Afghanistan ve Arabistan gibi ulkelerde neden kadina saygi yok?

Sakin muslumanlikla alakasi var demeyin zira kadina islam kadar saygi gosteren baska din yok.

0|0
9|39

En İyi Erkek Görüşü

• İslam'ı yanlış anlamaktan, algılamaktan dolayı oluyor bunlar.

Malezya dünyanın en gelişmiş müslüman ülkesidir.

Afganistan da müslüman ülke ama aradaki farka bakın.

Öncelikle eğitim,okuma,bilgi seviyesi göze çarpıyor. Eğitimli ve okumuş birisini yönlendirmek daha zordur.

Devlet kavramı tam oturtulamamıştır o ülkelerde.Kadınları yabancı erkeklerden korumak için tanınmamaları rahatsız edilmemeleri için bir şekilde örtünmelerinden bahseder hadis ve ayetler.

Ama burka giyip körebe oynayın dememiştir islam dini.

İslam dininin üstünlüğü tartışılmaz ama islam dinine göre devleti yönetmek hiçbir zaman başarı sağlamamıştır. Çünkü her zaman aşırı uçlar çıkmıştır. Din insanla tanrı arasında kalmalıdır. Herkes özgürce yaşamalıdır.

0|0
    1|1

Erkekler Ne Diyor 38

• Medine savunmasının Fatihi Fahrettin Paşa milli mücedele döneminde destek için toplamak için Atatürk tarafından Afganistan'a yollanır ve oda gider hutbede mücadeleden ve halifenin mesajlarından bahseder. Hutbedeyken kalabalık içinden bir kaç kişi atılır siz nasıl müslümansınız sakalınız yok. Fahrettin Paşa da hiç ciddiyetinden taviz vermeden der ki sakal sünnet cihat farz biz sünneti yapmıyoruz siz farzı. Yani yorum meselesi nasıl ki orta çağda Avrupada, Antik Yunanda filozoflar bile köleliği meşru hale getiriyoırdu şimdi de Afganistan ve Arap ülkelerinde olduğu gibi kadın ikinci sınıf muamelesi görüyor. İslamda kadının bir ruhu vardır açık kadın günahkardır diyebilirsin ama müslüman değildir diyemezsin ama kapalı-açıklar ise işte islamın ruhuna aykırı olan bişrazcıkta onlardır. Emine Şenlikoğlu'nun bir videosu vardır bahseder örtünmenin ruhu vardır eğer o ruhtan taviz verirseniz o ruh ölür o yüzden dar giyecekseniz örtünmeyin kapanmayın der. Arap erkekleri kadınları sokağa çıkarmaz ama tabi bir kısmı için söylüyorum hepsi öyledir demiyorum, sokakta bir kadın görseler hemen laf atmalar taciz etmeler, hep böyle demiyorum ama videoları falan internete düşüyor görüyoruz. Müslüman bir kişi kadınını kendinden aşağı biri olarak görüyorsa kendi müslümanşlığını sorguya çeksin. Toplumsal baskı sosyolojik sistem ve dinin farklı yorumlanması sonucu kadınlar kısıtlanıyor.

0|1
    0|0
  • Ben öyle düşünmüyorum aslında, şeriat kanunu diyince herkes korkar fakat şu an durul islam şeriat hiçbir ükede yok. Onlar her ne kadar bu kanun varsada işlerine geldiği gibi kullanan insanlar.

İslam dini dediğin gibi tabiki kadına çok değer veren bir din hatta bazı durumlarda kadınlar ibadetten muaf tutuluyor, bunu insanların kafasına yerleştirmek çok zor işte.

Kadın her zaman erkekden bir adım geri durmalıdır ama bu ezilmesi ya da hor görülmesi anlamına katiyen gelmemeli. Onlar erkeklere emanet, bir yerde okumuşdum bununla ilgili bir yazı ALLAH kadını erkeğin ayaklarındanda yaratabilirdi ama ezilmesin diye, Allah kadını erkeğin kaburgasından yaratmıştır, yakın olsun diye. Kalbine yakın yerden yaratmıştır sevilsin diye.. Bu şekilde yazıyordu.

