Sizce ahlâk nedir ?

Sizce

ahlak nedir

?

• Bence
    11% (3)17% (4)13% (7)Oy Ver
  • Edep
    43% (12)42% (10)42% (22)Oy Ver
  • Saygı
    11% (3)12% (3)12% (6)Oy Ver
  • Vicdan
    18% (5)8% (2)13% (7)Oy Ver
  • Dürüstlük
    17% (5)21% (5)20% (10)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim

0|0
23|35

En İyi Kız Görüşü

• Güzel ahlak Kuranı Kerim ve hadislerle bütünleşir.

Örnegin, Sizin imanca en güzeliniz, ahlakça en güzel olanınızdır. (hadis)

Güzel ahlak, büyük günahları, suyun kirleri temizlemesi gibi temizler. Kötü ahlak ise, salih amelleri, sirkenin balı bozduğu gibi bozar. (Hadis)

Müminlerin iman yönünden en faziletlisi ahlakça en iyi olanıdır. (Hadis)

Bir müslüman güzel ahlakı sayesinde, gündüzleri oruç tutan, geceleri ibadet eden kimselerin derecesine kavuşur. (Hadis)

En çok sevdiğim kimse, huyu en güzel olandır.) [Buhari]

Rabbim, hepimizi huyu ve ahlakı güzel olanlardan eylesin inşaallah.

2|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 22

• Bir çeşit ruh terbiyesidir ahlak. Yanlış ve doğrularla ilgili kavramlar ve inançlar bir grup ya da toplum tarafından yasalaşır ve ahlakın temel dinamiklerini oluşturur.Bu kurallara uyan ve bu doğrultuda yaşamayı prensip haline getirenler de ahlaklı kabul edilir.

Benim ahlak anlayışım İslamın ahlak anlayışıdır ve Kurana dayanır. Kuran'ın emir ve yasakları da güzel ahlak üzerinedir zaten. Ana-babaya iyilik,yetim hakkı yememek, komşu hakkını gözetmek ve daha nicelerinin yanısıra senin şıklarda verdiklerin pek tabii...

Kur'an-ı Kerîm'de Resulullah (s.a.s.)'a hitaben: "Sen en yüce bir ahlâk üzeresin " (el-Kalem, 68/4) buyurulmuştur.

Bu nedenle de güzel ahlak Kuran ve sünneti bilerek hayata uygulamakla geçerli ve mümkündür.

5|3
    1|1
    • Ellerine sağlık ablam :))

• bi adam ve bir kız düşün 43 yaş fark var aralarında kız 9 adam 52 yaşında adam kızla evlenmiş sence bu ahlaksızlıkmıdır

• Dürüstlüktür bana göre yalan konuşan adamda edep olsa kaç yazar.

0|1
    0|0
  • ahlak kuranı kerımdır rabbımızın kıtabıdır

3|1
    0|1
  • insanın kendisine yakıştırdığı , doğru bulduğu davranış , his ve sezgilerin bütünüdür.

0|1
    0|0
  • Edeptir, utanma duygusudur, saygidir... Tek bir kavrama siğdiramayiz

0|2
    0|0
  • insanın kendisine olan saygısıdır

0|2
    0|0
  • Saygı .

0|1
    0|0
  • İnsanın, vicdanının sesine göre davranmasıdır.

0|2
    0|0
  • edep-saygı..

0|1
    0|0
  • Şıkların hepsidir..

0|0
    0|0
  • edeptir

1|0
    0|0
  • edep + dürüstlük

0|1
    0|0
  • Sanirim insanin karakteri ile alakali bisedir

0|1
    0|0
  • Ahlak değilde, ahlaksızlık desen, cinsellik kategorisinde ahlaksızca şeyler yazan insanlar derdim..!

0|1
    1|0
  • AKP'de ve AKP'lilerde olmayan şeye biz ahlak deriz. Onlar için ahlak sadece bacak arasındadır...

2|1
    1|1
  • ahlak her şeydir.

edeptir, saygıdır, sevgidir, adaletli olmaktır, vicdanlı olmaktır, dürüstlüktür, merhametli olmaktır.

yani, bunların hepsini kapsar. bunlardan birisi çürük olsun, işte o zaman ahlak yerle bir olur.

1|0
    0|0
  • Kişinin kendine saygısı kendine degeri yanii

Ve bence güzel bişey herkesde biraz olmalı..

0|0
    0|0
  • Edep

0|0
    0|0
  • edep,edep,edep!

0|0
    0|0
  • yazdıklarının hepsi

0|0
    0|0
  • tamamen saygıyla alakalı aslında yazdıklarının hepsini içeriyr

0|0
    0|0
  • İnsanın kendisine olan saygısıdır ahlak.

Bana göre.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 35

• Filozoflarınkini biliyorum ve es geçiyorum...

İyi olan ahlaktır diyorum. Doğru olan ahlaktır diyorum.

Peki neyin iyi ve doğru olduğunu nasıl belirlenecek ?

Bana göre göre mutlak ahlak tanımı tam olgunlaşmamış ve insanlık geliştikçe gelişmeye mahkum bir olgudur.

Yani ahlak günümüz şartlarına göre ve çoğunluk tarafından kabul edilmiş olan olarak görmeden ibarettir.

