Kültürlü biri olmak için neler yapılmalı?

Kültürümüzü geliştirmek, toplumda saygın bir konumda olabilmek için yaptığımız şeyler nedir? Kitap mı okuyoruz, gazete mi, ve ya herhangi bir siteyi mi takip halindeyiz? Lütfen paylaşın, her adım çok önemli.

0|0
7|21

En İyi Erkek Görüşü

• canım herkes gibi kitap uku diyeceğim* inan yanlış olacak bir kitap alacaksın okuyacaksın tamam birşey anlatıyor adam ama bazen bir bakıyosun o kunu hakkında seneden daha sığ ve deneyimsiz..ama senden tek farkı o adam bunu kitap yapmış..oyüzden okuyacağında çok seçici ol..gazeteleri takip et ama yalaka medyayı takip edersen gerçekleri ve hakikatleri ögrenemezsin..onada dikkat et.. belgesel seyret ençok belgesel seyret..ama aslanın antilopu yediği belgeseli değil uzay hakkındaki savaşlar hakkındaki toplum hakkındaki belgeselleri izle..tabi hayvanlı belgeselde izle ama onu saman yolu tv de saat 5 olunca kavedeki amale dayımlara seyrettiriyorlar arkasındanda beyin yıkıyan habere geçiyorlar.. bak mesela bunları izle zamanla birçok kişiden daha değişik bakacaksın hayata ve olaylara..

link

link

1|0
    0|0
    • paylaşımın için sağol:)

• 2. link sekiz bölüm ilk baştan günümüze kadar insan oğlunu anlatıyor..medeniyet ve dünya tarihi hakkında çok şey ögretiyor.. işte 8 saatini ayırarak kimi insanın 8 ayda aldığı bir tarih dersini sıkıştırıp ana hatlarıyla ögrenebilirsin..bunun başka yolu olmaz abicim.. okuduğum okulların diplomalar çekmecemde yatıyor..ama bilgi öyle değil..her zaman seninle yanında geziyor..

Erkekler Ne Diyor 20

• Ne kadar kültürlü olursan ol karşıdakinin anladığı kadarsındır her zaman

Çok kibar ol = Top

Çok kaba ol = Öküz

Uzman bir konuda konuş = "Konuştu Profesör","Vaaz veriyor yine","Boş konuşuyor" vs

Hiç konuşma = "Mal bütün","Çok cahilsin" vs

O yüzden kendi düşüncem çokta çabalamak lazım.Bide ne kadarda isimleri centilmen kültürlü de denilse insanlar bu gruplarla takılmayı sevmiyor.Çünkü küfüre meyilli bir ülke olduğumuz bu grupların yanında küfür yok tonla kural olunca sevmiyorlar.Bide senin anlattıkların karşı tarafta hiç bilmiyor ya da dinlemiyorsan hepten şapa oturduk o kadar kültür boşa gitti.

Örnek vereyim bide:

Kültürlü: Geçen bir bilim dergisinde okudum.Bilim adamları uzayda yanlız değişmişik.

Karşındaki: (Sanki uzayı yni duymuş gibi): Yaaa ciddi mi?Güzeell

Kültürü olmayan: Abi aşa mahallede bir kızlar var enemm yürürken dağ taşı asaletiyle yıkıyor.

Karşısındaki: Yapma ya bende o kadar geçtim görmedim.

Kültürlü olmayan: Bilmem akşam kahveye gelde hemen karşı tarafta zaten

Karşısında: tamam

Bu yanı

0|0
    0|0
    • haklısınız... ama buna engel olunacak bir şey yok maalesef, toplum baskısı genelde bu verdiğiniz örnekler...

• 1- Düşün

2- Çevrene duyarlı ol

3- Düşün

4- Oku

5- Düşün

6- Gündemi takip et

7- Düşün

8- İnsanlarla iletişim kur

9- Düşün1

10- Konuş-tartış

11- Düşün

12- Oku

0|0
    0|0
  • Olma bence. Sadece dış görünüşüne odaklan, bu devirde insanlar bunlara bakıyor. Ambalajını cafcaflattıkça saygın olursun, için kof olsa da olur

1|0
    0|0
  • kültürlü olmak ha deyince kazanılcak bişey değildir.kültür=bilgi hiç değildir.yani her bilgili insanı lütfen kültürlü zannetmeyin.kapkaranlık bir odada ne yapabileceğiniz bilgi sayesindedir.fakat çıkmak için sarfettiğiniz çaba sizin kültürünüzdür.

1|1
    0|0
  • zengin olmak gerek paran varsa sana herkes saygı duyar..ne olursan ol bakınız parası olan insanlığı olmayan insanların gördüğü saygı muameleye..

0|0
    0|0
  • kültürlü zorlamayla olunmaz bence.çok merak et çok araştır

0|0
    0|0
  • Kültürünü geliştir.

0|0
    0|0
  • Gündemden haberin olsun her konuda ufakta olsa fikrin olsun. Kitap kesinlikle en büyük etken. Kendini geliştirmeye bakman lazım sürekli.

0|0
    0|0
    • hangi kitapları öneriyorsunuz?

