Estetik zevkimizi nasıl geliştirebiliriz?

Toplum olarak iyi bir sanat eğitimimiz yok. Ne müzikten anlarız, ne edebiyattan ne resimden. Bu yüzden popçuları müziysen sanıp Tarkan ve türevlerini zengin ederiz; Ahmet Ümit yazar geçinir; Bedri Baykam ressam. Ama bundan 100-150 yıl önce bile en eğitimsiz bir esnafın bile estetik zevki vardı ve şimdi prof.ların çoğundan ileriydi. Bu özelliğimizi nasıl geliştirebiliriz?

• Ortaokul ve lisede bu işi cidden bilen öğretmenler ders vermelidir.
    A seç
  • Aileden gelir bu tür şeyler... Çevren donanımlı olmalı...
    B seç
  • Yetenek ve yatkınlık işidir; eğitimle ne ilgisi var.
    C seç
  • Kişisel çabayla olur ancak...
    D seç
  • Bence gerek yok, böyle iyi.
    E seç
Cinsiyetini belirt, oyunu kullan:
KızımErkeğim

0|0
92

En İyi Kız Görüşü

• toplumun sanata yönlendirilmesi gerekiyor,kişisel çabalarıyla müzik ya da edebiyatta gelişen insanlar da var ama hem eğitim yetersiz hem de toplumun bu yöndeki görüşü farklı.kaç aile çocuğu resim sergisine götürüyor ya da götürebiliyor demeliyim,kaç ailedeki bireyler ayda en az bir kitap okuyor,kaç aile de haftanın sinema-tiyatro günü var.toplum sanata yönlenmiyor yönlendirilmiyor.

0|1
    0|0

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 8

• D sectim

0|0
    0|0
  • böyle gelmiş böyle gidicek

0|0
    0|0
  • Yetenek ve yatkınlık işidir; eğitimle ne ilgisi var.

0|0
    0|0
  • Ask bir yalak icine dusen salak :)))benide itdiler bilmeden haha

0|0
    0|0
  • Aileden gelir bu tür şeyler

0|0
    0|0
  • Kesinlikle A ve D'nin karışımı.

0|0
    0|0
  • Adaptation (tersyüz)

hh

0|0
    0|0
  • Adaptation (tersyüz)

hhhh

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 2

• Yanılıyorsun şampiyon ağır ol. Çok daha iyi yetişmiş sanatçılar var. Ve hiç de körelmiyor. Belki geleneksel motifleri kaybediyor olabiliriz ama çağdaş sanat gelişiyor. Ahmet Ümit dedin ya.. Dikkatini çekerim tanzimattan önce bizde düz yazı bile yoktu. Aklınıza geldiği gibi her şeyi söylemeyin.

0|0
    0|0
    • Üstad, aklıma geleni söylemiyorum. Tanzimattan önce düz yazı yoktu ama sanatın diğer dalları vardı. Kaldı ki düz yazı Batı için de çok yeni bir sanat alanıdır; orada da geçmişi derin değildir. O yüzden novel derler. Yeni sanat manasında. Çağdaş sanatın olması için Klasik sanatın kemale ermesi lazım. Bizde çağdaş sanatın Ç'sinden anlayan adam var mı acaba?

• saatim dolsun yeni başlık açarım:)

• Tamam. Muhtemelen çıkmış olurum. Ama yarın cevaplarım:)

• D: Kişisel çabayla olur ancak...

0|0
    0|0
Yükleniyor...