Bizim kültürümüzde yılbaşı kutlamak var mıdır ?

Bizim kültürümüzde yılbaşı kutlamak var mıdır ?

Size göre bu normal mi

0|0
10|25

En İyi Kız Görüşü

Erkekler Ne Diyor 25

• sakin olun arkadaşlar 00.00 dan sonra bu tarz soruları görmücez az kaldı

4|1
    0|1
  • tabii ki normal. bunu hristiyanlıkla müslümanlıkla falan bağdaştırmanın çok da bir anlamı yok. her şeyi noel babaya christmas'a ren geyiklerine falan bağlamak gereksiz bir şey. bir noel vardır bir de yeni yıl vardır.

müslüman olan hicri takvim kullanır hristiyanlar miladi takvim kullanır, ben müslümanım miladi takvim kullanmam diyebiliyor musunuz? onu söylemek için 2 kilo erbezi gerekir arkadaşlar. dünyanın süper gücü olmayı bıraktığımız anda biz bunu söyleme hakkımızı kaybettik zaten. sonuçta takvim ve ölçü inkılaplarının bizi uluslararası pazarda çok güçlendirdiği belli bir şey. yapılmasa şimdi görürdük ne olduğunu.

yılbaşı kutlamakla olan derdin de yılbaşı olmadığını, noel olduğunu hepimiz biliyoruz zaten. yılbaşıyla noelin arasında birkaç gün var diye yılbaşı kutlamamanın mantığını ben anlayamıyorum. siz gerçekten yılbaşı kutlamanın hristiyan geleneği olduğunu düşünüyorsanız ve o yüzden bunu yapmak istemiyorsanız kimse size bir şey söyleyemez ama işin aslı öyle değil işte.

kapitalizm sürekli yılbaşlarında noel babaları ren geyiklerini gözümüze gözümüze sokuyor bunun farkındayız ama bunun için yılbaşını kutlamaya gerek yok sonuçta buna neden olan da biziz. bizim ekonomik olarak ilerleyemememiz.

hayat din kültürü öğretmenlerinden öğrenilmez gençler. olayın aslını astarını öğrenin bütün kaynakları sorgulayın ondan sonra hangisini neden seçeceğinize siz karar verirsiniz.

normalde bu konuyu benim karşıt görüşümdeki biriyle uzun uzun tartışmayı severdim aslında ama burayı birazdan yobazların dolduracağını bildiğim için tartışmaya girmek istemiyorum ama tabii ki yorumlarınızı bildirmekte serbestsiniz.

0|0
    0|0
  • Hıristiyanların kurban bayramı kutladığını gördün mü?

Bu onların "dini" bayramlarından birisi. , şükran gününü neden kutlamıyoruz mesela?

sevgililer günü doğum günü gibi bayramlar olsa sorun değil, onlar bir kültürdür.

Yılbaşı kutlamasında kimse kabul etmese de hıristiyanlara ait bir ibadeti yerine getirmiş oluyor.

Bunları bilelim ama kutlayıp kutlamamak size kalmış.

1|0
    3|3
    • Sevgililer gününün ismi saint valentine's day'dir. Aziz Valentin günü yani. Suudi Arabistan'da kutlamak yasaktır hatta. Ama yeniyıl'da öyle birşey yok.Tüm Dünya'da kutlanır. Biliceksek doğrusunu bilelim.

• sevgililer günü nerden gelir bir fikrin var mı?

kapitalist boyutunu sormuyorum.

• Herkese tek tek cevap vermek istemiyorum. Bayramlardan söz ediyorum. Yılbaşına bakarsak hicri takvime göre yarın yılbaşı değil bu mantıkla yalan mı? Miladi takvim kullanıyoruz

Sevgililer günü bir dini ritüel değil , ben sevgilimle yıldönümümüzü kutlamamda ne mantıksızlık var? Yeni yıl Tüm dünyada kutlanmıyor.(suudi arabistan,endonezya,malezya,iran vs)Ülkenin kutlaması ayrı kişilerin kutlaması ayrı. Devlete günah yazılmaz dini yoktur, kişilere yazılır.

