Nasıl bir ülke hayal ederdiniz?

Ne şekilde yönetilen, nasıl insanlara sahip, ne tür bir ülke hayal ederdiniz?

0|0
4|9

En İyi Kız Görüşü

• - Tek parti ile yönetilen

- Korporatizm ekonomi modelini benimsemiş

- Liberalizmin ve serbest piyasanın olmadığı

bir Turan-Türk devleti :)

0|2
    1|5
    • oyşşşşşşş

• he bak ona ben de varım...+1

• manyağa bak:)))niye artılamayayım:)))alalalaaaa:))9

Kızlar Ne Diyor 3

• Türkiye'nin düzgün eğitim ve sağlık sistemlisini, temizini getirin bana.

0|2
    0|0
  • Direk Danimarka.

2|0
    1|3
    • Birde durup duruken bana hakaret eden bu kişi, liberalizm ne desen muhtemelen özgürlükçülük cevabını verecek. Liberalizm kalksın dediğim için çıldırmış dsdsadsadsa. Liberalizm fakirleri eziyor, ve ben fakir olamama rağmen onlara acıyorum. O yüzden bu aç gözlü sistem değişmeli siyasi bilgisi kıt insan

• Danimarka gibi ülkelerde sosyal demokrasiye daha yatkın, liberalizme değil. bunu da öğren :)

• Ülkemden memnunum baska birsey hayal etmeme gerek yok

1|0
    0|2

Erkekler Ne Diyor 9

• Hayalimdeki :

Karma ekonomi

Liberal Demokrasiye dayalı

Demokraside bireylerin en üste etkisi hissedilmesi seçilmişlerden seçilme sistemin yok edilmesi ( Valiler Yerel Vatandaşlarca idare edilmesi .

Her bölgede sanayii veya tarım geliştirilmeli 3-5 şehir birleşik eyalet olarak kendi vergisini kendi bölgesel vatandaşları için harcanması.

Gıda Ürünleri denetlenmeli. GDO lu ve tarım ilaçlı ürünler denetlenmeli ve tüketici bilinçlenmeli.

Trafik sorununa karşı yeraltı metro ağları ortalama 3-4 katlı hatlar her kattında yan yana en az 6 ray hattı olacak ekspres seferler olacak uzun mesafeler daha kısa olacak.

Depreme dayanıklı yapılar olacak mevcut köhne yapılar uydurma belgelerle geçerliliği iptal edilip yıkılıp alternatifler mekanları yakın yerlerinde bitmiş olacak . Bunda kolaylık sağlanacak.

Trafikteki her araç ticari olan olmayan her araç GPS aktif olacak ve konumları merkezce her saniye bilinecek akıcı trafik için tavsiye hızlar ve manevralar hedeflenen yere göre şoförlere bildirilecek. Trafik akıcı olacak tren vagonları gibi sık araçta olsa bile trafikte akıcılık sağlanacak.

Bölgesel mahkemeler ve yargı sistemi farklı olabilmesi.

Devlet memurluğuna din hanesine bakılmadan her dinden VATANDAŞ devlet memuru olabilmeli.

Ordu da Gayrimüslimler de Subay Astsubay olabilmeli yani Genelkurmay Başkanlığına Gayrimüslim Vatandaşlarımız da getirilebilmeli.

Resmi Dil olmamalı ( Türkçe Resmi Dil olmamalı veya başka bir dil ) örnek Amerika .

Anadolu Federal Cumhuriyet gibi bir ismi olmalı.

Bu model bölge devletlerine de örnek olmalı...

Avrupa Birliği gibi bölgesel birlikler komşu ülkelere bölgelere bu düzende kolaycana entegre edilebilir olacağından aynı sistem komşu ülkelerde de beklenmeli ve anlamlı olmalıdır. Malum Türkiye sınırları dışında da komşu ülkelerdek de kanbağı olanlar var. Sınırlar sembolik olmalı.

Eğitim sistemi salt öğretim sisteminde olmamalı.

Anadilde eğitim verilmeli. Akademik eğitimde Lise den sonra dersler İngilizce veya başka dillerde verilmelidir : Bilindiği üzere, kişi anadilinde kendini daha iyi ifade eder ve idrak eder...

Yaygın dil ne ise o da ayrıca öğretilmelidir.

Diyanet Laikliğe (Sekülerizme ) aykırı olduğundan kaldırılmalı illa olacaksa da Diyanet Kurumu her dine eşit destek vermelidir.

Bu ifadelerim şuan içi anlık aklıma gelenlerdir ve anafikirlerim idrak edilmişse rütuşlar eklemeler yapılabilir.

0|2
    0|0
  • ekonomik sistemi falan bunlar teferruat şeyler. benim istediğim, özgür düşünebilen, her bildiğini sorgulayabilecek akla ve özgüvene sahip, haksızlıklara ve yanlışlıklara anında ses çıkarabilen insanlarla dolu bir ülkede yaşamak.

bugün çıkıp bir bakan üniversite sınavı sorularını bundan sonra yayınlamıyoruz diyor ve kimsenin buna ses çıkarabildiği bile yok. sindirilmişiz. bugün biri ses çıkarmaya kalksa ya görevden alınır, ya toplumun gözünde değeri sıfıra indirilir ya da 3 gün sonra ortadan kaybolur.

0|0
    0|0
  • 0'ların sadece fiyat etiketlerinden silinmesini,ADAM GİBİ bir lider olmasını,musevi ise musevi müslümansa müslüman olduğunu söyleyen bir başbakan olmasını,hak,hukuk,adalet vesairenin guguk kuşunun olmaması.belli bir partiyi tutup da diğer partilileri de vatan haini sanmayan bir milletin olmasını,eşitlikçi,özgürlükçü bir yönetim olmasını,barış olmasını isterdim..Dostum bu liste uzar gider.Noel baba'dan hayır yok bu listeyi göndersem...Din konusu tabii ki önemli,sen inanmıyorsun ben ise agnostiğim,olsun önemli değil önemli olan doğruyu yapmak:)))Neyse,çok var:)5 yıldız:)

1|0
    0|1
  • şu anki güzel mesala.

1|0
    0|2
  • Ülke elbisesinden arındırılmış, tüm Dünya insanının tek bir yer de toplanmış hali gelir aklıma hep.

1|2
    0|0
  • venüs projesi vardı bir ara iyiydi o sahi ne oldu o

0|0
    0|0
  • Hayallerim bile küçüldü. Tayyipsizlik yeter.

0|0
    1|0
  • Devrim Kanunlarının harfi harfine uygulandığı Atatürk Türkiyesi isteğim

0|0
    1|0
  • kusursuz diye bir şey yoktur herşeyin herkesin kusuru olabileceği gibi

her yönetim şeklinin ve her liderin kusuru vardır.

daha iyisi olmadığından şu anki yönetim en idealidir bence

ve

karşısındakinin hem fikrine hem dinine hemde kendisine

kendine benzemesede hoşgörü gösterebilen ülke insanları

eskiden olduğu gibi...

0|0
    0|0
Yükleniyor...