Sizde şiddeti şiddetle mi destekliyorsunuz ? Bu olaylara bakışınız nasıl ?

link Böyle töreleriniz,adetleriniz var mı ? Böyle olaylara tanık,şahit oldunuz mu ?

0|0
8|27

En İyi Kız Görüşü

• bazı insanların konuşarak anlaşıcağını düşünmüyorum

0|0
    0|0
    • Senın gorusun nedır

• bazı insanlarla ne kadar iletişim kurmaya çalışsakta reddedip bizi rencide ediyorlar işte o kişilerde şiddete karşı olamıyorum maalesef

Erkekler Ne Diyor 27

• Biz bazı kötü adetleri araplardan aldık (müslümanlıkta olmamasına rağmen) Eski Türklerde kadın söz sahibi idi ve eşinin yanında bulunurdu. Kadın para ile satılmazdı. Kadın ailenin yarısı idi. Yuvayı dişi kuş yapar sözü bize aittir. Yuvayı dişi yaparsa söz sahibidir, otorite sahibidir. Eğer biz müslümanız diye bir elde tesbih arkada kara çarşafta kadın potersi nasıl oldu? Bu islamiyetin tarifi bu mu? Değilse neye yapıyorlar? Eğer evde kadın söz sahibi olsaydı çalışmyan evin rıskını getiremeyen, erkeklik vazifesini yerine getiremeyen baba kızını satamazdı. Batıda hak ve hürriyetleri millet devletten zorla aldı. Biz ne hak istedik, ne özgürlük, Çünkü hiç eğitilmemişiz. Bize hak ve hürriyetleri M. Kemal verdi. Aradan 80 yıl geçti Biz hala bunların kıymetini bilmiyoruz. Kızımız televizyonda ben M. Kemal'i sevmiyorum diyor. Eğer Bu hakları vermese idi böyle bir konuşma hakkı olmazdı o zavallının, Orta doğudaki müslüman devletlerin halkları medeniyeti bizden öğreniyor. Ama biz onlardan aldığımız bu insanlık dışı adeti atamadık.

1|0
    0|0
    • Her gecen gün biraz daha gelisecegimiz yerde hep aynı kalıyoruz .. Kadını satılık mal,ihtiyac aletı olarak görüyor bazı kısıler ve bundan nefret edıyorum .. Ama hep aynı tas aynı hamam ..

• Eğitim olmadığı sürece zor düzelir. Yeni nesil eğitilecek eski nesil ölecek o zaman düzelir. Maalesef din hocalarımız bu konulara fazla eğilmiyor. Toplumun yaraları yerine kişisel öğütler veriliyor.

• Töre diye bir sürü saçmalık yapılıyor ve kelime anlamı dışı hareket ediliyor. Özellikle Doğu'da töre demek cinayet demektir. Töre demek insanların hayatının içine edilmesi demektir. Örf adet dediğin güzel şeyler olmalı ki gelenek haline gelebilsin. Doğu'da bu durum çok yaygın Batı'da da azınlıkta da olsa var. Aslında töre cinayetlerine normalinden iki katı ceza vermek lazım birebir kasten adam öldürmenin anasıdır. Şiddet yanlısı değilim ama sevdiğim birileri zarar görmüşse kendimi tutamam bu davranış fevri bir harekettir doğru değildir ama insan kontrol edemiyor. Birisine kalıcı bir zarar verebilirsin ya da sonucu ölümle bitebilir hepsini geçtim konuyla alakası olmayan biri zarar görebilir. Vicdanen çok rahatsız olurum pişman olurum. Bu yüzden soğuk kanlı hareket etmek gerek diyorum.

1|0
    0|0
  • ilkel toplumlarda iletişim sorunu olan kültrlerde görülen bir davranıs bıcımı .turkıyede kı arastırmalarda egıtım sevıyesı yuksek kıtlelerde gürünuyormus ama okumakla egıtım sevıyesı yukselıyormu onuda bır ıredelemek lazım .bana göre kadının durusuyla alakalı bırazda yanı kadın guclu degılse hep erkek golgesınde yasamayı sevıyorsa kacınılmaz olabılıyor.bence bu ülkenın gerı kalmasının tek sebebı kadınların yeterı kadar söz sahıbı olamamaları ve kendılerını ıyı yetıstırmemelerınden kaynaklı cunkı bır cocogun egıtılmesındekı en buyuk etken kadındır dolayısla ıyı anneler esıttr saglık toplum demektır

1|0
    0|0
    • Kendılerını sıddetle temsıl edıyorlar .. Konusmaya bıle tenezzul etmeyın saldıran ınsanlar var ..

