İslamiyetin baticiliga donmesi

İslami dusuncenin gunumuzde bati dusunceye donusmesi hakkinda ne dusunuyorsunuz? Bence daha cok ben merkezli yasamaya basladik. Sigara icenler hakkinda "onun hayati ister icer ister icmez" diyoruz mesela. Kendini olduruyor adam kendisine zarar veriyor ve buna goz yumuyoruz. Ya da ogrenciler okula basortusuyle giremiyor, haram isletiyorlar, buna da goz yumuyoruz. Esnaflar eskiden bugun bana bu kadar musteri yeter deyip karsi dukkana yolluyormus musteriyi osmanlida. Biz ise karsi dukkana gitmesin bize gelsin diye neler yapiyoruz. Boyle olmasini istemezdim acikcasi.

0|0
3|6

En İyi Erkek Görüşü

• kapitalist sistemin empoze ve bizleri manipule etmesinden dolayı gün ve gün temelllerimiz değişiyor Nerde Hz. ÖMER in adaleti

1|0
    0|0
    • şu anda Güven duygusunu yıkmaya çalışıyorlar bizde birçok temelimizi yıktılar öyleki artık bu devirde kimseye güvenmeyceksin babana bile güvenmeyceksin cümlesiyle kalplere işlemeye başladılar bu arada cevaplara verdiğiniz yanıtlardaki düşünceleriniz çok güzel sizi tanımak fikir alışverişinde bulunmak isterdim

Erkekler Ne Diyor 5

• Şu anda baş örtüsüyle eğitimin ve öğretimin her kademesi tanışmış durumda. Öğrencisinden tut öğretmenine kadar. Benim başörtülü bacım edebiyatına girenler pek yabancı değil, onlara benzemeni pek önermem şahsen. Ayrıca hiç eğitim dersine girdin mi bilmiyorum ama ben bir öğretmen adayıyım ve varoluş felsefesi dersinde bana şu öğretildi : İkna bir istila yöntemidir. Bir kişiyi ikna ederken/onu zorlarken/onu uyarırken/ona vaaz verirken aslında o insana hakaret etmiş oluyoruz. Senin beynin bu kadar, sen anlamıyorsun işte doğru yol budur mesajı veriyoruz. Esnaflarla ilgili verdiğin örnek ise ekonomik model ve yönetim anlayışı sonucudur. Liberalist olduğunu sanan kapitalist patronlarımız yüzünden insanlar bu halde. O dükkanın sahibi/o dükkanda çalışan kişi muhtemelen ya çok zengin ya çok fakir ya da birikim yapması gereken biri. Biraz şeriat isteği görüyorum sanki sende ?

1|0
    1|1
    • Benim okulumda basortusu takmak yasak. Ve bir cok okulda boyle. Tekrar arastir derim. Varolus felsefesinin temellerini biliyorum ve bu soyledigin sana mantikli geliyor mu bir insani uyarmamakta ne demek? İnsanlari uyarmayalim da kendilerini oldurmelerine izin mi verelim? Bir arkadasin intihar girisimi bulunsa sen uyarmaz misin goz mu yumarsin buna?

• Hayir beni yanlis anlamayin lutfen ben burada demokrasiden bahsetmiyorum. Tabiki bir insanin kararlarina karisamayiz. Ama esimizin dostumuzun kendine zarar verdigini goruyorsak onu uyarabiliriz onunla kendi dusuncemizi paylasabiliriz boylelikle islami gorevimizi de yapmis oluruz ama biz amaaaannn bana ne baskasinin sigara icmesinden diyoruz. Ben merkezli yasiyoruz

• Demek istediğinizi yeni anladım galiba. Örneğin yeğeniniz alkol kullanıyor ya da başka bir şekilde kendine zarar veriyor. Bu durumda kendinizi sorumlu hissetmeniz güzel bir şey, dinimizin bize bunu düzeltmelisin demesi de güzel bir şey. Ama bundan ziyade ebeveynlerle, öğretmeniyle, arkadaşlarıyla ya da bir uzmanla görüşmeniz daha iyi olur, özellikle ebeveyn işbirliği önemli. Sonuçta tek başınıza çözeceğiniz bir sorun değil bu. Uyarı yapmanız sadece dini sorumluluğunuzu giderir, sorunu tam çözmez

• keşke batıya daha fazla benzeyebilsek, geleneklerimizi örflerimizi kökten yıkabilsek. zamanla bu da olacak umarım.

0|0
    1|2
    • Batinin guzelliklerini tabi ki alalim ama tamamen benzeme konusunda ayni fikirde degilim

• ingilizler önce bagdatı ele gecirmişler neden biliyormusun cunki en buyuk kütüphanemiz orasıymıs .ve butun kitaplarımızı calmışlar.

0|0
    0|0
  • naapcan sen bunları yaav git yemek yap :D

0|0
    1|1
    • İnsanlarin dusuncelerini merak ediyorum

• atatürk yüzünden tabi. olmasaydı ne iyiydi merkep pisliği işte

0|0
    1|2
    • Mustafa Kemal Ataturk'un batililasmada bir etkisi oldugunu dusunmuyorum. Batililasma cok uzun bir surec. Bunu Ataturk'e yikmak saygisizlik olur

• İslama ters düşen çoğu şahıslarda atatürkün kurduğu chp dendir. siyaset bilgin varsa araştırabilirsin. bir zamanlar türkiyede kuran dahi okumak yasaktı. sence bunun altında ne vardır araştırabilirsiniz

• Tamam sizi anladim. Ama gercekten beni buradaki amacim siyasete girmek degildi. Allah ayetinde cehennemin dibine gideceklerin islamin yayilmasini engelleyenler olacagini soyluyor, eger dediginiz insanlar bunu yapiyorsa, hak yerini bulacaktir, bu konuda bunun disinda yorum yapamam

Kızlar Ne Diyor 3

• Ya o sigara içen kişi müslüman değilse? Müslüman olsa bile uyardığında dünyanın en itici insanı olursun. Çevresine zarar verdiğinde uyar tabii ki ama gerisi seni ilgilendirmemeli. Bireysellik kavramı gayet güzel bence. Üniversitede giriyor öğrenciler başörtülü.

0|0
    0|0
  • bir insanın sigara içmesine engel olmak , yetinmek ve insanların ne giydigine karısmamak islami düşünce mi ben mi yanlıs anlıyorum

0|0
    0|0
    • Hayir. Cok yanlis anlamissin. İslamiyete gore bir gunah, kotuluk gordugumuzde o kisiyi uyarmak ustumuzde dusen bir gorevdir ama biz batidaki dusunceyi alip "herkesin kendi karari" diyoruz kendine zarar verdigini gore gore. Yetinmekle de alaksi yok. Esnaflar bencil degillermis. Biliyormus ki baska esnaflarinda musteriye ihtiyaci var. Ama simdi cok ben merkezli yasamaya basladik

• yaşlı nineler dideler ahir zamanda doğu batının batıda doğunun özelliklerini alacak derler. hakkaden öyle sen diyorsun ya osmanlıda dürüstmüş diye işte şimdi batılılar daha dürüst

0|0
    0|0
    • Batililar daha mi durust? Neresi durust, neresi iyi? Cikarcilik var onlarda. Nereden ulastin bu dusunceye?

• Ben de farkli bir sey demiyorum aslinda, islamiyet dusuncesinin yok olmasindan bahsediyorum. Ve bunun yerine batinin geleneklerini kulturlerini sahipleniyoruz, islamiyet varken

• hem islami düşünce hem türk kültürünün yok olması buna neden

Yükleniyor...