Doğu - Güneydoğu diye ayırmaksızın Güneydoğudan bahsedilirken neden direk olarak Doğu kelimesi kullanılır?

Doğu-Güneydoğu diye ayırmaksızın Güneydoğudan bahsedilirken neden direk olarak Doğu kelimesi kullanılır? İnsanların dilinde "Doğulu" diye bir tabir var? Coğrafya eksikliği midir nedir yani?

0|0
410

En İyi Erkek Görüşü

• yönlerimizi bilelim değilmi? mesela vietnamlılara da uzakdoğulu diyoruz, ama doğuda Bering boğazına kadar uzanan Rusya ya uzakdoğulu demiyoruz. Ha keza karadenizli insanlara kuzeyli uşaklar diyoruz ama Kıyıköy de oturan adama demiyoruz.Yani güneydoğu-doğu doğuludur. (doğu kelimesi etnik bir dışlama ya da hakaret içeriği değildir). Ayrıca bu doğu kelimesinin beşeri etkilerini Türkiye'nin 7 bölgesine göre sınıflandırdığın için ayrıyetten takdir ettim.

3|1
    2|0
    • güneydoğulu adama sor oda 'ben doğuluyum' der

• ben de onu diyorum,yanlış kullanım yok

• gayet güzel bir açıklama olmuş daha iyisini yapamayacağım için cevaplamıyorum bu soruyu, @soran bir de benim için oku :)

Senin görüşün var mı?

Erkekler Ne Diyor 9

• güneydoğu demek uzun ve yorucu, g.tlerine zor geliyor.

tıpkı izmir banliyösü İZBAN'a "metro" diyen gerizekalılar gibi.

0|0
    0|0
  • Türkiye'yi doğu-batı Türk-Kürt diye ayıran zihniyetin icraatları.

0|1
    0|0
  • Nar-ı Ask'a katılıyorum :)

1|0
    0|0
  • Alakası yok bence. Eğer sen doğuda bi ilde yaşıyorsan doğuda yaşıyor dersin. bu sadece doğulular için değil ki. İzmir veya İstanbulda yaşıyorsan batıda yaşıyor deriz. Kolaylık olsun diye ana yönler kullanırız. Bence alakası yok coğrafya eksikliğiyle.

0|1
    0|0
  • Hayır eksiklikten değil...Doğu ve Güneydoğunun Siyasi ve Caoğrafi olarak bir bütünlük arz ettiğinden öyle olmaktadır...

0|0
    1|0
    • Doğudaki bir şehirde doğdum ortaokula kadar oradaydım ve bir süre Güneydoğuda yaşadım ki bütünlük arz etmiyor aslında

• İçinde olunca öyle , ancak Batıdan bakınca alayı doğu işteee...

• doğuda kars ,elazığ vs gibi illerin halkları güneydoğudaki halklara nazaran daha devletçidir..devletine bağlı aklı başında insanlar en azından..

1|0
    0|1
  • ısın ozunde haklısın ama soylemde kavramlara pek takılma:) oradakı anlamı kavrayabılıyorsa karsındakı sorun yok...

bodruma tatıle gıdenler de guneye gıdıyoruz dıyor mesela...mugla ıcın guney batı dıyen de olmaz mesela :)

0|0
    0|0
  • dogu tarafında oldugu ıcın dogunun kısımlarına gırmeden dırek dogu dıyorlar ...batı vardır kuzeybatı vardır.. o sekıl yanii genelde ozele ozelden genele gibi...

0|0
    0|0
  • tr yi ikiye bölüyor ve sonra dogu batı diyor.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 4

• Halk dilinde nasıl İç Anadolu için Anadolu, Doğu Karadeniz, Orta Karadeniz, Batı Karadeniz için komple Karadeniz kullanıldığı gibi Güney Doğu için de Doğu kullanılır..Bu Coğrafi eksiklik değil, halk dilinde ki kullanım şekli sadece..

1|1
    0|0
  • Halk diline bu şekilde yerleşmiş bir ayrımcılık olduğunu düşünmüyorum.

0|1
    0|0
  • orasıda doğu ama güney kısmı

doğu karadeni vs gibi

0|0
    0|0
  • Dil alışkanlığından ibaret bence sadece.

0|1
    0|0
Yükleniyor...