Ağır Fanatik Olma Durumu

Nedir bu ağır fanatik olma durumu ? Dişlerini, evin tamamını, arabasını, iş yerini takım rengini yapma durumu. Tuttuğu takım için kavga edenler, adam yaralayanlar, küfredenler, bazen öldürenler. Sahaya atlayanlar, sahaya tehlikeli madde atanlar. Bu insanlar deli mi ? Psikolojik olarak sorunlu mu ?

Güncellemeler:
Herkese +1 verdim, yanıtlarınız için teşekkürler. :)

0|0
9|18

En İyi Erkek Görüşü

• Gerikalmışlık, ilkellik, barbarlık ve fanatizm gibi tanımların birleşimi.

Kendini bu kadar adamak ve hatta rakiplere karşı duyulan kinin hiç bir mantıklı açıklaması olamaz. İnsan sever, sempati duyar ama mantık ve akıl çerçevesinde.

Gelişmiş toplumlarda insanlar sporun bir temaşa sanatı olduğunu bilirler ve buna göre davranırlar. Spor, siyaset ve seks gibi konular en basit ve gelişmemiş insanların bile üzerinde fikir yürütebileceği ve gerçeği dikkate almadan kendilerini haklı sayabilecekleri konulardır.

Bu yüzden dünyanın az gelişmiş ülkelerinde ve tarihin belirli dönemlerinde spor kitlelerin afyonu olarak nitelendirilmiştir.

0|2
    0|0

Kızlar Ne Diyor 9

• Herşeyini takımın renginden yaparsın o tercih meselesi daha iyi hissettiriyor olabilir ama 'Futbol şiddettir,futbol holiganlıktır,futbol adam bıçaklamaktır.' diyen adam da adam değildir zaten kafese kapatın

1|2
    0|0
    • Tamam. Evini, arabanı vesayre takım rengini yaparsın anlarımda, dişlerini boyatmak nedir ya ? :D

• ağır vaka :D

• kım ne dusunurse dusunsun ıster sorunlu desın ıster psıkopat ama sonuna kadar BEŞİKTAŞ :)

4|1
    1|3
    • Dar ağacında bile olsan son sözün Beşiktaş mı yani ? :D

• Ana babanızı eşiniz olacak insanı bu kadar sevseniz keşke. Toplum gitgide yozlaşıyor

• kusura bakma benım anam babam sevdıgım ınsan olmadıgı ıcın sorun yok sen onları sev =)

• Kesinlikle sorunlular. Bağımlı olmak veya içindeki şiddet duygularını dökmek için bir şey aradıklarını düşünüyorum.

0|3
    0|0
  • mesela üzülmek ve sevinmek dozunda olmalı

0|2
    0|0
  • Valla ben takımıma aşığım öl dese ölürüm vur dese vururum. Trabzonspor aşkını yaşamayan uzaktan anca böyle yargılar :)

0|1
    0|1
    • Bak bu çok abartılı işte. Şimdi biri senin alnına silah dayasa, "takımını değiştir" dese. "Vur beni ben takımımı değiştirmem" mi dersin ?

• Vur dese vurursun demek, senin gibi holiganları toplumdan izole etmek lazım cidden, bir tedavi ol gidip.

• Aa tırsmış birini gördüm sanki :/ Korkma gözüme batmazsan ısırmayız :)

• Normal biri olduklarını düşünmüyorum.

0|1
    0|0
  • Diş dedin de diş tellerimin bantlarını her seferinde sarı kırmızı yaptırışım geldi aklıma.

0|1
    0|1
  • fb li kızların gsli kızları dövmesi gibisi yok dostum :D sdkdksg bencede saçmalık

0|2
    0|2
    • Ben Galatasaraylıyım, söylediğine hak veriyorum. Fenerbahçeli kızlar kavgada daha sağlamlar. :D

• ben gördüğümü söylüyorum çok içli dışlı değilim böyle şeyleride pek önemsemem

• Fenerbahçeliyim ama her iki takımda da fanatik kız arkadaşlarım var, ikisinden de nefret ediyorum. Bu arada sırf farklı takımı tutuyor diye birisine saldırmayı düşünenler varsa yiyeceği dayağı da hesaba katsınlar derim.

