Dante alighieri'nin İlahi komedyasını okuyan var mı?

evet arkadaşlar bu yazarın kitabını okuyan varmı? çok metettiler. şu an dan brown cehennem i okuyorum ve kitaptan eserden baya sözediliyo ve merakımı çekti. 3 kitaptan oluşan kalın bir kitap okumaya değermi sürükleyicimi cidden bir başyapıt mı sizce?

0|0
2|2

En İyi Erkek Görüşü

• Öncelikle aycadısı arkadaşımızın uyarısına katılıyorum; çeviri vezir de eder, rezil de. Rekin Teksoy gibi bir üstadın elinden okumak en iyisi.

Belki aman aman bir sürükleyiciliği yok ama... İlahi Komedya, bir dönemin düşüncelerini anlama adına referans eserlerden biri. Rönesans dönemine; dönemin düşünce yapısına (tarih, söylenceler, din, bilim) ilgi duyuyorsanız okumanız gereken eserlerden bence. Aslında eser için bir yönüyle dönemin karmaşasından kaçış; bir yönüyle de dini yasaklardan, taassuptan arınmış bir dünyaya yönelik özlem denebilir. Dante'nin, cennetin en yüksek noktasına (göklerin tanrıları onu bekliyor olacak.) ulaşıncaya değin kat edeceği -üç katmanlı- "manzum" yolculuğu, ruhun kemale erişmesi düzleminde de okunabilir.

Aslında, bu bir düş. Ve "düş"ün, Papa'nın günahları bağışladığı bir yılda perdelerini açması da anlamlı.

Vergilius ve "Beatrice"nin (yazarın hayatında önemli bir yeri vardır) rehberliğinde, cennet ve cehennemin katlarını bir bir çıkacaksınız... Cennetin son katlarında üçlü bir sınavdan geçeceksiniz.

Kitaptan:

"Dante ve Shakespeare, dünyayı aralarında paylaşır; bu iki ada eklenebilecek üçüncü bir ad yoktur." (T. S. Eliot)

Eliot, sapıtmazdan önce mi söylemiş bunu sonra mı bilemiyorum ama kitabın gücü hakkında fikir verir :)

1|0
    0|0
    • aklı başındayken söylemiş bence çünkü gerçeklik payı oldukça yüksek :)

Kızlar Ne Diyor 2

• eğer edebiyat ile ilgiliyseniz mutlaka okuyun. ama doğru bir yayınevi seçmek kaydıyla. zira çevirisi iyi yapılmamışsa ızdırap olabilecek bir kitap çünkü. iyi bir çevirmenin elinden çıkmışsa tadına doyum olmaz.

0|1
    0|0
  • okumadm da dinlerle dalga geçiyormuş

0|0
    1|0

Erkekler Ne Diyor 1

• kesinlikle başyapıt okumanı öneririm ;) çeviri önemli ama oğlak yayınları al ;)

0|0
    0|0
Yükleniyor...