Fetihlerde amaç dini yaymak mıydı, yoksa ganimet miydi?

Fetihlerde amaç dini yaymak mıydı, yoksa ganimet miydi?

Eleştirisel olarak konuşmuyorum durum tespiti için yazıyorum. Osmanlı Fetihlerinde hangisi ön plandaydı?

0|0
9|11

En İyi Kız Görüşü

• Cihan hakimiyeti, tüm hükümdarların tek hedefi. dini yaymak , halifenın gücünu almak fethi isyansz,kolay yapmak adına bi yöntemdir .

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 8

• gaza ve cihad anlayışıyla fetihler yapılıyordu ganimette olması gerekir olmazsa o imparatorluk güçlü olamaz

1|1
    0|0
  • osmanlıdan gelmiyorum ama tahminimce yavuz sultan selimden önceki fetihler ülkenin zenginleşip coğrafyasını büyütmek amaçlı olmuş olabilir fakat yavuz sultan selim halifeliği kendi üstüne aldıktan sonraki fetihlerin amacı islam dinini tüm dünya topraklarına yaymak olabilir.

0|0
    0|0
  • Tabiki de dini yaymak ve güclerini ispat etmek kimsenin boyunduruğu altında kalmamak.Tabiki bazılarıda türkleri birleştirmek amacıylaydı.

0|0
    0|0
  • Gaza ve cıhat polıtıkası oldugunu ıslamıyetı yaymanın on planda oldugnu bılıyorum.

0|0
    0|0
  • ganimet için dini yaymak ikinci palndaydı zaten din serbestliği vardı ..

0|0
    0|0
  • cihat ve gaza anlayışı ön planda olduğu için ilk öncelik dini yaymaktır sanırım daha sonra ganimetti elbette

0|0
    0|0
  • Ganimet ve bölge fethetmek bence.

0|0
    0|0
  • bilemedim ben onu

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 11

• İkisi de dini yaymak elbette amaçlar arasında vardı ama askeri de ganimet hevesi olmadan günlerce hatta yerine göre aylarca savaştıramazsın mesela Fatih İstanbul'u bir islam şehri yapmak peygamberimizin hadisinde geçen güzel kumandan olmak,hocası akşemsettin'in işareti üzerine keşfettiği H.z Eyüb(a.s)'ın kabrini bulmak,Ayasofya'yı camiye çevirmek v.s için istiyordu.bunun için askerlerine dedi ki şehri fethedin ne ganimet varsa sizindir.ben birşey almayacağım ve İstanbul fethedildikten sonra da 3 gün yağmalanmış.bu anormal gelebilir bazılarına ama normal aslında askeri başka türlü savaştıramazsın yani demek istediğim dini yaymak ve ganimet ikisi bir arada ganimeti dini yaymak için araç olarak düşünebilirsin.

0|0
    0|0
    • peki ne kadar doğru. din adına savaşmak. başka bir dinin ibadethanesini kendi ibadethanene çevirmek vs vs.

islamiyette dini yaymak adına savaşıp, öldürebilirsiniz gibi bir durum var mı?

• Savaşlar sayesinde yayıldı derken de sadece savaşlar islamı yaymamıştır elbette en önemli unsur tebliğdir ama fetihlerin de öenmli rol oynadığını inkar etmek bana saçma geliyor.bir de bugün için savaşı savunmuyorum da o dönemin şartlarını da gözönünde bulundurmak gerekir yargılarken.sen güçlüyken savaşıp bir ülkeyi ele geçirmezsen o sonra güçlenince sana saldırır senin ülkeni ele geçirir devir öyle bi devir.

• 1-2 kötü örnekle de tüm müslümanları yargılamak yanlış olur ona bakarsan somaliiçin toplanan yardımlarda Türkiye'den giden yardımlar avrupa ülkelerini açık ara farkla solladı.pakistan depremi için de aynı durum sözkonusu.takım satın almaksa mesele abromowich'de somali'de o kadar aç varken chelsea'yi alıp egosunu tatmin etti sadece müslüman zenginler yapmıyor yani:)

• İkisi de. Ama Osmanlı Devleti genel olarak yeni yerler fethetmeye dayalı bir devletti. Çünkü gelir kaynağı ticaretten çok tarımdı. Fethedilen yerlerden alınan vergiler Osmanlı Maliyesi icin büyük bir kazançtı. Aynı zamanda imparatorluktaki göçebe Türkmen nüfusu da fetihlerle yeni bölgelere naklediliyordu. Bu açıdan fetihlerin durması Osmanlı Devleti için bir felaket olmuştur. Hem maliyesini hem de sosyal yapısını çökertmeye başlamıştır.

0|1
    0|0
  • ganimet... sorarlar adama niye afrikanın çöllerine varınca bitirdin fetihleri diye. hadi avrupada güçlü devletler vardı, afrikada kim vardı ? çöl ve bereketsiz topraklar...

1|0
    0|0
  • devletin sınırlarını genişletmek,askerin ve halkın sefer beklentisini karşılamak,ganimetle hazineye girdi sağlamak belki bi de islamı geniş bi coğrafyaya yaymak.

0|0
    0|0
  • bana sorarsan güsel avratlar için gidiyorlardı

1|0
    0|0
  • Tabi ki cihat anlayışı vardı

0|0
    0|0
  • ganimet tabiki de sorulurmu bu da

1|0
    1|2
  • Büyümek, Güçlenmek, Hüküm etmek, Dini yaymak...

0|0
    0|0
  • dinin yayılması daha agır basıyor

0|0
    0|0
  • Cihad ve irşad.

0|0
    0|0
  • elbette dini yaymak idi...ganimetler daha cok ordu da bulunana askerler için diye biliyorum.

0|0
    1|0
Yükleniyor...