Kafamda deli sorular :)) Mantıklı açıklama bekliyorum :)

İnsanlar konuşmayı bulmadan önce nasıl yaşıyorlar, düşünüyorlardı?

Mesela bir meyve gördü ve "Hmm bunu yemeliyim" diyecek bir dili olmadan kendi kendine bunu nasıl anlatıyordu?

Bununla kafayı bozduğumu söyleyebilirim :D

0|0
14|39

En İyi Erkek Görüşü

• Dilin ilk ortaya çıkışına dair teorilerde bu soruya ilginç cevaplar vardır. Dil olmadan önce insanlar nasıl düşünüyor, aşık oluyor, kızıyor, karşılarına çıkan olayları çözümlemeye çalışıyorlardı?

Çünkü bildiğimiz gibi insan, değerlendirme sürecinde kelimelere holojenik anlamlar yüklüyor.

Anadilimiz üzerinden "kapı" kelimesi zihnimizde "kapı resmi" olarak kodlanmış durumda ve biz düşünürken kelimelerle değil resimlerle düşünüyoruz. Bu nedenle birçok kelime resim kodlaması nedeniyle insanlarda birden farklı anlamlara sahip oluyor(durmam lazım bu konu bitmezzzzz) "at" kelimesini alalım, babası attan düşüp ölen biri için zihninde hüzüne, özleme dair görüntüler yansırken küçüklüğünde doğumgününde hediye olarak at alan biri için sürprize ve güzelliklere dair resimler çıkar. tartışmalar genelde de bu kısımdan çıkar, aynı şeylerden bahseden insanların zihninde farklı yansımalar olduğu için kelimeler meselenin aslını örter.

Çok uzattı, alakasız yere girdi bu eleman dedin biliyorum:) değil öyle. diyeceğim o ki insan dil olmadan önce de birçok konu üzerindeki davranış ve düşüncesi zihninde resimsel olarak kodlandığı için sıkıntı çıkmıyordu. Bu elmayı yemeliyim dediğinde "Elmayı önce kopardığı, sonra ısırdığı, sonra da çiğnediği, yuttuğu vs." işlemler zihninde belirir ve bizimle aynı şekilde düşünür. Aslında bizde de böyle olur ancak kelime şeklinde tekrarlanır sadece.

Dilin olmadığı dönemlerde asıl sorunun soyut konularda çıktığı anlaşılmıştır, aşk, sevgi, tanrı, özlem gibi kelime ve kavramlar ilkel ve yetersizdir. Bir erkek bir kadının yanından ayrılmasını istemediğinde bu duygunun ne olduğunu bilemez. Bu duygunun başka bir erkeğe olan duygudan farkı nedir, başka bir kadına da aynı duyguyu hissedebilir mi? o ölürse ne hisseder? bunları sadece yaşarsa farkeder ama bu bile onun için muğlak ve çoğunlukla çözülemez olur. Bizim için ise kelimeler olduğu için bu duyguları az veya çok tecrübe de etsek tanımlamalarımız ve buna bağlı ayrımlarımız daha netleşmiştir zihnimizde. Sevgi biçimlerimizin anlamlarını biliriz, özlemden farkını, alışkanlıktan farkını biliriz(hadi belli ölçülerde diyeyim). Daha da uzar gider bu da kim okur, yeter işte:)

3|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 38

• hayvanları gözlemlerseniz eğer sorunuzun yanıtını bulacaksınız..

bazı hayvanlar ses çıkarmaya yönelik evrimleşmemişlerdir, bu hayvanlar ya hormonları yahut diğer özellikleri ile iletişim kurarlar bunlara örnek arılar yahut sürüngenler olabilir.. sürüngenler sessiz oldukları gibi genelde tekil yaşarlar çiftleşmek için hormonlarını kullanırlar, komün yaşama sahip olmadıkları için iletişime ihtiyaç duymamaktadırlar.. arılar komün yaşama sahiplerdir ve ses telleri bulunmaz, bununla birlikte uçuş şekilleri ve tipleri ile birbirlerine besin kaynaklarının tehlikelerin yahut diğer basit uyarıların yapılmasını sağlarlar yani konuşmadan anlaşırlar.. bir başka örnek karıncalardır ki onlar da duyargaları ile anlaşırlar..

