Aramızda Şii mezhebinden olan var mı?

Tek Şii olan ben miyim sitede acaba :)

Güncellemeler:
birde şiilik ile aleviliği karıştırmayalım

0|0
5|14

En İyi Kız Görüşü

• Şilleri çok severim

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 14

• Siilik meshep degil, ehli sunnette.

Hz. Omer'in oldugu gunu bayram diye kutluyor, hz ebubekir, hz osmana soven meshep olmaz.

Kur'an daki "ikinin ikincisi" ayetini tefsir etmiyor sayin sii alimlerimiz. Kur'an da okadar ayet vardir hz Aisenin temiz olduguna dair ama siiler kirlilik atlederler. O yuzden ehli sunnette meshep kabul edilmez. Ben severim, yanimda halifelere sovmedikleri surece. Yoksa cuma hutbesinde Lanetul ebubekr diyorlar Lanet edecek adam kalmamis gibi. Ebu leheb, Ebu Cehil, bush vs gibi.

0|0
    1|0
    • Şiilik mezhebi de denir. Elimdeki eşşek kadar ansiklopediden daha iyi biliyorsan sorun yok gerçi.

Sen kendi mantığına göre bu mezhep değil diyemezsin. Ömer ve Aişe denilen kişileri sevmemekle ibaret değil Şiilik.

Şiiliğin esası İmamilik görüşüdür. Bunun üzerinden bir inanıştır. Bir şeyi doğru düzgün öğrenin

• Bu cagda ansiklopedi kullanman hos.

Oyle mi?

Sana ehli sunnete gore dedim, dikkatli oku.

Imamilik uzerine insa edilir diyorsun da ben aksi bir sey soylemedim.

Sii ligi bilmeyenlere, bize ters olan noktalarini soyluyorum. Buyur anlat bakalim kac tane ehli sunnet sana selam verecek.

Sen kalk,

Hz... Ebubekr, Omer, Osman'a sov say, sonra bunlari sevmemekten ibaret degildir de. Aynen oyledir ama onlari hic sayan ve asagilayan bir imamilik hictir ehli sunnette.

• Çağı mağı yok bunun. Lafı başka yere çekme

Ehl-i sünnetin İmamiliği nasıl gördüğü de beni ilgilendirmiyor. Hadi güle güle.

• she is şi

1|1
    1|0
  • Gizli arkadaşın dediği gibi biraz bahset de öğrenelim :) Hep şii şii diyorlar ama nasıl bir mezheb olduğunu bilmiyorum.

1|0
    1|0
    • Sorarsan anlatırım

• O zaman ben bir alevi olarak sana sorayim. Aleviler neden camiye gitmezler?(Genelleme yapmiyorum kesinlikle boyle bir yargi yoktur toplumun gozununde boyle gozuktugu icin bu sekilde sordum)

• Şiilikte alevilikde tamamen aynı farklı yerlerde bu ısımlerı farklı kulanırlar mesela ıranda şii derler türkiyede alevi derler ama ıkı grubun görüşü aynı

nasıl ayrı dıyorsun anlamadım

0|0
    1|0
    • alınma ama çok cahilsin. İmamilik gibi Şiiliğin esasları Alevi'de var mı? Alevilerin ibadeti ve namazı da bizden farklı. olay sadece isimlendirme değil.

• La Feta Illa Ali La Seyfe Illa Zülfikar

2|0
    1|1
  • siyasi mezhep yok bizde şii sünni siyasi meseplerdendir hanefi hanbeli şafi maliki iktidadidir anlıcağın sorun çok saçma

0|0
    1|0
    • iktidadi farklılıklar sunni ile şii arasında da var. şiiler 3 vakit kılar genelde. sunnilerde 5 vakit farzdır.

öğrende gel. bir şey bilmeden yorum yapma.

• Gitmiş bana Sunni'nin kendi içindeki mezheplerini saymış. Tek müslüman sizsiniz dimi?

• yanlış anlama ama şuanda hocalardan duyduğum cok sapkın bir mezhep(sapık flan değil) yani nasıl söylim yoldan sapmış diyolar

0|0
    0|0
    • herkes sapkın bir tek onlar doğru zaten

• Dayın neden başka müslümanlara sapık diyor? O hakkı kendinde nasıl buluyor?

Şia'nın içinde Hz. Ali'ye Allah diyen küçük sapık gruplar var onlar ayrı mesela. Ama toptan kimseye sapık denemez

• ben sana bişey anlatımcam ii okumuyorsun zaten sapkın dedim sapık demedim sana ii akşamlar

• Bende Şili mezhebindenim, kabul olur mu?

1|0
    1|0
  • sizin peygamberiniz Ali ydi dimi

1|0
    1|0
    • Hayır. Biz sadece imamilik görüşüne göre Hz. Muhammed efendimizden sonra gelen kişinin Hz. Ali ve onun soyundan gelenler olduğunu düşünüyoruz

• sünni olduğumu biliyorum bitek aralarındaki farkı bile bilmiyorm

1|0
    1|0
  • Hepinizi çok seviyoruz. Sünniler gibi Neo-Kapitalist politikalar gütmüyor, Amerikan uşaklığı yapmıyorsunuz.

1|0
    2|7
  • şii sünni kardeştir...gelmyelim amerikan oyunlarına arkadaşlar...

0|0
    0|0
    • :) her müslüman kardeştir

• işte bende onu diyorum..ehlibeyt ve kuran-ı kerime inanan herkes müslümandır..bu yüzden sünniliği kötümüş gibi göstermeyelim...

• bende şii yim ama benim için her insan kardeştir.

0|0
    0|0
  • Şii mezhebinden bahseder misin?

1|1
    1|0
    • bir sürü şey var. sorman lazım.

Kızlar Ne Diyor 4

• Hanefi mezhebindenim

2|1
    1|2
  • Sorunun tarihini göremedim ama yanıt vermek istedim bende şiiyim ancak sünni arkadaşlar siz yanliş anlamışsınız bizler hz ömer'e değil ömer bin sad'a düşmanız o yezidden olan biri hz ömer'i katmayalım diğer her peygamber peygamberimizdir ayrıca biz diğer tüm müslümanlar gibi efrndimiz hz muhammed'i peygamberimiz olarak görürüz biz sünnet namazları kılmıyoruz. bir ayrı mesele ise alevilerle hiç bir alakamız yoktur sadece onlarda muharrem ayına önem veriyor anlamını biliyor. Bizim meshebimizd e peygamber efendimizin torunları evlatlarıda var.imam hüseyin ve imam hasan gibi onları da biliyoruz hayatlarını ölüm yıl dönümlerinde yas tutuyoruz ayrıca bizler din dil ırk ve mezhep ayrımı yapmıyoruz sunni'de kardeşimiz alevide.

0|0
    0|0
  • sünnileri kötüleyen bir cevabı en iyi cevap çekmeniz de ayrı bir konu tabi. kimse bu şekilde birbirini sevip kardeş şeklinde yaşayamaz! kendiniz oluşturuyorsunuz bu ortamı!

0|0
    0|0
    • sizi çok seviyoruz dediği için seçtim

• Kız hayrına biraz bahset de öğrenelim.

2|0
    1|3
    • sor anlatayım

• link

Müslümanlar da bu konuyu tartışıyor gördüğün gibi.

• Kimin tartıştığı önemli değil. Burada önemli olan kendi linklerini kesin bir şekilde salt doğru kabul edip başkalarına ve kaynaklarına hikaye demen. Son kez iyi akşamlar.

Yükleniyor...