Kürt Alevisi olur mu ?

Cahiller kendini bilmezler yazmasın cidden merak ediyorum. Kürt alevisi olur mu ? benim bildiğim hepsi Türk olur ama çelişen bir durum var Suriye'de Arap Alevileri var.

Güncellemeler:
ben çok ortada kalmışım neyim ben :D

0|1
8|17

En İyi Erkek Görüşü

• Alevilik ve kürtlük ya da ne biliyim sunnilik ve türklük birbirinden çok bağımsız iki kavram. Biri inanç biri ırkla ilgili.

İnancı insan kendi belirleyebilirken hangi ırktan gelmiş olduğu kendi elinde olmayor. Bu nedenle alevilik bir inanç meselesidir ve inandıktan sonra türkte kürtte zazada çerkezde abazada alevi olabilir. ikisini karıştırmamak gerekir.

Sorduğun soruya gelirsek, evet kürt alevi sayıları çok az olsada vardır. Türkiyede zaza ve türkmen alevi nufusu yaygındır...

Bazı arkadaşların bilmeden yorum yaptığı gibi tuncelide kürt alevi değil zaza aleviler vardır.

0|1
    0|1
    • zazaların hala kürt olmadıgını sananlar var yanlız dil kokeniaynıdır zaten mantıken dğsğnğldugunde ama asimile cok oldugu için türkiye inkar edeni cok

• öylesiniz böylesiniz demiyorum sen cidden çok kaba ve terbiyesizsin . anlama geriliğide yaşıyorsun

• Küfür dilin cilasıdır...

Erkekler Ne Diyor 16

• Cahiller yazmasın diyorsun ama bu konuda kendin cahilsin. Nasıl bir çelişki ?

0|2
    0|0
    • şimdi gelip de aleviler mum söndü yapıyor diyen sazanlar illa çıkacak

• Alttaki yorumlarını gördükten sonra katıksız cahil çıktın sen bu konuda. İnsanların dinleri ile milletleri birbirinden bağımsızdır.

• alevi olunmaz doğulur sonradan geçilmez bilmem anlatabildim mi

• Kürd Alevisi olamaz ama Alevi Kürdü vardır. Birçoğu Kürd kimliğini gizler Dini nüası kısmı olan Aleviliğini önplana çıkartır.

Sizin ailede işte bunlardan biri baban doğru neden en başta söylememiş dersen kendi içinde haklı sebepleri vardır.

Alevilik türevleri çoktur. İran da Şia Suriyede Irak ta Türkiye de Azerbaycan da hepsi kabaca benzer ama az çok farklılıklar vardır.

Zaza diye tabir edilen Kürdçenin lehçelerindendir Zaza aslında Dımıli denir.

link

Zazaca konuşanların atası Ezidilerdir ( Yezidi) . Ezidilerin Müslümanlaşmasıdır.

Baban ne kadar tarihsel ve kültürel geçmişle ne kadar ilgilidir bimiyorum ama Aleviliğin temeli Ezidilerdir Ezidilerin temeli de Zerdüştilerdir .

Zerdüşt Dini Türkiye de pek bilinmez ama tarihsel etkisi siyasi ekonomi kültürel günümüze kadar heryere Avrupa nın heryerine ÖnAsyaya Kuzey Afrıkaya Ortadoğuda Med İmparatorluğunda doğup yayılmıştır .

İslamiyet in en büyük rakibi Zerdüşt Dini olmuştur.

Neyse bu konu böyle dallanır ve uzar .

Alevi Kürdler vardır.

0|0
    0|0
  • vala ben onu bunu bilmem ama batının alevisi alevi değil resmen dine imana alaha peygambere karşı olan adamlar nerdeyse ateist... doğunun alevisi gayet muhafazakar tutucu annem tarafı alevi kürt ama batının alevisi gibi öyle namaz kılana kapanana kötü gözlerle bakmazlar hata kendi kızlarını bile kapatırlar allahı peygamberi dilinden düşürmezler öyle arkol falanda içmezler

0|0
    0|0
  • alevilik ırk gibi bir kökendir, türklükle bağlı bir köken hemde, coğrafi ve etniksel yapılardan dolayı kürtçe zazaca konuşup kürt alevisi zaza alevisi diye adlandırılanlar var elbette, ancak türk soyu ile orta asyadan anadolu akımına katılan alevi boyları ile günümüz iranındaki veya suriyedeki şii kesim birbiriyle bağdaştırılmamalıdır, yani inanç ortaklığı var evet ama soy olarak büyük farklılıklara sahipler, sadece irandaki acem diye adlandırılıp azeri kökenli şiiler biraz daha yakın, onun dışında aslına bakıldığı zaman türkiye topraklarında yaşayan aleviler türk ırkına mensupdur ancak araştırmayan asimile edilen kendini kürt sanan kendini kürt alevisi olarak adlandıran topluluklar da vardır.