birçok deniz canlısının da ses çıkarma yetisi pek bulunmaz deniz memelileri haricinde elbette bu da evrimin bir kanıtı niteliğindedir, balıklarda da ses algısı söz konusu değilken çeşitli işaret ve tatları deniz suyundan algılayabilirler, buna örnek olarak da hormonlarıyla birbirlerini bulan balıkları ve kan kokusunu alan köpek balıklarını örnek gösterebiliriz.. köpek balıkları aynı zamanda ses çıkararak iletişim kurmasalar da zeki hayvanlardır ve gözlem yetenekleri ile birbirlerini anlama ve ortaklaşa çalışma kabiliyeti de gösterirler(tüm türleri değil) kısacası gözlem ve anlama, tahmine yönelik hareket etme durumu..

ses çıkaran canlıları inceleyecek olduğumuzda da birçoğunun doğayı taklit edecek sesler çıkarttıklarını bülbül vb ötücü kuşların duydukları seslere göre şakıma şekillerinin değiştiğini bazı kuşların ise ötme işlemini iletişim aracı olarak kullandığını da görebilmek mümkündür..

kısacası ortak bir dil ortaya çıkmadan önce insanlar da ünlemleri kullanıyor beden dilini destekleyici olarak kullanıyor ancak gelişmiş ses telleri nedeniyle yeni sesler çıkarıp bunları ayırt edebilmesini sağlayan beyni sayesinde de bir dil oluşturabilmeyi de başarıyordu.. bununla birlikte içgüdüsel davranışların da etkisini gözardı etmemek ve aynı zamanda da o zamanın doğasının ne halde olduğunu da iyi anlamak gerek.. meyve ağaçlarının şimdiki gibi çok ve lezzetli ürün vermediğini bunun tarım devriminden sonra elde edilen bir sonuç olduğunu filan da göz önünde bulundurduğumuzda insanın besin kaynağı olarak birçok şeyi kullanabildiğini ve aç olduğu için de birçok şeyi tüketmek için bir dile ihtiyacı olmadığını da düşünmek lazım..

umarım aklındaki soruları biraz olsun yanıtlayabilip, biraz olsun soru işaretlerini yok etmiş olmam mümkün olmuştur.. ademdir yok allahtır yok bilmem kimdir diyenler için de bu arap mitolojisine alternatif olarak birçok mitolojiyi inceleyebileceklerini benzer nitelikte olsa da çok daha renkli hikayelere oralarda da rastlamalarının mümkün olduğunu, ne zaman odin e mars a zeus a bu nitelikleri atfedenlerden farksız olduklarını anlayacaklarını da merak etmekteyim.. iyi akşamlar dilerim..

2|0
    0|0
  • Karıncalar nasıl yapıyor?

Arılar nasıl yapıyor?

Doğadaki tüm canlıların bir şekilde iletişim yöntemleri vardır.

Malum bizde de halen insangörünümünde olup da sadece El- Kol hareketleriyle hareket - iletişim kurabilenler var :-)

1|1
    0|0
  • İnsanlar yaradılışı gereği herşeyden meleklerden bile üstün beyin leri var. Düşşşünme mekanizmaları her zaman geçtikçe gelişiyor. Senin dediğin zamanlar dada hiç bir dil olmadan sole olabılırdı :)) içinden düşünüyorlardır , ellerinin kollarını mimikleriyle bırseyler yapıyolardır belki ya da o zamankı hayvanların taklıtlerını yapıyo olabılırler ya da o zamanlar bilgi bakımından cail oldukları için gördükleri her şeyi iyi sanıyorlardı dusunmeden yıyorlardı deneyerek tecrube kazanıyorlardı işte :) ben bunu daha uzatırım böyle ama illaki ağızlarından bişey cıkıyodur yanı tam konusmayı bılmeseler bile bence ,

