Neden Avrupa ülkeleri ve A.B.D gelişmişken, Ortadoğu ülkeleri geri?

Neden Avrupa ülkeleri ve A.B.D gelişmişken, Ortadoğu ülkeleri ellerindeki zenginliklere rağmen geri kalmışlar size göre?

Güncellemeler:
Bana göre sebep, şeriata aşırı bağlı olmaları değil, şeriata bağlı olmalarının bilimsel çalışmaları engellemesidir..

Din ne olursa olsun, islam, musevilik ya da hıristiyanlık olabilir..

Körü körüne kutsal kitabına bağlı olup, o kitabı hayatının merkezi yapmak yanlıştır, en azından bilimin önüne din geçmemeli..

0|0
16|13

En İyi Erkek Görüşü

• Çünkü o insanlar(bizim insanımız da dahil) hazırcı ve tembel.Elin Avrupalısı gider teknoloji üretir Ortadoğu ülkelerindekiler de ne gerek var üretime sat petrolü satın al teknolojiyi,keza bizim ülkemizde de öyle çoğu şeyi dışardan satın alıyoruz eldeki sıcak parayla ne de olsa o sıcak para bol vergiler cartlar curtlar sağolsun asıl sıkıntı bir gün o kaynaklar tükenince başlayacak ama

2|1
    0|0
    • vay be adam ne konuşmuş.

• teşekkür ettim

• Orta dogu son 30 yildir 40 petrol cikariyor beyler

Dubai bile 30 yil evvel balıkçı kasabasiydi.

Somurgeciler parayla afrikadan somurulup getirilen hammadde ve afrikadan zorla kole yapilip getirilen is gucuyle sanayi devrimini yaptilar

Kızlar Ne Diyor 16

• gelir eşitsizliği var çünkü dünyada ve ayrıca 80 sonrası dünya piyasalarında rekabetin artmasına paralel olarak dünyaya eklemlenme çabaları da bu rekabeti daha da tetikledi bundan gelişmiş ülkelerde etkilenirken gelişmekte olan ülkeler daha fazla etkilendi

0|0
    0|1
  • avrupa ülkeleri tıpkı dededen sülaleden zengin çocuklar gibi. onların dedeleri dünyayı sömürdü. mesela afrikayı yer üstü ve yeraltı tüm zenginliklerini sömürdüler elmas altın çıkardılar yerliler açlıktan ölüyor yıllardır. zaten o yerlileride toplayıp köle olarak götürüp sattılar.tüm dünyayı sömürüp kirli bir zenginliğe sahip oldular. oysa osmanlı sömürmedi.

ortadoğuya gelince ,petrol son 30-40 yıldır çıkartılıyor. oncesınde çöldü oralar.

sakın bu gerçekleri görmezden gelip düşünmeden sadece Hristiyanlar akıllı zengin Müslümanlar cahil fakir diye mantık çıkarmayın saçmalamış olursunuz. zaten böyle saçmalıklarla ateist olup dini islami hatta Allahı inkara gidiyorlar.

0|0
    0|1
  • Özenmekten. ABD'ye özenirsen hep bir adım geride kalırsın. Onun yaptıklarına özenerek gerisinden takip eder, peşine takılır gidersin. Özgünlük lazım.

1|0
    0|0
  • İslam bunun önemli sebeplerinden.

3|1
    1|2
    • bunun dinle imanla alakası yok.örmeğin B.A.E çok zengin bir ülkedir.

• ahaha adam BAE zengin ülkedir dedi ya :D :D

3-5 petrol kralı var diye bütün halk zengin zaten :D

• Lan bişey bilmeden saçmalayın.olayın islam la ne alkası var adamlar bizim dinimize düşman olabilirer ama onların yeraltı kaynaklarıyla ortadoğudaki kıyaslanamaz.Önemli olan o kaynakları kullanmaktır sen petrolü çıkarıyosun ama su parasına satıyosun bir işe yaramaz.İnsan yetiştirmesi gerekiyor en başta.Mesela japonya hiçbir kaynağı yok.sasdece dışarıdan alıyo işliyor ve 10 katı fiyatına satıyor .

• Özlerini kaybettikleri için..

Ortada aşırı bir batılılaşma çabası var..

Herkes kendisi olduğunda herşey daha güzel olacak..

0|0
    0|0
    • Tam da özlerini bulmuş durumda şuan Orta Doğu ülkeleri..

• Hah! işte buna gülünür..

Kapitalizm senin kafana bu düşünceyi kazır.. ama kazanan hep baştakidir. Halkı sömürmenin en uç reddesi.

• Kapitalizm fakirleri ezer, zenginlerin hayatına daha da renk katar..

Halk maddi yönden iyi olursa kapitalizm ideal sistemdir, çünkü hayata eğlence katan aktiviteler çoğalır..

Tabi biri 50.000 kazanırken biri 2.000 kazanırken değil, biri 30.000 biri 22.000 kazanırsa kapitalizm idealdir..

• samanı bile yurtdışından ithal eden canım ülkemin başbakanına sormak lazım bu soruyu

1|3
    1|0
  • Birlik oluşturulmadığı için eğer bizde birlik olsaydık onlar gibi tutkun olsaydık ortadoğu olarak bizden daha üstünü olmazdı...

0|0
    0|0
  • Bilmem hiç düşünmedim

0|0
    0|0
  • dinle kafayı bozdukları için.

0|0
    0|1
  • evet nedenki :(

0|0
    0|1
  • iki üç cümleyle açıklaması yapılcak bir konu degl bu.

1|0
    0|1
    • Tek kelimeyle bile açıklanabilir

• hangi kelimeymiş o?

