Izafiyet ve quantum nedir ?

soru gayet acık, anladıgınız kadar...

izafiyet ve quantum nedir ?

bunu kendi fikriyle acıklayabilecek biri var mı?

0|0
61

En İyi Kız Görüşü

• Eınsteın zaten bıze uzaklıgın ve zamanın görelı oldugunu gösterırken ısıgın paket halınde yayıldıgını yanı kuantum denen enerjı paketcıklerının varlıgını gösterdı.

0|2
    0|0
    • ışıgın itici bir gucu var mıpeki bu konuda birsey biliyormusun

• fotonlar halınde.

• tesekkurler

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 5

• Cevap oraya sigmayacakti. Buradan yazayim:)

Paralel evrenlerin bir savi ortaya su sekilde atilmistir: tercihlerimizin hepsi bizi bir evrende tutar. bugun bu tercihleri yaptigimiz icin buradayiz. ancak farkli tercihler yapilmis olsaydi, farkli yerlerde olabilirdik. bu gerceklestirilmemis ihtimallerin/tercihlerin hepsi ayri birer paralel evren olusturur.

ornegin: Ihtimal 1: Ali karsidan karsiya gecerken yola bakmadi. Araba hizla geldi ve Ali'ye carpti. Ali komada.

Ihtimal 2: Ali ceketini unuttugunu fark edip eve geri dondu. Araba coktan gecip gitti ve Ali karsiya gecti.

Ihtimal 3: Ali ceketini unuttu ama yola bakti, arabayi gordu ve arabadan sonra karsiya gecti.

Bunlardan bir tanesi gerceklik olursa, ornegin 3. ihtimal gerceklik olsun. Diger ihtimallerin her biri birer paralel evren yaratir. Bu birinci savdi.

Ikinci sav, sonsuz evrenler yasasinin biraz metafizik boyutuyla ilgili. Bu yontem ozellikle majide (wicca, havass, tragna gibi) ve sufilik gibi inanc dallarinda varligini gostermis. Burada anlatilan, evrenin birkac boyuttan olustugu, ve astral seyahat (out of body experience) gibi yontemlerle boyutlar arasinda gezebildigimizi savunuyor. Ornegin cinlerin, aslinda ucuncu boyutun bir paralel evrenine ait yaratiklar oldugu soylenir. Gozlerimizdeki perde de aslinda, ayni anda var olusumuzun birbiriyle ic ice gecemeyeceginden kaynaklandigini anlatir. Bu `perde`ye sahip olmayan kisiler, evrenlerin otesini gorebilirler. Bunun sebebinin de beyindeki uyaricilarin farkli calismasindan kaynaklandigi ile aciklanmis bilimsel camiada.

Ucuncu sav, paralel evrenlerle gecmis ve gelecege de gidilebilecegi yonunde. Bu sav da yine uce ayriliyor: Gecmise veya gelecege gidip babanizla yemek yiyebilirsiniz ama onu olduremezsiniz, yahut yine gidip oldurebilirsiniz gercegi. Digeri ise gitseniz de o zaman bukumune ait olmadiginizdan, orada fark edilmeden gezinebileceginiz yonunde. Hatta oradan nesneler alip kendi zaman bukumune getirebileceginiz gibi savlar da mevcut, ama biraz uc oldugundan siralamaya almadim.

Bu konu baya bir uzar gider. Bana gelince, paralel evrenlerin varligina inaniyorum. Hatta sonsuz evrenlere inaniyorum. Ancak bunun temeli, bana gore, daha once bahsettigim en buyuk ile en kucugun islemesinin ayni oldugu gorusuyle basliyor. Atomdan daha kucuk, evrenden daha buyuk parcalarin varligi yani. Ben de en emin evren olarak kendimi goruyorum. Herkes kendi icinde bir evren ve evreni anlamaya giden yol kendini anlamaktan geciyor. Oldukca zorlu ve omur yettigi surece tam olarak anlasilamayacak bir sey. Ben kendimi, kendimi anlamaya adadim bu yuzden.

0|2
    0|0
    • bu ahlakı bile etkileye bilir yani düşünsene neden yasalara uyalım ki

cünki bir evrende işlediğim bir suctan cezasız kurtulacagımı biliyorum :)

• Arkadaslar yorumlar var ya.. harıka ya.. herbırınız.. turkıyede hala fızık okuyan fızık seven ınsanlar oldugunu gormek cok hos...

• ben fizik okumasam da severim. bilmek gerekir. yorumun icin tesekkur ederim syd :))

• Izafiyet gorecelilik demektir. Einstein ortaya attiginda, bir elektronun yeri belirlendiginde hizinin, hizi belirlendiginde yerinin belirlenemeyecegi saviyla boyle bir teori one surmustur. Bu bilimsel yaklasimi.