Herkes menfaatleri, çıkarları doğrultusunda hareket ettiği için bu sorunlar hiçbir zaman bitmicek.

0|2
    0|1
  • Simdi diyorsunuz ya onlar gercek ialam degil gercek muslumanliga uymuyorlar o zaman nerede bu muslumanlik kimde gercegi tanrinin adiyla adam oldurenlerle cocuga silah verip kursuna dizenler kim herneyse herkesin dusuncesi kendisine saygi duymak gerekir benim dusuncem budur ben sadece sonsuz kudretli Yaradana Tanriya inanirim yani deistim ama bir din sececek olsam hristiyan olurdum nedenleri kendi gordukerime dayaniyor konu sapmasin herkea istedigi seye inanabilir ama saygisizlik yapmadan sonsuza kadar ozgur kalin kimsenin kolesi olmayin esenliklerle

0|0
    0|0
    • kusura bakmada hristiyan olacagima dinsiz olurum daha iyi hristiyanlik yalanin onde gideni ve bunu herkes biliyor

• Ben yeterince arastirdim dunyalarca unlu bilim adamlarini falan hikaye ben hicbirinden duymadim arastirdim cok eskiden muslumandim kafama estigi icin deist olmadim hayvan gibi arastirdim herseyi neyse tartismamiz ikimiz icin de anlamsiz ikimizin de kendi fikirleri var

• farkindaysan en buyuk bilim adamlari musluman olyuor . tabi neyse sen bilirsin .

• Allahu ekber nidalarıyla insan taşlamanın, Allah yolunda gencecik kızların suratına kezzap atmanın, yine aynı Allah'a dayandırılarak kadın dövmenin İslam ile hiçbir alakası yok, evet.

İslam'ın içinde kadın yoktur, anlayın şunu. Adı"nisa" olan sure bile erkeklere hitaben söylenmiştir. Kadın köledir, aşağıdır, lanetlidir, eksiktir. Ötesi yok.

1|0
    0|1
    • bu cok sacmaydi islam kadar kadina saygi gosteren hic bir din yok . bunun tartismasini bile yapmayacagim . musluman olan insanlarin 2/3 kadin . peki bu kadinlar salak mi? neden kendinilerini ezen bir dinin icerine giriyorlar ? simdi sus ve bir dusun bakalim.

• Azlık yahut çokluk bir şeyi değiştirmez. 2.2 milyar Hristiyan'a karşılık 1.5 milyon Müslüman var. Bunu ne yapacağız peki? Kadın Müslüman sayısının fazla olmasının sebebi İslam'ın yarattığı cehalet neticesinde erkek egemen toplumun kadına başka şans tanımamasından kaynaklanır. Dine rağmen gelişebilmiş toplumları temel alırsak kadın erkek fark etmeksizin dini inançlarının olmadığını yahut bağlılıklarının kuvvetli olmağını gözlemleriz.

• hristiyanlik islamdan cok cok once gelen bir dindir ilaveten islam gunumuzde en hizli sekilde buyuyen bir din . insanlar suru halinde islami takip ediyor ben kendim avrupada yasiyorum ve buna sahit oluyorum . hristiyaniz diyen ulkeler cogunlukla hristiyan degil dinsizler -> kiliseler bombos -> camiler ise her zaman tiklim tiklimdir . mesala hollandada yasiyorum ben ve hollanda hristiyan bir ulkeyiz diyor ama degiller . dinlerini yasamiyiorlar .

• Bahsettiğin ükedeki insanların %90 Sığırdan bozma olduklarında. En kısa ve öz tarifi budur. Öyle oldukları için zaten memleketlerinde huzur filan yok..:-)

0|1
    0|0
  • Neden saygı olsun ki kadına ne gerek var? Kadın sadece erkek istediği zaman çocuk doğuracak, evi silecek süpürecek, yemek yapacak, kocası istediği zaman sevişecek, istediği gibi giyinmeyi gezip tozmayı bırak, kocası izin vermeden sokağa bile çıkamayacak,2-3 kadınla aynı kocayı paylaşacak bir obje sadece. Kadına değer verilen bir yerde yaşamak istiyorsan, müslüman ülkede yaşamayacaksın. Kimse gelip karşı çıkmasın şimdi bunun böyle olduğunu gözünü açabilen herkes görür. İran,arabistan,türkiye hiç farketmez; bir kadın bir erkekle istediği gibi gezdi,dans etti,konuştu vs diye o kadını inançları gereği öldürüyorsa akrabaları, inandıkları şeyde bir sorun var demektir. Git Avrupaya mis gibi yaşa insanlar sana değer versin, seks objesi olarak bakmasınlar.

