Bir kızı ilk seferde gelenek olarak istemeye gidildiğinde verilmediğini biliyor muydunuz?

Bizlerde adet öyleymiş ilk istemede kız verilmezmiş çok istekli görünmemek için. Birkaç kez gelinmesi gerekiyormuş sizlerdedeböyle adet varmı bende yeni öğrendim erkek tarafına şimdidem üzülmeye başladım

0|0
20|27

En İyi Kız Görüşü

• tam olarak vermiyoruz denilmez ama bizdede böyle bir kaç sefer gelinip gidilir düşünicez denilir ve verilir yani erkek tarafının gururunu rencide edilcek şey değil bunlar erkekler yanlış anlamış bizdede var bide bizde kızı istemeye geldiklerinde kız verilene kadar ortaya çıkmaz istekli görünmemek için kız verilir sonra el öpülür filan ama vermiyoruz gidin bir daha gelin diye bir şey yok

0|0
    1|0
    • Tam detayli bende bilmiyorum duydum yeni daha bizde istemeye olaylari olmadi ama sordugumda birine ilk seferde olmazmis dedi sasirdim:)

• yani zaten hiç biyerde ilk seferde vermezler ilk önce tanışmaya gelirler kadınlar sadce sonra ailecek geirler sonra kız tarafı gider sonra biz size haber vercz derler gidip geldikten sonra zaten vermeye karar vermişlerse buyrun gelin derler onlarda gelirken söz yüzklerni alıp gelirler bazıları yanlış anlamış yok erkeklik gururu ne olcak filan ama alakası yok :D

Erkekler Ne Diyor 27

• Evet eski Türk törelerinden bir tanesidir.Allahın hakkı üçtür lafı buradan gelme.3. istemede verirler kızı.Bir gün sonra erkek tarafının kadın akrabaları kız evine yemeğe gider, ondan iki gün sonra yine erkek tarafının erkekleri gider kız evine yemeğe.Erkek yemeğinden bir gün sonra damat kaynanasının elini öper söz yüzükleri takılır.Ancak törelerde şimdi ki gibi düğün havasında olmaz söz.Gelin damat gelinin annesi damatın annesi söz yüzüklerini takarlar.Ondan sonra nişan.Nişanlar yine şimdi ki gibi salonlarda olmaz kız evinde olur.Kız evinde ki nişana da damat ve iki arkadaşından başka kesinlikle hiç bir erkek gelemez.Ne kız tarafından ne erkek tarafından.Bizim buralarda cinayet sebebidir :) Ondan bir süre sonra düğün.Düğünde de gelin telli duvaklı atın üzerinde davul zurnayla çıkartılır baba evinden.Erkek evine gelir öğle vakitleri.Oyunlar oynanır dev yemek kazanları kaynar bütün köy yer.Normalde ondan sonra düğün biter törelere göre.Ancak yeni adetlere göre yemekten sonra gelin kuaföre gider.Oradan da salona.

0|1
    1|2
    • La psikopata bağlamayın dengesizler :D Töreleri ben icat etmedim.Soru sorulmuş ben sadece aydınlatmaya çalıştım.Dengesizler

• Yuh atı nerden bulucaz La :D

• Eksileyin bunu görüpte eksilemeyenin altına koyayım :D :D a k dengesizleri. Olum gerzek misiniz? Ben çıkardım adetleri.Mensubu olduğunuz medeniyete osurayımBunlar sizin medeniyetiniz yaratıklar :D

• Yanlış bir tutum ve davranış. Bu dönemde zaten çocuklar bir süre görüşüp birbirlerini öyle veya böyle tanıyorlar, aileler de "buyrun gelin " diyor. Yeğenimi istemeye geldiklerinde dayım hayatta olmadığından ben erkek olarak bulundum. Derhal kabul ettim, getirin ikramınızı dedim, yarın bir yüzük ve imam getirmelerini söyledim. En kısa zamanda nişan düğünü bir arada yapıp bitirme kararını verdik. 3 ay içinde her şey bitti şimdi 2 çocukları var evlilik 10 yıldır devam ediyor. Ve hatta olay salı günü oldu "cuma akşamına kına yapalım, c.tesi nikahtan balayına gönderelim" bile dedim. ama erkek evi bir düğün yapalım deyince tamam dedim. Şaka değil gerçek

0|1
    0|0
  • Oyun mu bu?

