Türk dilinden yabancı sözcüklerin çıkarılması için ne yapmak gerekir sizce?

Çözüm önerilerinizi bekliyorum arkadaşlar.Şimdiden teşekkürler

0|0
3|12

En İyi Erkek Görüşü

• Bu çok geniş bir konu.

Türkler yakın zamana kadar göçebe bir toplumdu. Yerleştikleri yerlerde yerleşik kültürlerle kaynaşıp onların kültüründen ve dolayısı ile dilindende etkilendiler. Göçebe kültür yerleşik kültüre göre daha geridir, bu yüzden yerleşik kültürlerin etkisi baskın olmuştur.

Bugün içinde bulunduğumuz coğrafyadan dolayı dilimizde çok sayıda arapça ve farsça sözcük vardır.

Yine Osmanlının son dönemlerinde aydınlar üzerinde Fransız ve Alman hayranlığı ve etkileşimi bu dillerin de dilimize girmesine neden olmuştur.

Dünyanın içiçe geçtiği global bu son dönemde ise zaten ekonomik ve siyasi olarak bağımlı oluşunda getirdiği rüzgarla ABD kültürü ve İngilizce dilimize yaygın olarak girmektedir.

Türkçenin ve kültürün korunup, canlı olarak yaşaması için görev başta sanatçı ve aydın kesime düşmektedir. Maalesef sanatçı diye sunulanların durumu ortada. Gerçek sanatçı ve aydınlar ise bu konuda 80'den beri duyarlılığını yitirmiş durumda.

Bir başka önemli faktör ise teknolojiyi ithal eden bir ülke olarak üniversitelerimize düşen görevdir. Ancak Yabancı dille eğitim yapan, hocaları yabancı dille makale yazan ve Türkç'ye teşvik edilmeyen hatta tam tersi itilen üniversiteler kendi dillerimize önem vermeye yönlendirilmelidir. Bu toprakların yerel dilleri ile birlikte Türkçe geliştirilmelidir. Medyanın dili yok dici çalışmasına dur denilmelidir.

Bizlere düşen görev ise kendi günlük hayatımızda olabildiğince Türkçesi olan sözcükleri tercih etmektir.

1|0
    1|0
    • Medyanın dili yok dici ne demek acaba

• Günlük konuşmasının % 50 si "aynen öyle " demekle geçen garip bir yazışma diliyle mesajlaşıp konuşan gençlerimizin içinde sizin gibi diline sahip çıkan insanların da olduğunu bilmek güzel. Duyarlılığınız için teşekkür ediyorum.

• Bu güzel yazıyı yazıp bizi bilgilendirdiğiniz için ben teşekkür ederim

Erkekler Ne Diyor 11

• Mesela devlet elinden çıkan bir kanun ile bütün yazımlar türkçeleştirilebilir. Örneğin kıvanç center yerine o dükkana kıvanç alış veriş merkezi ismi verilebilir; veya karalar fitness center yerine karalar zayıflama ve sağlık salonu yazılabilir. TRT de bu işe halen çok dikkat ederler. Mesela bazı programların sonunda fax numarası verirken sunucu ''FAKS numaramızı veriyorum'' demez onun yerine ''BELGEÇ numaramızı veriyorum'' der. Sadece bu da yetmez toplum olarak türkçe kelimeleri kullanmaya dikkat etmeliyiz. Örneğin bazı çok bilmişler çeşitli konularda konuşurken ''Ya geçen haberleri izliyorum spiker resmen insanları maniple ediyor yaaa'' derler. Burada gaye bakın ben yabancı kelimeler biliyorum ben entel ve aydın bir insanım mesajını vermektir. Aynı angut ''Geçen gün haberleri izliyordum sunucu resmen insanları yönlendiriyordu'' da diyebilir ama bu seferde havasını atamaz :D Son olarak şunu söyleyeyim. Türkçeyi en iyi kullanmış ve kullanan insanlar sırasıyla Zeki müren, Bülent ersoy ve rafet el romoandır. Örneğin rafet el roman o güzel ve akıcı türkçesiyle bu güne kadar hiç bir olumsuz eleştri almamış hiç bir hakarete uğramamış tam tersine güzel konuştuğu için övgüler almış bir insandır. Şimdi toplumumuzun en azından %60 ı rafet el roman gibi düzgün konuşsa neyimiz eksilir?