1|1
    0|1
    • öyle deme ya onlar gercek islamı yasamıyor olur mu hiç öyle seeeey

• aşırı dindarlıkla alakası var.

sen dinden çok korkuyorsan birileri korkunun kokusunu alır ve seni dini kullanarak korkutur, üzerine gelir, seni ezer. daha da kötüsü yine dini kullanarak başka insanları sana karşı kışkırtır.

dindar olacaksanız da gözünüz açık olsun. sadece afganistan falan da değil türkiyede de var. rte gibi insanlara çok prim veriliyor. farkındaysanız kendisi köşeye sıkışınca hemen ülkedeki dindar kesimi ve dindar olmayan kesimi birbirine düşürme çabası içinde. buna izin verenler de ya sizsiniz, ya tanıdıklarınız. başkası değil.

0|0
    0|0
  • Dini yanlış algıladıkları için. Kadını hizmetçi, cinsel bir meta gördükleri için. Nur Suresi 31'i Nisa Suresi 34'ü görüp, Nur Suresi 30'u görmedikleri için hep. Toplumumuzda da, bahsettiğin coğrafyalarda da hep kadının ahlaklı olmasından bahsedilir. Ama erkeğe kimse birşey demez. Nur Suresi 30 tam da buna işaret ediyor.

0|0
    0|0
  • Çünkü şeriatla yönetilen toplumlarda kadınlar hayvanlardan sonra değerli görünmekte.

0|2
    0|1
    • seriat kadini ezin demiyor

• seriat uygulanmiyor ki ornegin ilk olarak seriatta sadaka verin var ama arabistan da sadaka denen hic bir sey yok bu en onemli seyi bile yapmiyorlar yani onlarin yaptigina seriat denmez

• Bunu bize değil de onlara git söyle..

• Her yer aynı olucak diye bir şey yok.

0|1
    0|0
  • dini yanlış yorumlamalarından ve emperyal güçlerin ülkelerini maddi-manevi yozlaşmaya sürdüğündendir. Vehhabi sapık hareketini bilmek lazım, ve Afganistanda ingiltere-rusya-abd nin 18-19-20 yy da sömürüleri var bunları bilmeden direkt yaftalamamak lazım acaba sen o ülkede doğsan nasıl biri olurdun ve nasıl bakardın bu duruma?

0|0
    0|0
    • o somururlerinde bir sebebi var gozlerini acsaydilar somurge olmazdilar . ayakta uyumuslar

• harbi cahilmişsin koskoca asya kıtasındaki afganistandan bile haberin yok git işine bir daha cevap yazmam bilmeden konuşanlara sinir oluyorum. ayrıca arabistanda tam afrika kıtasında sayılmaz ülke olarak afrikanın asyanın birer parçası :(

• ben miyim cahil ? haha en buyuk cahil sensin . sen kimin somuruldugunu bile bilmiyorsun haha :D buna gulerim . git once somurge nedir onu ogren sonra cik karsima . afganistan somurulmedi . somurulen tek yer afrikadir . bunu bilmeyen biriyle daha fazla tartisamam kusura bakma . kalkmis bana afganistan somuruldu diyor hahahahhaah :D alemsin ya .

• merak etme adım adım tayyip sayesinde oraya doğru gidiyoruz yakında buradada konuşma hakkınız olmayacak o zaman görecem bende o bahsettiğin ülkelerde kadının bir hayvan kadar değeri yok müslümanlıkla bağdaştıranlarda en az onlar kadar dinsiz bence işlerine geldiği gibi kullanıyolar kadın demek toplumun yarısı demek kadına şiddet demek apayrı acizlik demek

0|0
    0|0
  • kafayla alakalı . sankı batıda kadına saygı var . kadın kapıtalıst dunyanın oyuncagı ıs yerlerınde musterı cekme aracı mnkenlerle cınsel obje aracı. nerde kadına saygı var. ama kadınlar olarak para kazanmak ugruna bunları modernlık olarak gorup kendını metalastıran hemcınslerınızın kabhatı daha buyuk

0|0
    0|0
  • cahillik,avrupalaşma korkusu.