Saçmalığın daniskası, 40-50 yaşında ki insanlar özenle hazırlanıp, kız evine gidiyor ve saçma sapan bir adet yüzünden "bu git, yarın gel" durumuna sokuluyor..

0|0
    0|0
  • bu şekilde olabilir . link

ayrıca ilkinde verirlersede link

bu olur. kararsız kaldım :))

0|1
    0|0
  • Bu güzel soruya verebileceğim en güzel cevap link olur herhalde.

1|0
    0|0
  • Bn 40 kere giderim gerekirse göz koyduysam bitmiştir :D Asla kızı Kaçırmam, Paşalar gbi 40 kerede olsa isterim :D sonuçta alıcam :D

1|1
    0|0
  • biliyoruz da ya erkek çok gururluysa acaba onlar bunu biliyor mu? ilk redden sonra şevkim kaçar benim..

0|0
    0|0
  • bi defa isterim vermezlerse aldığım çikolatayıda alır evime giderim

1|1
    0|0
  • bende duydum ama bizim trakyada böyle degil... kiz evi naz evidir de.. fazla naz aşık usandirir derler... 1 kere gidersin aileler tanişmiyorsa.. tanişma fasli olur.. 2. de alir kizi gelirsin... ama diger türlü 2. istemeye bir Allah in kulu götüremez beni...

0|0
    0|2
  • önce bir görüşme olur görüştürülür bakılır konuşulur felan sonra taraflar anlaştığında ok denir ve istemeye gidilir.

0|0
    0|0
  • ben bir kere isterim eğer kızın gönlü varsa ikinciye gerek kalmadan kaçırırm kızları yetmedi analarının babalarının parmağında mı oynayacaz yok öyle dünya

0|0
    0|1
  • öyleyse iyi

2-3 denemede kızı alırız

kimisi baya istikrarlı hiç vermiyor:)

0|0
    0|0
  • bu adetler yüzünden kaç kişi ayrıldı bunuda bilmek gerek... devlet adetleri yasaklasa keşke :))

0|0
    0|0
  • evet malesef öyle ben eşimi istemeye gittiğimde 3 kez gittik adettenmiş çok saçma ama yapacak bir şey yok :)

0|0
    0|0
  • Ben gider isterim vermezler akşam kıza ''dışarı çık seni almaya gelicem'' derim (: ya alırım ya da kalır bir daha gitmem.

0|0
    0|0
  • 2. kere "istemeye" gitmem.

Tanisma kaynasma fasli olabilir,sakincasi yok.

0|0
    0|0
  • nasıl reddediyorlar acaba? ne diyorlar da reddediyorlar acaba?

0|0
    0|0
  • bu ne la saçmalık oyun mu oynuyoruz geri zekalılık başka şey değil.

0|1
    0|0
  • ADETİNİZ YERİN DİBİNE BATSIN ... erkeğin yıkılan gururu mahvolan hayalleri ne olacak ? !

0|1
    0|0
  • biliyoruz cünkü arastırcak ya da düsünecektir

0|0
    0|0
  • sizin orası neresi oluyor?

0|0
    0|0
  • biri bana böyle yapacak ayak üstü terkederim yeminle :D

0|0
    0|0
  • benim gururum kırılır

0|0
    0|0
  • sevdiğimse defalarca kez gidebilirim ailemi ikna ederim 2 veya 3 kez neden olmasın

0|0
    0|0
  • Bizdede bir kez vermeyince birdaha gidilmiyor = )

0|0
    0|0
  • :))9isterim veermesseler kaçırırım:9

0|0
    0|0
  • Ya senin gibi kızların kocası olacak adama Allah yardım etsin ben başka birşey demiyorum. "Bizde böyle"ymiş, yok "Seven katlanır" mış. Saçma sapan adetleri tercih et o zaman sevdiğin adama ! Sen o adamı hakedecek kadar değerli misin peki.

