Feodalite (derebeylik) tam olarak ne demek,anlaşılır bir şekilde açıklayabilir misiniz?

Birisi feodalite nedir diye sorsa derebeylik olduğundan başka bir şey söyleyemeyeceğimi farkettim ve sizlere sorayım dedim.

Feodalite sistemini açıklayabilir misiniz ?

0|0
3|7

En İyi Kız Görüşü

• Şimdi bir arkadaşın sorusuna da aynı yorumu yaptım, buraya da yapayım :)

Feodalite bir diğer adıyla derebeylik bir çeşit yönetim şeklidir. Kavimler göçü sonrası başlamıştır. Şöyle düşün; Kral ülkeyi tek bir yerden, tek başına yönetiyorsa bütün ülkenin yönetimi tek bir elden olursa merkezi yönetim güçlü denir, çünkü kral bütün ülkeye hakim.

Ancak, ülkede parçalanmalar, bölünmeler varsa, bazı yerlerde beylikler olursa ve kral bu parçalanmalara engel olamıyorsa, başka kişiler bulundukları yerlere hakim olmaya başlayınca o zaman merkezi yönetim zayıflar. İşte o zaman da feodal beylikler ortaya çıkar.

Feodalite-feodal aynı anlamdadır, Ülkeden ülkeye isim değiştiriyor. İslamiyet öncesi Türklerde feodal beylikler diye geçer, Ortaçağ Avrupa'da Feodalite diye geçer, derebeylik yönetimi diye de geçer, Büyük Selçuklu Devletinde de Atabeylikler diye geçer bu parçalanmalar.

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 7

• Mutlak krallıklar öncesi kendini birşey sana dük ben bunlara güdük diyorum paralı askerleri ile kalelere sığınmış ve etrafındaki köylüleri sömüren cahiliye ortaçağ avrupasının bir ürünü, Atam Fatih Sultan Mehmet'İn muhteşem toplarının derebeyliklerin canına ot tıkadığını gören zamane mutlak krallıklar derebeylikleri birbir ortadan kaldırmışarldır ve kendi güçlerini her yerde hissetirme ihtiyacı duymuşlardır. Avrupa nın uydurduğu bir saçma sapan dangalak sistem.

1|0
    0|0
  • feodal beyler var..mesela ıstanbul kadıkoy ılcesı kadar dusun...o boganın orada da feodal beyın kaldıgı yuksek bır yapı...

tum kadıkoy topraklarında feodal beyın hesabına calısan onlarca serf denılen koleler var..karın tokluguna ve feodal beyın hesabına calısıyor bunlar..ozgurluklerı de yok

1|0
    0|0
  • monarşinin örgütlenememişi.

1|0
    0|0
  • bizim taraflarda hala görülür büyük toprak sahibi ağalar buna örnektir mesela ne örgüt ne asker ne polis kolay kolay karışamaz

1|0
    0|0
  • en kısa yolu şu . İstanbul merkezi bir ülke düşün bu ülkenin şehirleri de kadıköy beşiktaş şişli vs . işte bu merkezi yapıda soylular bulunur. soylular arasında kadıköy beşiktaş şişli paylaşılmıştır. aslında merkez istanbuldur ancak soylular da çok güçlüdür. ve onların bu gücü yüzünden merkezde bulunan kral kolay karar alıp veremez hatta yetkileri sınırlıdır. çünkü bu soyluların kaleleri güçlüdür. soyluların emrinde çiftçiler işçiler vardır. üreten çalışan işçi çiftçi payının çoğunu soyluya verir. savaşta onun emrinde olur.

Ve bu sistem istanbulun fethine kadar devam etmiştir. çünkü avrupalı görmüştür ki soyluyu çok güvendiği kaleden çıkaracak top var şahin adında yapalım bunu yıkalım soyluyu demiştir. böylece soylu artık kralın emrine göre soylu ya da soysuz olmuştur .

0|0
    0|0
  • Kısaca; toprağa dayalı ağalık sistemi.

0|0
    0|0
  • www.google.com.tr

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 2

• Birisi feodalite nedir demez ama yine de kısaca sınıflı sosyal yapılarda görülen bir durum.

Toprak zenginleri de denilebilir.

Misal Osmanlıda sınıflı bir sosyal yapı yoktu çünkü özel mülkiyet yoktu. Toprak padişaha aitti.

Daha sonra sanırım 18. yy olacak özel mülkiyetin önü açıldı ve ayan denilen bir toprak zengini sınıf ortaya çıktı.

Bu tam anlamıyla derebeylik sayılmaz ama. Çünkü köle denen bir zümre yok.

1|1
    0|0
  • Derebeylik sistemi Fatih Sultan Mehmet'İn istanbulu fethiyle zayıflayıp yıkılma yoluna girmiştir. Çünkü ateşli silahların surları yıktığı görülmüş e derebeylikler de adamların şatolarından, kalelerinden yürüttüğü bir sistem malum. Derebeylik sisteminde herşey o yöneticiye aittir mesela o bölge insanına bu kadının ilk gecesi benim derse o bunu kabul etmekle yükümlüdür gibi gibi gbii...

1|0
    0|0
Yükleniyor...