Müslüman din kardeşine düşmanlık hakkında bir soru?

Adâvet (düşmanlık)etmek istersen, kalbindeki adâvete adâvet et, onun ref'ine çalış. Hem en ziyade sana zarar veren nefs-i emmârene ve hevâ-i nefsine adâvet et, ıslahına çalış. O muzır nefsin hatırı için mü'minlere adâvet etme.

Bediüzzaman Said Nursi

sadeleştirme

Düşmanlık etmek istersen kalbindeki düşmanlık duygusuna düşmanlık et onu yok etmeye çalış Hem en ziyade sana zarar veren kötü nefsine düşmanlık et onun ıslah olmasına çalış o pis nefsin istekleri için müslümanlara düşmanlık etme...

Bu bakış günümüze ne anlatıyor sizce?

0|0
2|2

En İyi Erkek Görüşü

• Sadeleştirmene gerek yoktu. Müslümanın birçok güzel yanı varken kötü yanını görüp adavet etme diyor. Konuyu fetullaha getirmek istiyorsan nurcular yıllarca ona karşı hiç bir şey dememişlerdir. Hatalarını kabul etmekle beraber destekleyen abiler de vardı. Fakat son olaylar ağabeylerin neden temkinli olduklarını gayet net ortaya çıkarttı. Bn zaten eskiden beri biliyorum ne olduğunu da bu konu uzar gider burada tartışılmaz. Nefse adevetle kendi kusurlarını gör diyor başkalarının değil bu zamana bakan yönü yok her zaman geçerli evrensel yani.

0|1
    0|0
    • Yorum için sağolasın aziz arkadaş

• Ne olur bana gücenme ben senin günahkar olduğunu söylemiyorum ama tefekkürle birlikte günahlardan nefret edip farzları eda edip akraba ziyaretlerimizi çoğalttığımızda herşey tekrar eskisi gibi olacak talaş etme sabır et

• Yok abi ne gücenmesi ya. Sn nurları okumaya devam edersen günah işlemekten zevk almadığını göreceksin inş. Bnde psikolojik sıkıntılar yaşadım sonra çok araştırdım aklım kısa olduğu için yetmedi mlsf şimdi her şeyi bıraktım. Fazla da anlatıp kafa karıştırmak istemiyorum. Diyeceğim tek şey işte okumalara Bi yol bulup devam edin eyv

Kızlar Ne Diyor 2

• Nefis bizim hayvani tarafımızdır. Çok yemek ister, güzel adamlarla-kadınlarla beraber olmak ister, çok uyku ister. Çalışmak, Allah'a ibadet etmek çok zor gelir. Bizi diğer insanlardan ayıran insani yanlarımızdır. Allah'a ulaşmak için de hayvani tarafımızı yenip, insanlığımızı ön plana çıkarmalıyız. Said Nursi bunları anlatmak istemiş kanımca. Peygamberimiz(sav) boşuna demiyor; nefsini bilen Rabbini bilir.

0|1
    0|0
  • İslamda düşmanlık yoktur hatta ateiste bile dostca davranılır hatta tüm dinlerden kişilere. Düşmnalık hoş şeyler degilki dinde olsun..

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 1

• Ferhat’ın sevgilisine kavuşmak için deldiği dağ, benim devirmek borcunda olduğum nefse göre bir kum tanesi… demiş. Necip Fazıl KISAKÜREK bu her şeyi anlatıyor hocam.

0|1
    0|0
Yükleniyor...