Din ve din alimleri....

yeni sorum şu arkadaşlar..tamam bazıları mantıklı ama şuraya 20-30 din alimi(öyle diyorlar)getirsen hepsi farklı şeyleri söylüyor aynı konularda...siz nasıl değerlendiriyorsunuz?teşekkürleeeer:)

Güncellemeler:
sayın hızlı,niye engelledin?yobazmısın nesin?"sizin gibi insanlar"kimler?biz oç muyuz?dinde mantık ve fikir yoktur...salak herif sorgulamayan insan köledir zaten!inanmıyor değilim ama senin gibisini de görmedim:)))hadi pensilvanyaya:)))

0|0
5|14

En İyi Erkek Görüşü

• İşte bu yüzden Kur'an bilmek ve okumak şart :) Öğreneceksin ki kanmayacaksın, doğru olan bileceksin..

4|6
    0|1
    • ha!işte en iyi cevap!hep derim ,ama yoook adamın kaynağı farklı,demiim neresi olduğunu..elementler çıkıyor felan oradan anlaşıldı tamam:)

• Başka söze ne hacet -.-

• bilmek yetmiyor. bazen 1 kelime nelere kadir neden alim oluyorlar sanıyorsun.

Kızlar Ne Diyor 5

• olayın özünü baz alıp, ona göre hayata uyarlamak daha mantıklı.

mesela abdest almak.. bununla ilgili bir çok şey söylenebilir ve mutlaka her mezhebin farklı uygulama şekilleri vardır. aynı şey ile ilgili birden fazla yorum duyduğum zaman sadece şunu düşünüyorum.

abdest almanın asıl amacı temizlenmek ve temiz olmak ve bunu hayatının misyonu haline getirmek değil midir.. ?

ya da örtünmek.. tesettür ile ile ilgili bir çok şey söyleniyor.

örtünmek aslında dıştan içe doğru değil, içten dışa doğru başlayan bir eylem.

bir kadının sadece kendini örtmesi tek başına hiç bir şey ifade etmiyor.

hırslarından arınması, mütevazi olması, edepli olması... yani iç dinamiğini terbiye ettikçe zaten o kadın yavaş yavaş tesettüre girmeye başlıyor ve o yolu takip ederse bu kapanma ile son buluyor.

mesela zekat ya da fitre ile ilgili miktarlar falan karmaşık bir dille anlatılıyor ve birilerini dinlerken gerçekten kafam karışıyor..

benim buna ihtiyacım yok ki.. ben insanlara da hayvanlara da yardım etmeyi çok seviyorum. benim için belirli bir zamanı belirli bir tarih ve kural yok..

her insan kendi yaşayış biçimini dinin kuralları doğrultusuna saplanıp kalarak değil, asıl amacına uygun halde yaşayabilir.. o zaman dini daha kolay idrak edebiliriz diye düşünüyorum..

0|2
    0|0
    • Dini ne değiştiriyorsun ya sen!

Mesela ALLAH ramazanda oruç tutun diyorsa sen yok asıl amaç yemeği az yemek yardımlaşmak deyip ramazanda değil de diğer günlerde mi bunu yapıcan? :D

Yada Namaz kılmayıp da asıl amaç ALLAH 'a secde ben saatine göre değil de her gece bir kere secde ederim falan :D

Git Kuran oku ALLAH 'ın dinini kendi dinin haline getirme cehennem çok sıcak ve yakıcı .

• 11 ay boyunca her boku yiyecekler ve sonra da utanmadan sevap için oruç tutacaklar. ben bunu Allaha karşı yapılmış bir sahtekarlık olarak görürüm.. benim demek istediğim sen 11 ay boyunca yaşaman gerektiği gibi yaşarsan 12. ay yapman gereken ibadeti idrak edersin ve ondan sonra ibadete başlarsın. benim oruçtan kastım az yemek değil, irade olur. nefis olur ve sen o nefse 11 ay boyunca sahip olmalısın..

• çok doğru bence:D

• Mustafa İslamoğlu, Hz. İsa ve Mehdi inmeyecek diyor.