• Yılbaşı kutlamak bir kültür değildir. Her ülkede yeni yıla irmenin heyecanıyla eğlenceler yapılır. Noel kasıtlı sorduysan bu soruyu önce noelin ne olduğunu öğrenmelisin. Ha ben tasvip ediyor muyum hayır. Neden -? Çünkü bu yılbaşı da diğer günler gibi rant sebebiyle büyütülmüş insanların alışverişler yapıp paralar harcasın ve mağazalar para kazansın diye önemli günlerden ilan edilmiş gereksiz bir gün diyelim. ASy bitiminde başka aya girerken kutlama yapıyor muyuz? Eee yeni yıla girerken neden yapılıyor hediyeler alınıyor? Saçmalık. Tıpkı sevgililer günü anneler günü babalar günü zırt pırt günleri gibi.

0|0
    0|0
  • Yılbaşı evet kültürümüzde var ama bu tarihde değil.Ben yılbaşımı 21 Mart'da kutlarım :)

Yılbaşı ağacı dediğimiz ağaç bizim kültürümüzde de var ama çam ağacı olarak değil Kayın ağacı var.

Bir taraf arap kültürüne göre laf ediyor öbürü batı kültürüne göre... Türk evladı senin kültürün yok mu? Atalarını batıyamı sattın araba mı sattın?

1|1
    1|1
  • Yıl başını geç noel baba antalyalı daha ne olsun :D Adam neyin ne olduğunu çok iyi açıklamış biraz uzun gelebilir ama okumaya değer: link

0|0
    0|0
  • bugün din hocasıyla bunu tartıştık.

bana " yılbaşı olayı Güneş Tanrısı için düzenlenen birşeydir. Gerçekten müslüman olan bir insan yılbaşı kutlamaz" dedi.

Hatta ünlü bir adam "7 Hristiyan Bir Kurbana Girmedikçe Ben Yılbaşı Kutlamam" Diye bir laf sölemiş. onuda belirtti.

öle yani :D

0|0
    0|0
  • bizim orta asya Türk kültürümüzde yeni yıl kutlaması da var çam ağacı da... sen o kültürden epey uzak düşmüşsün bedevi çöllerine. sana tuhaf geliyor...

1|1
    1|0
    • Eski Orta Asya Türkleri'nde (atalarımızda) tam olarak yılbaşında ağaç süsleme gibi bir gelenek olduğunu söyleyemeyiz. Eski Türkler'de ağaca renkli çaputlar bağlanır ve Tanrı'dan dilekler dilenirdi

• normal.hayat insanın a.. koyuyo.bırakın fırsatını bulduklarında eğlensinler.insanların yaptıklarına burnunuzu sokmayın artık.

0|0
    1|0
  • Normalde yoktur.Arkadaşlarınla güzel zaman geçirmek amacıyla kutlarsan dini açıdan problem değil.Ama sırf hristiyanlara özenip o mantıkla kutlarsan yanlıştır.

2|0
    0|2
  • vardır türk kültüründe yılbaşında noel baba yok ama ayaz ata var kışın soğuk günlerde fakir çocuklara yardım edermiş (orta asya türk noel babası yani)

1|0
    0|0
  • kesinikle yoktur. akşamları arkadaşlarınla çıkar gibi çık ama yeni yıl geldi diye sevinme. sevinecek bir durum yok ortada zaten. Dine inancın varsa da şöyle söyleyim: Peygamber efendimiz bir hadisinde "men teşebbehe bi-kavmin fehüve minhüm" diye buyuruyor. Türkçe meali " Kimki bir kavme benzemek isterse o ondandır"