Bana gore izafiyet, cok daha karmasik bir yapi. Gorecelilik dedigimde ben neye gore/kime gore sorusunu dusunuyorum, ve zaman da dahil olmak uzere uzerinde konustugumuz bildigimiz, bilmedigimiz her seyin aslinda perspektife gore degisik oldugunu dusunuyorum. Yani zaman bana gore cok hizli akiyordur bir an icin, ama sana gore cok yavas akiyordur. Hani bilirsin, off bu ders gecmek bilmedi agaa cok skldm der birisi, ama sen cok keyif almissindir dersten ve hayir, cok da hizli gecti aslinda dersin. Zamanin izafiyeti bununla basitce aciklanabilir.

Ayni zamanda daha karmasik olarak, uzay-zaman surekliligini ele alirsak, maddenin ayni zaman icinde digerlerine gore boyutu ya da konumu, daha goreceli olabilir. Ya da maddenin diger bir zaman ya da boyuttaki konumu da digerlerine gore daha goreceli olabilir. Ornegin, biz karincalarin cok hizli hareket ettigini dusunurken, onlar bizim daha yavas hareket ettigimizi dusunuyorlar.

Ayni sekilde, matematikteki sonsuz evrenler yasasi (x-y duzleminin cok boyutlusu) veya paralel evrenler kavrami da ayni andaki cokluluk durumunu belirtiyor. Bana gore ucu sonunda kendine donen sonsuz bir kisirdonguyu andiriyor. Yani en buyukle en kucugun arasinda duzen/isleyis olarak fark yok (atomla gunes sistemini karsilastirirsak ornegin).

Kuantum konusunda cok bilgili degilim. Bende arastirma istegi olusturdun. Bunun icin de tesekkur ederim :)

0|1
    0|0
    • karınadan örnek vermissin ya hani

sence boyutlar var mı(paralel evrenler )

• Heisnburg belirsizlik ilkesi o elektronun yeri ve enerjisi tam olarak aynı andı bilinemez... Bunu kedi paradoksu ve çift yarık deneyi ile ispatlarız hatta

• anlatmış zaten arkadaş. o değilde benim hissettiğim bazı duyguları ve evren ya da yaşam hakkında yaptığım tespitleri anlattığım insanlar kuantumu anlatıyorsun dediler. küçüklükten beri böyleyim. anlatsam çok uzun olur neyse..

0|1
    0|0
  • Kuantum mekanıgı, madde ve ısığın davranıslarının bütün boyutlarıyla özellıkle de atomık boyutlarıyla ılgılı.

Izafıyetı sana acıklamam ıcın özel görelıgı anlatmam, eınsteın 'ın özel görelılık konusundakı öngörülerını vs sıralamam lazım.

0|1
    0|0
    • sırala

• Özel görelılık, eylemsızlık referans sıstemlerını ıcerır. daha sonra eınsteın'ın yayınladıgı genel görelılık ıse kütle cekımı ıle uzay ve zamanın geo. ılıskısını ınceler.

- Fızık yasaları bütün eylemsızlık referans sıstemlerınde aynıdır

- Isıgın bos uzaydakı hızı bütün eylemsızlık referans sıstemlerı ıcın aynıdır.

• sene izafiyet ve quantum bir birini destekliyormu

• Aklıma İzafi geldi bak=/

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 1

• Quantum aslında kelime olarak maddenin bir halini tasvir eder... Elektronların yerlerinin saptanabildiği minimum enerjideki halleri.. Pratikte ise, quantum atom altı parçacıkların birbirleriyle olan etkileşimi ve bizim boşluk, madde gibi adlandırdığımız örgüleri inceler. En temele indiği için madde üzerinde inanılmaz etkileri vardır. Görelelikse değişkenlik demektir. Bakılan noktaya göre maddenin niceliğinde değişim gözleniyorsa o madde ya da anlam izafidir. Şu şekilde bilinen tüm varlıklar hareket halindedir. hız ise durağın bir noktaya göre belirlenir. Ki her şey hareket halindeyse hız her zaman belirli bir değişkene bağlanmak durumunda kalır. Mesela araba saatte 120 km/saat hızla ilerlemektedir. burada dünyanın dönüş hızı ihmal edilir. Ama arabanın mutlak hızı onu ölçen kişinin nerede nasıl bulunduğuyla alakalıdır. Dahası için lütfen sorunuz. Ya da meydan larusse'nin 5. Ciltinin 12432. Sayfasına bakınız.

0|1
    0|0
Yükleniyor...