• evet malesef toplum olarak birbirimizi dinlemekten uzağız .algılarımız zayıf .bende çok düşünmüşümdür nasıl bir toplum bukadar geri düşünce ve kafalı olabiliyor.yakın zamanda istanbulda kadıköy gıbı bır yerde bilen bilir boganın alt sokagında gıyım kusam satan yerler var kulak mısafırı oldugum bir şey oldu. doğu kökenlı 3 genc aralarında erkek adam kot pantalon giymez teorısını konusuyorlar dedım pes arkadas ıstanbulda yasayan bırı bunu konusuyorsa artık gerısını sız varın düşünün.

• saka gıbı daha neler var neler ..

• Haberlerde sık sık görüyoruz. Çok saçma ve gereksiz bir adet.

Bu milletin adam olabilmesi için en az 100 yıl şart.

2|0
    0|0
  • bu ülkede önce insanların bilinçlendirilmesi lazım genç yaşta evlendiriliyor kücük cocuklar okumakla alakası yok okuyupta ne adam olamamış insanlar var o yüzden bu olayların önüne geçmenin tek cözümü cocuk yaşta kızların devlet denetimine alınmaları gerekir ki kaldıki bu hükümet bunun aksine 17 yasında evlenebilir diye yasa cıkardı yani bu hükümette suç yok değil

1|0
    0|0
    • Aslında evlenme yaşını büyütmeleri lazım .. Kısa evlilikler bunun yüzünden oluyor .. Herif kızı kandırıyor,aklını celiyor vs ondan sonra ıs ısten gecınce battı balık yan gıdıyoor .

• Kalmıstır merak etme hıc beklemedıgın anda zamanda gelıp karsına dıkılecek mum edecek senı gıbıme gelıyor :P

• kkonus böyle konus valla sayende hepten soğuyorum evlilikten :) yahu benim genlerimde yok kılıbıklık :) huyum kurusun :)

• Eğitim düzeyinin düşük olduğu yerlerde şiddete ilgi fazladır. İstanbul'un varoş semtlerinde köpek sahibi gençleri;n genellikle Pitbull cinsi köpekleri olduğunu ufak bir örnek olarak gösterebilirim.

2|0
    0|0
  • Bilmiyorum aşırı mı duyarlıyım ama, evimin bulunduğu caddede çalışan kızlara bazen iş çıkışı musallat olan tipler görünce ağız burun dalasım geliyo. Kızı tanımam etmem halbuki.

Sorunla alakası ne bende çözemedim ama neyse öyle işte.

1|0
    0|1
    • Mahallenın kızlarının güvenligi senden sorulur genc ..

• iyi geceler öyleyse :)

• tesekkurler sanada =)

• İnsanların kendilerini kaybettikleri daha doğrusu insanlıklarını yitirdikleri andır . Sonrasında çok pişman olunabilir veya olunmaz bu kişinin vicdanına kalmıştır . Tabi bizim aile geleneklerimizde var böyle çağ dışı şeyler . Şiddet malesef ki zorla itaat ettirme karşındakini sindirme kabullendirme gibi bir çok şekilde karşımıza çıkar . Sokakta ,okulda ... Her yerde . Şiddete maruz kalan insan hem fiziksel olduğu kadar psikolojik yönden de zarar görür . Hatta suçluların hayatlarına bakıldığında geçmişlerinde hep bir şiddet ortamında büyüme psikolojik yönden hasar taciz ve unutulamayan olaylar yaşamış insanlardır . Unutmayın şiddeti başlatırsanız o asla durmaz ve büyüyerek devam eder . Şiddet hem uygulayanı hemde uygulanan kişiyi bitirecektir .

Lütfen bir an olsun durun ve düşünün sonuçları gerçekten değer mi buna ?

İnsanlığımızı unutmayalım biz düşünebilen insanlarımız aynı zamanda vicdanımız ve duygularımız var onları köreltmeyelim köreltmeye çalışanlara izin vermeyelim lütfen sen kendine bunu yapma çünkü bu sen , sen değilsin sen şiddeti istemessin . Sevin artık birbirinizi birbirinize ihtiyacınız var birleşin ve sevgiyle doldurun yüreklerinizi . HERKESE SEVGİLER . . .

0|0
    0|0
  • Şiddet, şiddeti doğurur. Şiddetin bütün türlerine karşıyım.

