Christmas sadece Amerikalıların kutladığı birşey mi?

Christmas sadece Amerikalıların kutladığı birşey mi? yoksa tüm Hristiyanlar mı kutluyorlar ?

0|0
24|24

En İyi Kız Görüşü

• Sadece Amerikalılarla bitmiyor iş.Yılbaşı dedikleri şey Hz.İsa'nın doğum yılı Hz.İsa da hristiyanların peygamberliğine geldiği için onlar kutluyor hani şey dersen eğer neden o peygamber müslüman neden ki filan diye.Hristiyanlar Hz.İsanın Allahın oğlu olduğuna inandıkları için o onların bayramına geçmiş bu yüzden bize kutlamayı Allah caiz kılmış.Haram.

1|3
    5|6
    • uydur uydur kutla hayat çok karmaşık :))

• Allah caiz kılmış.Haram. biri su lafı acıklasın

• İsa da Musa da Kuran'da geçer ve Müslümanlarca da peygamber olarak kabul görür. İsa'nın bakireden doğması (virgus takım yıldızı), beytüllahimden doğması (virgun eski ibranice adı), doğum tarihi (en kısa gün) ve 3 gün (günler uzamaya başlayınca) sonra dirilmesi konuları cidde eski pagan izlerini taşır.

Kızlar Ne Diyor 23

• Sadece Amerikadaki değil tüm Hristiyanların 24 Aralıkda kutladığı dini bayram..Hz.İsa'nın doğum günü..

Kutlamadaki tek fark Amerikada daha çok hindi, Avrupada ise özel bir balık veya domuz etinin yanısıra bu güne özel çeşitli kek ve şekerlemeler pişirilir..Akşam yemeğinden sonra ise dua etmek için kiliseye gidilir..

31 Aralık gecesi ise Yeni Yıl kutlamasıdır..

0|0
    0|0
  • Amerikayla ne alakasi var. 25 aralikta isa bir ahirda dogar yani tanrinin oglu ve bunu tum hiristiyanlar kutlar noel olarak.

0|0
    0|0
  • tüm hristiyanlar kutlar christmasi, jesusun dogum günü oldugu icin. ama cogu avrupa ülkelerinde o gün ve ertesi gün tatildir. bütün sokaklar isiklarla donatilir o gün cok güzel yemekler yapilir, birbirine hediye verilir vs… ben kendi adima konusuyorum, ben avusturyada yasiyorum ve buralari okadar güzel süslüyolar ki 11. ayin sonuna dogru, bu zamani sevmemek mümkün degil cok hos oluyor heryer. ama biz christmasi kutlamiyoruz.. onlar da bizim dini bayramlarimizda bizim bayramimizi kutlarlar bizde onlara ayak uydurup bayraminiz mübarek olsun deriz onlarin dilinde :)

0|0
    0|0
  • bütün Hristiyanların kutladığı bir şey. benim oturduğum mahallede çok Hristiyan var aralık ayında başlıyorlar evini iş yerini camlarını süslemeye.

0|0
    0|0
  • Christmas 24 Aralık'ta kutlanan Hristiyanların dini bayramıdır. Hz. İsa'nın 24 Aralıkta doğduğuna inanılır...

0|0
    0|0
  • Hz. İsa aynı zamanda Müslümanların da peygamberi.

Hz. Muhammed ise insanlara gönderilmiş en son peygamber.

Yani demek istediğim, Hz. İsa da Müslümanlar için çok önemli, ama biz Noel kutlamıyoruz çünkü Noeli kutlayanlar, Hz. İsa'yı Allahın oğluymuş gibi görüyorlar, bu yüzden de biz kutlamıyoruz.

0|0
    0|0
  • 24 Aralık'da Hristiyan tanıdıklarımızı tebrik ederim.

0|0
    0|0
  • Belçika'da yasiyorum ve bu günlerin anlamini iyi biliyorum :) Christmas bütün hristiyan ülkelerinde kutlanir. Hz. Isa'nin dogum gününü kutluyorlar. Yilbasi hiç bir din'e bagli degildir.

0|0
    0|0
  • noel denilen alışkanlık sadece hristiyanlara özel.

Mesih kabul edilen İsa'nın doğumu.

24 aralıkta başlar noel arefesi derler 26sına kadar devam ederler.

Ermeni Kilisesi gibi bazı Doğu Ortodoks Kiliseleri Jülyen takviminde 25 aralığa denk gelen 6 ocağı noel olarak kutlarlar. vs. vs. vs.

ama 20. yüzyılın başlarından itibaren noel hristiyan olmayanlar tarafından da kutlananan dini motiflerinden arınmış hediye alışverişi etrafında yoğunlaşan bir bayram olarak da kutlanmaya başlamıştır..

0|0
    0|0
  • herkesin kutladığı birşey bence sadece onlar yeni yıla girmiyor sonuçta türkiye de de kutlayanlar var.. kutlayanlarda da müslüman da var hristiyan da yahudi de var herkes

0|1
    0|0
  • hindileri öldürmeyin pis yobazlar

1|0
    0|0
  • Tüm hristiyanlar kutluyor .

0|0
    0|0
  • yeni yıl için temennide bulunmak ne zamandan beri hristiyanlığa ait oldu? cahil cahil konuşmayın. bir tek hristiyanlar mı akıllı?