• Bende fanatigimdir ama. asiri si zararli diye dusunuyorum

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 17

• -Biz falanca taraftarın bayraklarını aşağı indirdik

-Biz falanca taraftarı nasıl da korkuttuk

-Biz falanca taraftarı nasıl da kovaladık, kaçmasa s.çardık ağızlarına.

Yok kavga olması gerekiyor illa, şimdi bu işin tahrik boyutudur. Bu boyuta getiriliyor.

cut.

0|1
    0|0
  • Sülalemde ki insanların %99 derecede Fenerbahçe fanatikliği vardır. Fakat saçma buluyorum ve ben futboldan artık nefret edecek duruma geldim bu insanlar yüzünden desteklemek için illaki birilerini dövmeye falan gerek yok sahaya yabancı maddeleri sokmaya gerek yok sen ALLAH'a olan sevgin için ne yapıyorsun da gidip takımın için herşeyini ona adıyorsun gibi bir soru geliyor aklıma, hiç bir mümin, alim, ulema kendisini reklam etmemiştir hepsi çilehanesine, odasına, ibadet ettiği yere kendisini kapatıp sadece saf bir ibadet olması için çaba sarfetmiş ve hep alçak gönüllü olmuşlardır, sen babana sevgini kanıtlamak için işten gelirken kapıda pankartlar ile mi karşılıyorsun vs. gibi aklımda deli sorular var. Sen sevdiğini belli edersin ama işin cılkını çıkartmazsın. Bence taraftarlıkta bunu gerektirir, sevdiğin için tezahürat edersin sevdiğin için besteler yazarsın ama karşındaki rakibe saygı duyup ona da hoş görülü davranırsın, sallamayla bıçakla adamı kesince taraftar rütben artmıyor sayın taraftar. ! Dünyayı at gözlüğü ile gören taraftarlara gelsin benden.

0|1
    0|0
  • sana 5 yıldız verdim. çok koyu bir Beşiktaşlıyım fakat fanatiklik sınırlarını zorlayanlara ben de ayar olurum. futbol bir ticarettir, bir meslektir. insanlar o işten para kazanıyor ve biz de taraftarlar olarak desteğimizi verir, sevinir veya üzülürüz. yendi veya yenildi diye masum bir insana saldırmak tamamen geri kafalılıktır. çoğu zaman sözlü münakaşadan bile kaçınırım. buradaki cevap verilmesi gereken kişilere bile cevap vermem çünkü futbol tartışmalarını sevmem. herkesin kendine ait görüşü vardır der, saygı duyup çekilirim. ha laf da ettirmem orası ayrı ama ben de durduk yere kimseye sataşmam. olması gereken budur. ama böyle devam ettiğimiz sürece deplasman yasakları, tel örgüler devam eder. başka liglerdeki derbilerde taraftarlar iç içe maç izliyor, bizde derbi günü deplasman takımının taraftarları, semte bile sokulmuyor. bizim ülkemizdeki sadece holiganlıktır. futboldan hiçbir şey anlamıyoruz. o yüzden futbolumuz da hiçbir zaman gelişmeyecek.

0|1
    0|0
  • Güzel bir konuya değinmişsin. Fanatizm psikolojik bir bozukluktur. Akıl ve mantık yerine tamamen duygulara teslim olma durumudur. Spor, siyaset ve benzer alanlarda sıkça görülür, belli kitleler tarafından ağır sonuçları vardır. Hayatında Kadıköy'e gitmemiş fakat Fenerbahçe için canını verecek kişiler var, bu durumun akla mantığa sığar tarafı olduğunu düşünmüyorum. Fenerbahçe örneğini özel bir nedenden dolayı vermedim; aynı düşüncem tüm büyük takımlar için geçerli. Siyasi parti fanatizmi de aynı şekilde, bu tür fanatizm örnekleri genellikle düşünce tarzı değil, aile ve sosyal çevreden etkilenme sonucu oluyor. Her zaman güçlü olanın desteklendiği bir toplumda genel başarı mümkün değil. Saygılar.