0|0
    1|1
    • Beni isteyenler kabul ediyor :))) sen etmezsin ben ne yapiyim bende yeni ögrendim öyleymis naz yapicakmisin cok istekli görünmicekmisin:)

• samimiyetten uzak şeyler bunlar. iş kontratı mı imzalıyorsun arkadaş. yarın öbür gün annene ana, babana baba diyecek o adam. İşte bu yüzden kaynanalar kaynatalar sevilmiyor, damadı/gelini olacak insanı sevemiyor. Açıkçası çoğu da adamın dürüstlüğü karakteri çalışkanlığı yerine parasına bakıyorlar.

Kızlar Ne Diyor 19

• Vardır herhalde ama ben yapı olarak geleneklere/adetlere karşıyım..

Hayatı zorlaştırıyor, romantizmi öldürüyor..Sıkıntıdan başka birşeye neden olmuyor..

Birkaç kere git gel sonuç : Fazla naz aşık usandırır..Vermezlerse benim için sonuç değişecek mi sanki..

Biz biribirimizi istiyoruz o yeterli..

Evlenmeye karar verdiğimde, gittim aileme, ben izin istemeye değil evleneceğimi söylemek için geldim, tanışmak isterseniz getireyim dedim..

Evladım bana böyle yapsa hiç rahatsız olmam zaten geleneklerle uğraşacak halim yok..

1|0
    0|1
  • öleymiş abime kız istediğimizde öğrendim babam sevmez öyle şeyleri ablamı ilk seferde vermişti zaten o dönem gidipi gelmeler oldukça sık oluyor naz yapılmasına gerek yok bnce de vereceksen ver ne uğraştırıyosun :))))

1|0
    0|0
  • Para da verceklermi seni "almaya" gelenler?

Hani kendinizi böyle mal yerine koydurup böyle "almak, vermek" kalıplarını çok kullanıyorsunuz ya, alışkınsınızdır heralde bunlara da.

Kredi kartına taksit de yapıyonuzmu?

Kaça kadar bölcekler seni?

0|0
    0|0
  • Boyle seyleri sacmalik olarak goruyorum. Mal miyiz da isteniyoruz...

1|0
    1|1
  • şimdi bizim buralarda ilk önce kıza bakmaya gidilir, beğenirlerse bu sefer aileden başka kadınlarla dünür olunur.(Allah cezasını versin böyle insanların). sonra gençle kıza 2-3 kez görüşme ayarlanır anlaşırlarsa erkekler direk istemeye gider direk amin denir budur yani..

0|0
    0|0
  • Ne saçma bir gelenekmis sizin gelenekleriniz.

3|1
    0|0
  • Ama kizin gururunu korurken erkegin gururu hayirda ezilmiyor mu?! Tuhafmis acikcazi

0|0
    0|0
    • Kiz evi naz eviymis öyle dünden raziymis gibi görünmemek gerekiyormus

• Ama insan hayirli/iyi nasiplerinide kacira bilir bence. Herkez gidip gelmez bence

• bu devirde kimi kimden istiyosun o bana garip geliyor,gençler herşeyde anlaşıyor hadi aileler gelip gidiyor sadece eziyet gözüyle bakıyorum...

0|0
    0|0
  • Bizde öyle hemn gidip istemezler açıkcası

0|0
    0|0
  • Kız evi naz evi demisler =)

0|0
    1|0
  • nerenin adeti öyleymiş çok mera ettim şimdi

0|0
    0|0
  • çok iyi yaaa... :D

0|0
    0|0
  • alllah yardımcıları olsun :))

0|0
    0|0
  • bizde yok öyle bir adet. Ama başta aileler tanışır önce kız evine sonra erkek evine gidilir kaynaşılır sonra kız evine isteme merasimi için gidilir :)

0|0
    0|0
  • evet aynen öyle biz de :D

0|0
    0|0
  • saçma hç duyamdm

0|0
    0|0
  • 3. seferde vereni biliyorum :)

kızın babasını mizah anlayışı biraz değişikti

0|0
    0|0
  • Yok öyle bir adet artık kız ve erkek birbirini seviyorsa tek seferde verirler -.-

1|0
    0|0
  • Başlarım öyle geleneğe varsada hemen versinler beni sevdiğime valla kaçarım

0|0
    0|0
Yükleniyor...