ben beğenmiyorum.

1|2
    1|0
    • kesinlikle katılıyorum

• bende beğenemedim.. genç oyuncular pek tanııyorum... ama ıyı rol yapamıyolar.. nerde halıt ergenç.. okan yalabık

• Kesinlikle tarihi anlatma açısından yanlış bir dizi.

1|1
    0|0
  • Kötü bir yapım olmuş

0|1
    0|0
  • ben beyendim.. severek izliyorum acikcasi

0|0
    0|0
  • Simdiye kadar izledigim en iyi dizilerden biri..
    Elestiri yapanlar walking dead hayranlaridir ya da thron of games

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 15

• Çok merak ettim, ilk iki bölümünü de izledim. Ancak bundan sonra izlemeyeceğim. Doğru söylüyorsun, kendine has mekânları var;oyunculuk çok güzel ve müzikleri de öyle. Lakin bu cinsel konulara gelince. Söz konusu olan Osmanlı, yani bizim atalarımız, olunca orada durulması ve bi' düşünülmesi lazım. Tarihi herhangi bir şahsı alıp rezil bir sahne çekebilirler, umrumuzda bile olmaz. Ancak atalarımızı o tarz bir sahnede yayınlarlarsa işte orada tepkimizi alırlar. Bir kere toplum ahlakına aykırı. Yahu bu sinema değil. Sinema olsa içeriğini bilirsin ve ona göre izlersin, lakin bu TV'de yayınlanıyor. Bunu sadece yetişkinler izlemiyor, çocuklar da izliyor. Çocukların kafalarını cinsellikle dolduruyorsunuz. Ben Muhteşem Yüzyıl'da ki emeği anlıyorum, asıl amaçları kötülemek değil diye düşünüyorum. O halvet sahnelerin koyulmayıp daha çok tarih konulu yahut etrika sahneleri çekilebilir. Mesela yeni fragmanını izledim, yeniçeriler cülus bahşişi ödenmediği için ayaklanıyorlar, bu tarz sahneler olabilir;işte o zaman takdir ederim. Lakin gidipte koskoca Devlet-i Âli Osman'ın, Yedi İklim'in, Üç Kıta'nın hükümdarını bir zendost biçimine sokarlarsa ayıp ederler tarihimize.

0|0
    0|0
  • ehhh izledim iki bölümüde
    Tarihi yapımları destekliyorum ancak..
    bazı sahneleri gereksiz yere uzatıyorlar hele ikinci bölümdeki şu sehzade mustafayı idamdan alma sahnesi çok fazla uzatılmış
    dizi 2.30 dakika sürüyor toplamda buda fazla degilmi
    gereksiz sahneler cıksa
    dizi daha kısa olur izlenebilitesi olur..

Muhtesem Yüzyıl icinde imza toplamışlardı : ama dizi oynadı üc sezon ya da dört sezon sanırım
    bakınız kore tarihi dizileri her ülkede satıyor izleniyor sebebi tarihi iyi kurgulamaları..
    ama cogunun gercek tarihle alakası yok
    zaten kurgu ancak bu kadar..

0|0
    0|0
  • İlk diziyi de saçma buluyordum bu da saçmadır muhtemelen bir bölüm bile izlemedim ama tarihi tvde ne kadar anlatabilirsin ki Muhteşem Yüzyıldaki tarihi olaylar tam olarak ne kadar doğru tartışılır bence Muhteşem yüzyıl serisi gibi saçma sapan dizilere para harcayacaklarına sağlam bir sene de bir tane tarihi bir yapıma filme masraf yapsalar daha iyi olur Ve Binlerce Osmanlıca kitap var arapça halde onları çevirsinler tarihi saçma sapan bir diziyle yorumlamasınlar bence

0|0
    0|0
  • "Bu diziyi, tarihi açıdan ve cinsel açıdan eleştirenleri işittim. Bir kere öncelikle şunu bilmeniz lazım. Bu bir dizi. Belgesel değil. Yani gerçekleri olduğu gibi yansıtmak zorunda değil." Sen bunu bu acıdan degerlendiriyorsan yazıklar olsun sana bu senin tarihin cinsel konulara örnek olamaz tarihimizi karalıyorlar güya dizi diye.

0|1
    0|1
    • Kardeş bu dizi ekranlarda gösterildiği zaman tarih yeniden yazılmıyor. Tarih zaten yazılı. Ki şu da var. Gerçek tarih okullarda öğretildiği kadar basit değil. Adamlar okulda sana çıkıp da: ' Harem, halvet...'
      gibi konulardan bahsedecek değil. Okulda millete tarih olarak %80 savaş %20 kültür alanında ders gösterildiği için tabii tv'de olanları karalama olarak görüyor. Ama böyle şeylerde var. Ki zaten dizinin Cast ekibine bakarsan tarih danışmanları var.

Ayrıca tarih konusunda hiç dert etme sen beni. Ben senin bütün sülaleni cebimden çıkarırım tarih konusunda. Sen git önce Halil İnalcık, İlber Ortaylı gibi büyük üstadların kitaplarını oku. Ondan sonra söz söyleme hakkına sahip olursun. Yani önce kendini geliştir, sonra beni eleştir...

• Kitap okusan bana karşı gelmezsin. Gerçekler acıdır. Kabullenemiyorsun...

• Evet ön yargıların gerçeklerin önüne geçiyor gerçekler acıdır ve onları hafifletemezsin...

• Kötü bir yapım olmuş. Muhteşem yüzyıl'da öyleydi.

0|1
    0|1
  • Kısmen haklısın ama orada yapılan tarih katliamıdır. Bir çok insan tarih okumuyor Türkiye de bu gördükleri olarak sanıyor bütün durumu.

0|1
    0|0
  • Hıc izlemedim

0|0
    0|0
  • Kötü bir yapım olmuş.

0|1
    0|0
  • Beğenmiyorum... Bir tane tarihi dizi var o da Diriliş Ertuğrul... başka yok... ayrıca oyuncu seçimleride yenlış olmuş Muhteşem Yüzyılın..

0|1
    0|0
  • Kötü bir yapım olmuş

0|2
    0|0
    • Daha iyisini sizden bekleriz...

• muhteşem yüzyıl daha başkaydı sankı.. gerçı oyuncuları pek tanımıyorum.. sultan ahmetı falan.. ama belkı duzelır.. erken bırsey soylemek ıçın

• kötü olmuş.

0|1
    0|0
  • izleyemedim, ama tutmaz gibime geliyor :D sülüman yoh :D ^-^

0|0
    0|0
  • kötü

0|0
    0|0
  • ee tabiki iyi kanki kim bize rakip olabilirki bu pis dirilisciler karalama kampanyasi baslatsada korkudan iste ne yapacaklarini bilmiyorlar kopekler inadina muhtesem yuzyil ve kosem ben artik skldm bunlara cevap vermekten

0|0
    0|0
  • Kötü bir yapım olmuş hülya avşar bölücüsü var

0|1
    0|0
    • Herkes sizinle aynı görüşte. Ama ben anlayamadım. Benim bilmediğim bir şeyler var anlaşılan. Hülya Avşar neden sevilmiyor? ya da bölücü derken?

• PKK'lı olduğu görüşüne nasıl eriştiniz? Haberlerde falan çıktı mı?

• yıllardır savunuyor mk kevaşesi

Yükleniyor...