1|0
    0|0
  • Eskiden kocasını, babasını şikayet eden kadını, “Sen neden söz dinlemiyorsun, evinde oturmuyorsun?” diye bir de polis döverdi ama şimdi polis dövemiyor, şikayet ettiğinde hemen ilgileniyorlar. Yazının bu kısmına katılmıyorum ben böyle bir şey hiç duymadım pek mantıklı gelmiyor. Bizim böyle bir adetimiz yok. Küçük yaşta evlenmeler oluyor haliyle askerliğini bitiren erkek de evlendiriliyordu sonuç beklemesini gerektirecek bir durumları yoksa. Böyle pis bir pazarlık söz konusu olamaz. Doğunun bu kadar çok çocuklu olması eski inanışlar ve iş gücüylede alakalı. Ne kadar kalabalıksan o kadar iyi gibi.

1|0
    0|0
  • Siddetide

şiddet uygulayanlarıda

siddete göz yumanlarıda

Kınıyorum.

1|0
    0|0
  • Herhangi bir olaya aynı şekilde cevap verir ya da davranırsanız hiç bitmez o devam eder. Link teki olay da maalesef günümüzde hala olması çok üzücü ve toplumumuzun hala hangi seviyede olduğunu gösteriyor. Yazık

1|0
    0|0
    • Ben ınanamıyorum artık hala günümüzde böyle seyler mümkün milletı uzaya gönderıceklerıne bu olaylara el konulsun. Hakim olunsun .. Yeter bu kadınların cektıklerı ..

• Allah birgün ıslah edecektir mutlaka ama o dediğin adilikleri şiddeti tecavüzü en ağır şekilde cezalandırmalı

• Kesınlıkle ..

• kadınlara şiddete hayır diyoruz tabiki ben doğuluyum ve doğuyu yanlış biliyosunuz hiç böyle şeyler olmuyor buralarda anlatması çok uzun dini yönleri var normal yönleri var varda var

1|0
    0|0
    • Benımde dogulu arkadaslarım var .. Böyle olmayan yerlerı var yok demıyorum ama böyle olan yerlerıde var .. Dogrusunu göstereceklerıne neden yanlısını gösterıyorlar o zaman ?

• İnsanlar karma oldugu icin böyle ama doguda daha agırlıklı . Eskı kafalı düsünenler yüzünden .. Böyle devam ettırmezlerse geleneklerının,adetlerının cıgnendıgını vs dusunuyor ve daha hırslanıyorlar .. Türkiye dısında da baska ülkelerde de böyle olaylar mevcut ..

• aynen kardeşimm

• Sadece kadın değil kendinden savunmasız birine şiddet göstermek en büyük cehalet ve acizliktir.

1|0
    0|0
  • insanlık dışı olan töre ve adetlere tamamen karşıyım

1|0
    0|0
  • Bu sapıklığa adet veya töre diyene artık bir şey demiyorum zaten onlar insan değil

2|0
    0|0
  • cahillikten baska bisey degil siddeti kiniyiyorum

1|0
    0|0
  • şiddetin altında bir çok neden vardır şiddeti genellemek yanlış olur. Şiddeti savunmuyorum ama bir kişi gelipte sana hakkın olanı vermezse sonuna kadar şiddet yanlısıyım. Bir kişi gelipte belasını arıyosa senin çevrende gözüne bata bata artık sabrını taşırıyosa evet olması gerek. (erkekler için) Ancak bir şey hariç - erkek (hak edilmediği halde) aldatılmışsa - kadınlara şiddet tümüyle yanlıştır çünkü her şey basittir ya devam edersin ya etmezsin vuracak kadar kızgınsan seni rahatsız ediyosa ayrılırsın ayrılamıyosanda bu sana vurma hakkını tanımaz. Şiddete ne açıdan baktığında önemlidir mesela bir ebeveynin çocuğuna gösterdiği baskı en büyük şiddettir ki evlerden ırak.

0|0
    0|0
    • Aldatmayı savunmuyorum ama bır erkekler bır kadın hıc bır zaman aynı sevıyede guclu degıldır .. Sana karsılıgını veremez bır tık alttadır .. Allah gücü erkege kadını,kızı,cocugu korusun dıye vermıstır .. Onu uygulasın dıye degıl .. Nefsi müdafa yapılınabilinir .. Ama hicbir sey siddet ile hallolmaz öyle sanılınır .. Tabıkı kendını koruyacaksın ama sana davranıldıgı gıbı yaparsan sonuc ölüm oluyor .. Her gün 10larca insan bu yüzden ölüyor .. Öfkesine hakim olunmalı artık adeletede güvenılmıyor ..

