Devlet okullarında Kürtçe okutulmalı mı?

Bence okutulmalı AKP sadece özel okullarda Kürtçe'ye izin verdi. Peki devlet okullarında Kürtçe okutulsa nasıl olur?

0|0
5|21

En İyi Erkek Görüşü

• Bir asker olarak şunları söylemek istiyorum;

Bu ülkede herkes fikri ile hür ve eşittir. Sadece Kürtçe değil, ana dilde eğitim isteği haklı bir istek ve bunun ülkemizi böleceği tam bir safsatadır. Kurtuluş Savaşı'nda bana savaş açan ülkelerin dilleri modern dil ve ülkemde bir gereklilik addedilirken bu coğrafyada doğmuş ve halen kullanılan her türlü dil Türkiye'min zenginliği olarak serbestçe konuşulmalı ve eğitim yapılabilmelidir. Bugün İngilizce öğrenmeyi modernite sanan skolastik felsefe kölesi insanlar ile kökenini her durum ve şartta reklam edenlerin genetiği aynıdır ve entelektüel zekaya ulaşamadıklarından hep geride kalacaklardır.

Saygılarımla.

2|1
    1|0

Erkekler Ne Diyor 20

• Öncelikle bazı temel şeylerde mutabik olmalıyız. Kişi kendi dilini kültürünü koruyacak ve yaşatacaksa gereken herşey tek bir çatı altında sağlanabileceği fikrinde mutabık olunmalıdır.

Bu temel fikir oluşursa ağacın dallarıyla uğraşılmaz gövdesi bilindiği için.

Çağdaş medeni ülkelere bakıyoruz bir engel yok. Mehmed Uzun bile Kürdçesini yurtdışında öğrenmiş ve Kürdçe eserler bırakmış bir aydındır.

Meseleyi çıkmaza sokanlar politik ele alacaktır ve politikalara malzeme edecektir.

Bu işi olacaksa partilere iktidarlara bırakılmamalı nede politize ve terörize edilmiş kutuplara kesinlikle bırakılmamalı.

Aydın olmayı işine gelen kısmı olanlarca da ele alınamaz.

1|0
    1|0
  • buna neden ihtıyac olsun kı avrupada yaşayıp almanca fransızca konuşmak mılletın zoruna gıtmıyor burada türkçe konuşmak okumak zoruna gıdıyor sebep neee işim gereği butun dogu guney doğuyu gezıyorum şuan da da diyarbakır mardin batman urfa şırnak gezıyorum ben burada türkçe konuşunca adamlar garip bakıyor bana adres soran selam veren kurtce konusuyor ee bende kurtce mı ogreneceğim bu ne sacmalıktır ya bu ıstekler bıtmez zaten sonrasında özerklık ve bagımsızlık gelır kurt ve turk olan evlıler ne yapacak boşanacak mı ? akrabalar tum baglarını koparacak mı yıllardır kız alıp kız verılmış kurdıstanda yasamak isteyenle turkıyede yasamak isteyenler dıye akrabalar kopacak mı bırbırınden pekı cocuklar ne olacak anne kurt baba turk cocuk nereye gıdecek bız yıllardır yaşasın türk ve kürt halkının bağımsızlığı derken bazı şerefsiz kürt milliyetçileri sadece kendi çıkarlarını düşünüp türkü kendine düşman görmüştür bu istekler onlardan gelmıştır zaten istanbulda doğup buyume kürt vatandaşı bile buradakı kürtlerın hakkını savunmaya kalkıyor gelsın de bır görsün doğuyu devlete ait resmi araclar yakılır fiş fatura istersin burası T.C değil ne faturası der senın yapacagın işe engel olur elektrık kaçak her türlü uyuşturucu memlekete buradan yayılır sonra devletten talepte bulunur işine gelmeyınce devletı tanımıyorsun ama her turlu pislik var sonra da sosyalıst gecınır solcuyum devrımcıyım der sen kımsın kı devrımcı olacaksın utanmadan deniz gezmişle apo nun resmını yanyana koyar apo amerıkan uşağıdır deniz gezmiş ise amerıkan emperyalizmine başkaldırmış bir yiğit

0|0
    0|0
  • şunda anlaşalım diyorum.

Almanya'da hçbir devlet okulunda Türkçe ve Türkçe dersler yok o ülekdeysen Almanca eğitim Almanca Ders devlet okullarında Özeldede yok diye biliyorum.

