Adaletin olduğu yerde eşitlikte varmıdır sence ?

Adalet var ama eşitlik asla olmacak...

x.x.x

1|0
14|23

En İyi Erkek Görüşü

• Dünya eşitlik kavramı üzerine değil, adalet kavramı üzerine yaratılmıştır!

En başta hepimiz aynı boyda, kiloda, görünümde değiliz. Bu en büyük eşitsizliktir.

Hepimizin maddi/manevi varlıkları, hayal gücü ve beyin fonksiyonları farklıdır.

Hepimizin değer ve yargıları, istek ve arzuları, hüzün ve korkuları aynı değildir.

Neden dünyanın ve içeriğinin adalet kavramı üzerine yaratıldığını ve eşitlik kavramı üzerine yaratılmadığını söyledim, sizce?

Çok basit bir örneklemeyle anlatayım size.

Siz hayatın ta kendisisiniz. Kendisi olduğunuz hayatın içinde de 3 farklı insan yaşıyor. Biri 190 cm, diğeri 170 cm, bir diğeri de 150 cm boylarında. Bu insanlar hayatlarını bir sinema filmi gibi seyredecekler ama önlerinde 200 cm bir duvar var. Sizde hayattınız ya; sizin de elinizde 10 cm'lik 12 adet basamak var. Eğer eşit davranırsanız hepsine 4'er adet verecekseniz; yani 4X10 cm=40 cm'lik basamak düşecek. Bu basamakları eşit olarak dağıttığınızda 190 cm'lik insan haricindeki hiçbiri hayat filmini seyredemeyecektir. Ama adalet kavramıyla düşünüp ona göre bir paylaşım yaparsanız 190 cm'lik olan kişiye 20 cm'lik basamağı, 170 cm'lik olan kişiye 40 cm'lik basamağı ve sonuncu olarak 150 cm'lik olan kişiye 60 cm'lik basamağı vermek durumunda kalırdınız. Bu bir eşit dağıtım değil, adaletli dağıtımdır.

Yüce Yaratan'ın dünyayı eşit yaratmadığı, adaletle yarattığını buradan görürüz, aynı insanların birbirlerine eşit değil ama adaletle davranması gerektiği gibi.

Umarım anlatmak istediğim düşünceyi anlatabilmişimdir.

Saygılarımla...

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 14

• Bence eşitliğin olduğu yerde adalet vardır.

Adaletin olduğu yerde eşitlik olmaz.Önce eşitlik kavramı olmalı.Kişiler belirli yönlere çeker adaleti karşısındakine göre adaletli olur.Zenginsen sana adaletli davranırlar,bakan veya bakanın oğluysan sana adaletli davranırlar,ayakkabı kutun varsa da adaletli davranırlar.Haklıysan hakkını ararsan ve karşındakini senden üstün görüyorlarsa sana değil karşındakine adaletli davranırlar.Önce eşit olmalı insanlar eşitlik varsa adalette olacaktır.

1|0
    0|0
    • eşitliğin hem insan doğasına hem de doğanın kanunlarına aykırı olduğu tezi var

görüşünüzü almak isterim entelektüel bayan :d

• Şimdi anlatmaya başlarsam çok uzun sürer. :D

• Adalet mi ?

Ne adaleti?

Adalet ne arar la Türkiyede.

Bunca yıllık Türkiye vatandaşıyım, adalet görmedim.

1|1
    0|1
  • adalet her zaman eşitlik değildir.

0|0
    0|0
  • Turkiyede yok mesela. Adalet hukemete bir b*kyok.

0|1
    0|0
    • Türkiyede yaşamıyor gibi konuşuyorsun :)

• İran Şii biz ise Sünniyiz nasıl olacak bu ? :)

• Ben aleviyim ama. Iran derken kapaliligi kasteddim

• çok sevdiğim bir film repliği var '' kimse sana eşitlik veya adalet veremez eğer adamsan sen alırsın

0|0
    0|0
  • Yoktur

0|0
    0|0
  • Koyu bir feminist olduğum halde katılıyorum biz kadınlar zeka bakımından daha üstünüz erkekler ise fiziksel bakımdan daha üstün ama yetiştirme tarzınında katkıları var amma velakin tabi zeka daha önemlidir ;)

0|0
    0|0
    • zeki olmanın cinsiyeti olamaz.