Cübbeli inecek diyor.

yazı tura atalım

0|3
    0|1
  • Bi benzetme yapcam mesela felsefe tek bir konu üzerinde bisürü filozof var çünkü insanlar yaratılış i gereği böyledir bakış açısı diyebiliriz

0|1
    0|0
  • Evt bu devirde herkes isine geldigi gibi ya da bircogu, en gizeli Kurani Kerim mealinden kendimiz okumamiz diye dusunuyorum

0|2
    0|0
  • Cahil insanı herkes kandırır. Bu zamanda en iyisi kendin oku Kur'an_ı Kerimi.. Allah illaki gidip birilerinin yorumuna göre davran dememiş. Peygamberimiz bile okuması yazması olmayan biriymiş. İlk ayet olan "oku" da bunu işaret ediyor. Önce cehaleti yıkalım ve beraberinde okuyalım

0|1
    0|0
    • namaz veya oruç tutmuyorum,o Allah ile benim aramda tabii.ama Kuran'ın en az 100 sayfasını okudum daha da okuyacağım..En azından ilk emrini yerine getiriyorum:)o da ibadettir.

• kesinlikle ve niyetin güzel en önemlisi..

Erkekler Ne Diyor 13

• Önce kendim Kur'an-ı Kerim'i Türkçe okudum Yaşar Nuri Öztürk'ü dinledikten sonra. Ve eskiden okuması anlaması zor diyenlerin yalan söylediğini anlamış oldum. Din alimlerinden belli tarikat ve kitleye değil de genel bir çok mezhebi yorumlayabilen ya da mezhebe göre değil Kur'an'a göre anlatan hocaları tercih ederim. Özellikle yazar sıfatıyla konuşanları dinlemem çünkü senin benim gibi o da kendi görüşünü yaşam tarzını ön plana koyarak değerlendiriyor. Prof. Dr. olması önemli anlatan kişinin. Ayrıca birçok kısmı bana uymasa da Cübbeli Ahmet Hocayı Habertürkte görürsem izlerim çok samimi bir anlatımı var. Hepsi farklı söylüyor ama basit konularsa önemsemem ama önemli bir konuysa görüşlerini kendime yakın bulduğum hocanın verdiği bilgiyi esas tutarım hala şüphem varsa referans gösterilen ayeti kendim okur ve yorumlamaya çalışırım.

0|1
    0|0
  • din olmuş bir kılıf siyaset yapanda ticaret yapanda kullanıyo alim malim tanımam konuşurken allahı dini kitabı ağzından düşürmeyen adam benim gözümde sahtekarın ababasıdır din insanın içinde olan rabbiyle arasında olan bişeydir beni ya da b başkasını ilgilendirmez ortaya çıkıp reklamını yapmasına gerek yok yani o yüzden biri karşıma allahı anarak geliyosa muhatap bile olmamaya özen gösteriyorum

0|1
    0|0
    • Kuran insanları en çok kendilerini Allah ile aldatanlara karşı uyarır.Biz müslümanların en büyük hatası en büyük düşmanın ateisti görmemiz,halbuki ateistin kimseye zararı olmaz,kendi halinde adamlar:)))+1

• her zaman şunu söylerim ne olduğunu söyleyen den değil söylemeyenden kork söyleyenin kimliği belli zaten inanmıyorum der bilirsin ama inanıyorum deyipte çalıp çırpandan korkacaksın

• Islamda fikir ayrılığı itikatta birdir.ibadette ayrıdır ufak tefek ayrılıklar. Buda müslümanlara rahmettir aslında. İstersen bunlarinda açıklamasını ve sebeplerini yazabilirim.

Ama ıslam hakkında hiçbirşey bilmeyipte hakaret dozunda elestri yapmayada kimsenin hakkı yok

0|1
    0|0
  • kitabı değiştirilememiş tek din diye övünülür ama bir cümleden herkes başka mana çıkarır, kaç tane mezhep ve tarikata bölünülmüştür ve hepsi kendilerinin doğru yorumladığını iddia eder..

