Annenizi ve babanızı Peygamber Efendimize feda eder misiniz?

peygamberimizi bunu diyecek kadar seven var mı

''Anam babam sana feda olsun ya Resullah'' diye bir cümle vardır bilirsiniz. Sizde yapar mısınız bunu?

0|0
16|33

En İyi Kız Görüşü

Erkekler Ne Diyor 33

• Anam babam sana feda olsu ya Rasulullah ! Salat-u Selam Tahiyyatü İkram,her türlü ihtiram O'na ,ve onun ailesine olsun...

2|6
    3|3
  • Bir gün bir sahabe, Peygamberimiz Hazreti Muhammed’in (sav) huzuruna gelerek cahiliye devrine ait bir vahşiliği şöyle dile getirir:

- Ya Resulallah! Biz cahiliye devrinde kız çocuklarımızı diri diri toprağa gömerdik. Benim de bir kız çocuğum vardı. Annesine, “Bunu giydir, dayısına götüreceğim” dedim. (Kadın bunun ne demek olduğunu iyi bilirdi. Ciğerparesi, biricik evladı biraz sonra bir kuyuya atılacak ve orada çırpına çırpına can verecekti. Ne var ki, kadının böyle bir canavarlığın önüne geçme imkânı yoktu. Yapabileceği tek şey, için için ağlayıp kanlı gözyaşı dökmekti). Hanımım dediğimi yaptı. Çocuk gerçekten dayısına gideceğini zannediyor ve cıvıl cıvıl koşuşuyordu.

Çocuğun elinden tutup daha önce kazdığım bir kuyunun yanına getirdim. Ona kuyuya bakmasını söyledim. O tam kuyuya bakayım derken, sırtına bir tekme vurdum ve onu kuyuya yuvarladım. Fakat her nasılsa, eliyle kuyunun ağzına tutundu. Bir taraftan çırpınıyor, diğer taraftan da “Babacığım üzerin toz oldu” deyip elbisemi silmeye çalışıyordu. Buna rağmen bir tekme daha vurdum ve onu diri diri toprağa gömdüm.

Adam bunu anlatırken Sevgili Peygamberimiz ve yanındakiler hıçkıra hıçkıra ağlıyorlardı. Orada oturanlardan birisi “Be adam, Resulullah’ı, çok üzdün!” deyince, Efendimiz, adama “Bir daha anlat” dedi. Adam olayı bir kere daha anlattı. İki Cihan Güneşi Peygamberimizin gözlerinden süzülen yaşlar mübarek sakalından aşağıya damla damla akıyordu.

Allah Resulü hadiseyi tekrar ettirmekle sanki şunu anlatmak istiyordu: “İşte siz İslam’dan önce böyleydiniz. İslam öncesi kömür ve demir gibiydiniz. Şimdi ise altın ve elmas gibisiniz. Tekrar tekrar anlattırdım ki, İslam’ın size kazandırdığı insanlığı, güzel özellikleri bir kere daha hatırlayın!"

0|2
    1|2
  • Hiç anlamıyorum gerçekten bazılarını hiç. Tamam inanmayabilirsin, amenna ama burada gelip ahlaksızca cevaplar vermenin hiçbir anlamı yok. Bu da gösteriyor ki bu inanmayan insanlar almış gazı o gazla devam ediyorlar. O gaz da bitecek. O zaman düşmeye mahkup paraşüt gibi nereye düşeceğinizi bilmeden çaresizce beklersiniz.

1|5
    1|0
  • Bir bardak su bile vermem ona.

2|2
    2|8
  • O zamanın duygusu, inancı, imanı şuan bizde olduğunu düşünmüyorum arkadaşların çoğu belki de evet diyecek ama iş ciddiye binerse hayır deme ihtimali oldukça güçlenecektir, belki de o zaman da yaşasak biz de ''Anam babam sana feda olsun ya Resulullah'' diye çok rahat söyleye bilirdik.

2|0
    0|0
  • Yorumlara bakımda buradaki kişilerin ahlâk seviyesi yeterince rezil durumda bazıları bazı konularda çok anlayışlı davranırlar kendilerini beğendirmek için farklıyız havalarına bürünürler ama gelin görünki burada baya bir haysiyetsiz ahlaksız insanlar var ve site yöneticileri bir dinin peygamberine haraket edenlere ceza uygulamıyorsa onlarda bu ahlaksızlığa ortaktır benim gözümde

0|2
    2|1
    • Heh ağzına sağlık arkadaş ya. Bİlip bilmeyen hakaretlere varan konuşmalara girmiş. Yazık, Allah ıslah etsin, amin.

• hayır etmem.