2|0
    0|0
  • kendi kendine bir şey anlatman için konuşmana gerek yok.bebeklerden örnek alabilirsin.sana mantıklı gelmesinin tek sebebi alışkanlık.bir yazıya bakarsan okursun okumama şansın yoktur,sesli düşünmekte böyle bişi

1|0
    0|0
  • Hz. Adem babamızla ve Hz. Havva anamızdan geldiğimizi düşünürsek insanoğlu dünyaya gönderilmeden önce bile mevcut bir dil vardı, konuşuluyorydu. Zamanla insaonoğlu nüfusunun artmasıyla ağızlar, şiveler ve lehçeler ve derken diller meydana gelmiş olsa gerek. Belki de başka ilahi sebeplerden ötürü yeni diller ortaya çıkmış olabilir.

Hucurât Suresi 13. Ayet : Ey insanlar! Şüphesiz biz, sizi bir erkekle bir kadından yarattık (ırkınız ve şahsınızla övünmeniz için değil; sırf iyilik uğrunda) tanışasınız (yarışıp ve yardımlaşasınız) diye sizi kavimlere ve kabilelere ayırdık. Hiç şüphesiz ki sizin Allah yanında en şerefliniz, en takvalınız (Allah’ın emirlerine en uygun yaşayanınız ve günahlardan sakınanınız)dır. Şüphesiz, Allah hakkıyla bilendir, (her şeyden) haberi olandır.

0|0
    0|1
  • sen birşey düşünürken dilinle konuşarakmı anlıyorsun ?

0|0
    0|0
  • Doğuştan sağır ve dilsiz biriside s.çması gerektiğinde gidip s.çıyor.

Bunun konuşmak ile alakası yok.

Karnı acıkınca yemek yer.

Öncesinde düşünüp münazara yapıp karar vermez yani.

Kullanıcı adın gayet şık bu arada.

0|0
    0|0
  • onemlı bır konuya degınmıssın

her zmn soylerım

ne ates ne tekerlek ne elektrıık ne yazı

ınsanoglunun en buyuk kesfı hıc kuskusuz konusma dılıdır ^.^

1|0
    0|0
  • Maymunlarda konuşmuyor ama anlaşabiliyorlar (: senin kafayı bozma nedenin bu değil, bir şey iki kez bozulmaz çünkü. (: iyi çalışmalar

0|0
    1|0
  • bunun 2 tür açıklaması var. 1. si Yaratılış inancına göre olan, yani insan bunları bilerek dünyaya geldi...

2.si Evrim ve devamında doğal seleksiyon teorisi. Yaşayarak tecrübe ederek ve bunu nesillere aktararak öğrendi.

Hangisine inanmak istersen seç al..

1|0
    0|0
  • konusmayı ögrendikce hissettiklerimiz azalmıs

mesela biz maymunun yuzunu sadece bir maymun olarak göruyoruz sadece insanların yuzunu ayırdıgımız için insanlar farklı farklı geliyor

bir bebek maymunlarıda bir birinden ayırabiliyor .karekter olarak tanıyabiliyor

1|0
    0|0
    • :) ilginç. Nerden biliyosun bebeklerin bizden daha iyi gördüğünü.

• Öyle bir kitapta rastladıysan hangi kitaptı falan diye sormuştum. İç güdüsel olarak konuşma ve yaşam tarzımız farkındalığı azaltır diyebiliyorum bende.

• bende öyle biliyorum ve öyle hissediyorum hayır bunu bir belgeselde izlemiştim mantıklı geldi sadece

• Kendimi dil bilmeden dusunme nasil olur dedim ve zorladim. Resimlerle akil yuruttum. Herhalde oyledir.

0|0
    0|0
  • Tüm insanlık bu soruyu düşünüyordu ve sonund cevap sanırım buradan çıkacak :)

Şakayı bir kenara bırakırsak, bundan önce onlar konuşma denen birşeyin olduğunu bilmedikleri için ihtiyaç duymuyorlardı. Nasıll Apple iPhone'u çıkarmadan önce illa bir akıllı telefonum olsun demiyorsak bu da öyle.

