Daha çok kitap okumama konusunda ve okuduğum kitaptan verim almam konusunda tavsiyeleriniz var mı?

Eskiden devamlı kitap okurdum ama şimdi azaldı okumalarım. Daha çok kitap okumama konusunda ve okuduğum kitaptan verim almam konusunda tavsiyeleriniz var mı? Sizce en iyi okumak zamanı ne zaman? Sizce günde ne kadar kitap okumalıyım? tahminen bir cevap verirseniz ona göre kitap okumamı çoğaltacağım. Çok severim okumayı ama son zamanlarda üşengeçlik yapıyorum.

0|0
5|4

En İyi Kız Görüşü

• Öncelikle bu soruyu gizli kullanıcı olarak sormanı anlayamadım :)

"Kitap okumak gereksiz" bile diyebilen onlarca yüzlercesinin arasında sen çok da güzel bir noktaya parmak basmışsın...

"günde şu kadar sayfa kitap okumalıyım" diye bir şart koyarsan kendine, o kitap zevk olmaktan çıkar, bitsin de gideyim duygusuna kapılırsın.

İlgi alanına göre kitap seçmek çok önemli..Sıkılmak gibi bir derdin var diyelim...Dünya ve Türk edebiyatında 100 ya da daha altı sayfaya sahip bir sürü kitap var.

Onlarla bile başlayabilirsin...Oyun yazarlarını okuyabilirsin mesela. Moliere 'i tavsiye edebilirim..Daha yeni bitirdiğim Kibarlık Budalası hem ince hem de çok eğlenceli...

Shakespeare de bir çok kişinin sandığının aksine ağır değildir. Aksine basit ve anlaşılır bir dili vardır. Göndermeler yapar ve aslında söylediği şeyin altında başka anlamlar vardır.

Devletin bir kurumunu eleştirecekse bunu kişilerin karakterlerine uyarlar..Böyle işte...

Shakespeare ağır değil dedim ama tabi ki orjinali ağır ona lafım yok.Fakat iyi bir çeviri de aynı tadı verecektir..

Kitap seçiminde güncel ve popüler olanı değil, kendine uygun olanı seçmeni öneririm. Aşk olsun, güldürü olsun ya da başka bir konu...

Alacağın verim senin iç dünyanın gelişimi olacaktır. Bu da zaman alır... Kitabı bitirdiğinde garip bir hüzün ve zafer duygusu benliğini sardıysa o kitap verimli olmuştur senin için...

Sadece dediğim gibi bu soruyu kendi kullanıcı adınla da sorabilirdin...Tercih sana kalmış tabi ki...

0|0
    0|0
    • Ah evet, gizli kullanıcı ile sorduğunu senin demenle farkettim :) Niye öyle sormak iştemiş acaba

• Ben iyi yönden bakıyorum. Kitap okumak onun için çok önemlidir ve bu konuda böyle bir durumda kalmış olmaktan çekinmiş olabilir :)

Erkekler Ne Diyor 4

• Ne tür kitapla okuduğuna bağlı. Sürekli aynı taz okuyunca bayabilir.Kitap sürekli okunmalı bıkere elden bırakınca üşengeçlik çok yükselir.

0|0
    0|0
  • 8000 sayfalık Japonca kitaplar al. Ama asla Japonca öğrenme. Hem bakmaktan sıkılırsın hem ağırlığından dolayı taşımaktan. Böylece daha çok kitap okumazsın. Daha çok kitap okumama sorunun da çözülmüş olur.

*Yazar burda küstahlığın yanı sıra hatayı da anlamamazlık gelmiştir.

0|0
    0|0
  • Üşengeçlik doğal bir şey... Okuduğun kitap ile bir bağ kurmalısın. Seni heyecanlandıran, okumaya teşvik edecek tatzlarda kitaplara yönelmen iyi olacaktır.

0|0
    0|0
  • "Sizce günde ne kadar kitap okumalıyım?"

Bence günde 2 kg yeter sana

0|1
    1|0

Kızlar Ne Diyor 4

• Soruya odaklanırsak;

Sabah saatleri ve saat 3 e kadarki zaman kitap okumak için verimlidir. Akşam saatleri genelde tercih edilir ama günün yorgunluğu ve zihnin o saatlerde o gün yapılan şeyleri düsünme isteği kitaba odaklanmanızı engeller.

Kendinize bir kota koyun ( mesela her gün 20 sayfa okuyacağım deyin), ve o kotada sayfa okuduğunuzda bir ödül verin kendinize. Kotayı aşmak zorunda değilsiniz ama oturup okuyun o kadar sayfayı.

0|0
    0|0
  • Kitabı süründürmek ona yapılan en büyük kötülük.. Öyle haftalaaaaarca önce başlanan ama ağır ağır giden sayfalar, ne tat bırakır ne tuz damakta.

Eğer bu aralar sıkıldaysan, daha önce hiç okumadığın bir tarza merak sar, hatta bir iki yazar belirleyip aynı yazar üzerinden oku derim.

En iyi okuma zamanı, onun için bilhassa vakit ayırdığın her andır. Ben sevmiyorum şu lafı "boş zamanlarımda kitap okurum" aksine kitap okumak için vakit yaratılmalı düşüncesindeyim.

1|0
    0|0
    • Birebir katılıyorum..Elimde bir kitap var. 1 aydır sürünüyor...araya kaç tane kitap girdi..hepsi bitti bu bitmiyor :)

ama bitecek :P

• Okuduğunuz kitapları anlatmak, hemen biter bitmez birine tavsiye edin ve o da okur okumaz beraber detayları paylaşmak. Her gün kendinizi sakin hissettiğiniz bir anda ya da işiniz gücünüzü bitirdiğiniz bir anda kafanız sakinken okumayı deneyin, en sevdiklerinizden başlayın, illa gündemdekileri okumak zorunda değilsiniz.

0|0
    0|0
  • kızım anladım bi soru soruyorsun ama bu GİZLİ KULLANICI neyin nesi cevaplamıyorum işte :)

0|0
    0|0
Yükleniyor...