Korku filmi sektörü ve klişeleşmiş din kurgusu?

Türkiye'de korku filmi sektörünün genel anlamda hep din üzerinden şekillendirildiğini görüyorum. Esasen uzun yıllar boyunca hatta halen yurtdışında da genel olarak bu böyle. Ancak yurtdışında daha farklı olarak zombileri, uzaylıları ya da eline testere almış psikopat seri katilleri de görebiliyoruz. Türkiye'de gerilim filmi çekildiğini ise bugüne kadar göremedim diyebilirim. Bu ksııtlı kurgu ve efekt olarak çok yetersiz filmlerin sebebini sadece düşük bütçelere de bağlayamam.Çünkü tek odada geçen bir film vardır ama o sizi milyonluk bütçeli filmlerden daha çok korkutabilir gerebilir. Sadece korku filmlerine endekslemiyorum da aslında konuyu ancak diğer film türlerine göre bu konu ve kurgu kısıtlılığı korku filmlerinde bariz en zayıf halka olarak kendisini gösteriyor. İnsanları korkutmak elbette zor ancak daha yaratıcı olmak gerekmez mi sizce de?

0|0
2|13

En İyi Erkek Görüşü

• evet guzel bir konuya deginmissin..100% hak veriyorum hatta musallat n son serisinde aydan çakır büyücüyü canlandrmıştı.. ve ben kendisini tramvayda gordum.. neden surekli dinden korku yaplyor dedim.. bu senin sordugunu sormustum aldgm cevab yazyorum kendisi 35senelik oyuncudur bu arada
    bna soyle soyledi.. turkiyede hala sevdiklerine ve sevmmedikleri kimselere büyü yapan insanlar var ve bu algıyı yok etmek icin bizde surekli film lerle insanları bir nebze bu isten alıkoymaya.. bilinclendirmeye calsyoruz dedi.. ama tabikide haklsn surekli ksks cinler ksks yallah periler yallah kıvamına gelmis durumda bizim türk sinema vizyonu..

0|0
    0|0
    • Edindikleri amaç çok güzel. Bakalım daha ne kadar bu böyle gidecek :)

Senin görüşün var mı?

0/2000

Gönder

Erkekler Ne Diyor 12

• Onu da yanlış gösteriyorlar. Dinde olmayan şeyler aslında.

Cinin insan öldürdüğü, katliam yaptığı nerede görülmüş?

2|1
    0|0
    • cin insan oldurmuyor musallat oluyor dabbe falan izlediysen dabbede yaknda cicin eline taramal tufek koyacaklar.. musallat serisi daha cok kuran uzerinden ele alndg icin musallat oneririm cin sadece musallat olur.. birazda filim zaten..

• +1 ledim brom :)

• @Sanatsalgüç Eyv. dostum. :)

• Herseyimiz gibi hayal gücümüz de sınırlı , efekt teknolojimiz de yok, bu sektörden ekmek yiyen cogu insan da yeteneksiz.. Yabancıların kıçı kirik dizileri bile başyapıt.. Polisiyeler vs bile.. Bizim kanıt ve arka sokaklar in hali de belli.. polis rolü yapmak bile yakışmıyor.. Oyuncularımiz da çok yetenekli değil.. Yetersiziz işte , her konuda olduğu gibi , film sektöründe de.. Anca ağa filmleriyle uluslararası festivallere katilitiz.. TV filminden öte gitmeyecek dram filmleri çekeriz.. Ama tanıtımları falan Hollywood filmi zannedersin.. Kimbilir ne.. Altın portakallar vs dagitirsin.. Film sektorumuz tamamen rezil ve gülünç durumda.. Senaristlerimizin hayal gucu bile yok ki.. Bir kaç kaliteli uzun soluklu dizimiz hariç. Onlar da zaten tum dunyaya satılıyor ve tanınıyor..

0|0
    0|0
  • geçen gün deccal diye filme gttim keşke o filme gidiceme o parayı tuvalet kağıdı dıye kullansaydım

1|0
    0|0
  • Yabancılar kafa ayrı çalışıyor korku filmine

1|0
    0|0
  • Dogmatik düşünce her yerde olunca,
    ortaya basmakalıp eserlerin ve insanların çıkması "normal."

bkz.
    P. K. filmi
    http://www.imdb.com/title/tt2338151/

0|0
    0|0
  • Senarist yok

1|0
    0|0
  • En cok korkuyu din veryor ama kimse gercek hayatta korkmuyo

1|0
    0|0
  • zombi vs gibi yaratıklara göre daha korkunçlar

0|0
    0|0
    • Kurgu değişiklik reform lazım. Bunlar olmadı mı bayatlaştı mı konular emin olun olmuyor. Ani çıkışlarla insanları korkutmak korku filminde en geri planda olması gereken olmalı.

• dini öğeler bence en korkunçları, değişikliği senaryoda yapsınlar.

• Canım kardeşim bak türkiyedeki korku film çeken yapımcıların tek amacı insanların aklına cin vb yaratıkalrın vesvevesini koymaktır ki koyuyorlarda... Sen dabbeyi veya siccini izlewyipte korkmayan birini gördünmü

0|1
    0|0
  • Ada - Zombilerin Düğünü var zombili film izlemek istiyorsan ona bakabilirsin. Türkiye'de din konulu korku filmi yapılmasının sebebi milletimizin korkularının bu konu üzerinde olmasıdır diye düşünüyorum.

0|0
    0|0
    • Zombi sadece örnekti. Demek istediğim kurgudaki sıradanlık. Farklı bir senaryo yaratıcı bir film çıkmıyor. Adlar bile hep dini kavramlar üzerine.

• Mesela nasıl bir kurgusu olmasını istersin sıradan olmayan bir korku filminin örnek verir misin?

• bizim insan din dışındaki şeylerden korkmaz ki sen hayal edebiliyomusun

0|0
    0|0
  • evet yeni mi anladın bunu? :D :D

0|0
    0|0
    • Uzun zaman umutla bekledim ama olacak gibi değil :). Artık yabancı film sektörü de cıvıttı ancak arada sırada farklı filmler görebiliyorum en azından.

• Benim demek istediğimi anlamadınız sadece bunu örnek olarak verdim (vampir uzaylı vs) senaryo hep aynı din dışı olgularla da insanlar korkutulabilir. En azından denemek lazım farklı bir şey yapmak farklı olanla da korkutabilmeyi becerebilmek. Zaten farklı olanla korkutabilmeyi beceren senarist işini gerektiği gibi en iyi şekilde yapabiliyordur.

• yok hiçte bile türkler korkmaz vampirden bilmemneden falan fişmandan :D

Kızlar Ne Diyor 2

• Türkiye'de uzay araştırmaları yapılmaz, uzay konusunda bilgimiz yok.
    Seri-psikopat katil pek çıkmaz.
    Zombi vs. kültürü yoktur.
    Bunlar yapılsa da tutmaz, o altyapı yok bizde. :) Bu coğrafyanın insanı en çok dini şeylerden korkar. Bunun üzerine gitmeleri de normal bence.. Ha kötü mü, kötü.

1|0
    0|0
    • Bu mantıkla yaratıcı senaristler de yetişmez ama ki yetişmiyor.

• Korku filmlerimiz rezalet. Komedi filmlerimiz ortalama. Dram da iyiyiz.

1|0
    0|0
Yükleniyor...