Reytingler nasıl ölçülüyor?

Bu dizilerin reytingleri nasıl belirleniyor bileniniz var mı?

0|0
2|18

En İyi Erkek Görüşü

• Reyting nedir: Reyting bir Tv kanalının toplam izlenme payı anlamına gelmektedir. Reyting Peoplemeter denilen cihazla ölçülür ve bu peoplemeter cihazı hangi kanalların ne kadar izlendiğini anlamamızı sağlar.

Reytingin yanında bilmenizde fayda olan bazı terimler ve anlamları.

Share: Bir kanalın izlenme payı demektir.

Reach: Bir tv kanalını değişik izleyen kişiler anlamına gelmektedir.

A. T. S: Ortalama izlenme oranı demektir.

Reyting Nasıl Ölçülür: Reyting nasıl belirlenir konusunu açıklığa kavuştururken bilinen bir yanlışı burada belirleyelim. Bizlerin herhangi bir Tv kanalını izlememiz o kanalın reytingine etkisi yoktur. Çünkü reyting ölçer peoplemeterden türkiyede toplam 2200 ikibinikiyüz adet vardır ve bazı kişilerin evlerinde bulunur, bu kişilerden hiç bir tv kanal sahibi haberdar değildir. Diğer bir değişle reytingi sadece bu 2200 hane ev belirlemektedir.

Reyting ölçme işi 1988 yılından bu yana yapılmaktadır.

http://i.hizliresim.com/qR9BaQ.jpg
    Reyting ölçen cihaz: peoplemeter

Reyting oranları nasıl hesaplanır?

Reyting oranları belirlenen deneklerin televizyonlarına bağlanan peoplemeter adı verilen cihazlar aracılığı ile belirlenir. Bu cihazlar deneğin saat kaçta hangi kanalı izlediğini ne kadar süre ile izlediğini ortaya koyar ve tüm televizyonlara ve programlara bir yüzde ve puan verir. Buna göre bir sıralama yapılır.

Total adı verilen puantaj ve sıralamada tüm deneklerin değerlendirmeleri göz önünde bulundurulurken AB adı verilen sıralamada ise gelir seviyesi ve eğitim seviyesi diğer deneklere nazaran daha yüksek olan grubun sıralamasıdır.
    Reyting denekleri nasıl seçiliyor

Reyting denekleri şirketlerin aldığı başvurular arasından seçiliyor. Denekler evlerinde televizyonlarını açtığı cihaz kayda giriyor ve hangi kanal izleniyorsa onun reytingi artmaya başlıyor.

Denekler bunu genellikle ücret yerine "hediye" karşılığı yaparlar. Hediyelerin televizyon olması ve aileyi zenginleştirecek düzeyde olması yasaktır. Tost makinesi, meyva sıkacağı gibi ufak ürünler hediye edilebilir.

1|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• reyting şirketleri var bu şirketler sana bana kişilere para ile ölçüm aleti veriyor ayda 1000 tl gibi sende televizyonu açıyuorsun sürekli ve o kişiyi yüzdelere bölüyorlar filan

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 17

• beybisi. raiting hamdi ölçüyor.

neyse esprili olmayan şakaları bırakalım. bir tane decoder var. raiting ölçüm cihazı. bu cihazı memleketin her bir yanına rastgele dağıtıyorlar. bu cihaz hangi programın izlendiği bilgisini rtük'e gönderiyor. mesela şu an kim milyoner olmak isteri izliyorsan onun bilgisi rtüke gidiyor. işte kaç kişi o programı izliyorsa ona göre raiting oranları belirleniyor.

işin sahtekarlığı şu: elinde raiting ölçüm decoderi olan evleri belirleyen tv programları, yayın saatinden önce evi arıyor diyor ki: kardeşim bizim programı baştan sona kadar reklamlarıyla izlersen sana ütü hediye edeceğiz. diyor böylece ortada bir üç kağıt dönüyor.

1|0
    0|0
  • Bende çok merak ediyorum kafadan atıyorlar sanki

1|0
    0|0
  • Onlara özel aletler var, öyle ölçülüyor.

1|0
    0|0
  • Beğenilenler

1|0
    0|0
  • bazı izleyicilerin televizyonlarina rastgele seçilerek cihaz takılır bu cihaz bir merkezden yönetilir ve reytingin ne kadar olduğunu gösterir

1|0
    0|0
  • Reyting ölçüm cihazı ile ölçülür. Bu cihaz sadece 3.500 evde var.

1|0
    0|0
  • yalan dolan hepsi

1|0
    0|0
  • hersey bılgısayar olmus

1|0
    0|0
  • dijiturk dsmart uydunet gıbı ozel kurulusların cıhazlarının ıcınde reytın olcer var onun dısında devlet bır aıle secıyor rast gele ve anlasma saglayıp evıne baglıyorr ayda 20 lıra verıyorlar bıze gelmıslerdı kabul etmedım

1|0
    0|0
    • Hadi ya ilk defa duydum neden kabul etmediniz

• Büyük haksızlık var işin içinde o zaman...

• Geçmişte öyleydi ama şimdi öyle değil

• Rtük belirliyor, ölçüyor uydudan

1|0
    0|0
  • Denek aileler var cihaz takıyorlar. Dijital platform larda izlenme oranlarını takip edebiliyor.

1|0
    0|0
  • termometre ile 😆😆😆😆

1|0
    0|0
  • Kanallar hallediyor

1|0
    0|0
  • Reytingmatik var

1|0
    0|0
  • Iste ne kadar cok izleyen o kadar cok reyting

0|0
    0|0
  • Mezro izle diye biliyorum.

0|0
    0|0
  • tv lere cihaz bağlıyolarmış

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 1

• Tatli kucuk yalancilar meselaa dun reytingler yuzunden final yapti :((( nedeeeen :((((

1|0
    0|0
Yükleniyor...