0|0
    0|0
  • çoğu kürt alevidir tunceli erzincan falan oralarda

0|0
    0|0
  • Kendini "Kürt Alevisi" ya da "Arap Alevisi"diye tanımlayan kişi siyaseti inancının önüne koyduğu içindir geldiği soyu belirtme güdüsü duyar. Bu da yapılmaması gereken bir tutumdur. Siyasetin bulaştığı her durumda çıkar önde gelir. Eğer ki "çıkar" söz konusu ise ne inandığının önemi yoktur insanın..

0|0
    0|0
  • kemal kılıcdaroğlu öyle bildiğim kadarıyla tunceli tarafı

0|0
    0|0
  • Olurmuş ben öyle duymuştum.

0|0
    0|0
  • var bizzat tanıdığım oturup çay çorba içtiğim mesai arkadaşım. olabilir ayrıca neden olmasın ki?

0|0
    0|0
  • tunceli, malatya-arapgir, erzincan-kemaliye bölgelerinde gördüm. başka nerelerde vardır bilmiyorum.

0|0
    0|0
  • Bu konuda Turk tarih kurumu baskani Prof. Yusuf Halacoglu'nun yazisi var alevinin kurdu var mı diye okumani tavsiye ederim. Alevinin kürdü olmaz.!!

0|0
    0|0
  • Kürt'ten çok güzel bölücü olur...

0|0
    0|2
  • Eski kız arkadaşım kürt alevisiydi :D oluyor yani :)

0|0
    0|0
  • Tunceli ve Bingöl civarında çoktur kürt-alevisi

ben de aleviyim ama kürt değilim

0|0
    0|0
  • Var baya bu yaz çok uğraştım pisliktirler uzakdur.com...

0|1
    0|1
  • bn şuana kadar görmedim

0|0
    0|0
    • çok var kürt alevisiyim diyen ama benim bildiğim hepsi türk olur ben aleviyim türküz sanardım babam dedi kürdüz şaşırdım

Kızlar Ne Diyor 8

• Normal sartlarda aleviler turktur diye biliyorum.

0|0
    0|0
  • Arkadaşlar kürt alevisi vardır şahit oldum ben. Bende aleviyim Çorum alacalıyım. Ama insan ayrımı yapmıyorum sonuçta hepimiz insanız bu topraklarda yaşıyoruz yanlış tanıyıp yanlış anlatıyorlar aleviler iyilerdir tanıma bir dinleme payı vermek gerek insanlara sonuçta her Alevi iyi olcak diye bişey yok ortada her sünnide çok iyi olcak diye bişey yok insan hali iyikide var kötüsüde
    Siz siz olun ön yargılı olmayın. Cahil düşüncelerden uzak durun cahiller çünkü Sivas'ta alevileri Madımak otelinde canlı canlı yakanlardır.
    Orda ölenlerin bir ailesi vardı belki o ölenlerden biri kardeşiniz olabilirdi. Alevilerin kimseye suçu yok arkadaşlar zulüm gören de onlar acı çekende. Teşekkür ederim.

0|0
    0|0
  • Ben gördüm görmez olaydım dedim.

0|0
    0|0
    • o neymiş öyle :D biz karıncaya dokunmayız günah diye

• Valla bende aleviyim ama tüm alevileri de savunmam , hepside böyledir demem. Tarafsız olmakta fayda var Aleviyim desem de annem babam alevi ben ateistim.

• Kürt Alevisi olur tabi Tuncelinin cogu boyledir

0|1
    0|0
    • Bilmeden işkembeden sallamayalım. Tuncelide zaza aleviler vardır.

Kürt alevi çok çok azdır...

• evt var bizm burada

0|1
    0|0
  • olmaz kürtler de alevi yok

0|0
    0|1
  • var olmaz mı. babaannem bir kürt alevisi. bulunduğum yerde çok var

0|0
    0|0
  • sanmıyorum

0|0