• son kısımda haklısın öfkeye hakim olunmalı elbet ama benim bahsettiğim bambaşka bişey yani, sen birisi için herşeyi yaparsın ama en sonunda aldatılmak gibi bir kazık yersen erkek öfkesini şiddet yoluyla bastırır kadında şiddetten daha beter kadınsı yöntemlerle halleder, kaldı kı başta kadına yöenlik şiddete örnek vermeminde nedeni zaten şiddet deyince akla ilk kadına yönelik erkek şiddetinin gelişidir. Yoksa zaten eve geç geliyo diye yemek yapmıyo cart curt diye dövenler manyaktır zaten.

• yok ama korkunç bir olaya şahit olmuştum.o zaman 2009 du urfadaydım.kan davasına şahit oldum.baba oğul bir arabanın içindeki 4 erkeği gözümün önünde tüfekle vurarak öldürmüştü.bir de bayan vardı da onu bayan diye öldürmemişlerdi.hatta ben birtanesi ile gözgöze geldim elimle napıyosun oluum der gibi yaptım herif bana demezmi sende mi istiyon diye.dumur oldumdu...

0|0
    0|0
  • Şiddet yanlısı biri değilimdir gerçekten gerekmedikçe şiddete baş vurmam

1|0
    0|0
  • Var ablam var Allah belalarını versin bir abim vardı sevdiği kızı aldı götürdü İstanbula orda oturdular evlendıler kadın hamileydi ama töre var sonucta kız kaçtı diye abisi sanki affetmiş gibi gelmiş girmiş içeri kahvelerini içmil sonrada 2 sinide vurmus.

0|0
    0|0
  • Evet öyle olmalı.

0|0
    0|0
  • link başka söze gerek yok

0|0
    0|0
  • Çoğu zaman istemiyorum git başımdan diyorum elimden bir kaza çıkacka diyorum ne yapailirsin ki diyor ne yapabileceklerimi uyguluyorum kendisine benim el parmaklarım ağrıyor onun yüzü gözü morarıyor ama çok kaşıyınıyorlar.

0|0
    1|0
  • bu haberleri okuyunca inan midem bulanıyor kusasım geliyor...adaletin üstüne...

0|0
    0|0
  • şidete hayır çözüm getirmez asla

0|0
    0|0
  • Şiddet Uygulayan Her Kimse Hayvan'dır..

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 7

• Şiddet değil ama çocuk gelin konusunda bir anım var. Anneannemin mahallesinde benden bir yaş küçük bir kız vardı. Ziyarete gittiğimde oynardık 4. ya da 5. sınıftaydım o yaşta cep telefonum olmasına çok şaşırmıştı. Sonra ben liseye geçtiğim ya da lise 2'de olduğum yıl evlendi. Ben de buna çok şaşırdım. Ama etrafındaki insanlar severek evlendiğini söylüyor, şuan çok güzel bir çocuğu var ve halinden mutlu gözüküyor.

1|0
    0|0
    • Belkıde ona sunulan hayatta mutlu olmaya calısıyordur .. Kaderıne boyun egmıs,cocukları ıcın yasıyordur ..

• Hayır böyle adetler,töreler yok buralarda ama bir tane kız vardı henüz 14 - 15 yaşında olmalı evlenmiş 20-25 yasında bir adamla görünce çok şaşırmıştım kızı öyle uzaktan tanıyorum.Arada tek tük cıkıyor böyle olaylar yalnız şiddet duymadım,görmedim,bilmiyorum çevremde -.-

1|0
    0|0
  • Karşılaşmadım.

Medyadan duyduğum gördüğüm kadarıyla biliyorum.Çoçuk gelinlerde gün geçtikçe çoğalıyor yaş sınırı düşmekle birlikte.

0|0
    0|0
    • Ne yazık ki öyle .. Günümüzde azalacagı yerde cogalıyor malesef .. Karsı cıktıkları zamanda acımasızca katlediliyoor. ..

• çocuk gelinlerden bir çok olay var ülkemizin bir çok sorunu ama bunlar üstüne gdilmiyor

0|0
    0|0
  • bizzat tanık olmadım ama tvlerde görüyoruz ...

1|0
    0|0
  • Şiddetin her türlüsüne karşıyım.Allah hidayet etsin şiddet yanlılarını.

1|0
    0|0
  • hiç şahit olmadım, keşke engel olabilsek ama ne mümkün

1|0
    0|0
Yükleniyor...