Kitap okuma alışkanlığı nasıl kazanılır?

Kitap okuma alışkanlığı nasıl kazanılır? Kişinin devamlı ve verimli kitap okuyabilmesi için nelere dikkat etmesi gerekir? Önerisi olan var mı?

0|0
4|11

En İyi Erkek Görüşü

• Öncelikle senin merakın ne ile ilgili ona bakman lazım

aşk , kişilik , felsefe , tarih , bilim , matematiksel , vb... bunlardan birini secmelisin. Arkasından eger calışıyorsan cekinmeden yolda kitap okumayı ögrenmelisin. programlı yaparsan günde 20 şer sayfa okursan zamanla günde 50ye cıkarsın...

Sürükleyici kitaplardan başla ki zorlanma...

1|1
    0|0
    • psikoloji, deneme, felsefe, tarih, bilim, sosyoloji ve dini kitaplar ilgi alanlarım. Ve Dostoyevski, Montaigne, Cervantes vazgeçemediklerimden.

• Ee güzel işte. Yani sen normalde okuyosun başkası icin yada genel soruyorsun soruyu. Dedigim gibi sıkılmayacagı kitaplardan başlayıp sıkılabilecegi kitapları aşmak.

• Önce iyi kitapları okuyunuz; yoksa onları elinize almak için hiç bir istek duymazsınız. - Henry David Thoreau

Erkekler Ne Diyor 10

• evet var. aynı olcude boş vaktinde ne yapıyorsan fedakarlık edeceksin mesela internet .. veya tv izlemekten.

1|0
    0|0
  • Sevdiğin ilgini çeken kitapları al. Tabi ilk önce insanın içinde olması gerekir. aslında bu senin elinde. Kitap okumanın verdiği keyifle efsunlanınca, bırakamayacak hale gelirsin. Sakin bir ortamda beethoven tarzı klasik bir müzik eşliğinde oku , kitabını gittiğin her yere götür.

1|0
    0|0
  • Neler Okumalı?

Alanına göre ufuk açıcı kitaplar ve değişik yazarlar okumalı. Gazetede ise, diğer yazılara fazla zaman ayırmayıp, daha çok köşe yazılarına eğilmeli.

Nasıl kitaplar okunması gerektiği hakkındaki şu görüşler, çok iyi bir okuyucu olan Fehmi Koru'nun:

"En iyisi, ilgi duyulan alanlarda en seçkin kitapları okumaktır herhalde... Dünya edebiyatının önde gelen isimlerinin imzasını taşıyan 100 kitaba, düşünce hayatını etkilemiş 100 düşünürün yazdıklarını ekleyin; hepsinin önüne de maneviyatınızı zenginleştirecek eserleri koyun. Hepsi 250 kitaplık bir kütüphaneden söz ediyorum. Belli bir yaşa geldikten sonra, listenizdeki kitaplardan en fazla beğendiklerinizi, o kitaplıktan döne döne yeniden okursunuz. Seçkin okumaların, benim ve dostlarım gibi abur cubur okuyanlarda olduğundan çok daha ince bir zevke sahip kılacağından eminim."

-------------------------------------------------------------------

Okuma Alışkanlığında Ölçüler

Okumanın değerinin ve güzelliğinin farkında olan insan okumadan duramaz. Fakat genel anlamda okuma alışkanlığının değerlendirilmesi konusunda dünyada yaygın kabul gören ölçüler şunlardır:

Çok okuyan okuyucu 1 yılda 21 ve daha fazla kitap okuyan kişi

Orta düzeyde okuyan okuyucu 1 yılda 6-20 arası kitap okuyan kişi

Az okuyan okuyucu bir yılda 1 - 5 arası kitap okuyan kişi

Okuyucu olmayan Hiç kitap okumayan kişi

Bu ölçüler, elbette yetişilen ortamlara, toplumlara ve kültür seviyelerine göre değişecektir ama bize düşen herhalde dünya standartlarının üstünde yer almaktır.

Orduların mızrağı ancak bir mil öteye gider; eğitim ordusunun etkisi ise yüzyılları kuşatır.

0|0
    0|0
  • tv pc mp3 ne varsa kaldır at özellikle cebi kapat sonra al oku o kadar

1|0
    0|0
  • herşeyini kısıtla teknolojiden uzakdur tv yi kaldır çöpe at bir kitap kütüphaneden sıkılmakdan okursun okursun ve en sonunda benim gibi olursun :D benim babam yazar ben okurum

1|0
    0|0
  • ilk sorunun bu olması enteresan, erkeklerle ilgili bir derdin yok mu :)

1|0
    0|0
  • bence en çok hoşlandığın ve merak ettiğin konuları araştır.daha sonra kitap reyonlarından incelemeye koyul ve satın alman o kitabı okuma gerekliliğini biraz daha artırır.illa ki kitap olacak diye bi kaide yok içeriği faydalı olabilecek dergiler de olabilir.

0|0
    0|0
  • Seveceğin bir tarz olmazsa o kitaba başlama bile. Etrafında seni tanıyan insanların tavsiyelerini al; sana uygun seçenekler sunsunlar. Gerisi gelir zaten. Kitap dediğin şey bağımlılık yapar:)

0|0
    0|0
  • Kitap okuyarak..

0|1
    0|0
  • Kitap okumayı seven ve kitapları düzenli takip eden kişilerle arkadaşlıklar kurarak.Emin ol onlar sana kitabı sevdirecektir.Kişiye göre kitap tavsiye edilmeli.Tıpkı dizi takip eder gibi belirli kitapları takip eden insanlar çok var.Onlara ulaşmaya çalış.

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 4

• kitaplara insanin ilgisi olmasi gerekiyor diye dusunuyorum en basta.

kitaplarin sevdirilmesi ve aliskanligin verilmesinin de en verimli cagi cocukluk cagi diye inaniyorum.

kucuk masallar daha sonrasi okul caglarinda sevdigi konulardaki kitaplar filan.

yetiskinler icin ise cok bir fikrim yok ancak ilgili oldugu konularla baslamali yani adam tarihe ilgiliyse tarih kitaplariyla baslamasi isabet olur. ayrica ilk kitapta gidip 700sayfa kitaba baslamak yerine daha ince ve akici kitaplar secilmeli. bunlari secerken cevreden fikir alinabilir,arastirma yapilabilir

2|0
    0|0
  • Babam sayesinde henüz küçük yaşlarımda başladım.

Başlangıç için;

1- Seni sıkmayacak bir tarz belirle.

2- Kendine ait bir kitap okuma saati belirle

3-Bir kota belirle (mesela günde 20 sayfa), başlarda fazla hayalperest davranıp yüksek rakamlar belirleme ama.

4- O saatler arasında bahaneler üretme ve kendine ait bir okuma yeri belirle, insanlar rahatsız etmesin.

5-Kitabı öcü gibi görme. O zevkli birşey. Sev onu :) yazık, cici :)

0|1
    0|0
  • Öncelikle hayatına yakın kurgular seçmen gerekiyor. İçinde kendini bulman, kendini okuman gerekiyor. Böyle böyle gerisi de gelecektir .

0|0
    0|0
  • sürükleyici kitaplar okuyarak

0|0
    0|0
Yükleniyor...