• Ben o açıdan demedim ona kalırsa kadınlarda da var ağır siklet vücutçular ama ben onu demek istemedim kadınların analitik zekası daha gelişmiştir.

• adaletle eşitlik aynı şeyler değil kesin bir şey söylenemez

0|0
    0|0
  • bu dünya da ikisini de olmadığı kesinde... hele hele ki türkiye de ooooo

0|0
    0|0
  • Yeri geldiğinde yoktur...

0|0
    0|0
  • Yoktur, bence bazı durumlarda da olmaması gerekir. Köyden gelip tıp fakültesini en iyi şekilde bitiren biri ile imkanları çocukken iyi ama büyüdüğünde bir ipe sap olamamış biri adalet gereği eşit olamaz.

0|0
    0|0
  • adalet yok pampa

0|0
    0|0
  • Adaletle eşitlik aynı şey değil. Bazen adaletli olmak istiyorsak eşit davranmamaliyiz.

0|0
    0|0
  • adalet de eşitlik de yok

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 22

• Sanırım bu karikatür çok iyi bir şekilde açıklamış: link

1|0
    0|0
  • ikisi çok farklı şeyler kime göre neye göre eşitlik şimdi asgari ücret alanla şirket sahibi eşit mi degil ama adalet karşısında ikisinin eşit olma ihtimali yine var

0|1
    0|0
  • üstünlerin olduğu yerde ne adalet olur nede eşitlik

0|0
    0|0
  • Adalet Türkiye de yok.

0|0
    0|0
  • eşitlik olmaz neden dersen benim düşüncem herkes zengin olursa iş yapacak kimse kalmaz. sadece refah düzeyi yükselebilir sanırım her şey makinalarla kontrol edildiği zaman herkes eşit olabilir ve o zamanda insana ihtiyaç kalmadığından herkes aç kalabilir.

0|0
    0|0
  • her eşitlik adalet olmayacağına göre , adalet varsa her zaman eşitlik yoktur

0|0
    0|0
  • Eşitlik boş bir kavram. Herkes ne hak ediyorsa onu almalı. Eşit olma isteği güçsüz insanların isteğidir. Gücün yetmiyorsa uğraşma olsun bitsin.

0|0
    0|0
  • link buyur kardeşim

0|1
    0|0
  • Adalet ile eşitlik ayrı kavramlardır . Önemli olan adalettir link

0|0
    0|0
  • adaletin olduğu yerde eşitlik olur diye bir şey yok tabi , çalışkan insan kendini belli edecek :) eşitlik de bir yere kadar , zengin fakir olmasa , insanlar iyi şeyler yapmak için çabalamazdı

0|0
    0|0
  • eşitlik her yönden denk olma halidir.adalet ise hakkın gözetilmesi ve yerine getirilmesi anlamına gelir. tabiatta adalet vardır ama eşitlik yoktur. bazı dağlar büyük, bazısı küçüktür.

1|0
    0|0
  • onlar bizim için geçerli kavramlar değildir. kendilerine bir kılıf uydurabilmeleri için varlar.

0|0
    0|0
  • eşitlik kime göre ? adalet kime göre? herkez der ben haklıyım , herkez der o benden daha alçak/üstün .

eşit olamaz hiçbir durumda insanlar nedeni yukarıda saydıklarım aynı fikirdeyim kısaca.

0|0
    0|0
  • adalet her zaman eşitlik değildir ama eşitlik her zaman adalettir

0|0
    0|0
  • senın bu dedıgın KERHANEDE BAKIRE aramaya benzıyor o kadar ımkanı var :D

0|1
    0|0
  • eşitliğin olduğu yerde, adalete ihtiyaç kalmaz bence ;) ikisi aynı şey değil.

0|0
    0|0
  • Eşitlik olmadan adalet olmaz

0|0
    0|0
  • türkiyede adalet sadece bir kadın ismidirr

0|0
    0|0
  • valla bizim ülkemiz de o kelimeleri ilk defa duyduğum için cevap veremiyorum

0|0
    0|0
  • hayır insanlar hic bir zman eşit oolamaz

0|0
    0|0
  • googleden yaz bak adaletle esıtlık farklı kavramlar dıyor

0|0
    0|0
  • adalet parası olan için var

0|0
    0|0
Yükleniyor...