0|0
    0|0
  • beyın olsaydı takılmazdın.. ne konusmayı bulması.. evrım safsatasına ınanacak kadar cahılmısın.. evrendekı en mukemmel varlık olan ınsanoglu varoldugu ılk gunden berı konusuyor dusunuyor v ırade koyabılıyordu.. takılma boyle sacmalıklara

0|0
    0|0
    • Dostum sende nasıl bir hayat tecrubesi var öyle, 3.5 Milyar yıldır yaşıyorsun sanırım , ki ilk insanlardansın muhtemelen, insanlığın ilk gününü bu kadar iyi bildiğine göre :)

• ahahah beyin olsaydı diyen kişide beynin zerresi yok. ulan ya öldürüyorsunuz beni. bilimsel gerçeğe hala safsata diyor. garip bir ülkede yaşıyoruz, yerçekimi de safsata tamam la, kur'an'da ne yazıyorsa o, oldu mu?

• ulan gerı zkalı.. yr cekımı denen seyı senın bılım adamlarından once kuran soyluyordu.. kuranı senın gıbı bı ahmakla tartısacak degılım.. senın bılımsel gercek dedıgın seyı harun yahya* koyalı yıllar oldu.. gerızekalıya bak ya kendı ınandıgı seye bıle kendı aklı yetmıyo gecmıs bılımden bahsedıyo.. sız bu kadar malsınız lan..

• ilk insanlar da simdiki hayvanlar gibidir. NAsil havlayarak anlasan kopekler varsa, insanlarin da ses telleri ve dil organi vardi elbet. Bir yolunu bulmuşlar. Meyve konusuna gelince de, deneme yanilma yöntemi tabiki. Zamane kosullarinda insan tamamen doğada. Hayvandan farki olmayan insan, en azindan kuşlara bakarak o meyvenin yendiği anlamini cikartmislardir. dimi ?

0|0
    0|0
  • saçma sapan mağara adamlarına inanırsanız çook sorular kalır aklınızda:) ilk insan Hz Adem as dı ve bir çok bilgiyi Allah ona vermişti yok ateşi ilk şunlar buldu ilk başta böyle yaptılar şöyle yaptılar çocuk kandırırlar bunlarla:)

1|1
    0|2
  • kafanı yeme git elma ye

0|0
    0|0
  • herşeyden önce böyle düşünmene sebep evrime inanman evrim olmadı hiç adaptasyon oldu insan konuşmayı herzaman biliyodu sonradan gelişen bir olgu değil tarih öncesinde hep yaprakla gezen insanları anlattıkları için böle düşünüyosun

0|0
    0|0
  • ben aşık olamiyorum :)

0|0
    0|0
  • Muhtemelen vucut diliyle ya da kayalara resimler çizerek

0|0
    0|1
  • Yapcağı hareketleri düşünerek yaşıyordu. Biz içimizden konuşarak nasıl yapıyorsak onlarda hareketlerini planlıyordu.

0|0
    0|0
  • bence en başından beri dil vardı ya da auau ne buldularsa gömdüler :D

0|0
    0|0
  • hebebehebee

0|0
    0|0
  • ahhaha konuşmayı bulmak ne ya sen onlara inanıyon mu yok efendim ateşi şöyle bulmuşlar yok efendim maymundan gelmişiz bırak yaaa

0|0
    0|1
    • inanmak mı? bu konuda bilimsel araştırmalar var şampiyon, bilimsel araştırmalara inanmaya gerek duyulmaz delillere bakılır. dini iddialarda inanma-inanmama durumu söz konusudur. Tamam la tamam senin dediğin olsun Adem gökten geldi, sonra da kaburga kemiğinden Havva yaratıldı. Ok kib byee.

• topraktan yaratıldık yala mı böcükkk bu da bilimsell değilmi ayrıca yaratılan herşeyde mükemmel bir dizayn olduğu da bilimsell değilmi böcükkk

• İşaretleşerek

0|0
    0|0
  • ben de dilleri araştırmıştım bir ara ama yazı icat edildikten sonra herşey hızla gelişmiş zaten her yeni nesil daha yaratıcı beyine sahip olmuş. fazla kafa yormamak lazım belki ölülerle buluşacağımız bir ortam olursa sorarsın bir gün :)

0|0
    0|0
    • dil yazı icat edilmeden çok çok önce çıktı. yazı ne alaka:) iyi ki araştırmışsın. çok araştırmaya da gerek yok. googlea yazsan kısaca çok basit açıklamaları bile bulabilirsin.