0|0
    0|0
  • Tabiki tüm hristiyanlar kutluyor

0|0
    0|0
  • Türkler de kutluyor.

0|0
    0|0
  • iyi ki doğdun isa. belkide doğmasan daha iyi olurdu.

0|0
    0|0
  • tum hristiyanlarn .

0|0
    0|0
  • tüm hiristiyanlar kutluyor.

0|0
    0|0
  • Tum hiristiyanlar kutlar

0|0
    0|0
  • christmas yilbasi degil noel bayrami ve bütün hiristiyanlar kutlar ve cam agaci yilbasinda degil neol zamani süslenir yani 25 ve 26 aralik ama bizimkiler nedense yilbasinda agac süslerler

0|0
    0|0
  • Biz Müslümanlarda haram.

Ama bizdede kutlanıyor.

0|0
    0|0
  • Hristiyanlarin Hz isa'nin dogumunu kutladigi bir donem. Noel babada cam agacida onlara ait yani millet yilbasi icin niye cam agaci kokuyor Turkiyede ben anlamis degilim -.-

0|0
    0|0
    • ülkenin %99'u müslüman diyorlar ama o kadar sanmam,daha az,%60'larda felan...

• Olabilir ama yil basinda bunlar var o ne alaka onu anlamadim ben YANI ?

• En iyi cevabı tipe göre mi seçtin

1|2
    0|0

Erkekler Ne Diyor 24

• Aslında christmas daha eskilere dayanır milattan önceye de dayanıyor gecmişi

Paganlıkla da ilişkisi var. Yani araştırırsanız roma imp. da kullanılıyormuş. güneş tanrısının dogum günü diye kutlanırmış. Roma o zamanlar pagandı tabi.

0|0
    0|0
  • christmas isanın doğum günüdür, ama hristiyan aleminde kutlanması 300 400 sene sonralarına dayanır. biz yeni yılı kutlarız onlar dini günlerini arada çok fark var. zaten tarihleride farklıdır.

0|0
    0|0
  • Hristiyanlar zaten 1 Ocak'tan önceki son Pazar gününü kutluyor. Biz ise 31 Aralık 'tan 1 Ocağa geçişi yani yeni yılın gelişini kutluyoruz. Abartacak bir şey yok.

0|0
    0|0
  • Sen Türk değil misin? O zaman sorun yok, bizim için röy röy goy goy şamata olsun yeter, işin geri kalanına pek bakmayız hacı asdasdasfd ^_^

0|0
    0|0
  • Christmas (Noel) tüm Hristiyanlarca kulanıyor. 24 Aralık standart Noel Bayramı'nın başı. Ama Ruslar kendi takvimlerine göre kutluyor, o da sanırım ocak ayının ilk haftasından sonra.

0|0
    0|0
  • ne kadar cahilsiniz ya ne kutladıgınıı naptıgınızı bilmiyosunuz tüm hristiyanların bayramı

0|0
    0|0
  • Müslümansan sanane kardeşim boşver. Sen hicri yılbaşını dini bayramları kutsal gecelerimizi kutla budur bize yakışan !

0|1
    0|0
  • Her yıl 25 Aralık tarihinde İsa'nın doğumunun kutlar bütün Hristiyan dünyası. Sadece Amerikalılara öz değil.

0|0
    0|0
  • noel la onun adi.

0|0
    0|0
  • Amerikalılar :D aklşfgjaçgkna. hey allahım ya evet kardes sadece amerika kıtasına özgü bir bayram christmas

0|0
    0|0
  • tüm hiristiyanların değil tüm insanlığın kutlaması gereken bir gün christmas .. hiristiyanlıgın olmadığı ülkelerdede öyle ya da böyle kutlanıyorda aslında.. çinden avusturalyaya ordan afrikaya kadar patlayan havai fişekler ve geri sayım..

0|0
    0|0
  • Ortodokslar pek siklemiyorlar bildiğim kadarıyla,ya protestan ya da katolikler çıkarmıştır.

0|0
    0|0
  • hristiyanların kutladığı bir bayram gibi sanırım

0|0
    0|0
  • christman tüm hristiyan ülkelerde kutlanır jesusun dogum günü olarak dorime ameno liçire dore mi ameno ameno doremi laçire ameno :))

0|0
    0|2
  • Amaç kutlama olsun farketmez. Kutluyoruz bizde maksat muhabbet. :D

0|0
    0|0
  • Google a bakabilirdin aslında... garip.. neyse.. ben anladım

0|0
    0|0
  • Christmas dersen öyle olur. .

0|0
    0|0
  • yiyin birbirnizi ete para vermeyin

s*ikin birbirinizi gote para vermeyin

amk

0|0
    0|0
  • hindi katliamı :))

0|0
    0|0
  • 0|0
    0|0
  • insanın içinde kutlama coşkusu olsun gardeş!

0|0
    0|0
  • silah zoruyla kutluyoruz yılbaşını ... devlet resmi bayram yapıyor isanın doğumunu ...

0|0
    0|1
  • yok bizimkilerde eşlik ediyor onlara

0|0
    0|0
  • git onlara sor ne bileyim

0|0
    0|0
Yükleniyor...