1|0
    0|0
  • İngilizce'de, Fransızca'da, Almanca'da da bir sürü yabancı kelime var, Türkçe'de de bir sürü yabancı kelime var, bunda da bir sakınca görmüyorum.

Diller, bazen de yabancı dillerin de etkisiyle sürekli değişir. Şu anda konuştuğumuz Türkçe ile 10 bin sene öncesinden hiçkimseyle iletişim kuramazdık.

Türkçe de en çok kullandığımız "merhaba", "her", "tamam", "hem" gibi kelimeler bile Arapça ve Farsça. Kalsın bence zararı yok.

0|0
    1|0
  • Türkçe yasaklanmalı bence ülkemizin güzel insanları ne yasaklanırsa onun için icraate geçebiliyorlar çünkü el birliği ile Türk'e bu yasak demeyeceksin çünkü illaki yapıcaz ezicez geçicez o yasağı..

1|1
    0|0
  • Diğer Türk Dilleri'ndeki Türkçe sözler, Türkiye Türkçesi'nin ses kurallarına uygun olarak kazandırılmalı...

1|0
    0|1
  • Arapcaya tekrar dönülmeli

1|2
    1|0
  • fert olarak türkçe kelimeleri kullanmaya özen gösteririm türk dil tarih kurumunun sözcükleri mevcut türk insanının bunları yaygınlaştırması gerek tabiki diksiyonuda atlamamak gerek.

1|0
    0|0
  • Ben cumhurbaşkanlığına e-posta yolladım bütün tabelalar türkçe olsun diye tdk cevap attı öyle bi. yasa yokmuş ama bunun için belediyelerle işbirliği yapılıyomus falan filan

1|0
    0|0
  • gittin gittin o kadar foto varken Rihanna nın bu fotosunu mu buldun :( bu nasıl ? link

0|0
    1|0
    • Soruyla çok alakasız bir cevap olmuş

• arkadaş eklemeden bir tek bu şekilde mesaj atıyorum ne yapiyim :) eksilerinizi bekliyorum arkadaşlar

• Yabancılara özenmemeliyiz. Yabancı bir kelime söylediği zaman kendini kültürlü zanneden insanlara prim vermemeliyiz. Riahanna gibi doğal davranmalı, gösteriyorsak vermeliyiz. Vermeyeceksek göstermemeliyiz.

0|0
    1|0
  • yabancı sözcüklerin çıkarılması diye bişey olamaz ama sözcükleri kendi kurallarımıza kalıplarımıza uygun hale getirebiliriz

0|0
    0|0
  • kullanmamak gerek

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 3

• Bu artık neredeyse imkansızlaştı.Çoğu Türkçe zannettiğin sözcükler bile yabancı kökenli çıkabiliyor.İngilizceden çok Arapça Farsça mesela aşırı fazla var.Neredeyse çoğunlukta bile diyebileceğimiz durumda.Çok uzun süreye yaymak gerekir ki kimsenin böyle bir derdi yok.Kimse ilgilenmiyor.

1|0
    0|0
  • Artık yabancı kelimeler yerleşti baya çıkması güçtür fakat Türkçe kelimelerimizi sıklıkla kullanırsak kalıcı olabilir.

1|0
    0|0
  • Dukkanlarin isimlerinde yabanci kelimeler yasaklansa belki zamanla normallesiriz. Tabi belkii

1|0
    0|0
    • Yasaklandı zaten.. Ama dinleyen kim..

• Okulum etrafindaki mekanlarin hic biri türkce degil yasaklanmadi hele ki yazlik yerlerde turist cekmek icin cok yapiliyor

Yükleniyor...