0|0
    0|0
  • Müslüman ülkelere bir bak hangisinde kadına saygı var? İslam ile alakalı... Kuranı okusaydın bir erkeğin 2 kadına eşit olduğunu(bakara 2/282 ), bir erkeğin 4 kadınla evlenebileceğini(nisa 4/3), erkeklerin kadınlardan üstün yaratıldığı(nisa 4/34 ), kadınların cariye olarak alınabileceği(nisa4/3),henüz adet görmemiş kızlar ile cinsel ilişkiye girilebileceğini(talak 65/4),kadınların cennette erkeklere sunulacağını, kadınların erkekler için sonradan erkeğin kaburga kemiğinden üretildiğini okuduğunda kadınları sürekli küçümsediğini görürdün.

0|0
    0|1
    • düzeltme*...erkeklerin kadınlardan üstün yaratıldığı(nisa 4/3 ),...

• Tek kelime

cehaletin getirdigi bencillik

bu ulkede de var

kadın cinsel bir meta olarak görulup hep 2.plana

atılıyor

0|0
    0|0
  • sizin seçilme hakkınız var.kulanabiliyormusunuz...seçme hakkınız parmağınıza boya sürülene kadar..gerisi sandık memurunun insafında...okur mühendis olursunuz aç kalırsınız.ehliyetiniz olsa yolda en kötü şöförler genelde kadınlar gibi sanki...toplu taşıma meselesi ise tam bir macera...bir gün bir taciz muhabbetinin ortasında kalacağım diye ödüm kopuyor...:D:D:D

0|0
    0|0
    • cok sacmaydi ben muhendisim ve turkiyenin en onde gelen sirketlerin birinde calisiyorum ;) sofurlugumse kimseyle bile kiyaslanamaz

• Sizinki memurun insafında değil mi? Ya da cinsiyetten dolayı iş bulma şansınızın daha yüksek olduğunu mu düşünüyorsunuz? Yazdıklarınız ülkenin genel sorunları cinsel ayrımcılıkla bir alakası yok.

• aslında herşey memurun insafında..cinsiyetimden dolayı iş bulma şansın bilakis düşüyor.

• afganistan diye yazılıyor o...

0|1
    0|1
    • ben yurt disin da yasadigim icin afghanistan yazdim burada boyle yaziliyor

• gorgusuz sana denir haha :D cok komiksin

• çoğu bebe baba parasıyla havalı benimse kalbimin onda dokuzu yaralı

• Gerçek İslamiyet yaşatılmıyor.

İslamiyet algıda ve uygulamada hadislerle vaazlerle artık değiştirilmiştir.

Temeli eğitimsizlik...

0|1
    1|0
  • arabistanın başındakiler i*ne olduğu için haliyle yönetimleride kötü oluyor ama Afganistan için bunu söyleyemezsin...

0|1
    0|2
  • kadın ve erkek eşit değildir olamazda kadın tutunacak dal arar erkek odundur erkek öküzdür cünkü butun yuku erkek taşır

0|0
    0|0
  • cunku turkiye gibi olmasindan korkular serbest birakirlarsa hepsi acilip sacilcak ondan korkuyolar

0|0
    1|2
  • ıslamla alakası var emn ol ah kedke gorsenız gerceklerı

0|1
    0|1
  • Din ile alakası yok-sadece ülkerlerin kültürleri şekillendiriyor hayat tarzını.

0|0
    0|0
  • müslümanlıkla alakası var.

0|0
    0|0
  • gucsuz gorylar o yuzden

0|0
    0|0
  • Müslümanlıkla alakası yok diyemeyiz çünkü nedeni bu. Şeriatta kadına yer vermezler.