Tek Dil bizi ayrıtırmak isteyen dış güçlere karşı birlik olmalıyız Kürtüde, Çerkesi de kardeşimizdir ayırt etmeyiz insanı

1|0
    1|0
  • Kürtçe okutulacaksa Lazca, çerkezce, zazaca, arapça, ermenice gibi derslerde okutulmalı o zaman.. Bu ülkede ki tek azınlık malesef ki kürtler değil.

Lakin nedense sadece kürt ve türk varmış gibi lanse edilmekte..

Kürtçe kanalınız olsun amenna, Ama sırf kürtçe konuşulan ve öğretilen bir okul istemem açıkçası.. Zaten çocuklarınız türkçeyi ilkokula başlayınca öğreniyor.. KAdınlarınızın okutmadığınız kısmı hiç bilmiyor..

1|1
    0|1
  • Sizi okula almaları hata

3|2
    1|2
  • hayir ilk önce doguda yasayanalara daha fazla türkçe ogrenmesine yardimci olmasi lazim devlet türkiyede yasayan ve dilimizi bilmeyen hala insan var

1|0
    0|0
  • Burası Türkiye Cumhuriyeti tamam kürtlere de saygımız var ama okutulmamalı.

2|1
    1|1
  • gerekli çoğunluk sağlanırsa çin'ce de okutulabilir kürt'çe de. yani öyle olmalı bence

1|0
    0|0
  • git ötede yaşa

3|0
    1|1
  • hayır bu ayrımcılık olur sonra lazı çerkezi ermeni var oğlu var türkiyede 72 bin farklı kültürün unsurları var ama zamanla osmanlıdaki gibi olabilir ;)

0|0
    0|1
  • Referandum yapılsın çoğunluk ne derse oO ...

Bence okutulmasın bizim anadilimz Türkçe...

2|0
    0|1
  • bence okutulmamalı o aileden öğrenilir zaten ilerki iş hayatına atıldığı zaman gencin İngilizce bilmesi onun daha çok hayrına olur.

0|0
    0|0
  • hayır tabiki üniter devlet yapısına aykırı milliyetçilik faşistlikle alakası yok tamamen teorik

1|0
    1|0
    • ah bir de üniter devlet yapısı ne demek o bilsen de sonra yorum yapsan ..

• Gayet iyi biliyorum niye bu kadar artistlik yaptın anlamadım kesin aynı okuldayızdır

• burası kürt devleti olsaydı türkler azınlık olsaydı kürtler türkçe eğitime evet dermiydi acaba

0|0
    0|0
    • barındırırlarsa öpte başına koy. bak Kerküke kan ağlıyor kan

• herkes anadilinde eğitim görme hakkına sahiptir. tartışılamaz

0|0
    0|0
  • Pardon da ne işime yarıcak kürtçe ?

0|0
    0|1
  • Okutulabilir.

0|0
    0|0
  • Bu karı inadına yapıya heee senin işin yok muarkadaş

Vala vala vala de hadi yallah

0|0
    0|0
  • S*ktirin gidin Iraka orada ana dil isteyin. Nedir ulan bizim asırlardır sizden çektiğimiz? Yüzyıllar boyunca dış güçlerin safsatalarına gelip size kardeşim diye hitap eden TÜRKleri sırtından hançerlediniz. Atalarımız yumuşak gönüllü olabilir ama bu bizimde böyle olacağımız anlamına gelmez.

Burası Türkiye Cumhuriyeti ve resmi dili TÜRKÇE dir. Sen git dağda ananla karınla istediğin dili konuş, Devlet dairelerinde ASLA.!

1|0
    0|1
  • Abd'de devlet okullarında Türkçe okutuluyor mu önce bunu araştırmalısın.

Eğer orada okutulursa Türkiye'de de okutulmalı. Ne zaman mı hiçbir zaman. Çünkü bu ülkedeki birliği dağıtır.

Siz çocuklarınızı okutmayın, kürtçe ana diliymiş ne biliyim neymiş.

Almanyadaki türkler anadilinde mi eğitim alıyor? 3 milyon türk var almanya'da

15 milyon(?) italyan yaşıyor abd'de dakota eyaletinde vs vs. Geçin bunları.

1|1
    0|1

Kızlar Ne Diyor 5

Yükleniyor...