• teizme sonuna kadar karşı olan biri olarak söylüyorum. bu sorunun cvbı çok geniş bir değerlendirmeye ihtiyac duyar. bişeyler yazacak herkes haklı olabilecekken, sorunun tam cvbını kapsamak konusunda hiç kimsenn cvbı geçerli olmayacak.

• Bunu gelişmemişler düşünsün haha.

0|0
    0|0
  • Din

0|0
    0|0
  • sakın islam demeyin. ortaçağ da neden islam ülkeleri bilimde zirvedeydi o zaman ?

1|0
    0|2
    • Din diyoruz islam değil, ortaçağda avrupada din adamlarının sözü geçiyordu..

Tek rehberleri incildi..

Ne zaman ki dinin etkisinden kurtulup pozitif bilimlere yöneldiler..O zaman gelişme başladı avrupada.

• osmanlı tam teokratik bir devlet olmasa da teokrasiyi içinde barındıran bir devlet. sadece osmanlı değil söz ettiğim ayrıca, bi,r çok devlet var. bu arada islamı ya da dini savunuyorum diye düşünme. sadece soruyorum ve merak ediyorum

• strawsu günümüzü için konuşmak bile istemiyorum. beyninin olduğunun farkında olmayan insanlar o kadar fazla ki

• İslam yüzünden Ronaldo bunu mu duymak istiyorsun

1|0
    1|2
    • aynen sadece gülüyorum sizlere.

• Ortadoğu dan bize ne ? :S

1|0
    4|2
    • Türkiyeden bizene mi? :)

• Türkiye bir Orta Doğu devleti sayıır..

• al hemen hakaret!Türkiye'nin sadece 4'te 1'i avrupadadır...

Erkekler Ne Diyor 12

• İşsizliğine çare bulmuş uzun mevzu su götürmez konu üzerindesin bu akşam tebrikler tez yaz bitane bu konu hakkında ve işsiz olmadığını ispatla bence

1|0
    0|1
  • =Eğitim

Adam akıllı üniversite ismi söyleyemeyiz Ortadoğuda, ama Amerika,İngiltere de Ortadaoğu'nun kaç misli üniversite vardır, ayrıca bunlar pazarda ''sütyen'' satan adam yetiştirmiyor (Türkiye'deki üni. mezunları gibi) Ve kalite olarak da çok ileride üniversiteleri..

Eğitimde en büyük üniversitemiz dahi kim bilir eğitimde kaçıncı sırada?

''Eğitimdir ki, bir milleti ya özgür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır; ya da esaret ve sefalete terk eder.'' -M.Kemal Atatürk

1|0
    0|1
  • Bunun sebebi 1080 yıllarına kadar dayanır Mahmut Gazali ile islam dünyasında ki din yaşam için değil yaşam din için vardır öğretisi ile bu zamanların fitili ateşlenmiştir.

Hristiyanlıkta sonrasında kilisenin yoğun etkisi ile böyle bir sürece girmiş fakat sonrasında bu kırıldığından medeniyet olarak daha önde yol aldılar.

İslamiyet ise hala bu sıkıştırma düşünceden kurtulamamıştır.

" Kötü olan islamiyet değildir . Kötü olan müslümanlardır" az çok ne demek istediğimi bu söz anlatıyor .

0|1
    0|1
  • zamanında en gelişmiş bilim ve ilim müslümanlarındı diye cevap verecek kişiyi gözlerinden öperim, yalarım onu kdfgdgs

cayırt

0|1
    1|1
  • bunda kafa yoracak bir şey yok.. tek sebebi sömürge.

2|1
    0|1
  • Yine avrupa yüzünden.. Şu çok gelişmiş yerler yea ! dediğimiz avrupa eski eserlerin birisini bile çeviremeyecek durumdaydı.. Bakarsan farabi - Alpharabius ile başlatırsın bu işi..

Avrupa kıyılarda yaşayan barbarların akına maruz kalınca fare gibi iç bölgelere akını sonucu oluşmuş bölgelerdir..

Bölge insanı mesele değil nerede ne oldu? Yapamayız - yapamayacağız - başaramazsınız diyen bir kafa türetildi.. Özet ile geniş vadede işimiz bitti ara açıldı..

1|1
    0|1
  • hepimiz hayata nötr başlarız.sonra insanlar artı ve ya eksi yük almaya başlarlar.artı yük alanlar hep eksi yüklü olanlardan yük aldıkları için artı yüklü olmuşlardır.eksi yüklü olanlar ise artı yüklü olanların kendilerinden yük çalması sonucu eksi yüklü olmuşlardır.anlatabildim sanırım.

0|0
    0|1
    • bi de derler toplumsal konuları pozitif bilimlerle açılayamazsın.açıkladım işte .D proton nötronuna bile ayrırım şerefsizim.D

• CUnku kuklalar yonetiyor

0|0
    0|1
  • hakkaten hristyanlar olmasa teknoloji gelişmiyecek ilime bilime önem vermiyoruz birde üstüne beyin göçü destek tok köstek var alacağı bu yani

0|0
    0|1
  • Amerika çok bir savaşa giren ülke olmmamış yakın tarihe kadar ve gelişme fırsatı olmuş.Avrupa ülkelerine gelince de sömürge yapmışlar teknolojisi var hep üstüne koymuşlar.

0|0
    0|1
    • teknoloji en çok savaş zamanları gelişmiştir

• amerika pek bir savaşa girmemiş dedin ya ondan dedim yalnış anlama

• amerika son yüzyılda yaptığı savaşlarla tanınıyor adamlar gelişmiş sonra savaşmış bizim gibi(osmanlı)her yıl savaşa girmemisler.

• Sömürenler ve sömürülenler işte tüm mesele bu ;)

1|0
    0|1
  • Dizimag geri gelsin, misfits'e başlıcaktım ben.

0|0
    0|0
Yükleniyor...