2|3
    0|2
  • ben annemi babamı saygıdan yapamam ama kendimi hiç gözümü kırpmadan kanımın son damlasına kadar helali hoş olsun ;)

2|0
    0|1
  • Şimdi kalkıp ağzıma geleni söylesem bana pis kafir! Dinsiz! Saygısız! Hakaret etme! Siz hep böylesiniz diyeceğiniz için ağzıma geleni söylemiyorum. Ama söyleyeceğim şey şu, ulan diyelim ki ben bir dine inanıyorum ve sıkı sıkıya da o dine bağlıyım manyak mıyım peygamberin bana söylediği o şeyi yapayım? Hayır yani o bedevi bana ailemden iyi mi bakacak sanki?

Her neyse, ben peygamber denilen kişilere ve dinlere inanmıyorum ve yine söylüyorum inansam bile öyle bir dangozluk yapmam. Dengesiz miyim? Ruh hastası mıyım? Hadi beni geçtim bu paygamber olacak hödük manyak mı ki böyle uçuk kaçık şeyler istesin? Tanrı mı yani ananı babanı feda et diyor? Biraz akıllı mantıklı olun ya kaç yaşına gelmiş insanlarsınız. Her neyse yine de son sözüm şu, eğer öyle bir şey olursa ki bu mümkün değil benim ona vereceğim tek cevap orta parmağım olurdu sanırım.

0|0
    0|1
  • Sevmem kendilerini ,Tanımam da ( Saygısızlık değil sordun söylüyorum ) Diyelim ki seviyorum,neden böyle bir şey yapayım manyakmıyım ben..Sen nasıl bir ruh hali içindesin hem :)

2|1
    2|1
  • ben feda ediyorum

2|3
    2|2
  • ALLAH,ın ve resulünün yolundan boynumuz kıldan ince

1|3
    0|3
  • O zamanlarda toplum tamamen çöküşün içine girmişti. Peygamber efendimiz ise Allah'ın emirlerini insanlara aktararak bu kötü gidişle mücadele ediyordu. Bu mücadelenin ne kadar değerli olduğunu gören insanların ona olan sevgilerini dile getirme şeklidir bu söz...

Çünkü O alemlere rahmet olarak gönderilmiş, üstün bir kişiliğe sahip bir insandı. Onu sevmek az bile...

0|2
    0|2
  • sizden nasıl bilinçli bir halk yaratacağız.Bir türlü işin içinden çıkamıyorum.

3|2
    1|4
  • şu herşeyi açıklıyor : Yâ Âdem, Muhammed aleyhisselamın ismiyle her ne isteseydin, kabul ederdim. O olmasaydı, seni yaratmazdım

2|1
    1|1
  • Etmem diyen kişi Müslümanım diye gezmesin zaten en çok Allah i sonra peygamberini seveceksin imanın temelinde bu var.

1|2
    3|4
    • ben etmem,ne oldu şimdi dinden mi çıktım?

• burda amaç gel feda et değil neyi daha çok sevdiğindir evet imanın etmenin temelinde kelimei sahadet te de görebildiğin gibi peygamberden bahsedilği senin annen ve babandan bahsedilmediğine göre tekrar düşün derim dediklerini görüyorumki öylede bir kaygın yok zaten ...

• yazdığım cevap birilerin nefsine zor gelmesi eksilemeleriyle kurtarmıcak onları herkes annesini babasını seviyor bağlı olduğun din anadan babadan gelirse böyle oluyor demek...

• etmem <3

1|1
    0|1
  • O kadar ruh hastası değilim.

1|2
    0|5
  • Kardeş bir soru sormuşsun ortalığı bulandırdın ya :( Herkesin dini bilgisi donanımı yetmeyebilir. Sormasanız iyiymiş bu soruyu. Admin kaldırabilirmisiniz bu soruyu rica etsek?

0|0
    0|0
  • Peygamber Efendimiz bizden böyle birşey istemezdi. Ancak anne ve babamızdan daha çok Allah ve resulunu sevmeliyiz. Herşeyden önce Allah ve resulu. Annem babam sana kurban olsun kainatın efendisi gibi şeyleri kullanmak şirke girdiği konusunda tereddüt var. Peygamber Efendimizde bunu istemezdi. Hani hristiyanların Hz.İsa'yı kutsallaştırdıkları gibi

0|1
    0|0
  • yapmam.çok saçma bir söz bu.ayrıca yaparım diyen şirk koşar

0|0
    1|2
    • Bu söz sahabe efendilerimizin sözüdür, önyargılı yaklaşmayalım kardeş.

• Etmem...

0|0
    0|0
  • Önce kendimizi feda etmeyi öğrenelimde ..

0|2
    0|0
  • peygamber efendimizin böle bir şey isteceğini hiç zannetmem . Hz İbrahim peygamberimiz bile oğlunu kesmek istemiş ama Allah müsaade etmemiştir .

