Satrançta neden böyle?

Ya ben piyonumla son kareye geliyorum

Vezir, kale, at ya da fil olabiliyorum

Neden son kareye giden piyonum şah olamıyor?

Ben şah olmasını istiyorum

0|0
2|12

En İyi Erkek Görüşü

• Çünkü kaleyi şahlar fethetmez; kaleyi cengâverler fetheder, şahlar uzaktan savaşı seyredip komuta ve idare eder... Kaleye girmek şahın değil; piyonların işidir... Şah, oyun yani savaş bittikten sonra kaleye girer... :)

0|0
    1|3

Erkekler Ne Diyor 11

• sevgili gizlican şah birtanedir şah imparatordur sadece bir tane olunca şah denilir o yüzden tektir.. ayrıca oyunun çıktığı hindistanda sosyal sınıf algısından dolayı basit bir asker asla soylu bir imparator olamaz..ama akıllıysa vezir güçlüyse kale.. becerikliyse at olurda ondan.. yine böyle sorular aklına gelirse ara beni :D

1|0
    0|2
    • basit bir asker, kralın karısı kraliçe (satrançta vezire queen denir) olabilir. bu da çok mantıklı değil :)

• Cazibeliyse demek ki :)

• Kelimenin kökeni Farsça: Vezir, Vazir, Türkçe: kralın danışmanı ve saray strateji uzmanı“dır. Türkçe'ye de geçmiş olan bu ad, Hint-Avrupa dilleri'nde kullanılan Queen'den daha uygundur. wikipedia böyle yazmış..bende aynı fikirdeyim.. eş anlamlı kullanılmış ortaya çıktıktan 2000 yıl sonra ingilize ulaşmış.. yani adamlar kullanım yanlışı yapıyorlar :) oyunu en son onlar tanıdı o yüzden böyle isim takmışlar.. :D sebebi benim dediğim gibi canım ne yazıkki..

• cunki dama başka bir oyun

0|2
    2|1
  • şahlanmasını bilmiyor demek ki ona şahlanmayı ögretmelisin

0|0
    0|2
  • ilk nalları dikmen lazım

1|0
    0|2
  • Ben de piyon kalmasını istiyorum ama hayat her istediğimizi vermiyor ne yazık ki

0|1
    0|2
  • Şah şah dam dam ar ar şahdamar şahdamar ajdar ajdar ajadarrrrrrrrr

0|1
    0|2
  • Bu kasaba ikimiz için çok dar.

0|0
    0|2
  • çüş oha, sen de haklısın karşim

0|0
    0|2
  • tamam sen şah ol sende daha mı önemli.

0|0
    0|2
  • oyunun kuralı böyle oldugu için olabilirmi? :)

0|1
    0|0
  • yoo şahda olur programsa kullandığın şah olma özelliği kapalı ya da sınırlıdır

0|0
    0|2
    • nasıl bir program lazım?

• soruyu yanlış okumuşum sandım ki vezir yapamıyorsun sadece kale falan yapabildigini düşündüm

Kızlar Ne Diyor 2

• yok artık. hangi şahın mat olduğunda oyun bitecek 1.

elinde şahlardan bir orduyla karşındaki oyuncunun şahını nasıl ele geçirmeyi düşünüyorsun? tüm şahların karşı takımın yek şahı kalsa da harcanır. 2.

bir de efendime söyleyeyim, her şeyin düşünülmüşü var. bazen tecrübelerden yararlanmak faideli olabliyor.

1|0
    1|2
  • istemekle olmuyor işte :)

0|0
    0|1
Yükleniyor...