• kıcından mı anladın sen yazdığımı ? yazının icadından sonra resmi diller ortaya çıktı kamil kamil cevap vereceğine iyice oku anla önce amele can :O

• deniyerek bakıo kokluo yiyio he diyo yeniomuş bu tadı var çünkü dio beyinde çalışıo o ara xD ama geçmişte açıklanamayan bissürü şey var takma fazla ...

0|0
    0|0
  • Şu an dilsizler nasıl yapıyosa

istiyosa gidip alır ya da işaret eder konusmadan yasayabilirsin ama sevmeden asla .p

0|0
    0|0
  • iyi de kendi kendine bunu anlatrken diline ihtiyacı yok ki

0|0
    0|0
  • "nuyıukhlhjcyuqüğpnz" diye sanırım :/

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    8

Kızlar Ne Diyor 14

• Bir belgesel izlemiştim dünyada iki ırk var. Biri vahşi konuşamayan maymuna benzer.

Diğeri normal ekip biçen çalışan. Bu iki ırk zamanla birleşiyor evlenip çoğalıp dünyaya yayılıyorlar.

ilk insan denilen Hz Adem, bu normal kesimden.

her şeyi bilen bir insan marangozluk yapan birinin konuşamaması saçma olurdu zaten.

Ama hamurumuzda biraz maymunluk var galiba :D

1|0
    0|0
  • güzel soru. şimdi benim de aklıma takıldı. herhangi bir dil olmadan insan kendi kendine konuşabilir mi acaba?

0|0
    0|0
  • Hunga munga yehaaaaayyy

0|1
    0|0
  • dil imgelerin karşılıklarıdır kitap diyince gözünün önüne kitap gelir mesela beyninde öyle canlanıyo olabilir sadece görüntüler

0|0
    0|0
  • kullandığımız diller de düşündüğümüz şeylerin kurallı ses dizileri aslında. Bir insanın yeni bir dil öğrendikten sonra düşünce şeklindeki değişimler de bu yüzdendir zaten. mesela türkçede masada oturuyorum dersin ama ingilizcede Im sitting ON the table ve Im sitting AT the table çok farklıdır.

0|0
    0|0
  • vardır onların da kendince bir dili ya.. bu konuşmanın bulunmaması bana çok saçma geliyor başından beri vardır bu

0|1
    0|0
  • şaşıracak ne var? hayvanlar da konuşamıyor ama sürü halinde en düzenli ordudan bile daha organize avlanabiliyorlar.

1|0
    0|0
  • Sözel olmayan iletişimle ya da anlamsız seslerle (homurtular). Burada sana yardımcı olacak dilbilimci çıkmaz sen en iyisi kütüphaneden ya da google akademikten dilin evrimsel gelişimi anahtar kelimelerini kullanarak arama yap.

0|0
    0|0
  • İnsanlar konuşmayi bilerek dünyaya gelmiş,ona bunu öğretende Allah

0|0
    0|0
  • Arılar yollarını nasıl buluyor ? İnsanlar nasıl oldu da iğnelerle( akupunktur) tedavi etmeyi akıl etti? Babam böyle pasta yapmayı nereden öğrendi? Bazı soruların cevapları bulunamaz hiç uğraşmayalım bence

0|0
    0|0
  • bu zamanın aklıyla düşünürsek zorlanırız ama onların zamanında mutlaka bir dil olmasa bile işaret , hareket yoluyla anlaşabilirlerdi herhalde

0|0
    0|0
  • bu fotodaki senmisin ? Bu kızı biliyorum hülya avşarın kızı zehra ..

0|0
    0|0
  • Kendine anlatir da baskasina zor o zamanlar sosyal iliski sıfırdı herhalde

0|0
    0|0
  • güzel cevaplar verilmiş gerçekten ama ben hangisinin doğru olduğunu bilmiyorum

0|0
    0|0
Yükleniyor...