Şiir yorumlarken dikkat edilecek hususlar nelerdir?

Arkadaşlar yarın edebiyet sınavım var hoca şiir yorumlama soracağını söyledi şiirden anlıyorum ama şiir yorumlarken dikkat edilecek hususları bilen varmı?Mesela şiiri yorumlarken ek olarak ne gibi şeyler yazabiliriz?(şiirin temasımı ne?)

0|0
1|4

En İyi Erkek Görüşü

• hayalgücünü kullan ve salla derim.

okuduktan sonra aklına gelen şeyi abart :)

ben öyle yapardım.

0|0
    0|0
    • Hoca not konusunda çok cimri ama ufak bir hatamız olsa hemen üstünü çizer :(

Erkekler Ne Diyor 3

• Hangi Psikoloji ile yazıldığı teması uyağı Ölçüsü hangi çağda yazıldığı

0|0
    0|0
  • şiir okurken son heceleri daha sert oku. örneğin: kork-MA sön-MEZ BU şa-FAK

0|0
    0|0
  • şiirde anlatılmak istenen anlaşılmalıdır sadece

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 1

• Öncelikle şiiri daha önce kendin bol bol oku yani şiiri anlamaya çalış, tanı.. Şiir'de anlatılmak isteneni iyice özümse ki bu duyguyu karşıya da geçirebil..İçeriğine gerçekliğine kendin inan ve bunada karşındakileri inandır.. Sakin sakin acele etmeden, kelimeleri vurgulayarak okumaya çalış, ağzında yuvarlama, gayet rahat ol ve heyecanlanma.. Noktalama işaretlerine çok dikkat et, üstü şapkalı harfleri muhakkak atlamadan oku.. Dinleyenleri etkilemek için yüz mimiklerini ve beden dilini bu yorumuna ekleyebilirsin.. Yorumlarken de bu güzel okumak için dikkat edilen husulara dayalı olarak anlatılmak isteneni anlayıp ona göre yorumlarsın rahatlıkla, çünkü şiirin tamamen içindesindir artık..

0|0
    0|0
Yükleniyor...