Ayasofya Camisi müze olarak mı kalsın adı gibi camimiz mi olsun?

Ayasofya camisi muze olarakmi kalsin adi gibi camimiz mi olsun

• Cami olsun
    38% (5)56% (9)48% (14)Oy Ver
  • Müze olarak kalsın
    62% (8)44% (7)52% (15)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim

0|0
14|18

En İyi Erkek Görüşü

• Fatih Sultan Mehmet Han'ın Ayasofya vakfiyesinde bulunan vasiyetinde nasıl olmasını istemişse öyle olsun.Onu da siz araştırın

1|3
    0|0
    • Cami olarak kalsin demistir

• Alemlerin rahmeti,yaratılmışların en üstünü Peygamber Efendimize sadece ismiyle hitap eden birinİn yorumunu kaale bile almam zaten daha önce de din ile dalga geçen bi video paylaşıp ha ne komik değil mi diye soru açmıştı ona da kaale alıp cevap vermedim.insanların inançlarıyla dalga geçmeyi bi marifet sanıyor anlaşılan salla engelle gitsin kafaya takma.Üstad Necip Fazıl'ın Ayasofya ile ilgili sözleri var Ayasofya konferansından dinlemeni tavsiye ederim bu arada

• Eyvallah Kardeşim hep yanindayim

Kızlar Ne Diyor 14

Erkekler Ne Diyor 17

• Sevgili hayalperest kardeş. Tarih bilginin pek olmadığı malum. Ben biraz öğretmeye çalışayım. Ayasofya ismi Hagia Sophia'dan gelir. Kutsal bilgelik anlamına gelen yunanca bir isimdir. Hani sizin pek tahammül edemediğiniz bir dildir. AYrıca Ayasofya yapıldığında daha Muhammed bile yoktu dünyada. O bir kilise olarak yapıldı ve özünde de bir kilisedir.

Konstantinopolis fethedildiğinde dinin egemen olduğu bir devlet olarak merkezinde kilise bulunması uygun görülmemiş. Bu kutsal yapıya saygıdan dolayı yıkılmak yerine bakım yapılarak, duvarlarındaki tasvirler çıkarılmak yerine üzeri örtülerek, hatta kıblesinin üzerine dahi yazılan ayetler isa ile ilgili olanlardan seçilerek tamamen saygı çerçevesinde bir dönüşüm yapılmıştır. Saygı ve hoşgörü çerçevesinde zamanın şartlarına göre böyle yapılması gerekti.

Atatürk'ümüz ise artık din devletine bir son verdiğinden ve bu kutsal yapının tarih açısından çok sembolik bir değer taşıdığını biliyordu. Bunu cami olarak devam ettirmek Hristiyanlığa saygısızlık, Kilise yapmak da Osmanlı geçmişine saygısızlık olacaktı. En doğru ve mantıklı kararı seçerek tüm dünya ülkesi vatandaşlarının özgürce girip görebileceği tarihi bir anıt olarak müze olmasına karar verdi. Atatürk'ün düşünceleri 21. yüzyılı dahi aştığından sizin gibi 7. yüzyıl zihniyetine bağlı kalanların anlaması zor olsa da bizim için sorun değil. Şu anki hali en doğru halidir. Ayrıca Ayasofya devlete milyonlarca lira turizm geliri sağlamaktadır. Şu anki durumda yöneticilerimizin para konusunda çok çok hassas olmalarından dolayı dini hayaller kuracaklarını sanmam. Sen hayal kurmaya devam edebilirsin. Ne demiş yoldaş Gerçekçi ol imkansızı iste.

0|0
    0|3
    • Sevgili kendini vatan dostu zanneden kardeşi Ben hayal perestim hayalim adriyatikten cin settine islam bayraginin dalgalanmasidir sen bilmezsin tabi sokaktan duydugun laflarla yzmaktan baska Cami olarak kalmasi Dogru degil dedin fatih sultanimizdan iyi biliyorsun anlasilan sen sadece vatan demeyi soz olarak bilip alkolik gunlerine dal... Senden tek istegim birdaha peygamberime oyle hitap etme dinin ne olursa olsun beni sanldakilerden de bilme oyle hitap edersen dusmanin olurum ates payasoglu

