Suskunlar, Sleepers filminden uyarlama mı?

Suskunlar dizisi çok beğenildi fakat orijinal bir iş değilmiş. Sleeper filminden alıntıymış. Nasıl yapabiliyorlar bunu, telif falan mı ödüyorlar?

Siz beğendiniz mi Suskunlar'ı?

0|0
18|39

En İyi Erkek Görüşü

• :D:D:D evet, sleeperstan uyarlanma, yeni moda amerikan filmlerini ve dizilerini birebir kopyalayarak hiçbirşey üretmeden asalaklar gibi başka eserlerden nemalanmak.Başarısız senaristlerin kendilerini birb*k sanmasına sebep olsalarda ticari kaygılarla yapılması ve aslında sıfır katkı ile böyle biriş yapmaları acınası.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 38

• Çok beğenen kesim de sınırlı bir kesim zaten. Kurtlar Vadisi, Ezel vs. izleyen takım. Şu ana dek birkaç efsane dışında hiçbir Türk dizisi izlemedim. Çoğunlukla -yabancı dilim de olduğundan- yabancı dizilere yöneldim. Çünkü Türkiye'de yapılan dizilerin -roman uyarlamaları hariç- çoğu yabancı dizilerin alıntıları. Grey's Anatomy mesela. Doktorlar denilen dizi uyarlanmaya çalışılmış bu diziye fakat çok saçma bir görüntü çıkmış sonucunda. Ve durmadan izleyen zihniyet bana kalırsa başka izleyebileceği bir şey olmadığından gömülüyor ekranın başına. Tek lafım var onlara. CNBC-e dışındaki dizi içerikli kanalları silin. Çünkü televizyonun bir şeyler katması gerek insanlara, alıntı yapmayı öğretmesi değil. Ek olarak interneti de kullanın lütfen. Tonla yabancı dizi sitesi var internette ve bu dizilere bir kez başladığınızda anlayacaksınız ki, kaliteli yapım aslında bu tarz dizilerdir.

0|1
    1|0
  • Ezel'den sonra en kaliteli dizi diyebilirim. Takip ettiğim tek dizidir. Bir yerden mi uyarlamış veya kendi mi senaryoyu yazmış hiç umrumda değil. Hangi dizi uyarlama değil ki ? Aşk-ı Memnu, Adını Feriha Koydum, vs vs.. onlarca var aklıma gelmiyor hepsi dizi ya kitaplardan veya yabancı dizilerden esinlenerek yapılmış bunu yapımcılarda inkar etmiyor.

Acun Ilıcalı'nın 'Var mısın Yok musun?' adlı yarışması da şuanda ki 'Survivor' yarışması da yabancıdan uyarlama. Ha acun telif hakkını alıyor. Adam diyor ki bilmem nereyi kasıp kavuran yarışma şimdi Türkiye'de diye..

0|0
    0|0
  • türkiyedeki bir çok dizi gibi suskunlar da bir uyarlama.Hatta talk showlar yarışmalar da telif hakkı ödenerek yayına konulan uyarlamalardan. Bu yüzden en güzeli cnbce takip etmek :)

1|0
    0|0
  • Valla nereden uyarlama bilemicem ama bir diziden çok sıradan bir hikaye gibi.Dizi de insanları merakta bırakmak heyecanlandırmak esas alınmalı.Ne yazık ki ülkemizde cinsel içerikle reyting yapılmaya çalışılıyor.Bu da kaliteyi ister istemez düşürüyor.Fatma gülün suçu ne dizisinin ilk bölümünü haftalarca yayınladılar.Aynı bölümü tekrar tekrar izlemekte ki mantık ne?

Beğenmedim

0|0
    0|0
  • -Hiç izlememiştim. Birisi konusunu anlattı. "Aaaa Sleepers" dedim. Sonra ilk bölümünü izleyip haklı olduğuma kanaat getirdim.

- Evet telif ödüyorlar. Eğer bunlar ödememişlerse fark edildiğinde ceza öderler.

- Fena bir diziye benzemiyor. Fazla uzatmazlarsa bitince hepsini oturup izlerim.

