Bu Türkler neden bu kadar cahil?

Türkler neden Christmasi Yilbasi saniyorlar? Neden evlerine agac getirip süslüyorlar? Neden hediye aliyorlar birbirlerine? Christmas 24 ve 25 aralikta kutlaniyor. Ama Türkler özenip bunu yilbasi olarak görüyolar. Dizilerde Avmlerde heryerde agaclar, hediyeler? Neden bukadar özeniyorlar. Sonrada müslümaniz diyip hava atiyosunuz^^

0|0
19|19

En İyi Kız Görüşü

• Takılsınlar, özentilikten ötürü gitmiyor çabaları.

1|0
    4|2

Erkekler Ne Diyor 19

• Cahil kelimesi yanlis olmus ama söyle bir aciklama yapmakta fayda var..

Yillarca bati medeniyeti deyip bati hayranligi Osmanlinin son dönemlerinden itibaren batidaki herseyi kopya etmek durumuna getirdi bizi bu durumda su anki durumun sonuclari.

Noel kutlamiyor Türkler sadece Yeni Yil gecesinde yeni yila giridkleri icin eyleniyorlar.Bu cok muhim bir detay sende bunu es gecmissin sanirm.

1|1
    0|0
    • haklısın, o kadar abartmaya gerek yok. Kutlamaya istemeyen, yatsın, ama bir yıl bitiyor ve umutla yeni yıla girmek için kutlama yapılır. Güzel bir sebep, ve dini alakası birşey yok. O zaman Nevruz ne kutlamıyorsunuz? Esas bizim Yeni Yıl odur.

• Yillardir o noktadan insanlari etkilemisler birden bu alginin degismesi zor canbaligim.

• Alışveriş merkezlerinde olmasını anlıyorumda evde ağaç süslemek pek anlamlı gelmiyor bana.. Özentilik bence

0|0
    0|0
  • Söylediklerinin hepsine katılıyorum. Ama son cumlene katılmıyorum. Artık millet Müslümanız diye övünmüyor hatta batılı gibi oldukları için övünüyorlar. Batı yalakası ve taklitçiliği bizim kanımıza işlemiş durumda. Ve bütün bunların olmasının tek sebebi ise nereden geldiğimizi unutmamızdan kaynaklanıyor.

0|0
    0|0
  • O değil de biz ateistler napalım

kutlayacak hiçbir şeyimiz yok lan sdfsdfs

3|1
    2|1
  • yabancılar kime özenmiş peki ?

0|0
    0|0
  • Yahudi geleneği olan sünneti İslam'ın şartı diye yutturup çocukları budamak değil de bu mu sorun :)

2|0
    1|0
  • senin de çok entelektüel biri olduğunu sanmıyorum

2|2
    1|0
    • en azindan hristiyanlarin bayramina yilbasi sanipda agac koymuyorum evime ^^

• alın bu einstein'i buradan askdhaskld

3|1
    0|0
  • Yaş kaç 8?

1|2
    0|0
  • nedenini merak ediyosan aynaya bak

0|0
    1|0
  • cahil değiller özentiler bunu lüfen ayır ayrıca ben yılbasında milletin götü başı dağıtmasını hiç hoş bulmuyorum bizim dini bayramlardada keske böyle yapılsada avrupa bize özense fakat kabul edelim adamlar daha enerjik bizden

0|1
    1|0
    • son cümle konusunda çok haklısın, Yeni yıl patisi o kadar coşkulu geçiyordu ki, unutulmaz anlar hala aklımda, eğlenmeye biliyorlar.

• isa peygamber islamiyetin tanıdıgı bir peygamberdir kuran okunabilir bence o günlerde

0|0
    0|0
  • bide hindi yilbasinda degil thanksgivingte yeniliyor onuda ekler misin :D

0|0
    0|0
  • yani atarabası genelleme yapıpta tepki almasan olmuyo demi

1|1
    0|0
  • eee elin gavurun en buyuk hayali de buydu ve gerçekleştirdiler türk Müslümanlar haka ayakta uyuyor

0|0
    2|0
  • olan hindilere oluyo*:)

0|0
    0|0
  • haklısın.

