Neyzen tevfik hakkında düşünceleriniz neler?

Be soysuz!

Namaza durduğun yönü bilirsin...

Kıble diye..

Secde edip alnını koyduğun yeri...

niye söylemezsin...

VATAN diye!

Neyzen tevfiğin bu şiiri hakkında ne düşünüyorsunuz?

0|0
2|13

En İyi Erkek Görüşü

• Neyzen Tevfik'i severim ve birçok şiirini de bilirim. Açık sözlü değil patavatsızdır kendisi, bu bir gerçek. Fakat doğru noktalara parmak basmıştır. Keşke herkes onunla benzer çizgilerde patavatsız olsa. Yan, değinilen konu açısından değerlendirildiğinde demek istiyorum.

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 12

• Sanırsam bu şiiri laik bir ülkede özgürce yaşamaktan çok gocunan bir takım yobazlar için yazmıştır. Ama şimdi laiklik kalmadığından günümüze hitap etmiyor. Birçokları kıble diye Amerikan bayrağına secde etmeye başladı bile. Yakında kıble resmen Amerika olabilir hazırlıklı olmak gerek.

0|1
    0|0
  • Din ile Vatan sevgisi birbiri ile kıyaslanacak değerler değillerdir. Bunları kıyaslar nitelikte yazmış olması baştan hakiki manada dindar olmadığını gösteriyor.

Ben Vatanına bayrağına marşına toprağına atasına askerine saygılı bir türk evladıyım ama bunları putlaştırıp haddinden fazla değerlerle baş tacı etmem hiçbir zaman.

Benim için Vatan bütün dünya. Uğruna kan döküp koruduğumuz topraklarımız tabiki çok değerli ama dediğim gibi hiçbir zaman senin olmayacak birşeyi bu denli sahiplenmek ahmaklıktır. Allah herkese yeter.

0|0
    0|1
  • bizler vatan tanımını yanlış yapıyoruz

vatan müslümanların yaşadığı yerdir

onun için burası sadece bizim vatanımız olmayacağı gibi diğer müslümanların sedece kendi vatanı olamaz

Rakı, şarap içiyorsam sana ne

yoksa sana bir zararım içerim.

ikimiz de gelsek kıldan köprüye

ben dürüstsem sarhoşken de geçerim.

burdaki şiirde içki içsen sanane diyor ama unutulan bir şey var

içkiyi yasaklayan ALLAH CC dir

bakınız KURANA

yasağı koyana karşı gelme vardır

köprünün sahibi de O

ben geçsin diyeyim ama..

0|1
    0|1
  • doğru söylüyor da kıyaslama yanlış. adam öfke patlaması resmen şiirleri çoğu zaman hoşuma gitmiştir severim kendisini..

0|1
    0|0
  • beşiktaş'taki iskele meydanında bir barbaros hayrettin paşa heykeli vardır.kaidesinin arkasında da yahya kemalin şiiri yazılıdır:

deniz ufkunda bu top sesleri nerden geliyor?

barbaros, belki, donanmayla seferden geliyor!..

adalar'dan mı? tunus'tan mı, cezayir'den mı?

hür ufuklarda donanmış iki yüz pare gemi

yeni doğmuş aya baktıkları yerden geliyor;

o mübarek gemiler hangi seferden geliyor?

neyzen tevfik bunu görmüş, beğenmemiş. sonra neyzen aşağıdaki dörtlüğü yazmış..

ebedi bilgini hayrettin kaptan

beş asır önceden biliyor gibi

ıkına sıkına yazdığın şiire

barbaros kı..ını siliyor gibi

0|0
    0|0
  • cumadan cumaya değil 5 vakit namazını kılıp vatanını sevenler var tabiki ama hacı sakalını sıvazlayıp zina yapan müslüman olmayıp dinci olanlar daha fazla.

0|1
    0|0
    • " hacı sakalını sıvazlayıp zina yapan müslüman olmayıp dinci olanlar daha fazla" ALLAH CC bunlara hesabını soracağını biluorsundur değil mi

ha bu arada

namaz kılmayanı da hesaba çekecek niye kımadın diye

• birincisi hesabını sormayacak demedim.

ikincisi namaz kılmayan cennete gidecek de demedim.

önce doğru düzgün okuyalım sonra yorumlayalım. yanlış bir şey yazdığımı düşünmüyorum.

• verdiğin anlam ne hacılar ne hacılar

ALLAH (haşa) görmüyor onları

ama namaz kılmayanları hemen hesaba çekiyor gibi olmuş

..

hacıyı uyarmak sana düşmez mi

bir de nemaz kılmayanı

bol keseden atarsınız ki

insanlar cennete gitsin diye

sonra hiç bir ALLAH'IN kulunu uyarmazsınız

yanlış yapıyorsunuz diye

• Böyle adamların sözlerine, yazılarına yorum yapmak bile hakaret olur. İşte bu yüzden herkes yazar, şair olamaz. İleri görüşlü olmak gerekiyor. Uğur Mumcu'nun öldürülmeden önce yazdığı bir yazıdan kesit;

Onlar bir gün savcı olacak’

“İmam hatip okulları ne işe yarar? Bunlar imam hatip olmuyorlar. Yargıç, savcı oluyorlar, kaymakam oluyorlar. Yapılan bir araştırma kaymakam yetiştiren bölümlerdeki öğrencilerin yüzde 41’inin ilahiyat kökenli olduğunu gösterdi. 2000 yılına doğru baktığımızda vali ilahiyat fakültesi mezunu, emniyet müdürü İslam enstitüsü mezunu, kaymakam imam hatip mezunu olacak.”

0|0
    0|1
  • Kendisini çok severim. Ayrıca bundan farklı çizgide giden çok sayıda şiiri de vardır. Bilirsiniz.. :)

0|0
    0|0
  • Neyzen Tevfik çok açık sözlü mert bi adam şiirlerindede kendini hacı hoca diye tanutup dışarda başka içeride başka olnlara tepki olarak söylemiştir çok güzel şiirleri sözleri var..

0|0
    0|0
  • Bu şiirin tamamını yazabilirmisin ? Hangi şiiri ?..

0|0
    0|0
  • çok severim neyzen tevfiki

0|0
    0|0
  • din düşmanı ve ayyaş kendisi

0|0
    1|3

Kızlar Ne Diyor 2

• neyzen tevfik başkadır. fıkra gibi anıları,yaşam tarzı,Atatürkle olan hikayeleri ve şiirleri.zaten ney çalışı da dillere destanmış üstadın.

bu şiiri hakkında düşüncem ; dinine sahip çıktığın kadar vatanına da sahip çık demiş.ve iyi de etmiş.

1|2
    0|0
  • Sevmem kendisini.

0|0
    0|1
Yükleniyor...