0|2
    0|0
  • Psikolojik Sorunlular Kategorisi; "Tuttuğu takım için kavga edenler, adam yaralayanlar, küfredenler, bazen öldürenler. Sahaya atlayanlar, sahaya tehlikeli madde atanlar."

Takımını 0-sınırsız derece aralığında Sevenler; "Dişlerini, evin tamamını, arabasını, iş yerini takım rengini yapma durumu. "

Sorundan alıntılayarak gerekli cevabı verdiğimi düşünüyorum :)

Bu işler gönül işidir! Ama biraz daha farklı! Bir kez seversin, ölene kadar seversin! ;)

Ardaya diye, Salvio'nun baldırına çakmak sallamışlığım var. Oda o anki boşluktan ve sinirden olmuştu. Yapmayacağım şeyler...

0|1
    0|0
  • fanatizmin hertürlüsüne karşıyım. Heleki işler sandığımız gibi değil ise.

0|1
    0|0
  • Fanatizm kötü değildir..

Bir takıma bağlı olmak, o takımı hayatının merkezi konumuna getirmenin zararlı bir yanı yok..Ta ki bu aşırı sevgi, diğer takımlara karşı bir nefret oluşturana kadar..

Bir insanın ruh sağlığında bir problem yoksa, diğer takım taraftarlarından kan davalısıymış gibi nefret etmez.

Ben de deplasmanlara gittim, mecburiyetten kavgalara girdim, her türlü taraftar ortamını gördüm..

Emin olun o takımı için (!) adam öldüren psikopatlar zaten her şey için adam öldürebilecek kişiler.Kavgayı, şiddeti seven insanlar ve bunun için ortam oluşturabilecekleri yerlere yönleniyorlar..

Yani takım için kavgaya değil, kavga için takıma giriyor o kişiler.

Beşiktaş'a sonuna kadar bağlıyım ama hiçbir takımdan da nefret etmiyorum.

0|1
    0|0
  • bende çok fanatiğim. benımde arabamın koltugunda forma var. benımde odamın duvarında Cimbom bayrağı aslı bunun kimseye zararı yok ben gurur duyuyorum. senın dediğin kavga adam yaralama bunlar fanatiklik değil birbirine karıştırma bunlar gerizekalılık. 2 sini aynı keseye koymamalısın bence arada çok ciddi fark var...

0|1
    0|0
  • O senin dedigin holigan oluyor.Yani taraftar diye adlandirmiyoruz zaten.Onlari sahaya birakip tribunden topluca kufredip kafasina cakmak atmali ki anlasin naptigini :)

0|2
    0|0
  • benim anlam veremediğim ender şeylerden biridir.Çok saçma takım için kavga edenler falan ağır olacak ama beyinsizlikten başka birşey değil.Tuttuğum takım vardır severim izlerim mutlu olurum üzülürüm ama onun için kavga da etmem insanlıkta çıkmam.

0|1
    0|0
  • Fanatikliklerin de bir sınırı var. Olmasa zaten fanatiklik ordu kurup cinayet işlemek gibi olur. Bursasporlu'yum ayrıca.

0|1
    0|0
  • kavga gürültü farklı o holiganlıktır ama Diğer söylediklerin Tutkudan kaynaklanıyor :)

0|1
    0|0
  • Boş insan hepsi.

0|1
    0|0
  • aptallık başka bişey değil

0|1
    0|0
  • psikolojik olarak sorunlu

0|1
    0|0
  • Aşırı hayranlık, fanatiklik ego tatminidir. Ayrıca yer arayışı olarak da nitelendirilebilir eheheh.

0|0
    0|0
  • Müslüm GÜRSES bir yaşam tarzıdır.

0|1
    0|0
Yükleniyor...