• Müze olarak kalsın, herkes için kutsal olabilen bir mekanı, yine kendi yollarında Alaha hizmet için ibadet eden hristiyan kardeşlerimizi dışlamayalım, hem müzeler kapsamına giren hem de ibadet edebilen ve hemen yanı başında bulunan. Sultan Ahmet Cami yeterli, hem cemaatte bölünmüş olmaz. Yobazlıkla aramdaki farklardan biri de bu zihniyet

3|0
    0|2
    • Artıladım

• herneyse, herkesin bir yaradan inancı var demek istediğim bu, ben,im Allahım varsa, budistinde budası var ben bundan bahsediyorum. yeter kısa kesin, bben ne diyorum sen ne diyorsun , ayasofya zaten kilise olarak inşa edilmiş bir eser, tarihi eser, offffffffffff

• Herneyse deyip geçme "benimle hristiyanların inandığı tanrı aynı tanrı" dersen senin "Allah" kavramın İslam'daki Allah kavramı olmaz ve maazallah dinden çıkarsın. Bu konu şakası olmayan 3 konudan biridir.

• En geç 10 yıl sonra camii olarak açılacak orası

0|2
    0|0
  • İznik Küçük Ayasofya Camii'nin kiliseye çevrilmesinden sonra İstanbul'daki Ayasofya Camii'nin de kiliseye çevrilmesinden korkuyorum.

0|2
    0|0
  • gidenler bilgilendirirse sevinirim.ayasofyanın içerisinde müze olmasını gerektirecek düzeyde neler bulunuyor ?

0|1
    0|0
    • Mimar Sinan'a büyük ilham veren muhteşem mimarisi ve engin mekan hissi var. Müze binası olarak düşünebilirsin.

• A: Cami olsun

0|1
    0|0
  • camii olsun

0|1
    0|0
  • Orası kiliseye çevrilse bir sürü alkış alır bazıları tarafından ama cami olsa hükümet yobazlıkla suçlanır ve ağır eleştirilere maruz kalır, bunu yapanlarda müslümanlar olur.Bu halk daha ne b.k yediğini bilmediği için oranın müze,cami yada kilise olması bir yarar sağlamaz.Sembolik olarak sadece Fatih'in vakfiyesinin yerine getirilmiş olduğuyla kalır o kadar.

1|0
    0|0
  • Aya Sofya bir medeniyetin simgesi Katedral olarak kurulmuştur ilk defa... Camiye tekrar çevirerek o medeniyetin simgesine ve o medeniyetin ta kendisine saygısızlık edilmemeli.

İlla ibadete açılacaksa kilise olarak açsınlar. Ama müze olarak kalması çok yerinde bir karar olur.

1|0
    1|2
  • Bu konunun değerlendirilmesi lazım enine boyuna, en son gittimde tadilatdaydı

0|0
    0|0
  • "Nefis kilise Ayasofya, kıyamete kadar cami olarak vakfedilmiştir. Bunu, Allah’a, ahirete, O’nun heybetine inanan hiçbir mahluk, sultan olsun, hakim olsun, bir mütegallibe olsun, değiştiremez. Vakıf şarlarını kim değiştirirse, Allah’ın, meleklerin, bütün insanların lâneti onların üzerine olsun. Yüzlerine bakan ve onlara şefaat eden hiçbir kimse bulunmasın.

Fatih Sultan Mehmet'in vasiyetidir.

0|0
    0|0
  • Almanyada yüzlerce cami var. Ordaki insanlar bu camileri kapatıp müze, kilise yapalım diyor mu demiyor. Müze olarak kalsın. Ülkemizde yeterince cami var.

0|0
    0|0
  • müze olarak kalsın.aslen kiliseydi sonradan cami yaptık orayı.müze olarak kalmalı bence.

0|0
    0|0
  • Müze olarak kalsın

1|0
    0|0
  • Müze olarak kalsın. Herhangi bir ibadet yapılması oradaki tüm çinileri dökecektir ve zamanla aşınnacaktır.

0|0
    0|0
  • neden herşeyi devşirmeye çalışırız ki.. olduğu gibi kalsın..kendi rengini korusun.. bütün renkleri kendimize uydurmak zorunda değiliz

0|0
    0|0
  • Cami olsun

0|0
    0|0
Yükleniyor...