0|0
    1|0
  • dinci misin dindar mı?

1|0
    1|0
  • para tuzağı :D nasılki ahıra giderken giyilen çizmeleri kızlara moda diye yutturdularsa :D

0|1
    1|0

Kızlar Ne Diyor 18

• İsteyen kutlar isteyen kutlamaz..Kimse kimseyi istediği kalıba sokmaya zorlayamaz, inancının derecesini sorgulayıp hayatını kısıtlayamaz..

Ben kutluyorum, ağaç da süslüyorum ve bundan da keyif alıyorum..

4|2
    1|0
  • Bu Türkler derken Norveç Fiyortlarından zahmet edip geldin sanırım Türkiye'de yılbaşı gelenekleri hakkında görüş ve eleştirilerini sunmak için? Müslümanlığımla hava atmayan bir kutlama sever olarak 31inde kutladığıma göre onun Christmas olmadığına bayağı bir eminim. Ağaç süsleme ve hediyeleşme, parti düzenleme vsyi neden yapıyorum, çünkü eğlenceli. Çünkü evi dekore etmek, sevdiğim insanları mutlu etmek, hediyeler almak, arkadaşlarımla birarada olmak için bir bahane. Nickini dahi açıklamaktan korkarak belli zevklere sahip insanlara, hatta bütün bir millete saldırmak eğlenceli mi peki?

1|1
    1|0
  • Şu 3 günlük dünya da herşeyi birşeylere yorma çabası içerisinde olanları da ben anlamıyorum. Kutlasınlar, kutlayalım. Yarın öleceğiz belki evimizde Yılbaşı bahanesiyle iki ağaç, iki renk görmek bizi mutlu ediyor. Neden onların Christmasını kutladığımızı düşünüyorsunuz? Biz yeni bir yılın gelişini kutluyoruz. Biraz güzel baktığınızda o Noel baba saçmalığının, geyiklerinin, yılbaşı ağacının, 3-2-1 diye saymanın eğlencesini farkedebilirsiniz. Müslüman olmak eğlenmeyi bilmemek, ezilmek büzülmek, süsten püsten, bir yeni yılı dahi kutlamadan uzak kalmak mı? Üzgünüm ama cehalet içerisinde yüzmektense, özeniyor olmayı tercih edeceğim.

3|0
    1|0
    • ben aynısı yazıdm, bana o kadar ağır laflar attı ki bir sayın üye. O zaman Ramazan ayında Coca Cola reklam olmasın, şerbet reklam olsun; Kurban ve Ramazan Bayramda çoğu takvimde kaç gün tatil kaçamak tatil yapmasın, büyüklere gitsin el öpmeyi. Olan şu ki, eğlenmeye beceremeyen bir millet, kınmak için bahane uyduruyor.

• Niye kültürel zenginlikleri o din bu ülke şu ırk diye ayırmak zorundayız ki?

Amaç aynı heyecanı paylaşmak değil mi?

Ayrıca neden Müslümanlık ı öne sürerek bu soruyu sordun ki?

Türkiyedeki hristiyan kesim azımsanacak azınlık olarak görülecek ölçüde olsa hadi diyeceğim..

Sen tek amaçları aynı duyguyu aynı heyecanı paylaşmak olan o insanlara cahil diyince, "Hoşgörü" dini olan İslamiyet e layık olduğunu mu sanıyorsun şimdi? Kandırma kendini rica ederim.

3|1
    0|0
  • Katolik ulkesindeyim burada bile turkiyedeki kadar abartili olmuyor ama buranin saticilari pazarlamadan anlamiyorlar onunda etkisi var. Turkiyede yapilan cezbettirilmeye calisilmasi. Din konusunda da herkesin tercihi.

