Hadi biraz kültür katıştıralım :)

illere yörelere göre kelimeler değişiyo herhangi bir kelimede olabilir nerde ne deniyo

mesela konyada döşek, ıscak çok kullanılır :)

0|0
5|13

En İyi Erkek Görüşü

• 1. Nöriyon; ne yapıyorsun?

2. Dinelme öle; dikilme öyle!

3. Tavatır; güzel...

4. Pek Tavatır; çok güzel...

5. Ellaam; herhalde.

6. Zorutma; başımda dikilme (erkekler kavgadan önce söyler)

7. Göynüm; gönlüm,

8. Essah; gerçekten mi?

9. Tuman; don/pantolon.

10. Yit lo; it lan.

11. Ceryan; elektrik,

12. Göbel; genç delikanlı,

13. Çöm; çömel.

14. Herifim: Kocacığım.

Ankara'da doğup büyüyen biri olarak dünyalar güzel bir köy kızı olan tonton validemin Yozgat ağzıyla söyledikleri veya öğrettikleri kelimeler.

:)))

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 12

• valla çok karma bir memleketiz. Bizim bu gün şive diye bildiğimiz şeyler bir zamanlar başlı başına bir dil olarak kullanılır imiş. Örneğin akdeniz bölgesinde özellikle silifkede kullanılan şive eski türkçeye çok yakındır. Antep ve dolaylarında kullanılan şive ise arapçaya çok yakındır. Ama ben ak deniz yöresinin tekerleme ninni ve beddualarını çok seviyorum. Misal yaşlı teyzeler birine gerçekten kızdığı zaman şöyle beddualar ediyorlar ''Yaha mağalın dökülsün emi( O eşşek suratın dökülsün inşallah)'' ''Yaha gıran girsin köküne de götüne de inşallah(İnşallah soyun da kurur götünde) '' veya '' Yaha boynu devrilesice domuz dinli cavır''

1|0
    0|0
  • Karadenizde ısmarladım - sımarladım olarak deniliyor :) Şu an aklıma o geldi

1|0
    1|0
  • Bizim orada her kelimenin başına "i" koyan babanneler var. iRecep, iLimon gibi. "Gari" var nokta gibi her cümlenin sonunda. "Saksak" var yapış yapış manasında. "Irgalamak" var, sarsmak yani. "Çimmek" yıkanmak, temizlenmek. Unuttuk çoğunu yaw. Belkide hiç öğrenmedik!

1|0
    0|0
  • Mesela türkiyede adam, '' Mustafa Kemal Atatürk '' çok kullanılır.

2|1
    0|2
  • Göbel,badal,heri,çorumluyuz :)

1|0
    0|0
  • Gadasını aldığım gadan balan bana gele, sana gelen dert ölüm bana gelsin.

Ataşında yanam, ateşinde yanayım..

Gakkom - kardeş. Baboş arkadaş. Gibi diyim yani diyorum:)

Gakkoşlar diyarı el Aziz yani Elazığ :)

1|0
    0|0
  • taha da ganne var alda getır:

ellam dıbıne yandın sumsugu börgune vururum simdi,azcık bekle

1|0
    0|0
  • uşak erkek anlamında ula uşagum ne edeyosun deh oglum na pıyorsun demek ne ören be nasılsın demek gibi şeyler uzun uzun :D

1|0
    0|0
  • aydın : nedip durun, ne bakıp durun, de gidim de çüş diyeydin gari, gel bakem buru , batılcan aşı(patlıcan), battes (patates) , veb... çok şey var daha :D

1|0
    0|0
  • İzmirde çekirdeğe çiğdem simide gevrek denir (:

1|0
    0|0
  • Afyonun kaymağı konyanın manyağı :D pardon bu özlü sözdü

1|0
    0|0
  • Gaziantepde Olurrr Zaaar gibisinde bir kelime cok duyarsın :) Bide Yorumm :D

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 5

Yükleniyor...