0|3
    0|0
  • Bütün Secenekleri icerisine alan birseydir Ahlak..

yani hepsi icine girer.

0|1
    0|0
  • Etik düşünmedir.

0|1
    0|0
  • Himalayalar'da yetişen bir çeşit semizotu.

0|1
    0|1
  • Toplum tarafından kabul gören değerler bütünü. Ahlâk toplumdan topluma değişiklik gösterir. 1 kelime ile açıklanamaz.

0|1
    0|0
  • Bana göre "ahlak"; Toplumsal yaşayışın kişisel değer yargıları tarafından bozulmaması için geçmişten gelen tecrübeleri özünde barındıran, bölgeye ve toplumun geçmişindeki tecrübelere göre değişkenlik gösteren manevi kurallar bütünüdür.

0|1
    0|0
  • Kendine yapılmasını istemediğin bir şey bir başkasınada yapmamaktır.

0|1
    0|1
  • Ahlak insanların uydurması bişeydir.Zamana ve mekana göre değişiklik gösterebilir.

0|2
    0|0
  • sevgi dolu, onurlu, dürüst, namuslu olmak demektir. Namus derken cinselliği kastetmiyorum, düşünce namusundan, kalp namusundan bahsediyorum.

0|1
    0|0
  • bu topraklarda, namusla bir anilir, tecavuze ugrayan kardesini oldurmek, bakire olmayan kizinin bogazini kesmek seklinde hayata gecer...bazen de doğru olanı yapmamıza engel olan, coğunluğu dış kaynaklı değer yargılarının hepsi ve herbiri.

0|1
    0|0
  • İslam'dır...

1|1
    0|0
  • koskoca filozoflar işin içinden çıkamamış bizi bataklığa sürükleme

0|1
    0|0
  • Ben Sporcunun zeki çevik aynı zamanda ahlâklısını severim. Atatürk

0|1
    0|0
  • NİCELERI GELDI, NELER İSTEDİLER SONUNDA DÜNYAYI BIRAKIP GİTTİLER, SEN HİÇ GİTMEYECEK GİBİSİN,DEĞILMI? O GİDENLERDE SENİN GİBİYDILER. BUNUN BİLİNCİDE OLMAK

1|0
    0|0
  • toplumsal ilişkileri düzenlemek amacıyla uyulmadığı takdirde manevi yaptırıma uğranılması söz konusu kurallardır.uyulmadığı takdirde edepsiz,utanmaz gibi laflara maruz kalınıp yeri geldikçe kınanmayla hatta dayak yemeye kadar varılan olgulardır

0|1
    0|0
  • Kişinin kendisine istemediği şeyleri bir başkasına yapmamasıdır.

0|2
    0|0
  • Edep ve saygıdır bence

0|1
    0|0
  • Bu 5 şıkkı da içine alır.

0|1
    0|0
  • bence ahlak ilk insanların içgüdülerinden doğmuş, kıskançlıktan evrimleşen bir tanımdır. ahlak tamamen ve sadece seksi, cinselliği arkaplana atmak içindir. ilk insanlar kıskandı, üreme organlarını kapattı ve ahlak kavramı genişlemeye başladı. ahlak, sekse karşı alınmış önlemdir. insanın kıskançlığından gelir. ve bu ahlak kurallarının bu kadar çeşitlenmiş dallanmış görünmesinin sebebiyse gelip geçen toplumlar ve onların ahlak'a bakış açısından kaynaklanmakta.

0|0
    0|0
  • edep

0|0
    0|0
  • bu sorunun cevabını bılmektır ahlak

0|1
    0|0
  • ahlak doğru olandır..

1|0
    0|0
  • nefse odetılen vergıler

ve

vıcdana yapılan karsılıksız yardımlar

ahlakı olusturur

0|1
    0|0
  • Her şey edepten başlar ve son noktayı yine edep koyar. Ahlak edebin bir maddesidir.

Edepli olmak; insan olabilmek ve kul olarak Allah'a, fert olarak topluma yaraşır bir canlı olmanın adıdır.

Edebin edebi; lavabo ihtiyacını giderirken bile avret yerini görememektir, görmemektir, derim ve neticelendiririm.

Saygılarımla.

0|0
    0|0
  • B diyorum,sonuna kadar B! :)

0|1
    0|0
  • ahlak vicdandır. ahlak değişken vicdandır göreceli kavramdır kompleks bir kavramdır. ahlak senin karşındaki insanın tercihlerine duyduğun saygıdır.

0|0
    0|0
  • Socrates , Nietzsche, Hobbes falan az geldi cevabı KS'da arıyorsun... :) buradaki ne diyecek; sevgilim aldattı ahlakını skym..

0|1
    0|0
  • arkandan ana avrat sövdürmeyecek davranışların bütünüdür.

0|0
    0|0
  • başkasını rahatsız etmemektir

0|0
    0|0
  • bana göre ahlak toplumun değer verdiği şeylerdir yani değişkendir mesela evlenmeden önce türkiyede seks yapmak ahlaksızlıktır ama başka bir ülkede yemek yemek kadar doğal bişey olabilir belirli bir toplumun dayattığı kurallar diyelim ;)

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    5
Yükleniyor...