1|1
    0|0
  • Turkiyede bir gelenektir yeni yilda agaç suslenir ve hediyeler alinir. Hristiyan inancina sahip olanlar ise 24 Aralik gecesi ailece yemek yer evini susler sonra cocuklarina git odani topla, veya bana X'i getir diyerek kandirip agacin altina hediyeleri koyar. Ve ardindan cocugu geldiginde Noel baba geldi kaçirdin der.

Yani demek istedigim bunun cahillikle alakasi yok gelenekle alakasi var. Birakin isteyen istedigini yapsin yahu.

5|1
    0|0
  • Ağır saçmalamışsın yeni bir yıla giriyorsun bunun için dilek tutmakta eğlenmekte ne gibi bir zarar olablir idiot gibi yaşayalım ozaman bak keneden demişsin hristiyanlar 25 aralıkta kutluyorlar isanın doğuşuna inandıkları için bizde 31 aralıkta yılın son gününde kutluyoruz .. allasen bir git ya. kafaya bak .

3|1
    0|0
  • Sozde degl ozde muslumnlk onemli.. muslumanm demkle muslumn olunmuyor. bunu davranslarnla harektlerinle gostereceksin. yeni yilda oyle iste musluman olan bilincli bir insan kutlamaz milli piyango biletide almaz.. Allah hepimizi hidayete erdirsin ne diyim..

2|2
    2|0
  • Her Türk müslüman değildir. O yüzden Türkler neden bu kadar cahirdir demek yanlış olur.

Müslümanlığı gerçekten yaşayan kişiler içinde, o günü kutlamak son derece gereksiz gelir. Müslümanların bayramı hicri yılbaşıdır. O yüzden kendini bilen bir müslüman özenti içinde olmaz.

0|1
    4|0
  • değişiklik oluyor anlam yüklemek zorunda değiliz..

Sonuçta o insanlar da Allahın bir dönem gönderdiği kutsal kitaba inanıyor biz de..

Dinle bağdaştırma boşver rahatsız oluyorsan evden çıkmazsın o gün de uyursun saygı duyulmayı kutlayana da kutlamayana da

0|0
    0|0
  • 'müslümanız diyip hava atıyorsunuz' ?

:)

2|1
    2|0
  • amacın nedir anlamadım

trkleri iyilemekmi kötülemek mi

türkler kadar salak görmedim ne demek

2|0
    1|0
    • bende türküm ama bizim millet okadar özeniyorki ona kiziyorum istr hepimiz Sözde Müslümaniz !

• bocuğu kız doğru soyluyor gercekten salaklar

• hepimiz türk üz

yapılan kutlamalar özentidir evet haklısın

ama bu şekilde bir yaklaşım ayıptır

ben hiçbir zman tasvip etmedim bu tür kutlamaları

• valla sonradan görme-bilme bir entellektüelsin diyebilirim algılaman dar bebişim .)

2|1
    1|0
  • Yılbaşına karşıyım. aslında kapitalizme hizmet eden her şeye karşıyım. yılbaşı, sevgililer günü vs

0|1
    0|0
  • İnsanlarımız yeni yılı kutluyor noeli değil. Yoksa farkı bilmeyenlerden misiniz.

1|1
    0|0
  • Düşüncelerine aynen katılıyorum,5 yıldızını verdim

1|0
    4|1
  • Ben de durmadan her şeyden şikayet eden, hoşgörüsüz insanları anlamıyorum. Neden böyleler:(

4|0
    0|0
    • hoşgörü ile alakasi yok :) hristiyanlarin bayramini yilbasi olarak görüyorlar yinede müslümanim diyip kutluyorlar ona kiziyorum

• Hristiyanların bayramı diye değil, girilen yeni bir yılın tatlı heyecanıyla kutluyorlar. Hem sen yeni yılı kutladın diye Allah'ın seni cehennemde mi yakacağını düşünüyorsun?

• eğlence işte hayır yani size ne. istersem noeli kutlarım, noel baba kiralarım size ne lan.

7|2
    2|1
Yükleniyor...