0|0
    0|0
  • Bırakın kutlasınlar ya ne uğraşışırsınız anlamadım ki yeni bir yıla giriyorlar insanların bunu kutlaması neden zorunuza gidiyor anlamadım

2|0
    1|1
  • Türk kültüründe yılbası yoktur biliyorum Müslümanların yılbası vardır oda hiçri yılbasıdır yani

3 Kasım, Pazar

0|0
    0|0
  • bence bunu tartışmak saçma ama bir bakıma sen de haklıısn.

bunu topluma öyle bir empoze etmişler ki, ki zaten toplumumuz eğlenceye düşkün, herkes kutluyor.

elden gelen bir şey yok.

0|0
    0|0
  • Kültürümüz de yoksa da eğlenmek güzel.

1|0
    0|1
  • onlar ne zaman bizim kurban bayramımızda kurban keserse

bende o zaman yılbasını kutlarım olay bu kadar acık yani

0|0
    0|0
  • Bizim kültürümüz ne ?

0|0
    0|0
  • Kutlayan kutlasın. Alternatif kutlama Mekke'nin fethi.

0|0
    0|0
  • Kültürsüz bir insan olarak hiçbir fikrim yok.

0|0
    0|0
  • normal bir olay Hristiyanların noeli ile kariştirmayin bunu

0|0
    0|0
  • vardır büyük ihtimal sadece değişiktir sonra yozlaşmıştır.

0|0
    0|0
  • yok be güzel kardeşim bizim ülke biraz sazan birazda özenti oldugu için böyle oldu :D

1|0
    3|2
  • Bana ters onca gece varken başka zamanda zıkkımlınılabilir.Biz protesto ediyoruz evde oturarak :D

0|0
    1|1
  • kültürümüzde yok kutlayanlarda benim gözümde yalakadır başka bişe değildir

1|0
    5|6
    • Neyin yalakalığı?

• arap sen içme bokunu çıkarıyorsun

• doğru söleyeni dokuz köyden kovarsıız ırkçılık yapana alkış tutarsınız sizin anlayışınızı ...

Kızlar Ne Diyor 9

• tebrikler! bu soruyu soran 10.000.kişi oldunuz, 3000 xper hesabınıza eklenmiştir!

2|5
    2|2
  • Bana göre normal..Tek tip kültür olmak zorunda değiliz..

Ben kutluyorum ve çok da keyifli oluyor..

Böyle sorular sorup gerginlik yaratacağınıza hayatın tadını çıkarın..

1|0
    1|0
  • almanyada çok normal ve ben türkiyeye geldiğimden beri bir fark göremedim. aynı heyecan var burada da

0|1
    1|1
  • Bu soruyu soranlar, hıdrellez, nevruz vs. kutluyor mu merak ediyorum?

0|0
    1|0
  • kültürde mi dinde mi.

ilk bunu bir ayırsaydık soruda keşke.

0|0
    0|0
  • yoktur. zamane gençliğe göre normaldir. maksat eğlenmek yılbaşı bahane...

0|0
    0|0
  • Yılbaşında yanlış anlaşılan bişey var biz noeli kutlamıyoruz sadece yeni yılın başlangıcını kutluyoruz... bu yüzden bunu tartışmak saçma ama herkesin fikrine saygı duyarım

0|0
    0|0
  • baydı sorular

1|1
    1|0
  • Ortak bır kültürümüz yok ki bu cografya zaten farklı kültürlere ev sahipligi yapıyor.

Biz kutluyoruz yeni yılı. Herkesin kendi zevki, tercihi.

4|2
    3|1
    • özentisiniz

• cahil değilim bşkasını taklit etmiyorum başkasına yaman mıyorum aşkası beni taklit etsin hem yıl başında yıl başlamıyoki bana göre yıl başı okulların açıldığı gün ya da işin başladı gün

• Tamam cafar sen kutlama. Insanlara kendı görüsünüzü empoze etmeyı kesın artık.

Yükleniyor...