0|0
    0|0
  • bir kaç noktası değişmiş olsa da güzel bir uyarlama olmuş. Örneğin Sleepers'ta çocukları iğfal edenler gardiyanlarken, Suskunlarda ıslahevindeki yaşça büyük çocuklar, ama mantık olarak film ile dizi aynı. Ayrıca diziyi beğendim, hüzün öğesini filme göre çok fazla kullanmışlar, izleyine kanırta kanırta üzüyorlar ama kurgusu sağlam olmuş, ayrıca oyunculuklar diğer Türk dizilerine oranla üst düzey .(ama dikkat çekerim Türk dizileriyle kıyaslıyorum , bi Dexter ya da Walking Dead değil )

0|1
    0|0
  • Türkiye'nin kaderi bu sanırım :) Diziler şarkılar şiirler besteler müzikler hatta metrobüs bile özenti çalıntı bi eser :) Şimdi çıkıp biri YALAN DÜNYA çalıntı değil demesin Yalan Dünya Farklı Gözükmekle Beraber Avrupa Yakasının Birebir Kopyası Sözcükler Bile Aynı Kurulan Cümleler Falan :) Tek Bi Dizi Var Oda L&M Yani Leyla İle Mecnun Gerisi YALAN DÜNYAAAAAAAAAAAA .. :)

1|0
    0|0
  • türk dizilerinin %55 amerikanlardan özenerek onlarla aynı diyologlar aynı olaylar .

mesela örnek veriyim umutsuz ev kadınları amerikadada var

biz kendimizi kandırıyoruz aman iyi g üzel yapmışız diye ama hepside kopya çekilerek yapılmıştır :).teşekkür ederim.

0|0
    0|1
  • Suskunları hiç izlemedim. Ancak konuyu fragmandan biliyorum. Aynen sleepers filmi gibi. Fakat telif falan ödemiyorlardır açıkça araklamışlar. İlham alsalar not falan yazarlardı başta sonda.

Telif ödemiyorlardır çünkü böyle bir hikaye dünyada tek olacak diye bir şey yok. Başkasının başına da gelebilir ve ben alıp onu da dizi yapmak isteyebilirim. Telif ödemem gerekmez. Telifin bir çok şartı var. Ayrıca alıntı olayını da zaten telif ödememek için yapmıyor olabilirler.

0|0
    0|0
  • evet başlangıç birebir aynı ama o film bu dizi olduğu için ilerde değişir diye tahmin ediyorum birde ezelin senaristi yazıyor güzel olur die takip ediyorum.

0|0
    0|0
  • suskunların açığını gören kişiler var mısın yok musun , survivor , o ses türkiye , yetenek sizsiniz gibi acunun tüm çalıntı programlarını da görmeli. umutsuz ev kadınlarını da saymak istiyorum :D

0|0
    0|0
  • aynen , filmi izle ömründen 3 sene kurtar :D

1|2
    0|0
  • Evet severek izlediğim bir dizidir.Ayrıca senaryodan dolayı belli bir bedel de ödenmiş.

0|0
    0|0
  • türkiye deki tüm diziler uyarlama ve bok gibi. hiçbir türk dizisine bakmıyorum. bu kafayla zaten bi bok olmaz bizden. hiç orijinal fikir yok bizde. koskoca padişahları bile kadın düşkünü gösteren zihniyetten ne beklenir ki zaten

0|1
    0|1
  • ya telif ödüyolar ya da araklıyolar.

0|0
    0|0
  • ben beğendim ama telif ödememiş olsalardı öttürürlerdi çünkü direk emek hırsızlığı ve tazminatıda kuvvetli diye biliyorum...

0|0
    0|0
  • suskunlar iyidi ya sleepers o kadar sarmadı pek beğenmedim

0|0
    0|0
  • Evet gidilir anlaşılır senaryonun telif hakları ödenir ve üzerinde ödenen bedele göre istenilen değişiklikler yapılır. Zaten Türkiye de izlediğimiz çoğu yarışma programı ve dizi bu şekilde yayınlanmaktadır.

0|0
    0|1
  • diziyi izlemedim fakat daha başlamadığı zamanki ilk fragmanlarında bile belli idi. sleepers iyidir aslında.

0|0
    0|0
  • Para varsa çare var.

0|0
    0|0
  • Roman uyarlamaları bitti de yabancı filmlere mi geçtik,hiç farkına varmadım. Hazırdan yemeye devam demek ki

0|0
    0|0
  • senaristler acıkladı zaten o diziden uyarlama olduğunu

0|0
    0|0
  • evet kardeş gibiydiler filminin konusunu ele almışlar, dizinin ilk fragmanından belli etti kendini o yuzden hiç izlemedim..

0|0
    0|0
  • tüm filmlerin birbirine benzeme olasılığı vardır.

gerçek hayattan alınmadır çoğu.

insanlık tarihide binlerce yıllık olduğuna göre mutlaka yaşanalar birbirine benzer

0|0
    0|0
  • Evet sleepers filminden uyarlama diye duymuştum ama filmi izlemedim tabii :)

0|0
    0|0
  • Türk basının milletimizin önüne çektiği yalan dolu pembe tablolarının arkasında ki gerçekleri anlatan dizi.. Helal olsun alıntı yapana çekene oynayana

0|0
    1|0
  • bence sadece Sleeper filmi suskunalrın fikir babası...

0|1
    0|0
  • ben de ezeli hep monte cristo kontuna benzetmişimdir..

