Merak ettim ülkücü nedir :)

Arkadaslar ya merak ettim ülkücü nedir bu adamların amacı ne ?

0|0
5|20

En İyi Erkek Görüşü

• Adının kökenleri Ziya Gökalp'ın kullandığı "Millî mefkure (ülkü)"' ve Nihal Atsız ve Türkçülerin kullandıkları "Millî ülkü" terimlerine kadar uzanır. 1950 - 1953 yılları arasında Türk Milliyetçileri Derneği tarafından kullanılmıştır. Ülkü, kelime anlamı bakımından "ideal" demektir. Ülkücülük ise, "idealizm"in karşılığıdır.

Türk Ocağı bünyesinde yer alan ve Türkçülük akımını milli politika olarak yerleştirmek isteyen Hüseyin Nihal Atsız devrin başbakanı Şükrü Saraçoğlu'na Orhun Dergisi'nde 1 Mart 1944'te ve gene bir ay sonra 1 Nisan 1944'te olmak üzere iki açık mektup kaleme alır. Mektupta devletin Atatürk zamanındaki Türkçülük ekseninden uzaklaştığını, yabancı etkilerin arttığını yazmaktadır. Devrin Milli Eğitim Bakanı Hasan Âli Yücel, Nihal Atsız ve arkadaşlarının fikirlerini tehlikeli görerek mahkemeye verir. O devirde Nihal Atsız'ın yanına gelip gitmekte olan genç bir üsteğmen olan Alparslan Türkeş de tutuklananlar arasındadır. 3 Mayıs 1944 günü Nihal Atsız ve arkadaşlarının tutuklanmasını protesto eden, binlerce gençten oluşan büyük bir grup, Ankara adliyesinden Ulus meydanına kadar yürür. Türkçülük hareketinin Atatürk zamanında devlet kademelerinde milli politika olmasına rağmen, kitlesel bir fikir haline gelmesi bu olayla başlar.

1|2
    0|2

Erkekler Ne Diyor 19

• Varlığına, birliğine ve yücelerin en yücesi olduğuna inandığımız, ol deyince olduran ve gönüllerimizi iman nuruyla dolduran:

Allah 'a, Kur-an'a, Vatan 'a, Bayrağa yemin olsun!

Şehitlerim, Gazilerim ve Başbuğ 'um emin olsun!

Ülkücü Türk gençliği olarak;

Komünizme, Faşizme, Kapitalizme, Siyonizme ve her türlü Emperyalizme karşı mücadelemiz,

Son nefer, Son nefes ve Son damla kana kadardır!

Mücadelemiz MİLLİYETÇİ TÜRKİYE 'ye,

TURAN 'a kadardır!

Mücadelemizde hiç bir engel tanımayacağız!

Satanlardan olmayacağız!

Kaçanlardan olmayacağız!

Yılmayacağız!

Yıkılmayacağız!

Başaracağız! Başaracağız! Başaracağız!

ALLAH TÜRKÜ KORUSUN VE YÜCELTSİN (AMİN)

2|3
    0|1
  • Ülkücülük Türkçülük ( Şu sıralar ikisi AYRI BİR İDEOLOJİ GİBİ GÖRÜNSEDE ASLINDA DEĞİLDİR)

Türkçülük, büyük Türk ilinde Türk uruğunun kayıtsız-şartsız hakimiyeti ve istiklali ile Türklüğün her yönden bütün milletlerden ileri ve üstün olması ülküsüdür.

Fakat şuan ki ÜLKÜCÜ ideoloji Türk İslam sentezi ile yoğrulmuştur ki bu kimi Türkçüler tarafından KABUL EDİLMEMEKTEDİR.

1|3
    0|0
  • Ayakkabı kutusu doldurmak değil.Tek bildiğim bu.

2|2
    0|1
  • Ülkücülük eskiden sağ yi destekleyıp ciddi anlamda vatan sevgisi olan kisilerdi.

Ama sımdı okulda bulunup da ben buradan sorumluyum diyen kisiler ulkucu degil.

Onlar sadece atesı tutmak ıcın kullanılan maşalardır.

1|1
    0|0
  • Ülkücüleri anlayabilmek için, onların ettiği yemini okuman gerekir.

tr.wikisource.org/wiki/%C3%9Clk%C3%BCc%C3%BC_yemini

2|4
    0|4
  • bence Türk birliğini isteyen milletini seven herkes ülkücüdür

4|3
    0|2
  • Bknz: (kavgaya çağıracak arkadaşı olmayan liselinin dramı)

1|3
    1|2
  • ülkü amaç demektir anlam olarak ülkücülükte kızıl elma ideolojisini benimsemiş insanlara denir amaçları dünyayı kırmızı bayrak altında toplamaktır

2|1
    0|2
  • şimdilerde çoğu amacının dışına çıktığını düşündüğüm çakma ağır abiler mi desem ne desem bilemedim eskileri iyiydi

1|1
    0|3
  • Irkçıyım ama ülküceleri sevmem din yönünden bana uzaklar Irkçı solcuyum

1|2
    0|3
  • türk aşığı bilmem ne adı altında gençleri başkan bölge başkanı okul başkanı yaparak kendi işleriinde kullandırtmaz bkz. bir nevi ÇİHİPİ gençlik kolları

1|0
    0|3
  • Türkücüyüm ben abla, öyle şeyleri bilmem.

1|1
    0|1
  • türklüğü de islamı da eşit derecede ve üstün tutan insanlar...

1|0
    0|0
  • cCc Sabri Reyizz

1|0
    0|6
  • 0|1
    0|2
  • gerçek ülkücülük çok farklı. ülkücü kaldımı dersen bilemem ama tek tük te olsa var olduğunu düşünüyorum.ülkücüyüm demek için vatanını milletini seveceksin dinine bağlı olcaksın çalmıcan çırpmıcan,tüm türk alemine hizmet etmek için çalışacan.tüm türkleri bir çatı altında toplamaya çalışacaksın.

0|1
    0|1
  • ülkücümü kaldı

1|1
    0|4
  • Ülkülerini gerçekleştirmek o da kızıl elma mıydı neydi o işte o ne dersen biliyodum unuttum:)

1|0
    0|4
  • DOG FACE .d

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 5

• ben ülkücüyüm aç netten arastır istersen acıklayıcı cevabı bulursun. burada önüne gelen salak salak yorum yazıo

1|5
    0|2
  • Kelime anlamı olarak ülkü dava anlamına gelir fakat kullanıımı türkcedeki idealiste denktir kısacası iddea fikri olan fikrine sadık olan felsefesinde olan anlamlarına gelir. Ülkücüler ise özelleşmiş bir ada dönüşüp saf türkçe isim kullanmadanda anlaşılacagı üzeri Türklük için Türk ve İslam birligi için ki genelde Türk birligidir bu çalışan istiyen bu fikri benimsemiş kişilere denir.. Yani özünde ülkücülük iyidir..

3|1
    0|2
  • Türk-İslam ülküsünü savunan kişi

2|0
    0|4
  • Devlete devlet gelecek. Oysa bizim dürümcünün sloganı daha güzel; bir dürüm mü var?

0|1
    1|2
  • Ülkücü kadınlarda var bunu bilesin.

Vatanı savunmak Ülkü sevdalısıyız Türkçüyüz.

3|2
    0|0
Yükleniyor...