0|0
    0|0
  • Ailemin canını alamam -benim haddime değil ama kendi canımı hiç düşünmeden feda ederdim.

0|0
    0|1
  • Tövbe tovbee

0|0
    0|0
    • münafık!

• Bilmemekten kaynaklanan hatalı çıkarımlar olabilir. Ama münafık demek hiçte doğru değil... Tevbe tevbe demesi zaten müslüman olduğu için, kalbini yarıp içine mi baktınız "08010152"? Demeyin böyle lütfen hiç hoş değil yaptığınız şey.

• themakinis kardeşim 08010152 kardeşin kusuruna bakmayın lütfen onun tepkisi doğru değil.

• etmem edebilirim de

cayırt

0|0
    1|1
  • Heeeee feda ederim :D

Görüyor mu o benimkini?

0|2
    1|3
    • Bu ne saygısızlık, haddini bilmezlik. Allah'tan korkusu olmayana cehennem ateşi, ve oradaki sığır büyüklüğünde olan ki ısırdığında cehennem ateşinin acısını unutturan akreplerin ısırması yaraşır!

• Sen olsan cehennemde yanacaklarını bile bile ve sen bunlar olurken izleyecek olman şartı ile kabul edermisin? İki yüzyıl yanacak anan baban kabul mu?

0|1
    0|0
  • Peyagamerimiz asla böyle birşey istemez . O yüzden " Cennet Annelerin Ayakları altındadır" denmemiş mi?

0|0
    0|0
    • Peygamberin kadın ve anne olduğunu da ilk kez senden duyuyoruz.

• Basküler ne kullandıgını bilmiyorum . ama kafan iyi mi? iyiyken tartışma. aptal falansın sanırım?

söyledigin cümle alakasız.

Anlayışa bak. odun bir anlam cıkarmışın sana yakışmış

• İstedi demiyor zaten sevgisinin şiddetini belirtmek için söylenmiş o söz. Mesela savaşta baba bir tarafta oğlu öbür tarafta ise nolcak? Din kardeşliği mi daha önemli kan soy kardeşliği mi işte bu noktada ipler geriliyor. İşte gözlerinizin önünde bir sahne...

• Erkekler Devam
    3

Kızlar Ne Diyor 15

• ''Daha sonra geri vermesi'' şartıyla ederim

2|5
    3|3
  • Rabbim Peygamberimizi gönlümüzde bu kadar sevebilmeyi nasip etsin inşaAllah..:S

1|8
    3|2
  • Bence peygamber efendimiz bizden boyle bise istemezdi

2|8
    3|1
  • hayır yapmam. ne anne babama, ne de peygambere karşı içimde büyük bir sevgi yok.

1|3
    1|0
  • Manyak mıyım niye feda edeyim annemi

1|4
    0|0
  • Şöyle sorular sormayın lütfen .Buraya ederim yazsam ne olacak etmiyorum yazsam ne olacak .Bu sorular şerefsiz köpeklerin iyice azmasından başka bir işe yaramıyor malesef .

1|1
    0|1
  • Anam Babam sana feda olsun Ey Efendim!...

1|3
    1|5
    • Kurandan ayet verdim!?

• şayet içimizde şeytan varsa, dikkat edin de sizi çarpmasın. ;)

• @benito.. bir de bunu yazan şahsa, bu yazıyı yazarken şeytanla kaç bardak çay içmiş diye sor, merak ettim de;)

• De ki: eğer siz Allahı seviyorsanız hemen bana uyun ki Allah da sizleri sevsin ve suçlarınızı mağfiretle örtsün, Allah gafurdur, rahîmdır ali imran 31, biz ahir zaman müslümanları hal ve hareketlerimizle sevemiyoruz :(( dil ile söylüyoruz sadece

1|3
    1|1
  • benden bilmem kaç yıl önce yaşamış hiç bir hayrını görmediğim bir adama annem babamı düşünmem bile

3|3
    3|7
  • Yaparım... Onlardan önce kendimi feda ederdim...

1|2
    2|2
  • bu tarz sorular burada sorulmamalı.verilen cevaplar çok canımı sıkıyo.inancı olmayan çok insanı olduğu bu sitede o güzel insanlara haksızlık yapılıyor..

0|3
    2|0
  • Hayir etmem.

3|3
    1|5
  • Boyle birsey demek doğru bulmuyorum, hz ibrahime bile Allah izin vermedi oglunu feda etmesine Alaha sozu oldugu halde. Biz kim oluyoruzda boyle bise diyelim veya isteyelim. Cok yanlis bir cumle.

2|0
    0|0
  • ya Allah bile insanlar kurban olsun istemiyorken neden peygamber böyle bişey istesin?

0|1
    0|0
  • Geri iade yapacaksa veririm ^_^

1|1
    0|0
Yükleniyor...