• Ne tarz sevdiğine bağlı. Öyle çokta sağlam bir tavsiyem yok. Pskoloji veya kişisel gelişim kitapları haricinde kitap önerilmesini desteklemiyorum. Her kitapta iyi kötü kendinden bir parça buluyosun çünkü ne olursa olsun sana muhakkak bir katkı sağlıyo. Kendine yakın hissettiğin kitapları al

• Kitap, gazete, internet, sinema, haberler, belgeseller, tartışma programları ya da hayatın kendisi..

0|0
    0|0
  • Kültürlü biri olabilmek bence araştırmayı sevebilmekten geçiyo işin kolayına kaçmayı sevmiyosan zaten bir şekilde değişik konular hakkında araştırma yaparak yeri gelir araştırma konusu hakkında kitap,gazete okumak,dış kaynaklardan bilgi toplamak seni kültürlü biri haline getirir..

0|0
    0|0
  • öylece durup yararlı bilgilerin ayağıma gelmesini bekliyorum :/

0|0
    0|0
  • çok okumak lazım. tarafsız bir şekilde araştırman lazım bilmediğin konuları . örnek olarak din dinler evren uluslar kültürler ve toplumlar geçmişten bugüne doğru başlarsan kültürlü bir insan olabilirsin araştır ve oku. fırsatın olursa gezip görme aşamasına geçebilirsin

0|0
    0|0
  • kitap okumak yeterli değil bir ana başlık belirle ve bununla ilgili kolları araştırmaya başla zaten geldiğin noktaya kendin bile şaşıracan..:)))

0|0
    0|0
  • bilgili olmak, bolca okumak, sosyal yaşamın da önemi var.

0|0
    0|0
  • cok gazete oku . cok sana bılgı dunya tarıh sıyaset hakkında donanım katacak kıtaplar oku ...

0|0
    0|0
  • Kitap okunmalı kesinlikle ama hepsi değil, bir ton gereksiz yazar var. İsim de verebilirim: Elif Şafak, Canan Tan, bir de o aptal alacakaranlık serisinin yazarı mesela. Bunları okuyanlar ben kitap okuyorum demesin zaten.

0|0
    0|0
    • insana bir şey katmayan, sadece belki o an için iyi hissetmek amaçlı okunacak kitaptır onlar. ama evet, bu isimleri bilmeme rağmen bugün 1 tane kitaplarını okumayı tercih etmedim. alacakaranlık serisi tarzı seriler de bana anlamsız geliyor (belki aksini düşünen vardır da)

• Bunların okurları olsa olsa 15 yaşını geçmemiş küçük kızlardır. Daha büyük yaş grupları okuyorsa acilen eğitim almaları gerekmektedir.

• ben 18 yaşındayım ve öyle çevremde tanıdığım insanlar yok diyemem:)

• durmadan hiçirsey bilmediğinin farkında ol

aslında ögrendiğin hersey seni dahada cahillestirecek

durmadan yanıltan seylerle karsılasacaksın yanılgılar içinde olacaksın

hep huzunleneceksin

0|0
    0|0
  • gardaş içinde olacak o çalışmakla olmaz

0|0
    0|0
    • gardaş nidecek gız içinde olup vahiymi iniyo? okuyacak yazavcak araştıracak sonra oturup bunları düşünecek yorumluyacak.. içinde olma diye bişey yok kültür edinmek emek işi çalışma işi götü kalın adam işi değil..kültürlü dediğimiz aydın dediğimiz ama gerçekten aydın olan öyle birine yalakalık yapmayan şarlatan olmayan aydınlar ömrü kendini geliştirmekle geçmiş hatta çevresinide kendiyle geliştirmişki ben önden giderim arkada kalırlar ben yanlız kalırım diye..

• Kitap okumalısın bol bol.

0|0
    0|0
  • çok okuyan değl çok gezen bilir.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 7

• cok kitap okurum ben sadece turkce kitaplarla sinirli kalmam her kitaptan illaki ögrenilen bir seyler vardir en son tatildeyken (agustosta) missisippi diye bir kitap okumustum orada amerikanlarin eski kulturunu hikayeyle beraber anlatiyorlardi ayni zamanda zencilerin gördugu iskenceleri filan okudukca sasirdim bilmedigim ne cok sey varmis dedim her ayrintida bir olay bir gerceklik gizli gazete haberler genelde reklam amacli 1 gunde cikarilan seyler ama kitap bazi yazarlarin yillarini verdigi eserlerdir

0|0
    0|0
  • Kendi adıma seçici olmaya çalışıyorum, kendimi geliştirebileceğim yayınları takip ediyorum.

link

0|0
    0|0
  • Bol bol okumak, gündemi takip etmek, belgesel izlemek, tiyatro, sinema gibi faaliyetleri takip insana bir şeyler katar...

0|0
    0|0
  • Ne kadar bilirsen bil, ogrenmen gereken daha cok sey oldugunu unutma kafi.

0|0
    0|0
  • bilgi sahibi olmak gerekir..kendine saygı duydurtmak gerekir.ve saygı duymak gerekir..

0|0
    0|0
    • ben de bunları özet geçtim, bunların gerçekleşmesi için ASIL yapmamız gerekeni soruyorum sizlere?

• herşeyden önce iyi bir diksiyonun olmalı :D

0|0
    0|0
  • Cok gezeceksin.

0|0
    0|0
Yükleniyor...