0|0
    0|0
  • kesinlikle özentiyiz özenti:)

1|0
    0|1
  • kesinlikle öyle ama dizide dallanıp budaklandırmışlar.

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    8

Kızlar Ne Diyor 18

• Evet doğru Sleepers'tan uyarlama yalnız dikkatinizi çekmek isterim o filmde Robert De Niro Kevin Bacon Brad Pitt Dustin Hoffman Jason Patric oynuyor. Film çok harika bir şey her ne kadar onun benzerini çekmiş olsa da çok çok büyük bir işe kalkışmışlar. Dizideki oyuncuların böyle usta isimlerin canlandırdığı karakterlere tekrardan hayat vermesi ve bunda başarı olabilmeleri yabana atılır cinsten değil. Dizinin bu sezon bölümünde tecavüze yer vermişler ama bunu Fatmagül'le kıyaslamak çok anlamsız. Tecavüz olayının en yerinde kullanımı bu olmuş bence. Yani demek istediğim burada ana tema bu olay değil birilerinin intikam almak için başvurduğu yollardan biri sadece. Ve her ne kadar hoş bir durum olmasa da bunlar gerçek yani. Bence gerçekten başarılı bir dizi ve her bölümünde 'yok artık' dedirtiyor. Yalnız şimdi tek sorun Veda'yla aynı güne denk gelmesi.Hangisini izleyeceğimi bilemiyorum çok kararsızım.Veda'nın kitabını okumuştum birkaç yıl önce ve Ayşe Kulin'den ilk okuduğum romandı hayran kalmıştım dizisini de merak ediyorum..

0|0
    0|0
  • zamanım olupta izleyemediğim ama kaliteli bulduğum bir yapım.evet orjinal filmin adı " kardeş gibiydiler".onun konusuyla paralel..gerçekteno film çok etkilemişti beni ki izlemiş olsam dizi de gerçekten aynı etkiyi yaratır..sonuçta üzerinde özenle çalışılmış bir iş var..telif alındı mı bilmiyorum ama dizinin görüntü yönetmeni dünyaca ünlü bir yönetmen.Radiohead, Slipknot, Black Eyed Peas, Editors, Norah Jones ve Franz Ferdinand gibi dünyaca ünlü sanatçıların kliplerinin yönetmenliğini yapmış birisi..Yon Thomas..zaten ilk fragmanından itibaren kendini kalite belli ediyordu...

0|0
    0|0
  • Evet basbayağı sırılsıklam kopya...

Ama konu çok güzel... İşlenebilirse, uzatmazlarsa iyi iş çıkar...

0|0
    0|0
    • İşin ilginci fragmanını görür görmez Sleepers değil mi bu dedim... O kadar Sleepers işte...

• BEN COK BEGENDim ama ama ruhum kaldırmıyor artık bu Tarz olayları reel de de yeternce gördüğüm için off diyorum

0|0
    0|0
  • alıntı olsun olmasın, böyle bir diziyi Türk televizyonlarında görebiliyorsak helal olsun adamlara derim.Tv deki kurgu özürlüsü dizilerin hepsine bin basar o kesin.

0|0
    0|0
  • Sadece o filmden esinlenerek yapılmış olan bir dizi. Bir film ile bir dizinin ne gibi kıyaslaması olabilir? Suskunların konusu ile sleepers filminin benzer bir ayrıntısını söyler misin bana?

0|0
    0|0
  • sleepers dan uyarlama olmakla birlikte biraz çizgi dışına cıkıldıgını biliyorum

0|0
    0|0
  • Evet orjinal bir iş değil ama yine de çok kaliteli bir dizi.Severek izlediğim diziler arasında 1 numara:)

0|0
    0|0
  • ilk sezon belki öyleydi en azından değişik bir vesiyonu ama ikinci sezonda saçmalamaya başladılar..

0|0
    0|0
  • evet alındı dizinin sonunda ufak da olsa buna yer veriyorlar zaten uyarlanmıştır diye.. Gerçekten uyarlama dizi olarak Türk dizileri içinde süper olmuş

0|0
    0|0
  • tek izlediğim dizi

1|0
    0|0
  • bence güüzel bir dizi gerçekçi bir anlatım var

0|0
    0|0
  • evet öyle

0|0
    0|0
  • Bizim milletimiz kadar özentisi tekrar gelmez dünyaya

0|0
    0|0
  • Dizi izlemeyin.Dizi halkların afyonudur.

0|0
    0|0
  • evett

0|0
    0|0
  • 2010dan beri Turkiyede taklit olmayan dizi yok!

0|0
    0|0
  • beğenmek ne kelime bayılıyorum o diziye ecevite aşığım <3 çok seviyorum

0|0
    0|0
Yükleniyor...