0|1
    0|0
  • Kuranı kerim ve Hadislerde bir çok şey mevcuttur. Eğer orada yoksa sorgularsın araştırırsın kendi bilgine veya bilgisine güvendiğin sağlam kişilere başvurursun. Herşey herkese sorulmaz neticede. Çünkü kırk kafadan seksen ses çıkıyor ortalık allak bullak oluyor. Boşuna dememişler yarım doktor candan yarım hoca imandan eder diye.

0|1
    0|0
  • Bi kaç tane doğru olmaz, dinde doğru net ve tekdir.. Din alimleri çoğunlukla tek bir noktada anlaşırlar. Bir kaç TV bebesini dinleyip aklınızı bulandırmayın.

0|1
    0|0
  • allah yok dın yalan be kanka koy gote gıtsın sana bısı olmasın

0|2
    0|0
  • Din öyle acayip bir şey ki o kadar adam bile fikir ayrılığına düşünüyor sonra biz saçma deyince kızıyorlar bilimde öyle mi ?

1|1
    0|1
    • kırmızı olmuşsun hayırlı uğurlu olsuuuuun:)))valla bunu açmak lazım çok sürer ama sen de haklısın tabii çooook karıştırdılar,ben agnostik miyim deist mi ateist mi ben bile karar veremez oldum lan:)))

• Düşünmen yeter :)

• e normal din bilimsel ve mantığa uygun bir yapı değildir.

misal içkiyle ilgili 6 ayet var. ilk ayetler için allah size onları verdi der sonraki ayetler içmeyin günah der. neden böyle diye sorduğunuzda sonra gelen ayetler öncekileri iptal(nesh) eder derler.

ondan sonra bakıyosun "senin dinin sana benimki bana" diyen ılımlı ayetler var diyorsun ki oh negüzel dinde zorlama yoktur ama ondan sorna gelen ayetler kafirleri ateşe atarız onları dost edinmeyin onlar domuzdue maymundur falan gırla gidiyor. şimdi bu yeni ayetler eski ılımlı ayetleri iptal etti demeleri lazım ama yan çizip hayır onu iptal etmez derler :)

tüm bunları bırak dünyanın yaratılış sırasını önce yer sonra gök olarak tasvir eder halbuki önce gök yani evren sorna yer oluşmuştur.

yani din zaten saçmalık dolu onu açıklamaya çalışanların çelişmesi hiç şaşırtıcı değil :)

0|0
    0|0
  • mezhep gibi düşün. aralarında pek fark yoktur usul farklıdır.

0|1
    0|0
    • şu anda 1 tane alim varsa bile tüm dünyadaki müslümanlara yeter Allah zaten her 25 senede alim gönderir. ama bilemezsin.

• Şüpeniz varsa araştırıcaksınız, kimin doğru söylediği ortaya cıkar. Dinde mantık ve fikir yürütmek yoktur. Neyse odur.

1|1
    1|2
    • Dinde mantık ve fikir yürütmek yoktur mu?körlemesine mi?hmmmm,memleketin hali demek bundan böyle:((((...kurandaki adalet(fıkıh)%100 olarak uygulansa daha iyi olur ama fıkıh bu ülkede değil hiçbir ülkede uygulanmıyor.herkes kapitalizmin "cazibesine takılmış durumda:(((din mantıklı gelmiyorsa zaten Allah da mantıklı gelmez...doğru mu?

• Ayrıca kafa karıştırmak için din adamı olmaya gerek yok (: sizin gibi insanlarda mümünlerin kafasını karıştıramya çalışır. (: ama biz yemeyiz. Kim yemek isterse yiyebilir.

• Yobaz fikirlilerinle İslamiyet e hakaret edenlerden sin. Senin gibiler yüzünden de İslamiyet ten ciktim.

Çok bilmiş suna bakta susarsin...

link

İslamiyet i günümüz gelişmelerine gore geliştiği bir disiplin bin yoldan fazladır var. Senin gibiler Musluman olduğuna iddia ediyorlarsa ben de onlardan değilim.

• ben burada değerlendirmiyorum

sebebi sadece icdahatlar ve mücdehitler

tamam mı

0|0
    0|0
  • Kur anda anlatılan net olmadığı için sadece islam dininde 250 bin tarikat var

0|0
    0|0
Yükleniyor...