0|1
    0|1
  • avganistan ve arabistan mı?sanki diğer yerlerde varmış gibi de...

0|0
    0|0
  • dünyada kadın haklarının verildiği ilk ülke suudi arabistan...

0|1
    0|0
    • ben simdiki durumdan soz ediyorum peygamberimizin donemine gitmene gerek yok

• vahim bir tablo diyorsun ama öyle olduğunu düşünmüyorum...

• emin ol ki oyle hatte soyledigimden daha da kotu

• Gerçek islam bu değil çünkü.

0|1
    0|0
  • Erkekler Devam
    8

Kızlar Ne Diyor 9

• 19 yaşındasın; ne ara afganistanda veya arabistanda yaşadın da biliyorsun? arap vatandaşları kadınlı erkekli bir değişikler fakat bunun dinle imanla değil, gelişmişlik düzeyiyle alakalı olduğunu düşünüyorum.

0|1
    0|0
    • peki arabistan ve afganistan gibi ulkeler neden cogunlukla geri kalmis oluyor

• :))))))))))) voovvv! ne ara 16 yaşında liseden mezun olunur oldu bu memlekette? biraz alçaktan at lütfen. şimdi de git uyu.

• hollanda da okuyorum ve hollanda da 4 yasinda baslanir ilk okula ayrica 1 defa da sinif atladim . bilmedigin seyler uzerinden yorum yapma komik oluyorsun . seni de anliyorum sana imkansiz gelen sey benim icin zor bile degil emin ol .

• güldürdün gece gece ya girl seni islama kadar saygı gösteren yokmus hahahah ahahathjhskknnkdfkfasjhd

0|3
    1|2
    • sen git ilk once iki ile ikiyi ogren sonra gel simdi sana iyi geceler

• islam yaratılıs uydurmasınedena itibaren kadına saygısızlık yapar.

0|2
    1|2
    • ataların ınsan olmayabılır buda senı rahatsız etmıyorsa senın sorunun

• afghanistanda taliban ,arabistanda vahabilerin dusunceleri ile yonetiliyor nedeni bu.ve bu dusuncelerin sariatla hic alakasi yok .vahabilerin dusuncelerinin hepsi sacmalik. bunlar dunyaya islam budur korkun islamdan demek istiyorlar

0|0
    0|0
  • Erkeklerinin kafasındaki beyin süs diye var çünkü. Kadınlarda kabulleniyorlar yazık öf ya

0|0
    0|0
  • Because of Islam :D

0|0
    0|0
  • sanki diğer avrupa ülkelerinde çok mu var her gün 100 lerce haber görüyoruz islamla alakası olamaz zaten.dediğiniz gibi islamda kadına saygı vardır..

0|1
    0|0
  • islam varda o yüzden

0|1
    0|2
  • doğuya gidildikce insanın değeri ve saygı dusuyor

wietnamda enisteyi kopeklere parcalatan lider, hindistan müslüman mı, kadına metroda toplu tecavuz

çin müslüman mı? uygurları dogu turkıstanlıları öldüre öldüre bir hal oldu, link versem turk kokenlı kadını, 9 aylık hamile iken kürtaj edip bie de göğsünü yararak öldürmüşler, resmi 2 gün önce gördüm, flulastırılmamıs resimdi, bebeği karnının dısına cıkarılmıs, bir goğsu saga, bir göğsü sola düşmüş, kalbi dısarıda, 20 yaşında ya var ya yok, nufus kontrolu yapıyorlarmıs 9 aylık bebegı anne karnından sezeryanla cıkarıp, ilac enjekte edip öldürerek, annesini gogsunu yararak mı nufus kontrolu yapıyorsun, adresi veririm de resim için

kambocyada, kendi dinlerinden olan budistleri katleden kızıl kimerler müslüman mı?

islamla alakası yok doguya gidildikce ilkellik artıyor

hele araplar zaten mayaları bozuk, müslüman diye saygı gosterıyorsun, inancına bakıyorsun adam ucmus,müslüman bile değil oysa ki

bu gibi cehennem zebanılerının yaptıkları islama mal edilemez

yüzünü batıya döneceksin

0|1
    0|0
Yükleniyor...