Şiir yazar mısınız, sizce şiir nasıl olmalıdır?

şiir deyip geçmeyelim. aruz vezninden hece veznine geçerken neler oldu neler... hele 5 hececiler? serbest vezin yazanlara hece vezni ile yazanların soktuğu laflar...

benimle şiir konusunda konuşmak isteyen, fikir paylaşmak isteyen varsa zevkle okurum. şimdiden teşekkürler yorumlarınız için.

ben serbest vezin yazarım genelde. daha gerçekçi ve zorlamasız olur benim için. ben mesela en ileri seviyeye de çıksam bir necip fazıl seviyesinde hece vezni asla yazamam derim mesela.

Güncellemeler:
bir şiir akar senden bana her gün,

anılar mısralardan oluşur,

yaşlar senden oluşur gözlerimde...

sen yokken hafızam kalmaz,

yokluğunu akıllar almaz...

sen yokken birşey kalmaz...

0|0
9|12

En İyi Kız Görüşü

• şiir yazıyorum

edebiyat hocamın yönlendirmesiyle divan ve halk edebiyatı dönemi şiirleri tarzında da yazmayı denemiştim ama allah var zor iş

hece ölçüsü ya da serbest şiir daha çok bu çağa hitap etse de duygu yüklü olduktan sonra pek umursamıyorum tadından yenmiyor

aruzu hiç denemedim ama okuması güzel her şiir gibi

0|2
    0|0
    • aruz'u bence de hiç deneme :) bayağı bir kelime ezberlemek lazım onun için bir de :)

"duygu yüklü olduktan sonra pek umursamıyorum tadından yenmiyor" diyorsunuz ya, bence de tam nokta bu... yani duygu yükü... duygu yükü olduktan sonra şeklin bence de önemi yok.

Kızlar Ne Diyor 8

• yazmayı da okumayı da severim.Belirli bir şiir akımını ya da dönemini takıp etmem genel olarak tüm şiirleri okurum ve güzel olanı ayrım yapmaksızın beğenirim.Yazdığım şiirler genel de sone ya da nehir şiir oluyor.aruz ölçüsü ile yazamıyorum ama yazanlara saygım sonsuz.

0|1
    0|0
  • Belirli şairleri okumak haz veriyor onun dışında son yazılan şiirleri beğenmiyorum

0|2
    0|0
  • Yazmayı hiç sevmiyorum ilerde yazar mıyım bilmem.Ama kendimi düzyazı alanında daha başarılı buluyorum.

0|1
    0|0
    • evet evet gossip arkadaşımızın dediği gibi, duygu yükü olduktan sonra düz yazı da güzel bir anlatımla şiiri geride bırakabilir. sizi de şairlerden sayabiliriz böylece değil mi :)))

• ben okumayı severim

0|1
    0|0
  • ben şiirde kafiyeyeyi sevmiyorum sankı duyguyu alıp göturuyor gıbıme gelıyor bence şiir tam anlamıyla duygu , içerik olmalı.oyle oluncada duz yazı oldu derler ama ben şiiri oyle seviyorum

0|1
    0|0
  • Şiir yazmayı çok severim ama ondan da sevdiğim bir şey varsa roman yazmak.

1|2
    0|0
  • YAZMAYIDA OKUMAYIDA SEVERİM

0|2
    0|0
  • Hiç sevmem.

0|1
    0|1

Erkekler Ne Diyor 12

• Ben belli bir uyak veya kafiyeye göre değil içimden gelen sözleri yazarım.Ama bazen birbiriyle uyumlu olsun diye ölçü kullandığımda olur.sonuçta senin hedefin profosyonel sanırım ben amatörlükten yanayım.Aslında herkese burdan tavsiye ederim.Söylemek istediğim halde söyleyemediğim sözleri bağıra bağıra haykırıyormuş gibi his verdiği için stresden biraz olsun kurtaran yegane hayat ritimleri şiirlerdir.

0|1
    0|0
    • katılıyorum, özellikle de söyleyemediğimiz şeyleri haykırıyor oluyoruz bir yerde evet...

• link

al sana şiir gibi şarkı..

0|1
    0|0
  • Kaliteli bir şair serbest yazsa dahi tüm vezinleri kullanabilmelidir. Yoksa Posta gazetesine şiir gönderenlerden bir farkın olmaz. O serbest dediklerimin birçoğu çok iyi aruz kullanabilenlerdir aslında. Örn Orhan Veli iyi aruz kullananlardandır ama yazmaz. Ben şiirde sembolistleri severim. Ahmet HAŞİM'in bayrağının arkasındayım. Ayrıca Piyale önsözünü okumanı tavsiye ederim. link

0|1
    0|0
  • Genelde şekle yani kafiyeye önem veririm. 4'erli mısralar halinde 4'er kıtadan oluşan 16 mısralı şiirlerim vardır. Ne yazık ki kendisine ithafen yazdığım takriben 117 adet şiir elimde kalmıştır...

0|0
    0|0
  • "Bir acemi vites değiştirirken vitese bakar. Usta bir şoför içinse bu farkında olmadan yaptığı bir iştir." mealinde bir söz söylemişti Bekir Sıtkı Erdoğan, bir konferansta. Pek çok şiirini heceyle yazdığı sanılsa da o, aruzu kullanır. Serbest vezinle yazdığı şiirlerinde bile. Aruzu denedim ama benim için daha çok erkenmiş, onu anladım. Heceyi seviyorum. Her ne kadar parmak hesabı denilse de heceyle yazılan bir şiirin ölçüsünü, okurken veya dinlerken hiç saymaya bile lüzum görmeden söyleyebilirim, varsa durağıyla birlikte. Serbest vezini de kullanıyorum. Serbest veya hece; şiirin ölçüsünü ilk mısra belirler. Şiiri bu ölçünün üzerinde inşa ederim.

0|0
    0|0
  • Suya attım bir taş

Çıkardı bi ses faaaş faaş

Kafama biri vurunca

Gözümden geliyor yaş

...beni döndürdüm deliye

İstersen beni sor veliye

0|0
    0|0
  • kendi çapımda şiir, öykü, deneme yazıyorum. yazmak bir çeşit terapi benim için.

0|1
    0|0
  • Şiir mi? So gay hocam üzgünüm.

0|1
    0|0
  • Şiir dedin mi benim için akan sular durur :)

0|1
    0|0
  • ck guzel yazarım ama ugrasmam.

0|1
    0|0
    • ben anlamam abi, uğraşmam diyon ama yazmazsan nasıl bilecez bunu?

di mi arkadaşlar :)

• ınan bana :))

• ben aklıma estikçe yazmaya çalışırım kendimce akrostiş yazmayı severim

0|1
    0|0
    • yazdığınız akrostiş-ler- kızları kızdırabilir :) bence sadece senin için yazdım deyip diğerlerini yok edin :))))

• Hasret, sevgilinin yanında sevgiliyi özlemektir... kısa ve öz

0|0
    0|0
Yükleniyor...